Τουρκία Η δικιά μου Κωνσταντινούπολη!!

gkemma13

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπον..καλως πηγαμε και καλως επιστρεψαμε απο την Πολη! Ομορφα αξιοθεατα και εκπληκτικο φαγητο .Επισκεφτηκαμε το balkan lokantasi φυσικα μιας και ηταν και κοντα στο ξενοδοχειο μας στο Sultanahmet.Ειδαμε Αγια Σοφια ,Τοπ Καπι ,Βασιλικη Κινστερνα,Μπλε Τζαμι ,Πατριαρχειο και φυσικα το Dolmabache Palace που με ξετρελανε! Επισκεφτηκαμε το Pierre Lotti και μετα απο το βουνο αποφασισαμε να βολταρουμε με καραβακι στον Βοσπορο.Οι προσδοκιες μου ηταν μεγαλυτερες σε σχεση με αυτο που ειδα αλλα μπορω να πω οτι περασα παρα πολυ ωραια ! αρκετα χρησιμες πολλες πληροφοριες απο το φορουμ :clap:
Σχετικα φθηνος και κοντινος προορισμος για οποιον θελει να περπατησει στα εδαφη του Ιουστινιανου κλπ:haha:
Ελπιζω στο μελλον να με ξαναβγαλει ο δρομος προς τα εκει για να θυμηθω τις ωραιες στιγμες που εζησα.:)
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Λοιπον..καλως πηγαμε και καλως επιστρεψαμε απο την Πολη! Ομορφα αξιοθεατα και εκπληκτικο φαγητο .Επισκεφτηκαμε το balkan lokantasi φυσικα μιας και ηταν και κοντα στο ξενοδοχειο μας στο Sultanahmet.Ειδαμε Αγια Σοφια ,Τοπ Καπι ,Βασιλικη Κινστερνα,Μπλε Τζαμι ,Πατριαρχειο και φυσικα το Dolmabache Palace που με ξετρελανε! Επισκεφτηκαμε το Pierre Lotti και μετα απο το βουνο αποφασισαμε να βολταρουμε με καραβακι στον Βοσπορο.Οι προσδοκιες μου ηταν μεγαλυτερες σε σχεση με αυτο που ειδα αλλα μπορω να πω οτι περασα παρα πολυ ωραια ! αρκετα χρησιμες πολλες πληροφοριες απο το φορουμ :clap:
Σχετικα φθηνος και κοντινος προορισμος για οποιον θελει να περπατησει στα εδαφη του Ιουστινιανου κλπ:haha:
Ελπιζω στο μελλον να με ξαναβγαλει ο δρομος προς τα εκει για να θυμηθω τις ωραιες στιγμες που εζησα.:)
Καλώς όρισες λοιπόν...και στο επόμενο με το καλό...!!!!
 

golden_flower

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Παιδια αξίζει ν α πάω solo travel ,(ηλικία 24) αυτή την περίοδο?
Σκέφτομαι απο 3-11 Δεκεμβρίου(8 γεμάτες μέρες).
Τι λέτε;Πιο πολύ ενδιαφέρομαι να περπατήσω και να χαθώ και να έρθει αυτό το εσωτερικό που με πιάνει όταν ταξιδεύω μόνος.:D
 

gkemma13

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια αξίζει ν α πάω solo travel ,(ηλικία 24) αυτή την περίοδο?
Σκέφτομαι απο 3-11 Δεκεμβρίου(8 γεμάτες μέρες).
Τι λέτε;Πιο πολύ ενδιαφέρομαι να περπατήσω και να χαθώ και να έρθει αυτό το εσωτερικό που με πιάνει όταν ταξιδεύω μόνος.:D
Αυτό που λέω πάντα είναι " Mόνη μου ούτε και στον Παράδεισο". Τώρα αν σου αρκεί η παρέα του εαυτού σου τότε πήγαινε :xalara:
 

golden_flower

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Αυτό που λέω πάντα είναι " Mόνη μου ούτε και στον Παράδεισο". Τώρα αν σου αρκεί η παρέα του εαυτού σου τότε πήγαινε :xalara:
Δεν περνάω καλά με άλλους.Απο ό,τι έχω δει πέφτει τσακωμός γενικά και δεν ευχαριστιέμαι το ταξίδι όσο θέλω.Μάλιστα κάποιες φορές συνδέω τα αρνητικά γεγονότα με την πόλη,με αποτέλεσμα η κρίση μου για αυτή να είναι τελειώς ασυνάρτητη με την ίδια την πόλη.

Όμως η ερώτηση μου έιναι αν αξίζει η συγκεκριμένη πόλη για ένα άτομο και για αυτή την περίοδο(Κοίταξα καιρό και θα έχει λιακάδα μέχρι 15 βαθμούς).
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Όσον αφορά το καιρό δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα,μόνο πρόσεχε με τις εξελίξεις γιατί γίνονται κάποια επεισόδια....:(Τώρα αν ταιριάζει να πας μόνη σου εγώ δεν θα μπορούσα να ταξιδεύω μόνος,έχω πάντως φίλο που το κάνει και μάλιστα έχει φάει κόλλημα με την Πόλη....
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Άντρας είμαι.Με ενθαρρύνει που ο φίλος σου έχει ξετρελαθεί.
Συγγνώμη...:shock:Νομίζω ότι θα σου αρέσει και αν είσαι και κοινωνικός τύπος μπορείς να κάνεις και γνωριμίες....;)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
εγω είμαι αυτος που εχει φαει κολλημα με την Πολη!!! σου το προτείνω 1000%. ηταν το πρωτο solo ταξιδι που ειχα κανει (κ ακολουθησαν κ αλλα μετα!).στην Πολη δεν υπαρχει περιπτωση να βαρεθείς.αν σου αρεσει το περπατημα κ να ξεφευγεις από τα πολύ τουριστικα είναι το ιδανικο.μπορεις να περπατάς ασταμάτητα κ το ματι να μην χορταινει από τις διαφορετικες εικονες.από τα πολυχρωμα κ αρωματικα παζαρια μεχρι τα παλια σοκακια στο Φαναρι,από τον μεθυστικο Βοσπορο (είναι το πρωτο μερος που θελω να αντικρισω κάθε φορα ) μεχρι την πολυβουη istiklal κ το ortakoy γεμιζεις από συναισθηματα.εννοείτε μια επισκεψη στην Αγ.Σοφια δεν είναι ποτε αρκετη τοσο από μεσα οσο κ απεξω για να θαυμασεις αυτό το μεγαλειωδες μνημειο...μπορω να γραφω ασταμάτητα για την Κωνσταντινουπολη...οι κατοικοι εκει είναι απίστευτα φιλικοι κ ευγενικοι, δεν θα νοιωσεις καθολου "ξενος"... μην το σκέφτεσαι καθολου!!! καλο ταξιδι να εχεις κ να περασεις υπεροχα!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
αν δεν εχεις καθολου λιρες,κανεις ελαχιστα ευρω (20) στο αεροδρομιο για τα πρωτα εξοδα,για αγορα της istanbulcard κ μετα κανεις συναλλαγμα στην πολη.την καλυτερη ισοτιμια την βρίσκεις διπλα στο yeni cami,στην αγορα μπαχαρικων κ την τελεια ισοτιμια αναμεσα στα δυο παζαρια,στην αγορα των ντοπιων!!! κ τις δυο φορες αλλαξα πολύ περισσοτερα ευρω εκει,αναμεσα στο μεγαλο παζαρι κ την αγορα μπαχαρικων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom