Τουρκία Η δικιά μου Κωνσταντινούπολη!!

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
παρακαλω το δικο μου να ειναι αεροπορικο μη ταλαιπωρηθω με το λεωφορειο και το σωματικο ελεγχο των τελωνειακων :D
50 λιρες;;;1 αγια σοφια και 1 βολτα στο βοσπορο......ζωαρα!ζηλευω και δε φημηζομαι για ζουλιαρα!:confused:
για ολους αεροπορικα! τι τωρα,τσιγκουνιες θα κανουμε? ναι εχω αφησει κατι λιγες λιρες κ μαλλον (πρωτα ο Θεος) λεω κατά οκτωβρη μερια να ξαναπαω.εχει περασει καιρος από την τελευταια φορα κ ηδη μου λειπει να βολταρω στα σοκακια,στα παζαρια κ να αγναντεψω για μια φορα ακομη τον βοσπορο...

Παρε και μια αλλη μηπως και μ αγαπησεις λιγακι...
View attachment 136261
αχχχ τι υπεροχο μερος!!! σκηνικο ταινιας το ortakoy! υπεροχο
 
Last edited by a moderator:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
για ολους αεροπορικα! τι τωρα,τσιγκουνιες θα κανουμε? ναι εχω αφησει κατι λιγες λιρες κ μαλλον (πρωτα ο Θεος) λεω κατά οκτωβρη μερια να ξαναπαω.εχει περασει καιρος από την τελευταια φορα κ ηδη μου λειπει να βολταρω στα σοκακια,στα παζαρια κ να αγναντεψω για μια φορα ακομη τον βοσπορο...
οκτωβρη του 16 Μπαμπη;δε βιαζεσαι βλεπω!
εγω το σκεφτομαι κ για χριστουγεννα ακομη..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν έχει κανείς μια χρεωστική της εθνικής δεν γίνεται να τραβήξει απο αυτόματο μηχάνημα,με την καλύτερη ισοτιμία?
Ένα ευρώ αν δεν κάνω λάθος είναι η προμήθεια.
Τα παίρνεις σε λίρες και τελειώνεις.
Εμείς αυτό είχαμε κάνει, αλλά αποφύγαμε το αεροδρόμιο.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
οκτωβρη του 16 Μπαμπη;δε βιαζεσαι βλεπω!
εγω το σκεφτομαι κ για χριστουγεννα ακομη..
μακαρι να μπορουσα κ τωρα! δυστυχως για φετος δεν εχω άλλη αδεια (για την φετινη σεζον πηγα τον μαρτιο).το 2016 εχω τον φλεβαρη ηδη κανονισμενο ένα τριπτυχο (μαδριτη-αμστερνταμ-πραγα),τον αυγουστο θα είναι κοινη αποφαση με την παρεα κ μενει μια εβδομαδα τον οκτωβρη που μαλλον θα αφιερωθεί στην λατρεια!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ενταξει αν εχεις λιγες μερες το χρονο αδεια σε συχωραμε!:p οχι για να μη γκρινιαζω.. κλαιγομαι οτι εχω ελαχιστες μερες το χρονο αδεια!:icon_evil:
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ενταξει αν εχεις λιγες μερες το χρονο αδεια σε συχωραμε!:p οχι για να μη γκρινιαζω.. κλαιγομαι οτι εχω ελαχιστες μερες το χρονο αδεια!:icon_evil:
συνολικα εχω 25 εργασιμες μερες ( 5 εβδομάδες) αδεια.μαλλον η τελευταια θα γινει Πολιτικη για το 2016! πιστευω μεχρι τοτε να εχουν ηρεμησει λιγο τα πραγματα,δεν μου αρεσει να βλεπω πολεμικα πλοια στον Βοσπορο!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ενταξει 25 εχω κ γω και δεν ξερω που να τις πρωτοακουμπησω!ωρες ωρες :icon_redface: που το λεω αλλα ζητω η ανεργια :confused:
παντως βλεπω οτι βολευει πολυ το φαινομενο του θερμοκηπιου :Dτα χριστουγεννα θα εχει ..καλοκαιρακι στην Πολη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ως λάτρης της Πολης,χαιρομαι που βλέπω νεους ανθρώπους να ανακαλυπουν και να χαιρονται την πολη που τοσο εχουμε αγαπησει και μας έχει μαγέψει...πολύ ευχαριστη η ιστορια σου...χωρις να θελω να σου χαλάσω την "ρομαντικη"αντιληψη που ειχες για το λουστρακο που σου γυαλισε τα παπουτσια ,θα σου πω οτι το κανει συστηματικά ....(δεν ξέρω αν υπαρχει ένας μονο ή ειναι περισσοτεροι αυτοι που κανουν το ιδιο κολπο)...ριχνουν τη βουρτσα τους ,δηθεν οτι τους έπεσε για να τους φωναξει καποιος ,και μετα του γυαλιζουν θέλει δε θελει τα παπουτσια ,ως "δωρο" ....στην πραγματικοτητα το κανουν ελπιζοντας οτι απο ντροπη ή φιλοτιμο θα τους δωσουν κατι...μου εχει τυχει ακριβως το ιδιο πραγμα και έχω και ακουσει και αλλες πανομοιοτυπες μαρτυριες...δεν ειναι κατι φοβερο ,ειναι "μικροδιαβολοι" που σκαρφιζονται διαφορα για να βγαλουν λιγες λιρες....το αναφέρω γιατι οσο και να λεμε(και το πιστευω),οτι η κωνσταντινουπολη ειναι ασφαλης,χρειαζεται μια προσοχη....στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν τρεχει τιποτα να δωσει καποιος και μια δυο λιρες,αλλά επειδη είναι ενας τροπος σκεψης που δεν τον αντιλαμβανομαστε με τη μια,καλο θα ειναι να εχουμε το νου μας,γιατι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικά πλασμενος και σε αλλη περιπτωση μπορει να μην ειναι ανωδυνο το κοστος...Μπραβο για την ωραια αφηγηση και ευχομαι να κανετε και αλλα πολλα ταξιδια σε αυτη τη μαγικη πολη....
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
ως λάτρης της Πολης,χαιρομαι που βλέπω νεους ανθρώπους να ανακαλυπουν και να χαιρονται την πολη που τοσο εχουμε αγαπησει και μας έχει μαγέψει...πολύ ευχαριστη η ιστορια σου...χωρις να θελω να σου χαλάσω την "ρομαντικη"αντιληψη που ειχες για το λουστρακο που σου γυαλισε τα παπουτσια ,θα σου πω οτι το κανει συστηματικά ....(δεν ξέρω αν υπαρχει ένας μονο ή ειναι περισσοτεροι αυτοι που κανουν το ιδιο κολπο)...ριχνουν τη βουρτσα τους ,δηθεν οτι τους έπεσε για να τους φωναξει καποιος ,και μετα του γυαλιζουν θέλει δε θελει τα παπουτσια ,ως "δωρο" ....στην πραγματικοτητα το κανουν ελπιζοντας οτι απο ντροπη ή φιλοτιμο θα τους δωσουν κατι...μου εχει τυχει ακριβως το ιδιο πραγμα και έχω και ακουσει και αλλες πανομοιοτυπες μαρτυριες...δεν ειναι κατι φοβερο ,ειναι "μικροδιαβολοι" που σκαρφιζονται διαφορα για να βγαλουν λιγες λιρες....το αναφέρω γιατι οσο και να λεμε(και το πιστευω),οτι η κωνσταντινουπολη ειναι ασφαλης,χρειαζεται μια προσοχη....στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν τρεχει τιποτα να δωσει καποιος και μια δυο λιρες,αλλά επειδη είναι ενας τροπος σκεψης που δεν τον αντιλαμβανομαστε με τη μια,καλο θα ειναι να εχουμε το νου μας,γιατι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικά πλασμενος και σε αλλη περιπτωση μπορει να μην ειναι ανωδυνο το κοστος...Μπραβο για την ωραια αφηγηση και ευχομαι να κανετε και αλλα πολλα ταξιδια σε αυτη τη μαγικη πολη....
Η αληθεια ειναι οτι τωρα που το λες και το ξανασκεφτομαι εκεινος εφευγε και του επεσε η βουρτσα αλλα μολις μου τελειωσε τα παπουτσια εμεινε εκει οποτε εχεις δικιο....αλλα δεν ηξερε οτι μαλλον σε λαθος ανθρωπο επεσε....παντως ο διπλανος του που καθαρισε τα παπουτσια της γυναικας μου ηθελε να του δωσω 15 ευρω!!!Τελικα πηρε 2 ευρω και εμεινε και ικανοποιημενος....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom