Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν το ξερα....μονο με κοφτο το κανουνε?
PS δεν νομιζω να ειπα οτι οι γερμανοι κανουνε καλα ζυμαρικα
ε ναι, ολα τα οσπρια με κοφτη παστα. παρομοια φασολια, ρεβυθια. τα κανουν οπως ειπα σε ολη τη χωρα.
ps. εγω δεν ειπα οτι κανουν καν ζυμαρικα αλλα τι να λενε..πλην καποιας αηδιας που τρωγαμε (υποχρεωτικα) στα αυστριακα huts.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θυμίζει τα τρικ που έκανε κάποτε η μάνα μου για να φάω φακές!

Εμένα μου θύμισε στο στρατό μια μέρα που ο σεφ είχε έμπνευση και χρησιμοποίησε ότι περίσσεψε από την μεσημεριανή φασολάδα για σάλτσα σε μακαρόνια το βράδυ. Προφανώς δεν προλάβαινες να γυρίσεις στο θάλαμο....
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εμένα μου θύμισε στο στρατό μια μέρα που ο σεφ είχε έμπνευση και χρησιμοποίησε ότι περίσσεψε από την μεσημεριανή φασολάδα για σάλτσα σε μακαρόνια το βράδυ. Προφανώς δεν προλάβαινες να γυρίσεις στο θάλαμο....
Το κράτος πρόνοιας όμως είχε προβλέψει για αυτές τις καταστάσεις και μας είχε προστατέψει με το μοναδικό "εμβόλιο στρατού"!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ε ναι, ολα τα οσπρια με κοφτη παστα. παρομοια φασολια, ρεβυθια. τα κανουν οπως ειπα σε ολη τη χωρα.
ps. εγω δεν ειπα οτι κανουν καν ζυμαρικα αλλα τι να λενε..πλην καποιας αηδιας που τρωγαμε (υποχρεωτικα) στα αυστριακα huts.
Δεν σε πιάνω αλλά δεν πειράζει...Στο βουνό εγώ το έκοψα το φαγητό...αντε κάνα Strudel κλπ....


Pizzocheri δοκίμασες?
Μα κ εσύ...για σκι πάμε πλέον μόνο Δολομίτες αντε βαριά τιποτα Λομβαρδία για κάνα pizzocheri

Αυστρία είναι ωραία για σκι (αν κ αυτό παίζεται λόγω κοσμου) αλλά να βρεις καλο φαγητό στο βουνό (πλεον) είναι πολύ δύσκολο...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Εμένα μου θύμισε στο στρατό μια μέρα που ο σεφ είχε έμπνευση και χρησιμοποίησε ότι περίσσεψε από την μεσημεριανή φασολάδα για σάλτσα σε μακαρόνια το βράδυ. Προφανώς δεν προλάβαινες να γυρίσεις στο θάλαμο....
Εγώ πάντως όταν το είδα σκεφτηκ ότι Κάποιος ξερασε στο πιάτο μου κ βάλανε κ ένα λουκάνικο από πάνω.. παρεμπιπτόντως είναι το αγαπημένο πιάτο για πολλούς schwaben...το αν αυτοί είναι Γερμανοί συζητιέται...εγώ λέω όχι...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
View attachment 393016


δεν το ξερα....μονο με κοφτο το κανουνε?
ενδιαφερων αλλα αν βρεθω τοσκανη θα προτιμησω κατι αλλο.....
κοτσι το εκοψα...πολυ λιπος.... ασε μας παει βεντουζα ο γιατρος....

PS δεν νομιζω να ειπα οτι οι γερμανοι κανουνε καλα ζυμαρικα
Ανατρίχιασα :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν σε πιάνω αλλά δεν πειράζει...Στο βουνό εγώ το έκοψα το φαγητό...αντε κάνα Strudel κλπ....
Pizzocheri δοκίμασες?
Μα κ εσύ...για σκι πάμε πλέον μόνο Δολομίτες αντε βαριά τιποτα Λομβαρδία για κάνα pizzocheri
Αυστρία είναι ωραία για σκι (αν κ αυτό παίζεται λόγω κοσμου) αλλά να βρεις καλο φαγητό στο βουνό (πλεον) είναι πολύ δύσκολο...
εννοουσα οτι οι γερμανοι δεν εχουν ιδεα απο παστα, αυτο ειναι γνωστο τοις πασι..
pizzocheri ναι, εχουν παντου πλεον. σικελια γινονται "σικελικα" δηλ μελιτζανα.
για Αυστρια εβαλα παρατατικο, κι εγω δεν τρωω πολυ τωρα, αλλα παλιοτερα με εντονο σπορ κ με μεγαλη καταναλωση θερμιδων κατι πρεπει να φας..κ τι αλλο απο παστα στο βουνο η κανα σνιτσελ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η εμπειρία μου είναι ελάχιστη στις υπόλοιπες και ως εκ τούτου ίσως η ψήφος να μην είναι δίκαιη, ωστοσο δε μπορώ να εξισώσω την Ελληνική με καμία μα καμία άλλη, για πολλούς λόγους.

Καραρχάς σ' αυτήν οφείλουμε τα υψηλά στάνταρντ που έχουμε σε σχέση με τις άλλες κουζίνες όταν ταξιδεύουμε, με τις συγκρίσεις σε γεύσεις, φρεσκάδα, μέγεθος και τιμές να είναι αναπόφευγκτες.
Επίσης ως γνωστόν στην Ελλάδα δε πρόκειται ποτέ κανείς να πεινάσει ακόμα κι αν έχει λίγα χρήματα, αλλά ούτε θα βαρεθεί να δοκιμάζει, γεύσεις και πιάτα με απίστευτους συνδυασμούς.
Αν συνυπολογίσουμε δε και τις πινελιές που έχουν έρθει στην ελληνική κουζίνα όλα αυτά τα χρόνια είτε από τον Πόντο πχ, είτε από τη Πόλη, την Ήπειρο, τη Κρήτη(τεράστια κατηγορία μόνη της), τα νησιά και πάει λέγοντας, ευχαριστούμε πολύ, ψάξτε τον δεύτερο.

Σίγουρα οι Γάλλοι είναι επιστήμονες, οι Ιταλοί (σε ότι έχω φάει) έχουν εξαιρετικες ύλες και κάνουν απλά και νόστιμα πιάτα, οι Ισπανοί έχουν διατριβή στα θαλασσινα, οι Γερμανοί σε κρεατοφαγία, ωστόσο εδώ έχουμε τα πάντα όλα και σε σοβαρές μερίδες μη ξεχνιόμαστε.

Ελληνική κουζίνα μακράν.

Για τη κουβέντα και μόνο, άλλες δύο κουζίνες (εκτός ψηφοφορίας) που έχω δοκιμάσει και με εντυπωσίασαν ήταν αυτή της Πόλης κι αυτή του Βιετνάμ.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
View attachment 393016


δεν το ξερα....μονο με κοφτο το κανουνε?
ενδιαφερων αλλα αν βρεθω τοσκανη θα προτιμησω κατι αλλο.....
κοτσι το εκοψα...πολυ λιπος.... ασε μας παει βεντουζα ο γιατρος....

PS δεν νομιζω να ειπα οτι οι γερμανοι κανουνε καλα ζυμαρικα
ψάχνουν οι καημένοι κάτι να το νοστιμήσει, αλλά μπααααα... αν δεν βάλεις σάλτσα και μπαχαρικά... (φτου κακά... μπαχαρικά; μα σκουπίδια θα φάνε και θέλουν να τα νοστιμήσουν; )
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα αλλα λογια να αγαπιομαστε....το θεμα ειναι τοσο υποκειμενικο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom