Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
και αυτο, αλλά οχι μόνο αυτο. Η κουζίνα ενός π.χ. Ιταλικού εστιατορίου είναι κι αυτή Ιταλική κουζίνα, ακόμα κι αν πρόκειται για πιάτο που θέλει δουλειά και παρουσίαση που καμμιά νυκοκοιρά (ή νοικοκύρης) δεν είναι διατεθειμένος να κάνει στο σπίτι του. Αυτό δε σημαίνει πάλι ότι κάθε εστιατόριο στη Βενετία έχει και Ιταλική κουζίνα, αλλά πολλά έχουν. Και βέβαια, εκτος από την παραδοσιακή Ιταλική κουζίνα που θα βρεις στα σπίτια, υπάρχει και η μοντέρνα Ιταλική κουζίνα κ.ο.κ.
ΟΚ, αλλά "γίγαντες στο φούρνο" θα τους βρεις παντού στην Ελλάδα, είτε στο σπίτι, είτε σε μαγαζί, αλλά "ταρτάρ" ή "καρπάτσο" δε νομίζω, οπότε δεν θα το θεωρήσω αυτό το "πιάτο" ως στοιχείο της ελληνικής κουζίνας, ασχέτως αν ήταν καλό ή όχι και πού το έφαγα.
 
D

Delmem38110

Guest
ΟΚ, αλλά "γίγαντες στο φούρνο" θα τους βρεις παντού στην Ελλάδα, είτε στο σπίτι, είτε σε μαγαζί, αλλά "ταρτάρ" ή "καρπάτσο" δε νομίζω, οπότε δεν θα το θεωρήσω αυτό το "πιάτο" ως στοιχείο της ελληνικής κουζίνας, ασχέτως αν ήταν καλό ή όχι και πού το έφαγα.
πόσο μου έλειψε και το καρπατσιο και η τάρταρε, αλλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν κρεοπώλη εδώ να ζητήσω και να επεξεργαστώ το ωμο κρέας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Εχω στο σπιτι τον Τσελεμεντε, την επανεκδοση του αρχικου βιβλιου. Η αστικη ελληνικη κουζινα.
Αν πιστευετε οτι η ελληνικη κουζινα σημερα εχει καμια σχεση με την κουζινα πριν μερικες δεκαετιες , πλαναστε.
Συνταγες οπως πιτσουνια η παπιες ειναι μεγαλο κεφαλαιο, που ουτε καν τα βρισκεις αυτα στα εστιατορια σημερα. Η επιρροη απο Γαλλια ηταν τεραστια.
Οποτε μπαζει πολυ η αποψη "τι ειναι ελληνικη κουζινα". Γιατι αλλη ηταν στο χωριο κι αλλη στα αστικα σπιτια, ανωτερη του σημερινου εστιατοριου. Εννοειται τιγκα στο βουτυρο, οπως οι φιλοι μας οι Γσλλοι.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
άρα τα μακαρόνια τους και η διατροφή τους μια χαρά είναι...

πάμε παρακάτω σχολίασε καμιά άλλη κουζίνα τώρα.
την ελληνική ας πούμε με τι 5 χιλιάδες θερμίδες ανά πιάτο γιατί η Ελληνίδα νοικοκυρά θεωρεί το λάδι υγιεινό και το βάζει με τη σέσουλα.
και πνιγεί και τη σαλάτα με αυτό και αναρωτιέται μετά γιατί παχαίνει, και όταν τρώει μακαρόνια ζητάει και ένα καρβελι ψωμί γιατί χωρίς ψωμάκι δεν πάει κάτω.
το δε αρνί με πατάτες στον φούρνο μεσα στο λίπος και στο ελειολαδο (και όχι μονο το αρνί) πεντανόστιμο μεν θερμίδο αυτοκτονία δε.
τα σιροπιαστά.... οι πίτες... ακόμα και τα ψάρια στον φούρνο μέσα στη λαδίλα.
σχολίασε αυτά τα υγιεινά φαγητά πρωτα ω φιλε χορτοφάγε και μετά πιάσε τις υπόλοιπες κουζίνες.
που περπατάς στον δρόμο και οι κωλάρες παρντον οι ποποί των Ελλήνων πιάνουν πάτωμα. το δε καλοκαίρι........... αστό καλύτερα....

Διαφωνώ και διαφωνώ! Χωρίς να είμαστε ο πιο αθλητικός λαός του κόσμου η αλλαγή της νοοτροπίας είναι πλέον ξεκάθαρη και ιδιαίτερα στη νέα γενιά.
Μπορεί η παλιά κλασσική ελληνίδα; μάνα να μαγείρευε τίγκα στη λίγδα , η σύγχρονη όμως νοικοκυρά και νοιάζεται και προσέχει τη διατροφή.
Επιπλέον βλέπω γυναικάρες στο δρόμο με κορμιά λαμπάδες και καθόλου χαμηλούς πωπούς.

Η ελληνική κουζίνα έχει άπειρα υγιεινά πιάτα-άσε τα κατσικάκια και τους γύρους, υπάρχουν τα θαλασσινά, ψαρόσουπα, σούπες γενικώς που εγώ τρελαίνομαι, βάλε τα λαδερά και τα εξαιρετικά μας όσπρια και λιγότερους υδατάνθρακες αν το προσέξεις είναι εύκολο.
Ταυτίζομαι με τις απόψεις του @tripakias χωρίς να είμαι χορτοφάγος, έχει απόλυτο δίκιο.

Τώρα αν εσύ βρίσκεις ότι εμείς της υγιεινής χαλάμε την πιάτσα...., βολέψου με τα κιλά σου (που δεν τα ξέρω κιόλας)
Εγώ πάντως καλύτερη κουζίνα δεν θα ψήφιζα αυτήν που είναι τίγκα στα λίπη και τον υδατάνθρακα κι ας είναι η νοστιμότερη στον κόσμο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
άρα τα μακαρόνια τους και η διατροφή τους μια χαρά είναι...

πάμε παρακάτω σχολίασε καμιά άλλη κουζίνα τώρα.
την ελληνική ας πούμε με τι 5 χιλιάδες θερμίδες ανά πιάτο γιατί η Ελληνίδα νοικοκυρά θεωρεί το λάδι υγιεινό και το βάζει με τη σέσουλα.
και πνιγεί και τη σαλάτα με αυτό και αναρωτιέται μετά γιατί παχαίνει, και όταν τρώει μακαρόνια ζητάει και ένα καρβελι ψωμί γιατί χωρίς ψωμάκι δεν πάει κάτω.
το δε αρνί με πατάτες στον φούρνο μεσα στο λίπος και στο ελειολαδο (και όχι μονο το αρνί) πεντανόστιμο μεν θερμίδο αυτοκτονία δε.
τα σιροπιαστά.... οι πίτες... ακόμα και τα ψάρια στον φούρνο μέσα στη λαδίλα.
σχολίασε αυτά τα υγιεινά φαγητά πρωτα ω φιλε χορτοφάγε και μετά πιάσε τις υπόλοιπες κουζίνες.
που περπατάς στον δρόμο και οι κωλάρες παρντον οι ποποί των Ελλήνων πιάνουν πάτωμα. το δε καλοκαίρι........... αστό καλύτερα....
Καταρχάς δεν γνωρίζω ποιο ποσοστό Ελλήνων ακολουθεί την Ελληνική κουζίνα και πόσο την κακοποιεί. Φαντάσου να έτρωγε ο Έλληνας αυτές τις ποσότητες σε άλλη κουζίνα τύπου Ιταλική, Γαλλική, Γερμανική.

Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με αυτά που γράφεις αλλά αισθάνομαι πως ξαφνικά βάλαμε κάτω στην κουβέντα τους υπέρβαρους και παχύσαρκους Έλληνες και τους χτυπάμε. Κι αναρωτιέμαι με ποιο δικαίωμα; Δεν έχω σκοπό να κρίνω κανέναν, ούτε αν έχει κώλο τόσο, ούτε όσο.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Καταρχάς δεν γνωρίζω πιο ποσοστό Ελλήνων ακολουθεί την Ελληνική κουζίνα και πόσο την κακοποιεί. Φαντάσου να έτρωγε ο Έλληνας αυτές τις ποσότητες σε άλλη κουζίνα τύπου Ιταλική, Γαλλική, Γερμανική.

Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με αυτά που γράφεις αλλά αισθάνομαι πως ξαφνικά βάλαμε κάτω στην κουβέντα τους υπέρβαρους και παχύσαρκους Έλληνες και τους χτυπάμε. Κι αναρωτιέμαι με ποιο δικαίωμα; Δεν έχω σκοπό να κρίνω κανέναν, ούτε αν έχει κώλο τόσο, ούτε όσο.
την αρχή την έκανες εσύ ο χορτοφάγος με το να αναφέρεις την κακή διατροφική ποιότητα των ιταλικών ζυμαρικών και σου απάντησα κατάλληλα. η παχυσαρκία πάει πακέτο με την κακή διατροφή που την βλέπεις στην Ελλάδα δεν την βλέπεις όμως στην Ιταλία. αρα;
και για να απαντήσω στην @evaT , ναι ευτυχώς η νέα γενιά έχει άλλη νοοτροπία και πάει γυμναστήριο και προσέχει την διατροφή. και μπράβο τους. και χαίρεσαι να τους βλέπεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
την αρχή την έκανες εσύ ο χορτοφάγος με το να αναφέρεις την κακή διατροφική ποιότητα των ιταλικών ζυμαρικών και σου απάντησα κατάλληλα. η παχυσαρκία πάει πακέτο με την κακή διατροφή που την βλέπεις στην Ελλάδα δεν την βλέπεις όμως στην Ιταλία. αρα;
και για να απαντήσω στην @evaT , ναι ευτυχώς η νέα γενιά έχει άλλη νοοτροπία και πάει γυμναστήριο και προσέχει την διατροφή. και μπράβο τους. και χαίρεσαι να τους βλέπεις.
Η παχυσαρκία δεν είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά κακής ποιότητας φαγητού αλλά κυρίως ποσότητας. Επισης μπορεί να συντελούν και άλλοι παράγοντες όπως έλλειψη άσκησης, γονιδιακοι παράγοντες, κάποια ασθένεια, λήψη φαρμάκων ή άλλων χημικών ουσιών και φυσικά το σώμα που έχτισε ο καθένας μέχρι την ηλικία των 5-6 ετών.
Από την άλλη μια χαμηλή σε θερμίδες κακή διατροφή μπορεί να οδηγήσει και αυτή σε ασθένειες κι ας μην οδηγήσει σε παχυσαρκία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Φυσικά και πολλοί Γάλλοι ετοιμάζουν φαγητά που βρίσκεις στα εστιατόρια. Και ταρτες σπιτικες έχω φάει και gratin και hachis parmentier και κοτόπουλο στο φούρνο με κομμάτια κολοκυθας (κολοκυθα με δεντρολιβανο στο φούρνο είναι τέλεια) που το βρίσκω καλύτερο απ'την στεγνη ελληνική εκδοχή.

Μέχρι και φουα γκρα σπιτικό έχω φάει με το οποίο έκανα εμετό στο στόμα μου και καταπια εμετό και φουα γκρα μαζί. Πανδαισία γεύσεων! Αν η κοτετσιλα είχε γεύση. Οι Γάλλοι έλεγαν σαν το γιαγιαδιστικο φουα γκρα δεν έχει.

Την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στη Γαλλία ρίξτε μια ματιά στις αγορές τους, στα κρεωπολεια τους και θα έχετε μια ιδέα τι τρώνε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μέχρι και φουα γκρα σπιτικό έχω φάει με το οποίο έκανα εμετό στο στόμα μου και καταπια εμετό και φουα γκρα μαζί. Πανδαισία γεύσεων! Αν η κοτετσιλα είχε γεύση. Οι Γάλλοι έλεγαν σαν το γιαγιαδιστικο φουα γκρα δεν έχει.
Θεός! 🤮
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Φυσικά και πολλοί Γάλλοι ετοιμάζουν φαγητά που βρίσκεις στα εστιατόρια. Και ταρτες σπιτικες έχω φάει και gratin και hachis parmentier και κοτόπουλο στο φούρνο με κομμάτια κολοκυθας (κολοκυθα με δεντρολιβανο στο φούρνο είναι τέλεια) που το βρίσκω καλύτερο απ'την στεγνη ελληνική εκδοχή.

Μέχρι και φουα γκρα σπιτικό έχω φάει με το οποίο έκανα εμετό στο στόμα μου και καταπια εμετό και φουα γκρα μαζί. Πανδαισία γεύσεων! Αν η κοτετσιλα είχε γεύση. Οι Γάλλοι έλεγαν σαν το γιαγιαδιστικο φουα γκρα δεν έχει.

Την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στη Γαλλία ρίξτε μια ματιά στις αγορές τους, στα κρεωπολεια τους και θα έχετε μια ιδέα τι τρώνε.
Ωραιος ! :haha::clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν παίρνω θέση προς το παρόν για την καλύτερη κουζίνα. Στο θέμα όμως που ανέκυψε με τα σπιτικά μαγειρέματα vs εστιατόρια να βάλω και την παράμετρο του ερασιτεχνισμου, της άγνοιας, της αδιαφορίας και των ειδικών συνθηκών (πχ θέματα υγείας, υποκειμενική γεύση κ.α.) που επικρατούν στις σπιτικές κουζίνες. Και γιατί όχι άλλωστε? Γι'αυτό θεωρώ πιο σωστό να κρίνω τις προσπάθειες των επαγγελματιών της εστίασης και να προσπαθώ να βρίσκω και να δοκιμάζω όσο το δυνατόν "παραδοσιακά", καθημερινά πιάτα στα εστιατόρια. Άμα ψάχνεις πάντα βρίσκεις. Προφανώς αυτό πάει στις πίτσες και στις μακαρονάδες που κολλήσατε πιο πριν. Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω τι κακό τους βρίσκετε 🍕🍝🇮🇹✌
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Χαίρομαι που γύρισε ο Τριπάκιας μετά από 2 χρόνια.
Ψήφισα την Ελληνική κουζίνα για την απλότητα αλλά και την ποικιλία της.
Από το απλό ψωμοτύρι, χωριάτικη, έως τους γίγαντες, λαχανοντολμάδες, γεμιστά και θαλασσινά.
η παχυσαρκία πάει πακέτο με την κακή διατροφή που την βλέπεις στην Ελλάδα δεν την βλέπεις όμως στην Ιταλία.
Παχυσαρκία στα κράτη του ΟΟΣΑ
Οι παχύσαρκοι είναι περισσότεροι οι Ιταλοί από τους Γάλλους. Άρα με την δική σου λογική η Ιταλική κουζίνα είναι χειρότερη από την Σουηδική και την Γαλλική.
Η παχυσαρκία είναι ασθένεια. Φροντίστε να δείξετε τον απαιτούμενο σεβασμό στους ασθενείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom