Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141
D

Delmem38110

Guest
Στο Τραστέβερε μας πήγαν φιλικό ζευγάρι Ιταλών, τα caccio e pepe ηταν επιεικώς άβραστα, οι δε αγγινάρες ala giudea, τρώγονταν μόνο το έξω φύλλα τους. Το μαγαζί ήταν γεμάτο από Ιταλούς.
Ακόμα και δυο φορές τραπέζι που μας έκαναν Ιταλοί στη Ρώμη στο σπίτι τους, αυτό που απολαύσαμε ήταν η φρέσκια μοτσαρέλα και το προσούτο. Τα υπόλοιπα (μακαρόνια, μελιτζάνες) δεν είχαν καμία γεύση. Δεν ξέρω τι να πω, εδώ στην Αθήνα μ΄αρέσει πολύ η ιταλική κουζίνα και μαγειρεύω πολλά σπαγγέτι και ριζότο.
αγκινάρες με εξωτερικά φύλλα που τρωγόντουσαν και όχι τα εσωτερικά τους; είσαι σίγουρη; γιατί θα αναθεωρήσω το όσα ξέρω για τις αγκινάρες.
τα μακαρόνια μερικές φορές είναι πολύ αλ ντεντέ για μας αλλα είναι πετναμ]νστιμα έτσι όπως είναι..
στην Ελλλαδα έχουμε προσαρμόσει την ιταλική κουζίνα στις γεύσεις μας.
στις πίτσες δεν υπάρχει μοτσαρέλα παρά μόνο γκουντα και κεφαλοτύρια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
D

Delmem38110

Guest
Η Ιταλική κουζίνα: Στο 99% των ιταλικών εστιατορίων που έχω πάει η συντριπτική πλειοψηφία των πιάτων αφορούσε πίτσα ή πάστα. Χωρίς να λαμβάνω υπόψη την τεχνική μαγειρέματος, μόνο και μόνο η κάκιστης ποιότητας υδατάνθρακες (εννοώντας τα λευκά άλευρα) που χρησιμοποιούν για τα πιάτα τους είναι υπεραρκετή για να βάλω ένα μεγάλο Χ.

Μια φορά έπεσα σε εστιατόριο με μαγειρευτό φαγητό όπου σύχναζαν αποκλειστικά Ιταλοί. Επέλεξα ψαρόσουπα (που έμελλε να γίνει το κορυφαίο inside joke εδώ), ήταν κακομαγειρεμενο αλλά αν ξαναπάω Ρώμη θα ψάξω να το ξαναεπισκεφθω καθώς ήταν ότι ποιοτικότερο έχω φάει σε Ιταλικό εντός και εκτός συνόρων. Κι ας μην το είχα εκτιμήσει τότε.
εσείς οι χορτοφάγοι και της δήθεν υγιεινής διατροφής χαλάσατε την πιάτσα.
και αναγκάσατε την μπαριλα να κάνει μακαρόνια με ρεβίθια και τέτοιες χαζομάρες.
όσον αφορά την διατροφή τους.... την μεσογειακή διατροφή τους... έχεις δει πολλούς Ιταλούς υπέρβαρους;;;; πες μου αν είδες...
εδώ σε προκαλώ να μου πεις..... γιατί θα τρελαθούμε.....
στην Ελλάδα οι μισοί και παραπάνω είμαστε τόφαλοι με περιττά κιλά,,,,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
στις πίτσες δεν υπάρχει μοτσαρέλα παρά μόνο γκουντα και κεφαλοτύρια.
Αυτη ειναι η καλη εκδοχη. Εχω παει σε πιτσαρια σε Β Ελλαδα που κακοποιουσαν βαναυσα καθε συνταγη και η σπεσιαλιτε τους ηταν πιτσα με κρεμα γαλακτος αντι για τυρι.
Υποθετω οτι κοστιζε λιγοτερο και την πουλουσαν ως "πειραγμενη".
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
817
Likes
10.387
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Την αλήθεια φορά δοκίμασε το κουρμπέτι στα λαδάδικα
@paefstra,αν σ' αρέσουν οι χύμα καταστάσεις και η ατμόσφαιρα των Λαδάδικων να πας.Αν όμως ψάχνεις κάτι διαφορετικό και πιο ποιοτικό να συμβουλευτείς το σχετικό νήμα του forum.O @Yorgos αν θέλει μπορεί να πει την εμπειρία του από τη Θεσσαλονίκη στο αντίστοιχο νήμα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πότε βάλαμε τέτοιο κανόνα;
Εσύ, όταν αναφέρεσαι στην "κουζίνα" μιας χώρας, τι εννοείς; Νομίζω ότι αυτό σημαίνει ο όρος... εκτός κι αν τον ορίσουμε διαφορετικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
@paefstra,αν σ' αρέσουν οι χύμα καταστάσεις και η ατμόσφαιρα των Λαδάδικων να πας.Αν όμως ψάχνεις κάτι διαφορετικό και πιο ποιοτικό να συμβουλευτείς το σχετικό νήμα του forum.O @Yorgos αν θέλει μπορεί να πει την εμπειρία του από τη Θεσσαλονίκη στο αντίστοιχο νήμα
Εχω ζησει ολα τα φοιτητικα μου χρονια στη Θεσσαλονικη και λιγο ακομη και ξερω τι εστι Λαδαδικα.
Δεν τα θεωρω χυμα τα Λαδαδικα αλλα εντελως εκτος του γουστου μου. Ποτε δεν πηγαιναμε εκτος του Ζυθου οταν ειχαμε λεφτα η στα Μπακαλιαρακια οταν δεν ειχαμε. Ουτε τωρα παω οταν ερχομαι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τελικά, απ' ό,τι καταλαβαίνω, η συζήτηση που γίνεται δεν είναι για τις συγκεκριμένες "κουζίνες" ή τις "κουζίνες" του κόσμου, αλλά για τα εστιατόρια της κάθε χώρας και (μάλλον) πού έχει καλά, λιγότερο καλά ή καθόλου καλά...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
όσον αφορά την διατροφή τους.... την μεσογειακή διατροφή τους... έχεις δει πολλούς Ιταλούς υπέρβαρους;;;; πες μου αν είδες...
εδώ σε προκαλώ να μου πεις..... γιατί θα τρελαθούμε.....
Προκειμένου να μην τρελαθείς, όχι...Δεν έχω δει ποτέ μου Ιταλό υπέρβαρο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εσύ, όταν αναφέρεσαι στην "κουζίνα" μιας χώρας, τι εννοείς; Νομίζω ότι αυτό σημαίνει ο όρος... εκτός κι αν τον ορίσουμε διαφορετικά.
και αυτο, αλλά οχι μόνο αυτο. Η κουζίνα ενός π.χ. Ιταλικού εστιατορίου είναι κι αυτή Ιταλική κουζίνα, ακόμα κι αν πρόκειται για πιάτο που θέλει δουλειά και παρουσίαση που καμμιά νυκοκοιρά (ή νοικοκύρης) δεν είναι διατεθειμένος να κάνει στο σπίτι του. Αυτό δε σημαίνει πάλι ότι κάθε εστιατόριο στη Βενετία έχει και Ιταλική κουζίνα, αλλά πολλά έχουν. Και βέβαια, εκτος από την παραδοσιακή Ιταλική κουζίνα που θα βρεις στα σπίτια, υπάρχει και η μοντέρνα Ιταλική κουζίνα κ.ο.κ.
 
D

Delmem38110

Guest
Προκειμένου να μην τρελαθείς, όχι...Δεν έχω δει ποτέ μου Ιταλό υπέρβαρο.
άρα τα μακαρόνια τους και η διατροφή τους μια χαρά είναι...

πάμε παρακάτω σχολίασε καμιά άλλη κουζίνα τώρα.
την ελληνική ας πούμε με τι 5 χιλιάδες θερμίδες ανά πιάτο γιατί η Ελληνίδα νοικοκυρά θεωρεί το λάδι υγιεινό και το βάζει με τη σέσουλα.
και πνιγεί και τη σαλάτα με αυτό και αναρωτιέται μετά γιατί παχαίνει, και όταν τρώει μακαρόνια ζητάει και ένα καρβελι ψωμί γιατί χωρίς ψωμάκι δεν πάει κάτω.
το δε αρνί με πατάτες στον φούρνο μεσα στο λίπος και στο ελειολαδο (και όχι μονο το αρνί) πεντανόστιμο μεν θερμίδο αυτοκτονία δε.
τα σιροπιαστά.... οι πίτες... ακόμα και τα ψάρια στον φούρνο μέσα στη λαδίλα.
σχολίασε αυτά τα υγιεινά φαγητά πρωτα ω φιλε χορτοφάγε και μετά πιάσε τις υπόλοιπες κουζίνες.
που περπατάς στον δρόμο και οι κωλάρες παρντον οι ποποί των Ελλήνων πιάνουν πάτωμα. το δε καλοκαίρι........... αστό καλύτερα....

Αυτη ειναι η καλη εκδοχη. Εχω παει σε πιτσαρια σε Β Ελλαδα που κακοποιουσαν βαναυσα καθε συνταγη και η σπεσιαλιτε τους ηταν πιτσα με κρεμα γαλακτος αντι για τυρι.
Υποθετω οτι κοστιζε λιγοτερο και την πουλουσαν ως "πειραγμενη".
αγαπητή μου πόσο δίκιο έχεις... το μπαλτά να κόψω τα χεράκια του πιτσαδόρου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom