Τουρκία Η δικιά μου Κωνσταντινούπολη!!

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Ολα ξεκινησαν την Κυριακη 25/10/15 οταν η πτηση μας εφτανε στις 20:30 στην Πολη....δηλαδη νομιζαμε οτι ηταν 20:30 αλλα με αποφαση του Ερντογαν η ωρα στην Τουρκια δεν ειχε αλλαξει ακομα οπως στις αλλες χωρες...οποτε ηταν 21:30 και σπασαμε καθε ρεκορ καθυστερησης μεχρι να φτασουμε στο ξενοδοχειο μας στην περιοχη σουλταναχμετ.Χρειαστηκε 45 λεπτα μεχρι να παρουμε τη visa και μετα πηραμε τις αποσκευες μας οι οποιες ηταν σχεδον αδειες αλλα οταν φυγαμε ηταν ολες υπερβαρες:haha: στη συνεχεια πηγαμε στο μετρο ακολουθωντας τις πινακιδες και φυγαμε μεχρι τη σταση zeytinburnu και απο εκει βγηκαμε εξω για να παρουμε το τραμ προς Καμπατας.Η διαδρομη μεχρι το ξενοδοχειο στη σταση Σουλταναχμετ κρατησε περιπου 1 ωρα...και επιτελους φτανουμε στο ξενοδοχειο μας Apex Hotel ενα μικρο συμπαθητικο ξενοδοχειο πισω απο το Arasta bazzar και πολυ κοντα σε Μπλε τζαμι και Αγια Σοφια....;)
Αμεσως βγηκαμε εξω για τη πρωτη μας βολτα στη πλατεια σουλταναχμετ και σταθηκαμε αναμεσα σε Μπλε τζαμι και Αγια Σοφια και βγαλαμε τις πρωτες φωτογραφιες μας..
20151025_231945[1].jpg
Μετα φυγαμε για ξεκουραση στο ξενοδοχειο γιατι η επομενη μερα θα ηταν μεγαλη και οπως σε ολα τα ταξιδια μας προβλεποταν πολυ περπατημα.....

Ξυπνημα το πρωι και παμε στην ταρατσα του ξενοδοχειου για το πρωινο το οποιο ηταν απλο αλλα ικανοποιητικο αλλωστε εμεις θελαμε να δοκιμασουμε τις γευσεις της Πολης....η θεα ομως απο εκει πανω ηταν ολα τα λεφτα...Αφου λοιπον δευτερα ειναι κλειστη η Αγια Σοφια πηγαμε στο Τοπ-καπι[30 λιρες]στο οποιο δεν συναντησαμε καθολου ουρα καθως ηταν 09:00 και παροτι αρχικα θελαμε να αγορασουμε την muzekart που κοστιζει 85 λιρες και μαλιστα τωρα ηταν για 5 μερες....δεν ειχαμε αρκετες λιρες γιατι αλλαξαμε λιγες στο αεροδρομιο καθως η ισοτιμια ηταν 1 ευρω = 3 λιρες ενω αλλαξαμε μετα 1=3.21!!!
Μπηκαμε λοιπον στο παλατι και πηγαμε κατευθειαν στο χαρεμι οπου ως γνωστον χρειαζεται ξεχωριστο εισιτηριο 15 λιρες και ηταν σαν να ζουσαμε σκηνες απο το εργο του Σουλειμαν και ο χωρος που μου αρεσε περισσοτερο ηταν εκεινος των εκδηλωσεων

Raw00026.JPG

Στη συνεχεια ειδαμε το δωματιο της βαλιντε σουλταν,μητερας του σουλτανου,και τα μπαλκονια των φαβορι,δηλαδη των παλλακιδων που ειναι οι εκλεκτες του σουλτανου οι οποιες οταν εμεναν εγκυες εφευγαν απο το χαρεμι για ευνοητους λογους....καθως ο ανταγωνισμος μεταξυ των παλλακιδων πολλες φορες οδηγησε σε δολοφονιες....Αλλος ενας χωρος που μου αρεσε ηταν εκει οπου συνεδριαζαν οι πασαδες με τον βεζιρη,που ακομα και οταν ο σουλτανος ελειπε επρεπε να προσεχουν τα λογια τους γιατι υπηρχε ενα παραθυρακι που παρακολουθουσε κρυφα.....;)
Raw00016.JPG
Αν πατε πρωι και δειτε τους χωρους χωρις πολυ κοσμο θα το χαρειτε περισσοτερο γιατι μετα τις 11 ερχονται τα γκρουπ με τις ορδες των τουριστων να χαλανε την ατμοσφαιρα.....Εκεινο που κλεβει βεβαια την παρασταση ειναι τα κοσμηματα των σουλτανων και το περιφημο διαμαντι του κουταλα αλλα και ο χωρος με τα οπλα τους τα οποια και αυτα σαν κοσμηματα ειναι....στη συνεχεια πηγαμε στη κουζινα του παλατιου οπου ειδαμε πορσελανες και διαφορα μαγειρικα σκευη που χρειαζονταν....το κερασακι στη τουρτα στην επισκεψη σας ειναι η θεα στο βοσπορο

20151026_100645[1].jpg

βεβαια δεν χασαμε την ευκαρια να γινουμε για λιγο Σουλτανοι
στο μαγαζι με τα αναμνηστικα για το παλατι.....
20151026_132414[1].jpg
Περασαμε 3 ωρες χωρις να το καταλαβουμε και μετα φυγαμε για το μεγαλο παζαρι για να παρουμε μια γευση απο το χωρο αλλα χωρις να ψωνισουμε γιατι οι πληροφοριες μου οι οποιες αποδειχτηκαν πολυ σωστες ελεγαν οτι οι τιμες δεν ειναι καλες σε σχεση με το παζαρι των μπαχαρικων η την αυγυπτιακη αγορα οπως λεγεται....βεβαια για να το καταλαβουμε απο μονοι αυτο προσπαθησαμε να κανουμε παζαρι σε καποια πραγματα που μας αρεσαν αλλα χωρις να ψωνισουμε...στη συνεχεια ψαξαμε την εξοδο προς το τζαμι του Σουλειμαν,αν κοιταξετε ψηλα θα δειτε πινακιδες που σας καθοδηγουν για το που βγαινει ο καθε διαδρομος γιατι πραγματικα το παζαρι ειναι δαιδαλωδες και αν εχετε αγοραφοβια καλυτερα να το αποφυγετε....βρηκαμε πολυ ευκολα το τζαμι το οποιο πραγματικα για μενα τουλαχιστον ηταν το καλυτερο απ'οσα ειδα γιατι μου αρεσε το σημειο που βρισκοταν και η θεα απο εκει πανω....Οχι βεβαια οτι το εσωτερικο υστερει....
Raw00069.JPG

Η πρωτη γευση που δοκιμασαμε στη Πολη η οποια ηταν και μια απο τις αγαπημενες μας ηταν το κοκορετσι στο ψωμι το οποιο βρηκαμε καθως πηγαιναμε στην αιγυπτιακη αγορα,κοστος 7 λιρες και συνοδευεται με ξυνογαλο που θα σβησει το καψιμο απο τη πικαντικη γευση του σαντουιτσ.....
Raw00073.JPG

Στη συνεχεια και αφου εχουμε κλεισει ενα 8ωρο επιστρεφουμε στο ξενοδοχειο με το τραμ χρησιμοποιωντας οπως παντα την καρτα istanbulkart...ειχαμε αγορασει 1 και για τους δυο μας γιατι ειχες καποια εκπτωση αν τη χτυπουσες 2 φορες στο δευτερο εισιτηριο...;)

Φτανουμε στο ξενοδοχειο κανουμε ενα μπανιο λιγη ξεκουραση και παμε για χαλαρωση στο καφε mesale που βρισκοταν πολυ κοντα στο ξενοδοχειο για ναργιλε τσαι και φυσικα ταβλακι....
Raw00085.JPG

και γιναμε ενα με τους ντοπιους...ειχα ακουσει οτι το συγκεκριμενο καφε ειναι πολυ τουριστικο εγω παντως το βρηκα υπεροχο και ειδαμε και ενα περιστρεφομενο δερβιση ο οποιος μετα απο 1 ωρα που καπνιζαμε γυριζε ολο και πιο πολυ....:haha:[πληρωσαμε το ναργιλε 26 λιρες και 3 το τσαι]

Αφου χαλαρωσαμε υπερ του δεοντος φυγαμε με το τραμ για να τελειωσουμε τη μερα μας στην ιστικλαλ τη παλαι ποτε μεγαλη οδος του Περα που μεσουρανουσαν οι Ελληνες της Πολης...και εκει αποφασισαμε να φαμε στο Otomanik εστιατοριο αν θυμαμε καλα το ονομα,διπλα στην στοα των λουλουδιων ηταν....φαγαμε μαντι χειροποιητα και ισκεντερ κεμπαπ πληρωσαμε 65 λιρες και δεν μειναμε και πολυ ευχαριστημενοι.....στη συνεχεια και εχοντας κλεισει 13 ωρες στους δρομους και πολλα χιλιομετρα πηγαμε πισω στην πλατεια ταξιμ για να παρουμε το furnicular και μετα το τραμ για να παμε στο ξενοδοχειο αφου πρωτα πηραμε ενα καζαν ντιπι απο το saray για να κλεισει γλυκα η βραδια,και εχοντας παρακολουθησει τη διαμαχη μεσα στο φορουμ για το συγκεκριμενο γλυκο για το αν περιεχει κοτοπουλο εχω να πω οτι ενιωσα τις ινες στη γευση του ....
Η επομενη μερα ξεκινησε με την επισκεψη στην Αγια του θεου Σοφια οπως ειναι το πληρες ονομα του ναου που πλεον εχει γινει μουσειο.Στις 09:00 που πηγαμε δεν ειχε καθολου κοσμο οποτε μπηκαμε χωρις ουρες με εισιτηριο 30 λιρες δηλαδη με την ισοτιμια που υπηρχε 9,5 ευρω πραγματικα πολυ φθηνο αν αναλογιστω οτι εχω πληρωσει 22 ευρω εισοδο στη La Sagrada Familia στη Βαρκελωνη...και εγω αυτο που ενιωσα ειναι δυσκολο να το εξηγησω,σαν οικοδομημα ειναι πραγματικα σαν θαυμα αν αναλογιστεις ποτε εχει φτιαχτει και εκεινο που μου εκλεψε εμενα το βλεμμα μπαινοντας στο ναο ηταν το ψηφιδωτο της Παναγιας που βρισκεται ψηλα....
Raw00121.JPG
Πραγματικα οτι και να πει κανεις ειναι πολυ λιγο,περασαμε 2 ωρες μεσα στο ναο ο οποιος να πω οτι ακομα στην αριστερη του μερια ειναι γεματος σκαλωσιες καθοτι επισκευαζεται.Παντως θα πρεπει να νιωθουμε πολυ τυχεροι ολοι οι Ελληνες που οι Τουρκοι αν και την εκαναν τζαμι παρολα αυτα δεν κατεστρεψαν τα ψηφιδωτα και μπορει οι περισσοτεροι που επισκεπτονται το ναο να φευγουν με ενα αισθημα αδικιας και μισους για τους Τουρκους εγω παλι ειμαι της αποψης οτι αν ο Μωαμεθ δεν εκανε τζαμι την Αγια Σοφια αυτη τη στιγμη δεν θα υπηρχε.....
Raw00149.JPG
στη συνεχεια πηγαμε απεναντι στο Μπλε τζαμι το οποιο σιγουρα ειναι μια αποτυχημενη προσπαθεια αντιγραφης της Αγιας Σοφιας αλλα εκεινο που με εντυπωσιασε ηταν τα υπεροχα βιτρο παραθυρα του 200 τον αριθμο....Κατι αλλο που με εντυπωσιαζει μπαινοντας παντα σε τζαμια ειναι τα υπεροχα χαλια που εχουν κατω,κατι που ελαχιστοι προσεχουν...
Raw00167.JPG

Προσωπικα νομιζω εκεινο που με χαλασε στο συγκεκριμενο τζαμι ειναι οτι οι κολωνες που στηριζουν τον τρουλο ειναι ακομψα τοποθετημενες μεσα στο χωρο σε αντιθεση με την Αγια Σοφια που ειναι κρυμενες και νομιζεις οτι δεν υπαρχουν με αποτελεσμα να νομιζεις οτι αιωρειται ο τρουλος....
Μετα το προγραμμα ελεγε επισκεψη στο βασιλικο υδραγωγειο[15 λιρες] καθως ολα αυτα ειναι και πολυ κοντα μεταξυ τους,αλλο ενα απιστευτο αρχιτεκτονικο δημιουργημα που πραγματικα εντυπωσιαζει....δωστε λιγη προσοχη στα πολλα διαφορετικα κιονοκρανα και θα καταλαβαιτε αυτο που λενε οτι πηραν απο διαφορους κατεστραμενους ναους τις κολωνες....
Raw00177.JPG
προχωρηστε μεχρι το βαθος για να δειτε τα κεφαλια μεδουσας που εχουν χρησιμοποιηθει σαν βαση σε 2 κολωνες με την απλη εξηγηση να λεει οτι τις εβαλαν γιατι δεν εφτανε σε μηκος η κολωνα και την αλλη εκδοχη που μου αρεσει να λεει οτι ετσι συμβολισαν το τελος της ειδωλολατρειας...
Raw00185.JPG

Φευγοντας απο εκει πηγαμε για φαγητο στο hocapasa sokak και συγκεκριμενα στο balkan lokantasi το οποιο δεν το προτεινω απλα αλλα νομιζω οτι επιβαλλεται να πατε,ειχε το καλυτερο φαγητο που εχω φαει ποτε σε ταξιδι σε απιστευτες τιμες.Πηγαμε συνολο 4 φορες και το περισσοτερο που πληρωσαμε ηταν 40 λιρες δηλαδη ουτε 15 ευρω για 5 πιατα χωρις να μπορουμε να τα φαμε απλα για να δοκιμασουμε γευσεις και 2 γλυκα.....Τη πρωτη φορα πηραμε μελιτσανες παπουτσακια,αλλο ενα πιατο που ειχε κοτοπουλο στη βαση και απο πανω σπανακι και πουρε πατατας[εκπληκτικο],και κοτοπουλο με διαφορα λαχανικα και δωσαμε μολις 20 λιρες...Μετα και για να χαλαρωσουμε λιγο πηγαμε στο gulhane park που βρισκεται εξω απο το Τοπ-καπι οχι κατι το ιδιαιτερο σαν παρκο αλλα ενταξει....
Εκεινη η μερα οπως και καθε μερα μας επρεπε να τελειωσει γλυκα,ετσι αφου ξεκουραστηκαμε λιγο στο ξενοδοχειο φυγαμε για Karakoy στο περιφημο ζαχαροπλαστειο του gulluoglu οπου πηραμε 2 πιατα με διαφορα σιροπιαστα 7 τεμαχια κοστος 15 λιρες το καθενα και τα εφαγα ολα....
Raw00111.JPG

Ολα ηταν υπεροχα και οχι με πολυ σιροπι οπως τα δικα μας ωστε να μπορεις να φας πολλα....εκεινο που ξεχωρισα ηταν ο μπακλαβας με το φυστικι αιγινης....και μετα αναρωτιεμαι πως πηρα 2 κιλα σε μια εβδομαδα....:haha::.Και βεβαια δεν σταματησα εκει....πηγαμε μια βολτα στη γεφυρα του γαλατα να δουμε φωτισμενο το τοπιο,καθως λοιπον περνουσα βλεπω ενα μεσηλικα λουστρακο που εφευγε και του επεσε η βουρτσα του,του φωναζω για να την παρει και εκεινος για να με ευχαριστησει μου εβαψε τα παπουτσια μου και μου τα εκανε σαν καινουργια....μετα και αφου ειχαμε κανει αρκετες βολτες δεξια και αριστερα μου μυριζε απο τις βαρκες που ειναι στο εμινονου το balik ekmek δηλαδη το σαντουτσ με ψαρι....εεεε να μην το δοκιμασω....!!!πραγματικα πολυ καλη ιδεα και πολυ γευστικο.....
Την επομενη μερα ειχαμε στο προγραμμα να παμε βολτα στο βοσπορο με τα καραβακια της γραμμης.Ξεκινησαμε λοιπον απο το εμινονου και πηγαμε στο Σκουταρη[Uskudar] στην Ασιατικη μερια οπου ειδαμε το τζαμι της πολυαγαπημενης κορης του Σουλειμαν του μεγαλοπρεπους της Μιχριμαχ το οποιο ηταν μικρο αλλα ιδιαιτερα προσεγμενο
Raw00191.JPG

στη συνεχεια περιπλανηθηκαμε στα δρομακια με την τοπικη αγορα που πηραμε καποια πραγματα αφου ειχε καλες τιμες,βρηκαμε και μια πολυ μικρη κλειστη αγορα με το ονομα του μεγαλυτερου Τουρκου αρχιτεκτονα που θεωρειται πως επεφερε σημαντικες καινοτομιες τοσο στην κοσμικη οσο και τη θρησκευτικη αρχιτεκτονικη της Οθωμανικης αυτοκρατοριας.

Raw00197.JPG στη συνεχεια πηραμε ξανα το καραβακι για την ακτη του besiktas.Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε η ιδεα οτι μεσα σε λιγα λεπτα μπορουσες να μετακινησε μεταξυ Ευρωπης και Ασιας και ολα αυτα χρησιμοποιωντας την istanbulkart με κοστος λιγοτερο του 1 ευρω....Φτανοντας λοιπον στην ακτη του Μπεσικτας θα δειτε την ομορφη αρτ νουβω προβλητα... Raw00199.JPG στη συνεχεια κανοντας την βολτα μας μου προεκυψε και μια απροσμενη μονομαχια σκοποβολης,και ασφαλως δεν εχασα την ευκαιρια,τωρα δεν χρειαζεται να πουμε ποιος νικησε αρκει απλα να υπενθυμισω οτι ειμαι Κρητικος;) και ο Mustafa παροτι ηταν καλος δεν ειχε και πολλες ελπιδες.... Raw00207.JPG μετα συνεχισαμε και ειπαμε να κανουμε μια σταση για καφεδακι....να παρουμε και μια ανασα....και μετα απο εκει προχωρησαμε παραλιακα προς Ortakoy για να δουμε ενα απο τα πιο πολυφωτογραφημενα σημεια της πολης Raw00223.JPG
αλλα και για να γευτουμε αλλο ενα γευστικο πειρασμο,το kumpir δηλαδη οφτη πατατα που εχει μεσα οτι τραβαει η ορεξη σας κοστος 15 λιρες.
Raw00217.JPG στη συνεχεια και αφου δεν υπηρχε καραβακι της γραμμης απο το Ortakoy γυρισαμε με λεωφορειο πισω στο besiktas και απο εκει πηραμε αλλο για να παμε παλι 'Ασιατικη' μερια στο kadikoy που μας εξεπληξε εκτος απο τη διαδρομη που ειναι υπεροχη Raw00231.JPG το ποσο νεολαια συναντησαμε στους δρομους οι οποιοι πραγματικα ηταν ασφυκτικα γεματοι και ολα τα μικρα καφενεδακια που εψηναν καφε στη χοβολη και τη μυρωδια του ναργιλε να κανει την ατμοσφαιρα πολυ ομορφη.Χαθηκαμε και εκει στα δρομακια με την τοπικη αγορα που ειχε ψαρια,μπαχαρικα μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις Raw00235.JPG Το απογευμα πηγαμε στα δρομακια γυρω απο την αιγυπτιακη αγορα και ψωνισαμε ενα ναργιλε στην καλυτερη τιμη που βρηκαμε με 30 λιρες!!!Ψωνισαμε και αλλα αναμνηστικα καθως εκει βρηκαμε πολυ καλυτερες τιμες απο το μεγαλο παζαρι και ειχαμε ενθουσιαστει με αποτελεσμα να οργωσουμε την περιοχη πραγματικα...βρηκαμε και την αγορα μπαχαρικων του Γιαννη οπου πηραμε μερικα μπαχαρικα οπως ενα μειγμα μπαχαρικων και λιγο μπουκοβο καυτερο που μου αρεσε πολυ....οταν δεν αντεχαμε αλλο επιστρεψαμε στο ξενοδοχειο....
Η επομενη μερα ηταν αφιερωμενη στο πατριαρχειο και συμφωνησαμε να μην κουραστουμε πολυ σημερα γιατι τα ποδια μας ειχαν αρχισει να διαμαρτυρονται απο τα πολλα χιλιομετρα....πηραμε λοιπον ταξι απο το εμινονου και σε 5 λεπτα και με 10 λιρες ημασταν στο οικομενικο πατριαρχειο.
Raw00225.JPG

Φτανοντας στην εισοδο ειδαμε τη σφραγισμενη πυλη-εισοδο οπου ειχαν κρεμασει οι Τουρκοι τον πατριαρχη Γρηγοριο σε αντιποινα για την Ελληνικη επανασταση το αφησαν εκει 3 μερες και στη συνεχεια το πεταξαν στη θαλασσα για να το φανε τα ψαρια,3 μερες ομως αργοτερα το ανεσυρε απο τη θαλασσα ενα εμπορικο πλοιο με ρωσικη σημαια και το μετεφερε στην Οδυσσο οπου εμεινε για λαικο προσκυνημα και μετα ταφηκε με τιμες,υστερα απο 60 χρονια τα οστα μεταφερθηκαν σε τυμβο στο μητροπολιτικο ναο.Η εκκλησια 100 χρονια απο το θανατο του τον ανακυρηξε Αγιο.Προσκυνησαμε στον ιερο ναο του Αγιου Γεωργιου ο οποιος εσωτερικα ειναι πολυ ομορφος με το τεμπλο να ξεχωριζει κατα τη γνωμη μου το οποιο ειναι του 18 αιωνα,επιχρυσωμενο με συνδυασμο Βυζαντινης και Αναγεννησιακης καθως και Μπαροκ και Οθωμανικης τεχνης.
Raw00091.JPG

Ασφαλως προσκυνησαμε τα λειψανα των 3 Αγιων Επισκοπων η οποιοι υπηρξαν οι σημαντικοτεροι θεολογοι της αρχαιας εκκλησιας.Και τα λειψανα τους επεστρεψαν απο τη Ρωμη που ειχαν παει μετα τη 4 σταυροφορια ως δωρο απο τον παπα Ιωαννη Παυλο β.Φευγοντας απο εκει θελαμε να παμε στη Μεγαλη του Γενους Σχολη που βρισκεται 3 στενα παρακατω απο το πατριαρχειο και αφου χρειαστει να ανεβειτε μια μεγαλη ανηφορα.Πηγαινοντας προς στη Σχολη θα δειτε και το ποσο υποβαθμισμενη ειναι η περιοχη με παιδακια να περπατανε ξυπολητα και σπιτια σε ασχημη κατασταση.Ακολουθωντας τωρα τις συμβουλες του φυλακα του Πατριαρχειου πηγαμε γυρω απο τη σχολη σε μια μικρη πορτα,χτυπησαμε το κουδουνι και παρακαλεσαμε να μας ανοιξουν οπως και εγινε παρολο που ηταν αργια για τους Τουρκους 29 οκτωβριου γιορταζουν την κηρυξη τους σε δημοκρατια απο τον Μουσταφα Κεμαλ τον πατερα των Τουρκων[Ατατουρκ]και βγαλαμε τις φωτογραφιες μας Raw00247.JPG
Μετα κατσαμε για καφε στο καφενεδακι λιγο πιο κατω απο το πατριαρχειο που ανηκει σε Ελληνα της Πολης με το ονομα Βυζας το οποιο πληρωσαμε 10 λιρες δηλαδη σε τιμες Ελλαδας.....μετα τον ρωτησαμε πως θα παμε στη Μονη της Χωρας και μας φωναξε ενα φιλο του Τουρκο που θα μας πηγαινε με το αυτοκινητο του με 15 λιρες για μολις 5 χιλιομετρα.Δεν θελω να το σχολιασω απλα το αναφερω για να βγαλετε μονοι σας τα συμπερασματα.
Φτανοντας στη Μονη της Χωρας[15 λιρες]και μπαινοντας πραγματικα εντυπωσιαστηκαμε παρα πολυ απο τα πολλα ψηφιδωτα και σε σπανιες θρησκευτικες απεικονισεις οπως τη συλληψη της θεοτοκου που οσα χρονια μπαινω σε εκκλησιες δεν εχω δει ποτε καθως και την υπεροχη ελαιογραφια της Αναστασης του Κυριου
Raw00279.JPG

Ο κυριος χωρος του ναου ηταν κλειστος για λογους ανακαινισης δυστηχως ομως κατσαμε αρκετη ωρα και μετα παιρνοντας το λεωφορειο επιστρεψαμε στο εμινονου για να παμε στο στεκι μας[balkan locantasi]για φαγητο Raw00285.JPG

Ολα τα πιατα στη φωτογραφια κοστισαν μολις 20 λιρες....και ηταν ολα υπεροχα γευστικα απο το αρνακι το λεμονατο,το κοτοπουλο με τα λαχανικα μεχρι το κατι σαν μουσακας που απο κατω ειχε μπιφτεκι,και για επιδορπιο ρυζογαλο φουρνου και ραβανι....Τελικα στο τελος του ταξιδιου κατεληξα οτι μετα την Κρητη εχουν το καλυτερο φαγητο.....το απογευμα και αφου ειχε προηγηθει ξεκουραση στο ξενοδοχειο πηγαμε στην Ιστικλαλ ξεκινωντας απο τη πλατεια Ταξιμ διαδρομη που καναμε αρκετες φορες.Στη διαδρομη σταματησαμε και πηραμε ενα Ασουρε ενα γλυκο που φτιαχνεται με ρεβυθι,σιταρι,και ειχε μεσα ροδι,αποξηραμενο συκο,και ινδικη καρυδα...στη συνεχεια δεν ειπαμε οχι και σε μια βαφλα τυλιχτη με σοκολατα μπανανα και καρυδα και για να συνελθουμε λιγο πηγαμε για ναργιλε σε ενα μαγαζι σε ενα παραλληλο δρομο της Ιστικλαλ για να δουμε και τον Αγωνα της Γαλατασαραι και να πιουμε και το τσαγακι μας.Φευγοντας πηγαμε και στο πυργο του Γαλατα χωρις ομως να ανεβουμε πανω γιατι εκανε λιγο κρυο....
Raw00295.JPG

Την επομενη μερα φυγαμε παλι για μια βολτα στα παζαρια πρωτα στο μεγαλο καθως ειναι τεραστιο και χρειαζεται χρονος και μετα στα δρομακια,και αφου ψωνισαμε κατι μικροπραγματα καθισαμε για ενα καφεδακι,και ενα σιμιγδαλενιο χαλβα με παγωτο που ηταν υπεροχος
Raw00315.JPG
επειτα αποφασισαμε να παμε στην μικρη Αγια Σοφια που βρισκοταν κοντα στο ξενοδοχειο μας,προκειται για τον παλαιοτερο ναο της πολης ακομα και απο την γνωστη σε ολους Αγια Σοφια και ειναι με οκταγωνη οροφη που αποδιδεται σε βιασυνη του αρχιτεκτονα.
Raw00323.JPG
Ειχαμε διαβασει οτι εσωτερικα υπαρχουν ψηφιδωτα και θελαμε να μπουμε στο εσωτερικο αλλα επρεπε να περιμενουμε να τελειωσει η προσευχη και ετσι καθισαμε στο προαυλιο παρακολουθωντας τους πιστους να ερχονται να πλυνονται στην κρηνη που υπαρχει στο προαυλιο χωρο και βγαζοντας τα παπουτσια να μπαινουν ο ενας διπλα στον αλλο με απολυτη ησυχια κατι που πραγματικα με εντυπωσιασε....Μπαινοντας στο ναο διαπιστωσαμε οτι μετα απο ανακαινιση που εχει γινει δεν υπαρχουν ψηφιδωτα,δεν ξερω αν εχουν μεταφερθει παντως το μονο που εχει μεινει ειναι τα υπεροχα κιονοκρανα.....
Raw00333.JPG
Κατσαμε λιγο και μετα πηγαμε στο ξενοδοχειο για λιγη ξεκουραση....για λιγο βεβαια γιατι ηρθε η ωρα του φαγητου πηγαμε λοιπον στο στεκι μας και φαγαμε μεχρι σκασμου.....
Raw00307.JPG
και αφου απολαυσαμε το φαγητο πηγαμε στο εμινονου για να παρουμε ενα απο τα καραβακια της εταιριας tyrol που κανουν κρουαζιερες στο βοσπορο.....διαρκειας 90 λεπτων με κοστος μολις 12 λιρες.....πραγματικα αξιζει τα λεφτα της γιατι θα δειτε εικονες που θα σας μεινουν αξεχαστες....
Raw00369.JPG
εκεινο που ξεχωρισα ηταν το φρουριο Rumeli hisar που εχτισε ο Μωαμεθ ο Πορθητης για να κοψει την οποιαδηποτε επικειμενη βοηθεια που θα ερχοταν κατα τη διαρκεια της πολιορκιας της Πολης.....
Raw00357.JPG
Ασφαλως η βραδια μας εκλεισε με μια βολτα στην Ιστικλαλ και στα παραλληλα δρομακια που δεν χορταιναμε να χανομαστε αναμεσα τους.....
Επομενη μερα και αποφασισαμε να παμε στην συγχρονη μερια της Πολης και συγκεκριμενα στη σταση sisli και στο εμπορικο cevahir το οποιο ειναι τεραστιο αλλα χωρις να εχει καλες τιμες....
Raw00381.JPG
και αφου δεν βρηκαμε κατι το ιδιαιτερο ειπαμε να παμε παλι στο παζαρι για τα τελευταια ψωνια και οντως πετυχαμε λαχειο.....βρηκαμε ενα τυπο τον Ramazan ο οποιος πουλουσε ρουχα και ηταν πολυ ωραιος τυπος...δοκιμασα 2 τζην και εχοντας πληροφοριες οτι μεσα στα παζαρια υπαρχουν καποια ρουχα που ειναι γνησια αλλα λογω καποιου λαθους απο το εργοστασιο καταληγουν εκει,και οντως το ενα τζην ηταν dsquared και εγραφε made in Italy εψαχνα λοιπον να βρω την ατελεια του και βρηκα οτι πισω στο σημειο που βαζεις τη ζωνη εκει που γραφει και την επωνυμια ειχε ραφτει αναποδα το ταμπελακι,ρωταω λοιπον τον τυπο ποσο κανουν και μου λεει οτι ειναι καλης ποιοτητας και κανουν 320 λιρες....!!!Του λεω εγω με τιποτα δεν μπορω να σου δωσω τοσα λεφτα και το παζαρι ξεκινα....στην αρχη μου λεει ενταξει 290 ειναι καλη τιμη....και αφου παω να φυγω μου λεει πες μου εσυ μια τιμη....του λεω θα σου δωσω μεχρι 50 ευρω και για τα 2 παντελονια δηλαδη 160 λιρες...και αφου κανει το δυσκολο τελικα δεχεται....η αληθεια ειναι οτι θα μπορουσα να κατεβασω και αλλο την τιμη αλλα δεν πειραζει...αγορασαμε και αλλα ρουχα και αφου φαγαμε ολες τις λιρες μας φυγαμε για το ξενοδοχειο μας γεματοι σακουλες και να εχουμε μεινει με την αγωνια αν θα χωρεσουν ολα αυτα στην βαλιτσα....τελικα ολα χορεσαν με μεγαλη δυσκολια βεβαια αλλα ολα πηγαν καλα....και μιας και αυτο ηταν το τελευταιο μας βραδυ αφου αυριο φευγαμε πρωι καναμε την τελευταια μας βολτα στην πλατεια της sultanahmet το βραδακι που ειναι υπεροχα και ησυχα χωρις πολυ κοσμο φαγαμε και σαντουιτσ με κεφτεδες και ενα καλαμποκι απο τους πλανοδιους και πηγαμε για υπνο......
Τελευταια μερα και ξυπνησαμε πρωι για να παμε στο αεροδρομιο για την πτηση της επιστροφης για Αθηνα και μετα για Ηρακλειο εχοντας στις αποσκευες μας εκτος απο πολλα ψωνια,αναμνησεις,γευσεις,και αρωμα ανατολης....Οταν γυρισαμε μας περιμενε και μια εκπληξη που ουτε να την αναφερω μπορω αλλα το κανω για αν τυχον τυχει σε καποιον να ξερει τι να κανει....Οταν πηγα να μεταφερω τις φωτογραφιες στον υπολογιστη με την καρτα μνημης μεσω ενος στικ,καποιος ιος οπως μου εξηγησαν αργοτερα εξαφανισε τις φωτογραφιες και εγω να μην μπορω να κανω τιποτα αφου ειχα παθει εγκεφαλικο.....:bash:Ευτυχως η γυναικα μου εμεινε ψυχραιμη και παρολο που ειχα χασει καθε ελπιδα,βρηκε ενα site στο διαδικτυο που μπορει να σου επαναφερει τις φωτογραφιες και οντως τις βρηκε αλλα ηθελε να αγορασουμε το προγραμμα.Τελικα βρηκαμε καλυτερη λυση καθως επικοινωνησαμε με ενα φιλο επαγγελματια φωτογραφο του δωσαμε την καρτα μνημης και εκεινος χρησιμοποιωντας καποιο παρομοιο προγραμμα μας βρηκε τις φωτογραφιες εκτος απο καμια 10ρια που βρεθηκαν κατεστραμενες αλλα μικρο το κακο....:xalara:Αυτο ηταν λοιπον το ταξιδι μας και τωρα μπορω να αρχισω την αντιστροφη μετρηση για το επομενο που ειναι τον Φεβρουαριο για Σιγκαπουρη και Πουκετ.....:airplane:Καλα ταξιδια σε ολους ευχομαι!!!!!
 

Attachments

Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Πολυ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου,όπως πάντα!
Δυο επισημάνσεις...η muzecart έχει 85 λίρες για 3 μέρες και 115 για 5 μέρες...και η istabulcard δεν συμφέρει για 2 άτομα,γιατί έχει έκπτωση για την δεύτερη διαδρομή(,σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) αλλά μόνο για το πρώτο άτομο και οχι για το δεύτερο..
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Πολυ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου,όπως πάντα!
Δυο επισημάνσεις...η muzecart έχει 85 λίρες για 3 μέρες και 115 για 5 μέρες...και η istabulcard δεν συμφέρει για 2 άτομα,γιατί έχει έκπτωση για την δεύτερη διαδρομή(,σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) αλλά μόνο για το πρώτο άτομο και οχι για το δεύτερο..
Όπως είπα τώρα την είχαν αλλάξει και είχε 85 λίρες για 5 μέρες είμαι σίγουρος.Όσο για την κάρτα όταν παίρνεις το τραμ για καμπατας και κατευθείαν το furnicular για πλατεία ταξιμ δεν έχει μεσολαβήσει πολύ χρόνος οπότε συμφέρει...και ηταν μια διαδρομή που κάναμε τουλάχιστον 4 φορές....
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ευγε Σιφη,πολυ ωραια η ιστορια σου.Γλυκυτατοι και οι δυο,να ειστε παντα καλα να ταξιδευετε.
ΥΓ. Αυτες τις ιστοριες για την ΠΟΛΗ δεν θα τις βαρεθω ποτε:)
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
πηραμε ενα καζαν ντιπι απο το saray για να κλεισει γλυκα η βραδια,και εχοντας παρακολουθησει τη διαμαχη μεσα στο φορουμ για το συγκεκριμενο γλυκο για το αν περιεχει κοτοπουλο εχω να πω οτι ενιωσα τις ινες στη γευση του ....
Φτιάχνεται και με τους δύο τρόπους, η αυθεντική του όμως συνταγή είναι με κοτόπουλο ... πολύ όμορφο το ταξίδι σας! Να περάσετε τόσο όμορφα και στο επόμενο!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους....Νομίζω ότι για να περάσεις καλά όπου και να πας χρειάζεσαι την κατάλληλη παρέα...και εγώ έχω τη καλύτερη....:love0071:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Ωραία, ευχάριστη και καλογραμμένη η ιστορία σου όπως πάντα.
Εύχομαι πάντα να είστε καλά και να κάνετε μαζί πολλά τέτοια όμορφα ταξίδια!
Για αποκατάσταση της γαστρονομικής τάξης όμως, χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδήμονα, το γλυκό εκείνο που περιέχει κομμάτια από στήθος κοτόπουλου είναι το Tavuk gogsu (όπου ταβούκ στα τούρκικα σημαίνει κότα) και μοιάζει με σφιχτή κρέμα πουτίγκα και συνήθως το σερβίρουν με κανέλλα. Σε κάποιες παραλλαγές το φτιάχνουν και χωρίς κοτόπουλο (προσωπικά δεν μπορώ να το δοκιμάσω με τίποτα).
Ενώ το Kazandibi είναι και αυτό σχεδόν παρόμοιο κρεμώδες γλύκισμα (θυμίζει την creme brulee) με τη διαφορά ότι κατά την παρασκευή του το αφήνουν λίγο παραπάνω στην κατσαρόλα ώστε να ''αρπάξει'' και να αποκτήσει την καμμένη καραμελωμένη γεύση και όψη. Στα τούρκικα kazandibi, σε ελεύθερη απόδοση, σημαίνει καμμένος πάτος της κατσαρόλας.
Όλα αυτά τα έμαθα από τις γιαγιάδες μου, οι οποίες το '22 μαζί με τα υπάρχοντα τους έφεραν και τις συνταγές από τα μέρη που μεγάλωσαν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ωραία, ευχάριστη και καλογραμμένη η ιστορία σου όπως πάντα.
Εύχομαι πάντα να είστε καλά και να κάνετε μαζί πολλά τέτοια όμορφα ταξίδια!
Για αποκατάσταση της γαστρονομικής τάξης όμως, χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδήμονα, το γλυκό εκείνο που περιέχει κομμάτια από στήθος κοτόπουλου είναι το Tavuk gogsu (όπου ταβούκ στα τούρκικα σημαίνει κότα) και μοιάζει με σφιχτή κρέμα πουτίγκα και συνήθως το σερβίρουν με κανέλλα. Σε κάποιες παραλλαγές το φτιάχνουν και χωρίς κοτόπουλο (προσωπικά δεν μπορώ να το δοκιμάσω με τίποτα).
Ενώ το Kazandibi είναι και αυτό σχεδόν παρόμοιο κρεμώδες γλύκισμα (θυμίζει την creme brulee) με τη διαφορά ότι κατά την παρασκευή του το αφήνουν λίγο παραπάνω στην κατσαρόλα ώστε να ''αρπάξει'' και να αποκτήσει την καμμένη καραμελωμένη γεύση και όψη. Στα τούρκικα kazandibi, σε ελεύθερη απόδοση, σημαίνει καμμένος πάτος της κατσαρόλας.
Όλα αυτά τα έμαθα από τις γιαγιάδες μου, οι οποίες το '22 μαζί με τα υπάρχοντα τους έφεραν και τις συνταγές από τα μέρη που μεγάλωσαν.
Πλήρης αποκατάσταση της γαστρονομικής αλήθειας....

΄Ετσι ακριβώς είναι.

Και ευχαριστούμε και τον συγγραφέα για την ωραία ιστορία του.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Ωραία, ευχάριστη και καλογραμμένη η ιστορία σου όπως πάντα.
Εύχομαι πάντα να είστε καλά και να κάνετε μαζί πολλά τέτοια όμορφα ταξίδια!
Για αποκατάσταση της γαστρονομικής τάξης όμως, χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδήμονα, το γλυκό εκείνο που περιέχει κομμάτια από στήθος κοτόπουλου είναι το Tavuk gogsu (όπου ταβούκ στα τούρκικα σημαίνει κότα) και μοιάζει με σφιχτή κρέμα πουτίγκα και συνήθως το σερβίρουν με κανέλλα. Σε κάποιες παραλλαγές το φτιάχνουν και χωρίς κοτόπουλο (προσωπικά δεν μπορώ να το δοκιμάσω με τίποτα).
Ενώ το Kazandibi είναι και αυτό σχεδόν παρόμοιο κρεμώδες γλύκισμα (θυμίζει την creme brulee) με τη διαφορά ότι κατά την παρασκευή του το αφήνουν λίγο παραπάνω στην κατσαρόλα ώστε να ''αρπάξει'' και να αποκτήσει την καμμένη καραμελωμένη γεύση και όψη. Στα τούρκικα kazandibi, σε ελεύθερη απόδοση, σημαίνει καμμένος πάτος της κατσαρόλας.
Όλα αυτά τα έμαθα από τις γιαγιάδες μου, οι οποίες το '22 μαζί με τα υπάρχοντα τους έφεραν και τις συνταγές από τα μέρη που μεγάλωσαν.
Ααααα! !Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες......Οπότε έφαγα ταβουκ αν και το ζήτησα σαν καζαν ντιπι....δεν πειράζει....να είσαι καλά να θυμάσαι τις συνταγές τη γιαγιάς σου και να τις φτιάχνεις κιόλας....
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
κι εγώ τότε ταβούκ έφαγα, καμμένο σαν καζάν ντιπί και αναγραφόμενο στο μενού σαν καζάν ντιπί επίσης ... καλάαααααα ότι νά'ναι! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom