Olympic Air Η Ολυμπιακή στην MIG του Βγενόπουλου;

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σήμερα είναι μια παράξενη μέρα... η τελευταία μέρα της Oλυμπιακής μας... της Ολυμιακής που μωρό με πέταξε στην Κέρκυρα, παιδάκι μου πρωτογνώρισε το Λονδίνο, φαντάρο με έστειλε στην Κω, πρωτοερωτευμένο με προσγείωσε στο Παρίσι...

Σήμερα είναι η τελευταία μέρα της Ολυμπιακής που με απογοήτευσε, με έκανε να τσακωθώ και να γελάω με τα χάλια της... της Ολυμπιακής που με έκανε να αισθανθώ περίφανος σαν Έλληνας όταν την έβλεπα στις πέντε άκρες της γης, της Ολυμπιακής που την ένοιωθα σαν το σπίτι μου εκεί ψηλά... αυτή την Ολυμπιακή με τα κακά της και τα καλά της, αποχαιρετάω σήμερα... θα την θυμάμαι πάντα με αγάπη και συγκίνηση γιατί μου χάρισε υπέροχες στιγμές και με έμαθε να λατρεύω τα αεροπλάνα μου... μια μέρα λοιπόν σαν την σημερινή ποιος ασχολείται με καταγγελίες και κίτρινα sites...

Καληνύχτα αγαπημένη μου... θα είσαι για πάντα στην καρδιά μου...
...όλοι εμείς οι ταξιδευτές κάθε είδους, όλοι, κάτι της "χρωστάμε" και μια ανάμνηση έχουμε που να συμμετέχει η Ολυμπιακή "μας".
Τη δεκαετία του 70, θυμάμαι, μπαίνοντας στα αεροπλάνα της, σε ξένο αεροδρόμιο, γυρίζοντας στην πατρίδα, "έπαιζε" ελληνική ορχηστρική μουσική, το εσωτερικό ήταν πεντακάθαρο και μάλλον καινούριο, μύριζε ωραία και δροσερά, οι κοπέλες μας καλωσόριζαν πιο ειλικρινά, περιμέναμε το ..φαγητό. Αισθανόμασταν ήδη ότι πατάμε Ελλάδα!!!
(Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι αυτή Ολυμπιακή, είχε από πολλά χρόνια σβήσει...και πάνω στο κορμί της ασελγούσαν ...παλιάνθρωποι)
Τραβ. συγχαρητήρια και πάλι για την παρέμβασή σου
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι αυτή Ολυμπιακή, είχε από πολλά χρόνια σβήσει...και πάνω στο κορμί της ασελγούσαν ...παλιάνθρωποι
Τραβ. συγχαρητήρια και πάλι για την παρέμβασή σου
Μακάρι να πέθαιναν και κάποιες - ελληνικές- νοοτροπίες μαζί με την εταιρία.
Φυσικά και δεν το πιστεύω.
Γνωστός μου προχτές εξασφάλισε τσάμπα εισιτήριο ( με επιστροφή) απο Αγγλία, με αντίτιμο την ψήφο του.
Σε εποχές Ολυμπιακής οι κρατούντες την φέσωναν κανονικά σε τέτοιες περιπτώσεις.
Τώρα, ή θα δώσουν ανταλλάγματα ή θα πληρώσουν κανονικά ( χλωμό το τελευταίο)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αντίο Ολυμπιακή...θα σε θυμόμαστε!

Κι εγώ ήμουν μικρός όταν πέταξα για πρώτη φορά...και η πρώτη μου πτήση ήταν με την Ολυμπιακή μας! Άλλη εποχή τότε, διαφορετική...θυμάμαι μια φιλικότατη και χαμογελαστή αεροσυνοδό που ήρθε με ένα καλάθι γεμάτο λούτρινα για να επιλέξω όποιο μου άρεσε...κι όλα είχαν το σήμα της Ολυμπιακής πάνω. Ίσως να υπάρχει κάπου στο πατρικό μου...λέτε να έχει αποκτήσει συλλεκτική αξία στις μέρες μας; :roll:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μακάρι να πέθαιναν και κάποιες - ελληνικές- νοοτροπίες μαζί με την εταιρία.
Φυσικά και δεν το πιστεύω.
Γνωστός μου προχτές εξασφάλισε τσάμπα εισιτήριο ( με επιστροφή) απο Αγγλία, με αντίτιμο την ψήφο του.
Σε εποχές Ολυμπιακής οι κρατούντες την φέσωναν κανονικά σε τέτοιες περιπτώσεις.
Τώρα, ή θα δώσουν ανταλλάγματα ή θα πληρώσουν κανονικά ( χλωμό το τελευταίο)
Συμφωνώ γενικώς. Περιμένω, παρατηρώ αυστηρά,... να δω...ειδικότερα.
Σχετικά με τον γνωστό σου, το ζήτημα αφορά, κατ' αρχήν, τους δύο....συναλλασσόμενους...
"Τι κακό έκαναν". Ο ένας "πουλάει" και ο άλλος "αγοράζει"...........................
Αφού η αξιοπρέπειά του, του το επιτρέπει... Δεν ανέχομαι όμως να στείλουν τον λογ/μο σε μένα...
Ας περιμένουμε...δεν θα αργήσει
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η πρώτη μου πτήση με την ΟΑ ήταν το 1970 και ήμουν 2,5 μηνών. Το θυμάμαι μόνο γιατί το βρήκα γραμμένο στο παιδικό ημερολόγιο που έγραφαν τότε οι γονείς μου. Οι δικές μου αναμνήσεις αρχίζουν στην μετά Ωνάσση εποχή και το μόνο που θυμάμαι είναι δυστυχώς τα αρνητικά της. Δεν θέλω να σας χαλάσω όμως το κλίμα νοσταλγίας όπως εκφράζεται στα τελευταία σας ποστ και θα ευχηθώ στη νέα ΟΑ να είναι καλοτάξιδη και να καταφέρει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μιας νέας τάξης πραγμάτων που δυστυχώς η παλιά ΟΑ ποτέ δεν αντιλήφθηκε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
O επίλογος γράφηκε σήμερα στις 10.30 το πρωί... η πτήση ΟΑ 424 από Toronto, με 152 επιβάτες ήταν η last ever flight of Olympic Airlines... το SX-DFB, ένα από τα τέσσερα 340 της Ο.Α, δεν προσγειώθηκε αμέσως... έκανε πρώτα ένα low pass για να πάρει το τελευταίο μπιζάρισμα... μια ώρα νωρίτερα είχε προσγειωθεί SX-DFA από Νew York... η αυλαία έπεσε... τέλος εποχής...

Υ.Γ. Να πω τώρα ότι δεν ζήλεψα που δεν μπόρεσα να πάω στο Βενιζέλος για το τελευταίο χειροκρότημα θα είναι ψέμα...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
O επίλογος γράφηκε σήμερα στις 10.30 το πρωί... η πτήση ΟΑ 424 από Toronto, με 152 επιβάτες ήταν η last ever flight of Olympic Airlines...
Να υποθέσω ότι όλες οι αλλες πτήσεις της ΟΑ οι σημερινές γίνονται από την Olympic Air;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να θυμηθώ κι εγώ σ' αυτό το σημείο, τις πτήσεις που έκανα μαζί τους από τότε που ήμουνα παιδάκι. Κι όταν αργότερα μεγάλωσα, που ήταν η αγαπημένη μου εταιρία και δεν ήθελα ούτε να συζητήσω να πετάξω με άλλη.
Μέχρι το 2005, ήμουν φανατικός πελάτης τους, δεν συζητούσα καν να πετάξω με άλλη εταιρία. Πέταξα μαζί τους το Μάρτη του 2001, σε μια από τις τελευταίες πτήσεις από το Ελληνικό, από το περίφημο "δυτικό αεροδρόμιο" (ΑΤΗ-HER-ATH σε C αυθημερόν). Ήμουν και σε μια από τις πρώτες πρωινές πτήσεις της Olympic Airlines μετά την αναδιοργάνωση (και την αλλαγή από Olympic Airways), στις 13/12/2003 (πρωινή ATH-AXD σε C).
Δεν έχει σημασία που ακόμα και μένα κατάφεραν στο τέλος να με κάνουν να σιχτιρίσω και να αρχίσω να πετάω με άλλο μαγαζί. Ήταν και για μένα η αγαπημένη μου εταιρία, και οι παλιές καλές της εποχές μου λείπουν.
Ας ελπίσουμε ότι με την Olympic Air, ένα μέρος από την ανάμνηση των καλών εποχών της θα επανέλθει. Αλλά προς το παρόν τουλάχιστον, κρατάω μικρό καλάθι.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μια γέφυρα από Ελλάδα κάποτε στα πέρατα του κόσμου όπου ελληνική παροικία : Τορόντο, Γιοχάνεσμπουργκ, Σάο Πάολο, Μελβούρνη ... Και τα τζάμπο Ολυμπιακό Πνεύμα, Ολυμπιακή Φλόγα …. πραγματικοί πρεσβευτές. Ας ελπίσουμε ότι θα ξαναδούμε αυτές τις δόξες. Η πρώτη πτήση μου Αλεξανδρούπολη – Αθήνα με ελικοφόρο YS-11. Για να δώσω εισαγωγικές στο Πανεπιστήμιο. (Εύγε στον Traveller για την παρέμβαση)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
α ρε νικόλα μας έκανες και σκάσαμε σήμερα ...........
εχω να θυμάμαι την πρώτη πτήση με αεροπλάνο και ειδικά με Ο.Α το 1984 απο το ελληνικό για ηράκλειο κρήτης ΄και κάποιες ενδιάμεσες ολα αυτά τα χρόνια για ρόδο χανιά κέρκυρα παρίσι με Α-340 και τελευταία φέτος την πρωτοχρονιά 01/01 με την πρωινή για λονδίνο με αυτό το Α-340 που έκανε σήμερα και την τελευταία πτήση το SX-DFB. ειλικρινά είμαι πολύ συγκινημένος γιατί εχω να θυμάμαι τους πρώτους φόβους τις πρώτες εικόνες απο ψηλά στον ουρανό με τα φτερά της Ο.Α

ευχομαι η καινούργια εταιρεία που κουβαλάει αυτό το τεράστιο όνομα για μας τους έλληνες να ανταποκριθεί και με το παραπάνω στις προσδοκίες των ιδοκτητών της και σε εμάς τους επιβάτες της ,γιατι είναι σίγουρο και πρέπει η καινούργια εταιρεία να στηριχτει απο όλους..........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom