Η Τήνος με τα δικά μας μάτια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πολύ κατατοπιστική η ιστορία σου, σωστός οδηγός. Τώρα έχω μια πιο πλήρη εικόνα για την Τήνο και γι' αυτό οι δισταγμοί μου παραμένουν. Θα δούμε...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.997
Anny μου πολύ ωραία ιστορια.Τώρα τη διάβασα.Οι φωτο απο τα χωριά πολύ ωραίες αλλά μου άρεσε πολύ και το γατάκι Τηνιακό:)(είμαι κι εγώ φιλόζωη).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Να είστε καλά, κορίτσια. :D

Το γατί ήταν τρομερή φάτσα. Πρώτη φορά συνάντησα τόσο ήμερο και βολικό γατί. Το μόνο που ήθελε ήταν χάδια. Κάθε απόγευμα ερχόταν στην αγκαλιά μου και κοιμόταν. Ξύπναγε πότε πότε, άλλαζε στάση, έκανε ένα νυσταγμένο νιάου και ξανακοιμόταν. Δεν έβγαζε ποτέ νύχια και δεν έμπαινε ποτέ στο δωμάτιο.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Να κάνω μια χαζή ερώτηση, αλλα απο απάνεμες παραλίες τι λέει το νησί?
Κάπου που να κάνεις μπάνιο χωρίς να σε σκοτώνει ο αέρας..........
 

kokos island

New Member
Μηνύματα
1
Likes
13
Καλησπέρα! Με τη σειρά μου θα ήθελα και εγω να γραψω καποια πράγματα για την Τήνο που λάτρεψα κυριολεκτικα! Πηγαίνοντας τον περασμένο Ιούνη στη Μύκονο παρατηρησα την Τήνο περνώντας με το πλοίο και μου γεννήθηκε η επιθυμία να την επισκεφτώ καλοκαίρι μιας και ειχα ηδη επισκεφτει το νησι παλαιότερα, αλλα ποτέ καλοκαίρι ώστε να γνωρισω τις παραλίες του. Έτσι λοιπόν πεταξα την ιδέα στην οικογένεια να παμε φέτος στην Τήνο για διακοπές! Είχαμε σκεφτεί διαφορα νησιά για τις διακοπές μας πολυ πιο μακρινά αλλα κατι με ωθουσε να προτιμήσω την Τήνο ειδικά για φέτος! Και τελικά αποδείχθηκε σοφή επιλογή! Είχαμε κλείσει για αρχες Ιουλίου και με την πολιτική αστάθεια που επικρατούσε στην χώρα μας δεν ξεραμε αν θα καραφερναμε τελικά να παμε στην Τήνο. Δεν το σκεπτομασταν καν θα έλεγα γιατι είμαστε μουδιασμενοι απο τα πολιτικά συμβαντα της περιόδο. Έχοντας στείλει προκαταβολες και με τα εισητηρια στα χέρια πηραμε το ρίσκο να φύγουμε απο την χαβουζα τ ης πόλης. Ολοι μας απετρεπαν και θεωρουσαν παρακινδυνευμενο να παμε διακοπές εν μεσω δημοψηφισματος και capital controls. Στο δε ακουσμα οτι διαλέξαμε την Τήνο εκαναν το σταυρό τους και μας ρωτούσαν αν εχουμε καποιο ταμα γιατι διαφορετικα δεν υπήρχε λογος να την επισκεφθουμε... Και να ομως που η Τήνος μεσα σε ολες αυτες τις συνθήκες αποδειχτηκς ΒΑΛΣΑΜΟ! Ενθουσιαστηκα, μαγευτηκα και ερωτευτηκα! Ειναι ενα μοναδικό νησι που ομολογώ πως ειχα υποτιμησει! Τα τοπια της μαγικά, γνήσια κυκλαδιτικα με αμέτρητες αναβαθμιδες, ξερολυθιες και διασπαρτους περιστεριωνες έργα τέχνης! Τα χωρια πραγματικά μνημεια, παραδείγματα αισθητικής και κάλλους! Οι κάτοικοι πολύ ζεστοί και φιλόξενοι. Πρώτη φορά μου συνέβη σε νησί οπου πηγαινω να με χαιρετούν και να με καλημεριζουν! Η μεγάλη έκπληξη όμως για μένα ήταν οι παραλίες της Τήνου που παραμένουν αγνωστες στον κοσμο καθως ολοι έχουν συνδέσει το νησι αποκλειστικά με το θρησκευτικό αίσθημα! Να ομως που αυτο το θρησκευτικό στοιχείο εσωσε το νησι απο την καταστροφή και δεν έγινε Μυκονος των vips. Από τις παραλίες του νησιού ξεχωρισα τις εξης: 1. Τον Αγιο ρωμανο οπου και μέναμε. Αυθεντική κυκλαδιτικη παραλία με αρμυρικια, χρυση αμμο και γαλαζοπρασινα νερα με θέα την Σύρο! Την λατρεψα! 2. Τα Καλύβια στον ορμο καρδιανης. Μοναδικη παραλια επισης με λευκή αμμο τιρκουαζ νερά και ενα πολυ διακριτικο beach bar. 3. Την Κολυμπήθρα στα βορεια του νησιου. Πρόκειται για μια διπλή παραλια με γαλαζιπρασινα νερα και λευκη αμμο εξωτική θα έλεγα που ομως την πιανει ο βοριας οποτε προτιμηστε μια μερα που δεν φυσάει για να την επισκεφτειτε. 4. Εξαιρετική βρηκα και την παραλία λαουτι - αγιο Ιωάννη Πόρτο στα ανατολικά του νησιού. Αν και αυτό ειναι το πιο τουριστικο κομμάτι του νησιού, η παραλία είναι εκπληκτική με ψαθινες ομπρελες και θέα στη Μύκονο! 5. Η παραλια Μεγαλη Αμμος αμεσως μετά τα Κιονια, παρθενικη με εκπληκτική χρυση αμμο. 6. Η Παχιά Αμμος στα ανατολικά του νησιου. Απο τις πιο πολυφωτογραφημενες παραλιες του νησιου και δικαιως καθως θυμιζει Σαχάρα! Εχει αμμόλοφους, λευκή αμμο και καταγαλανα νερα. Η πρόσβαση βέβαια ειναι λιγο δυσκολη γιατί ο ιδιοκτήτης της βιλλας που στεκει πάνω από την παραλία κάνει τα αδύνατα, δυνατα να την καταστησει αγνωστη στο ευρυ κοινό... 7. Η παραλία της Ροχαρης στον βορειοδυτικο κολπο του Πανορμου κατω απο το γνωστό χωριό Πύργος. Και αυτή είναι πανεμορφη παραλια με πράσινα νερά και σπιτακια πάνω στο νερό τα λεγόμενα συρματα που συναντάμε και στη Μήλο. 8. Η παραλιες μυστικά για το τέλος ειναι Απηγανιά και η Καντάνη. Βρίσκονται στα δυτικά του νησιού και φτανετε ως εκει με συντομο μονοπατι απο τον Αγιο Ρωμανο. Ο,τι και να πω είναι λίγο.. Παρθενικες, κυκλαδιτικες παραλιες χωρίς ίχνος ανθρώπινης επεμβασης με αμμόλοφους!
Ως προς την αρχιτεκτονικη του νησιού δε δεν εχω λόγια! Καθε χωριο και ένα μνημείο, καθε σπίτι και ενα έργο τέχνης! Τα χωρια της Τηνου ειναι χτισμενα σε εκπληκτικές τοποθεσιες, ειναι πεντακαθαρα και καλοδιατηρημενα! Σας προτείνω να επισκεφτειτε τον Πύργο, το μεγαλύτερο και ισως το ωραιότερο χωριό της Τήνου, χωριο γλυπτων οπως ο Γιαννούλης Χαλεπας και ο Σωχος. Επίσης, τα Υστερνια για την εκπληκτική θεα τους στο πελαγος και την Καρδιανη που συνθιαζει θεα με μοναδικη αρχιτεκτονικη. Ακομη αξιζει να επισκεφτειτε τα χωριά του Εξωμβουργου δηλαδη τα χωρια που προβάλλονται γυρω από τον χαρακτηριστικο βραχο μου φαίνεται σε όλο το νησί και μοιάζει με μετεωριτη. Εγω ξεχωρισα τα χωριά Τριποταμος, Κτικάδος, Ξυνάρα, Λουτρά, Κουμάρος, Καμπος και φυσικά το χωριό ταραμπαδος που δεν πρεπει να χασετε με τιποτα καθως εκει βρίσκονται συγκεντρωμενοι σε καταπρασινη ρεματιά πανω από 15 περιστεριωνες αναλλοιωτοι στο χρονο που εγω χαζευα με τις ωρες! Αναρωτιόμουν πόση λαϊκή σοφία είναι συσσωρευμενη σε αυτα τα οικοδομηματα που αν και κατασκευάστηκαν για την συγκέντρωση των κουτσουλιων των περιστεριών που χρησιμευαν ως κοπρια και ηταν χρησιμα για τον κύκλο του αζώτου, τα οικοδομηματα αυτά αποτελούν παραλληλα αρχιτεκτονικά στολιδια σε σημείο που βλεποντας τα κανείς ξεχνά την αρχική τους χρήση. Ακομη, εξαιρετικά βρήκα και τα χωριά Στενή, Φαλαταδος, Δυο Χωριά, Τριανταρος και Αρναδος με τα δύο τελευταία να μοιάζουν με πραγματικους λαβύρινθους γεματα καμαρες και μια εκπληκτική θεα στο Αιγαίο. Επισης , μοναδικό στο είδος είναι το χωριό Βολαξ κυρίως λογω των πετρωμάτων της περιοχής που θυμίζουν κομήτες και παραπέμπουν σε σεληνιακό τοπίο. Τέλος, μην παραλείψετε να περιδιαβειτε στα όμορφα στενά της Χώρας! Οι περισσότεροι την παρακαμπτουν λογω της πρώτης εικόνας που δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή.. Περπατωντας όμως στα στενά της και στο λιμανι βρήκα μοναδικές κυκλαδιτικες γειτονιές και πανεμορφα αρχοντικά κτίρια όπως αυτό του μουσείου τηνιων καλλιτεχνων. Αξίζει ιδιαίτερα η θεα της χωρας από το μνημείο των ναυτικών στα ανατολικά της Χωρας που ειδικα την ωρα του ηλιοβασιλεματος γίνεται μοναδικη και φυσικά μια επίσκεψη στην Παναγία την Μεγαλοχαρη! Όσοι και να ειναι οι πιστοί, οσο και αν έχει εμπορευματοποιηθει ο θρησκευρικος τουρισμος στο νησι δεν παύει αυτος ο χωρος να είναι μυστηριακος, έντονα κατανυκτικος και συγκινητικός καθως σκέπτεσαι ποσοι άνθρωποι εχουν καταθέσει σε αυτήν την εκκλησια τον πονο τους, τη μοναξιά τους, την ελπίδα τους την ευγνωμοσύνη τους.....
Αυτη είναι η Τήνος, η Τήνος των πολλών προσώπων. Η Τήνος του πολιτισμού, η Τήνος της αρχιτεκτονικης, η Τήνος του καλοκαιριού! Τίποτα δεν έχει να ζηλέψει από τα άλλα κυκλαδονησια! ευχαριστήθηκα ηλιοβασίλεμα ηλιοβασίλεματα που ο ηλιος βουτουσε στη θάλασσα, ευχαριστήθηκα κυκλαδιτικες παραλίες, ευχαριστήθηκα το ποτό μου στα εξπληκτικα μπαρ του νησιού γιατι και απο αυτα εχει η Τήνος ( απο τα ωραιότερα μπαρακια των κυκλαδων ηταν το μπαρ "εξω μερια" στα Υστερνια με θεα στο απεραντο αιγαιο και το μπαρ ΚΑΚΤΟΣ στη χωρα που στεγάζεται σε παλιό ανεμομυλο και τα μεσάνυχτα γίνεται κλαμπ με φόντο τη χωρα της Τήνου) Η Τήνος ξεπερασε τις προσδοκίες μου και νομίζω πως θα ξεπεράσει και τις δικες σας, ανακαλύψτε την!
 

alex2364

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Ευχαριστούμε πολύ ΕΡΣΗ για τις πληροφορίες, τις οποίες πολύ καλά έκανες και συμπλήρωσες εδώ. Έτσι, υπάρχει εικόνα και για την υπόλοιπη Τήνο.

Το σημείο που μείνατε κοντά στο Κονάκι, πράγματι είναι πιο όμορφο και ήσυχο σε σχέση με την υπόλοιπη περιοχή.

Όσο για την Παχιά Άμμο στην οποία δεν πήγαμε για διάφορους λόγους, ο εξαιρετικός οδηγός της Βάλυς Βαϊμάκη "Ανεξερεύνητη Τήνος" αναφέρει ανάμεσα σε άλλα:
"Είναι επίσης τέτοια η μανία ορισμένων ντόπιων για "αξιοποίηση" της παραλίας, ώστε όλο συσζητούν μεγαλόπνοα projects για νεροτσουλήθρες ή πισίνες με beach bar - που ελπίζω, για το καλό του τόπουτους, να μείνουν για πάντα απλώς λόγια οτυ αέρα.... (μα δε διδάχτηκαν τίποτα από το κατάντημα της γειτονικής Μυκόνου?"
Καταγομαι από την Τήνο, και ειμαι κάθε χρόνο εκεί εδώ και 50 χρόνια. βρίσκω την περιγραφή σου εξαιρετική και το άρθρο σου πολύ περιεκτικό. Φαίνεται ότι ειδατε πολλά μέσα στις 10 μέρες που μείνατε. Όλα σωστά και καλά. Μακάρι να ελειπαν να μεγάλα τζιπ, γιατί δεν χωράνε στους δρόμους του νησιούτε. Ελπίζω να αφήσουν ήσυχη την Παχιά Αμμο και να μην την καταστρέψουν όπως τον Άγιο Ρωμανό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom