Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.472
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Να πω εδώ πως, κακώς δε το διευκρίνισα, ότι οι εμπειριες που μεταφέρω είναι από το 2014 & 2016. Ίσως οι τιμές να έχουν αλλάξει προς πάνω έκτοτε, εμένα μου φαίνεται ότι πήγα πρόσφατα. Σε όποιον όμως θέλει ευχαρίστως, αν πάει προς Προβηγκία ή Ντορντον να ψάξω στα κιτάπια μου και θα βρω τα εστιατόρια, αν θέλει βέβαια να τα δοκιμάσει.
Αυτά και τέλος από εμένα. 🙂
Η κοιλάδα του Ντορντόν είναι για ένα ταξίδι μόνο του μαζί με τα χωριά της! Δεν χωράει όμως σε αυτό το ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε, αλλιώς θα σε έβαζα να ψάξεις στα κιτάπια σου :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.655
Η κοιλάδα του Ντορντόν είναι για ένα ταξίδι μόνο του μαζί με τα χωριά της! Δεν χωράει όμως σε αυτό το ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε, αλλιώς θα σε έβαζα να ψάξεις στα κιτάπια σου :)
Είναι μερος από άλλο πλανήτη (πως πέρασαν τα χρόνια!) και θα χαρώ πολύ να βοηθήσω σε ότι μπορώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αναμενόμενο ελληνοιταλικο ντέρμπι, dark horse η γερμανική κουζίνα που έρχεται με ορμή από πίσω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τρία ταξίδια στην Ιταλία έκανα από πέρυσι , στα μενού κυριαρχούν οι μακαρονάδες και ελάχιστες άλλες επιλογές.
χωρις παρεξηγηση, αλλα ειναι προφανες απο τις παρατηρησεις σου οτι στο επομενο ταξιδι σου πρεπει να ξεφυγεις απο την τουριστικη φαση κ να διαβασεις προσεκτικα Travelstories. κ τπτ αλλο.
 
Μηνύματα
776
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Όσο και αν θέλω να ψηφίσω Ελληνική κουζίνα, επειδή το site είναι ταξιδιωτικό την ψήφο μου θα την πάρει η υπέροχη (επαρχιακή και σπιτική να σημειώσω) Ιταλική κουζίνα. Με δεύτερη επιλαχούσα την Ισπανική.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
αν σου αρέσει η δημιουργική κουζίνα, Γαλλική - τα παραδοσιακά τους είναι κατώτερα των άλλων μεσογειακών

αν είσαι πιο παραδοσιακός, η φάση ειναι υπόλοιπη μεσόγειος και ξερό ψωμί
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
χωρις παρεξηγηση, αλλα ειναι προφανες απο τις παρατηρησεις σου οτι στο επομενο ταξιδι σου πρεπει να ξεφυγεις απο την τουριστικη φαση κ να διαβασεις προσεκτικα Travelstories. κ τπτ αλλο.
Θα σου απαντήσω. Η τελευταία μου επίσκεψη ήταν 2 φορές στη Ρώμη για ένα 12ωρο περίπου....δύσκολα να ξεφύγω από το κέντρο. Αλλά....έχω κ παλιότερη εμπειρία όπου μου έκαναν το τραπέζι σε ιταλική οικογένεια σε σπίτι. Μιά από τα ίδια. Καρμπονάρα έφτιαξαν . Κ όταν ήρθαν Ελλάδα μέναμε δίπλα δίπλα κ κάθε μέρα πάλι σπαγγέτι μαγείρευαν.
Δεν αμφισβητώ ότι έχουν και άλλα πιάτα Αλλά αν σ ένα τεράστιο ιστορικό κέντρο όπως αυτό της Ρώμης προβάλλουν κυρίως σπαγγέτι κ ζύμες και πρέπει να μετακινηθώ ξερωγώ....δυτικές συνοικίες για να φάω διαφορετικά χάνεται το νόημα.
Στη Θεσσαλονίκη τρώμε Λαδάδικα που είναι τέρμα τουριστίλα κ έχεις 2-3 σελίδες μενού να διαλέξεις κυρίως πιάτο.
 
D

Delmem38110

Guest
Θα σου απαντήσω. Η τελευταία μου επίσκεψη ήταν 2 φορές στη Ρώμη για ένα 12ωρο περίπου....δύσκολα να ξεφύγω από το κέντρο. Αλλά....έχω κ παλιότερη εμπειρία όπου μου έκαναν το τραπέζι σε ιταλική οικογένεια σε σπίτι. Μιά από τα ίδια. Καρμπονάρα έφτιαξαν . Κ όταν ήρθαν Ελλάδα μέναμε δίπλα δίπλα κ κάθε μέρα πάλι σπαγγέτι μαγείρευαν.
Δεν αμφισβητώ ότι έχουν και άλλα πιάτα Αλλά αν σ ένα τεράστιο ιστορικό κέντρο όπως αυτό της Ρώμης προβάλλουν κυρίως σπαγγέτι κ ζύμες και πρέπει να μετακινηθώ ξερωγώ....δυτικές συνοικίες για να φάω διαφορετικά χάνεται το νόημα.
Στη Θεσσαλονίκη τρώμε Λαδάδικα που είναι τέρμα τουριστίλα κ έχεις 2-3 σελίδες μενού να διαλέξεις κυρίως πιάτο.
στην Ιταλία λοιπόν σε ένα κανονικό εστιατόριο ξεκινάς με αντιπαστο... που θα μπορούσαν να είναι σαλάμια τυριά, καπνιστά η βραστά κρέατα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς... έχουν παρά πολλά.
συνεχίζεις με το πρώτο πιάτο που μπορεί να είναι πάστα η και ριζότο η νιοκι............,
συνεχίζεις με το δεύτερο πιάτο, το κυρίως δηλαδή που έχει κρέας η ότι άλλο υπάρχει και το συνοδευτικό του που είναι σαλάτα η κάτι άλλο, πατάτες όσπρια....
μετά έρχεται το γλυκό μετά ο καφές με η χωρίς λικέρ η γκραπα μέσα και στο τέλος ένα απεριτίφ για τη χώνεψη πικρό η και γκραπα η λιμοντσελο η ότι άλλο έχει η περιοχή.
όλα είναι προαιρετικά.
μπορείς να αρχίσεις με αντιπαστο η να πας αμέσως στο κυρίως.
όταν ξαναπάς κοίτα τους τιμοκαταλόγους ξανά.
πείνασα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.169
Θα σου απαντήσω. Η τελευταία μου επίσκεψη ήταν 2 φορές στη Ρώμη για ένα 12ωρο περίπου....δύσκολα να ξεφύγω από το κέντρο. Αλλά....έχω κ παλιότερη εμπειρία όπου μου έκαναν το τραπέζι σε ιταλική οικογένεια σε σπίτι. Μιά από τα ίδια. Καρμπονάρα έφτιαξαν . Κ όταν ήρθαν Ελλάδα μέναμε δίπλα δίπλα κ κάθε μέρα πάλι σπαγγέτι μαγείρευαν.
Δεν αμφισβητώ ότι έχουν και άλλα πιάτα Αλλά αν σ ένα τεράστιο ιστορικό κέντρο όπως αυτό της Ρώμης προβάλλουν κυρίως σπαγγέτι κ ζύμες και πρέπει να μετακινηθώ ξερωγώ....δυτικές συνοικίες για να φάω διαφορετικά χάνεται το νόημα.
Στη Θεσσαλονίκη τρώμε Λαδάδικα που είναι τέρμα τουριστίλα κ έχεις 2-3 σελίδες μενού να διαλέξεις κυρίως πιάτο.
Το παιχνιδι στη Ρωμη παιζεται στο Τραστεβερε. Εκει θα βρεις τη λαικη κουζινα της Ρωμης που δεν ειναι πιτσα και παστα.
Απο Λαδαδικα παω μονο στα Μπακαλιαρακια στο Λιμανι: ενα μονο πιατο στο μενου, αγγιζει την τελειοτητα σε φρεσκαδα. Δεν τα εμπιστευομαι τα μενου 3 σελιδων ειδικα τα καλοκαιρια που ερχομαστε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το παιχνιδι στη Ρωμη παιζεται στο Τραστεβερε. Εκει θα βρεις τη λαικη κουζινα της Ρωμης που δεν πιτσα και παστα.
Απο Λαδαδικα παω μονο στα Μπακαλιαρακια στο Λιμανι: ενα μονο πιατο στο μενου, αγγιζει την τελειοτητα σε φρεσκαδα. Δεν τα εμπιστευομαι τα μενου 3 σελιδων ειδικα τα καλοκαιρια που ερχομαστε.
Τραστέβερε έφαγα....σε συστημένο μαγαζί. Μη βάλω φωτογραφία το μενού.
Προφανώς κ όσοι μένουν εκεί μόνιμα γνωρίζουν καλύτερα εγώ, εγώ απλά τονίζω πως ο επισκέπτης αν δεν ψαχτεί καλά θα φάει μια επανάληψη.

Την αλήθεια φορά δοκίμασε το κουρμπέτι στα λαδάδικα. Μικρότερο μενού, στυλ καφενείο το μαγαζί αλλά όλα ένα κ ένα!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.155
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom