Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ώστε βρέθηκαν 2 μερακλήδες να το ρίξουν στη Γερμανική! Υπάρχει αιτιολόγηση ή την επιλέξατε κατά λάθος; Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής ψήφου!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ώστε βρέθηκαν 2 μερακλήδες να το ρίξουν στη Γερμανική! Υπάρχει αιτιολόγηση ή την επιλέξατε κατά λάθος; Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής ψήφου!
3 μερακληδες
εγω δεν το εβαλα κατα λαθος
οπως δηλωσα και παραπανω δεν εχω προβλημα με καμια κουζινα, εχω δοκιμασει τα παντα, ακομα και ακριδες στα καρβουνα.... αλλα απο αυτες που μπορω να ψηφισω προτιμησα την γερμανικη ...

για την ελληνικη εγραψα...ισπανικη, και γαλλικη ok, αλλα οχι οτι τρελαθηκα....
ιταλικη μου αρεσει πολυ η πιτσα αλλα κατα τα αλλα δεν υπαρχει κατι που να με τρελαινει...εκτος απο τo Pizzocheri (οχι δεν εχει σχεση με πιτσα)


ψηιφισα γερμανικη γιατι περαν απο τα κλασικα που νομιζει ολος ο κοσμος (σνιτζελ με πατατες), τα παραδοσιακα πιατα της γερμανιας μου αρεσανε πιο πολυ απο τα παραδοσιακα αλλων χωρων....
και μιας και ζω πλεον εδω, εχω την δυνατοτητα να δοκιμαζω πολυ περισσοτερα απο οτι σαν τουριστας
επιπλεον μου αρεσουνε πολυ τα γλυκα τους (παρολο που τα εχω κοψει πλεον).

(φυσικα αν ζουσα Ισπανια η Ιταλια θα τα εβλεπα αλλιως , αλλα προς το παρον...)

στο φιναλε που αλλου μπρεις να συνδασεις λουκανικα, φακες και ζυμαρικα σε ενα πιατο

PS περιμενω δυο likes για αυτο το ποστ....αντε να δουμε....
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Εκλεπτυσμενη κουζινα, αναλογη γερμανικης τσοντας.
αυτο δεν ειναι κουζινα...
εινα κατι σαν "Amstel με πατατακια" για το ματσ
ενιοτε και για τσοντοβραδιες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ώστε βρέθηκαν 2 μερακλήδες να το ρίξουν στη Γερμανική! Υπάρχει αιτιολόγηση ή την επιλέξατε κατά λάθος;
Mάλλον είναι οι 3 που τη δοκίμασαν, οι άλλοι νομίζουν ότι είναι βουρστ και πρέτσελ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τελικά, δεν έχει σημασία τι θα ψηφίσει ο καθένας ή ποιό θα είναι το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας αλλά να πούμε τον καημό μας ... και μάλλον ο σκοπός επετεύχθη! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στο φιναλε που αλλου μπρεις να συνδασεις λουκανικα, φακες και ζυμαρικα σε ενα πιατο
στην Ιταλια φυσικα. τυπικο πιατο τοσκανης, εμιλια αλλα παντου το τρωνε. εμεις με η χωρις λουκανικο καθε βδομαδα συνηθως. με tubetti με τρελλαινουν. μα γερμανος να ομιλει για παστα? αστο καλυτερα, πες για κανα κοτσι.
Tubetti-lenticchie-e-salsiccia-e1515918186743.jpg
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
1651504257369.png


στην Ιταλια φυσικα. τυπικο πιατο τοσκανης, εμιλια αλλα παντου το τρωνε. εμεις με η χωρις λουκανικο καθε βδομαδα συνηθως. με tubetti με τρελλαινουν. μα γερμανος να ομιλει για παστα? αστο καλυτερα, πες για κανα κοτσι.
View attachment 393015
δεν το ξερα....μονο με κοφτο το κανουνε?
ενδιαφερων αλλα αν βρεθω τοσκανη θα προτιμησω κατι αλλο.....
κοτσι το εκοψα...πολυ λιπος.... ασε μας παει βεντουζα ο γιατρος....

PS δεν νομιζω να ειπα οτι οι γερμανοι κανουνε καλα ζυμαρικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom