Η γνώμη σας για το σάιτ!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Η γνώμη μας για το σάιτ;
Άραγε χρειάζεται όταν βλέπουμε καθημερινά τόσα νέα μέλη, τόσες επισκέψεις από μέλη και μη και τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για συμμετοχή; Το σάιτ αρέσει, είναι όμορφο λειτουργικό και χρήσιμο. Στον λίγο χρόνο που είμαι μέλος άλλαξε μία φορά. Δεν διαπίστωσα διαφορά στην ευκολία χρήσης αλλά συνέχισα να το επισκέπτομαι καθημερινά και να συναντώ τους νέους μου φίλους. Φαντάζομαι και μία νέα αλλαγή θα μας βρεί όλους εδώ και ακόμη περισσότερους να μοιραζόμαστε την αγάπη μας για τα ταξίδια.
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
5ον. Κανεις να μην μπορει να δημοσιευσει σε αυτη τη βαση δεδομενων αν πρωτα δεν αποστειλει εναν σημαντικο αριθμο μηνυματων και δεν εχει περασσει ενα χρονικο διαστημα απο την εγγραφη του πχ ενας μηνας και να εχει και καποιον "ενεργο ρολο" στο site: δηλαδη κατι να εχει συνεισφερει, ειτε σε ιστοριες, ειτε σε πληροφοριες κλπ. Κατι τετοιο δηλαδη θα ειναι σε τελευταια αναλυση στην κριση του "αφεντικου". Στο κατω κατω της γραφης δικο του ειναι το site εχει την κριση να αποφασισει τι κανει ζημια, τι ειναι συγκαλυμμενη διαφημιση και τι ειναι χρησιμη πληροφορια.
Έρση, τηλεπάθεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:shock:

Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να ποστάρω κι εγώ: Ότι δηλαδή σε κάποια φόρουμ υπάρχει ένα είδος ασφαλιστικής δικλείδας.
Π.χ. ορισμένα δικαιωμάτα ή προσβάσεις σε κάποιους χώρου/ψηφοφορίες κ.τ.λ. τα αποκτούν μέλη που έχουν συμπληρώσει έναν Χ αριθμό ποστ (συνήθως είναι το 50.)
Έτσι και τον χρήστη θα γνωρίζουμε (σχετικά) αλλά και θα αποφευχθεί το φαινόμενο να γραφτεί κάποιος μέλος και με το "καλησπέρα σας" να διαφημίσει ή να θάψει, εξυπηρετώντας δικά του συμφέροντα και κάνοντας γκρίζα διαφήμιση (ή δυσφήμιση)...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όλα αυτά που αναφέρετε είναι εύκολο να γίνουν και είναι ακριβώς αυτά που έχουν τεθεί επί τάπητος τον τελευταίο καιρό για το σάιτ. Τεχνικά δεν υπάρχει κάτι που να προβληματίζει. Το όλο θέμα είναι πώς θα εξασφαλιστεί ένα περιεχόμενο που έχει συνοχή, αξιοπιστία, και πώς θα λυθούν τα προβλήματα που αναφέρετε παραπάνω, αφού δε μπορούμε να μπούμε στη διαδικασία ενός site όπως πχ το tripadvisor που έχει κι'εγώ δεν ξέρω πόσα άτομα προσωπικό. Το TravelStories είναι πιο προσωπικό site, και για να γίνει μια τέτοια βάση δεδομένων θα χρειαστεί εντατική δουλειά από πολλά άτομα - τα οποία αυτή τη στιγμή απλά δεν υπάρχουν.

Παρ'όλα αυτά είναι ενδιαφέρον ότι οι ιδέες σας συμπίπτουν με τις σκέψεις μου για το site τον τελευταίο καιρό. Ότι άλλο έχετε κατά νου παρακαλώ γράψτε το να το δούμε. :)
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Όλα αυτά που αναφέρετε είναι εύκολο να γίνουν και είναι ακριβώς αυτά που έχουν τεθεί επί τάπητος τον τελευταίο καιρό για το σάιτ. Τεχνικά δεν υπάρχει κάτι που να προβληματίζει. Το όλο θέμα είναι πώς θα εξασφαλιστεί ένα περιεχόμενο που έχει συνοχή, αξιοπιστία, και πώς θα λυθούν τα προβλήματα που αναφέρετε παραπάνω, αφού δε μπορούμε να μπούμε στη διαδικασία ενός site όπως πχ το tripadvisor που έχει κι'εγώ δεν ξέρω πόσα άτομα προσωπικό. Το TravelStories είναι πιο προσωπικό site, και για να γίνει μια τέτοια βάση δεδομένων θα χρειαστεί εντατική δουλειά από πολλά άτομα - τα οποία αυτή τη στιγμή απλά δεν υπάρχουν.

Παρ'όλα αυτά είναι ενδιαφέρον ότι οι ιδέες σας συμπίπτουν με τις σκέψεις μου για το site τον τελευταίο καιρό. Ότι άλλο έχετε κατά νου παρακαλώ γράψτε το να το δούμε. :)
Δεφ, θα μπορούσαμε κι εμείς ίσως να βοηθήσουμε αν μας δείξεις τον τρόπο... αν για παράδειγμα πρέπει να καταχωρήσουμε σε διάφορα πεδία πληροφορίες ή δεν ξέρω τί άλλο που θα μπορούσε ο καθένας από εμάς να χειριστεί με τις δικές σου πάντα οδηγίες.
Μπορεί άλλα σαιτ να έχουν πολύ προσωπικό, αλλά το travelstories έχει εμάς, που φαντάζομαι όλοι θέλουμε να συμμετάσχουμε και να υποστηρίξουμε την "νέα μας παρέα" (ή παλιά για άλλους)
Πάντως, μετά την επιστροφή μου (23/6) από Σεϋχέλλες, θα είναι χαρά μου να βοηθήσω...:lol::lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πραγματι θα μπορουσαμε να ειμαστε ενα αυτοδιαχειριζομενο site σε ενα καποιο επιπεδο και φυσικα με συγκεκριμεμους κανονες αυτοδεσμευσης μας, καταρχην θα πρεπει να αρθει η ανωνυμια μας ως προς το αφεντικο μας, τον Δευκαλιωνα (αυτος τουλαχιστον πρεπει να ξερει με ποιους συναλλασσεται στο site του). Κατι τετοιο επισης θελει και καλη οργανωση μεταξυ μας και φυσικα υπευθυνοτητα.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
συγγνωμη αλλα τι σημαινει αυτο το κουτακι που λεει μοιραστειτε το f ?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Που εξαφανίστηκαν οι φωτό που βγαίναν στο forum? Είναι μόνιμο? Αυτό το "Μοιραστήτε το" είναι λίγο ενοχλητικό όταν περνάει ο κένσορας από πάνω ανοίγει και κρύβει το μισό ποστ
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
συγγνωμη αλλα τι σημαινει αυτο το κουτακι που λεει μοιραστειτε το f ?
Που εξαφανίστηκαν οι φωτό που βγαίναν στο forum? Είναι μόνιμο? Αυτό το "Μοιραστήτε το" είναι λίγο ενοχλητικό όταν περνάει ο κένσορας από πάνω ανοίγει και κρύβει το μισό ποστ
Αυτό το κουμπί υπήρχε σε διαφορετική μορφή στο φόρουμ τους τελευταίους μήνες.
Είναι για να μοιράζεσται συζητήσεις ολόκληρες είτε απλά ποστ με φίλους σας είτε στο facebook, στις υπηρεσίες της google και της microsoft live.

Λογικά Δήμο όταν φεύγει ο κέρσορας από αυτό το κουμπί, ξαναμαζεύει.
Αν υπάρχει πρόβλημα ανέφερε και με ποιον browser βλέπεις την σελίδα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
ορθογραφικο λεξικο

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο καπου μεσα στο σαιτ να μπει ενα ορθογραφικο λεξικο.
Επειδη ολοι καποια στιγμη κανουμε λαθη η δεν ημαστε σιγουροι για καποια λεξη αν ειναι σωστη θα ηταν πολυ χρησιμο.
Απλα μια ιδεα εριξα.:roll:
Αν δαιν τω βαλλλεται θα γυνωμε ρωμπα σινεχοια:haha:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο καπου μεσα στο σαιτ να μπει ενα ορθογραφικο λεξικο.
Επειδη ολοι καποια στιγμη κανουμε λαθη η δεν ημαστε σιγουροι για καποια λεξη αν ειναι σωστη θα ηταν πολυ χρησιμο.
Απλα μια ιδεα εριξα.:roll:
Αν δαιν τω βαλλλεται θα γυνωμε ρωμπα σινεχοια:haha:
Μπορείς αν χρησιμοποιείς τον Mozilla Firefox να ενσωματώσεις σε αυτόν ένα ελληνικό λεξικό.
Έτσι θα το έχεις για όλες τις ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι.
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τα link.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
για στειλτο αν μπορεις εδω... μονο για ελληνικα δεν εχω, και να μην ψαχνουμε κιολας...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αν ειναι ευκολο θα ηθελα καποιο link.:roll:
Ευχαριστω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.906
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom