Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως ένα war που να έχει κι άλλες κουζίνες δεν προϋποθέτει απαραίτητα να έχει γυρίσει κανείς όλο τον κόσμο. Τόσος κόσμος είνια φαν ή αντιφαν της γιαπωνέζικης ή της κινέζικης πχ, χωρίς να πάει στις αντίστοιχες χώρες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.539
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δε τα θυμαμαι προφανώς αλλά και να τα θυμόμουν, τι σημασία έχει, φαντάζομαι είναι λίγο δύσκολο να τα ξέρεις ώστε να κάνουμε κάποια σύγκριση. Καλως ή κακώς κάποια πράγματα δεν είναι κ εξ ορισμού αντικειμενικά. Από κει κ πέρα διαφωνώ κάθετα ότι με 40€ στη Γαλλία τρως όπως πχ στην Ελλάδα, συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες. Εκτός αν πας σε μέτριο γαλλικό εστιατόριο, τότε ναι, αλλά τότε δε συγκρίνουμε το ίδιο πράγμα. Και ναι, εχω φάει πολλάκις με 50€ σε γαλλικά εστιατόρια που εδώ πρέπει να δώσεις πάνω από 100€ για παρόμοια ποιότητα. Ίσως εκτός πραγματικότητας για σένα, εντός για άλλους.
Πρωτοκλασατο - Γαλλία - 50ε δύσκολα τα πράγματα! Δεν αμφιβάλω ότι ήταν αξιοπρεπεστατο. Ένα καλό μέσο εστιατόριο τόσο χρεώνει.

Εδώ στην αλυσίδα hippopotamus κάτι αντίστοιχο με τα Friday's πιάνεις 40αρι για πλάκα. Πως να συγκριθεί με μαγαζιά των 100ε της Ελλάδας;

Ας πουν κι ο @taver κι ο @fotast την άποψή τους που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.681
Στη γαλλικη επαρχία ναι, στο Παρίσι όχι, αυτό εγραψα πρώτο πρώτο. Ε την επόμενη φορά θα δώσω διεύθυνση, αριθμό και ποιος μαγείρεψε…
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρωτοκλασατο - Γαλλία - 50ε δύσκολα τα πράγματα! Δεν αμφιβάλω ότι ήταν αξιοπρεπεστατο. Ένα καλό μέσο εστιατόριο τόσο χρεώνει.

Εδώ στην αλυσίδα hippopotamus κάτι αντίστοιχο με τα Friday's πιάνεις 40αρι για πλάκα. Πως να συγκριθεί με μαγαζιά των 100ε της Ελλάδας;

Ας πουν κι ο @taver κι ο @fotast την άποψή τους που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία.
€50 πρωτοκλασσάτο είναι δύσκολο αλλά όχι απίθανο. έχω τύχει διάφορα (σε μικρά επαρχιακά μέρη). Αλλά οι τιμές είναι παραπάνω. Π.χ. πριν από λίγες ώρες εδώ στη Μασσαλία έδωσα €24 για ένα bavette (angus) με κόκκινο κρασί μόνο, κι αυτο σε Café. Με πρωτο και γλυκό θα είχα ξεπεράσει τα €50..., κι αυτά σε ένα απλό καφέ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.485
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμένα θα μου πείτε που να φάω στη Τουλούζη, μπας και καταφέρω ψηφίσω και εγώ σε μία μάχη; Κυριολεκτικά μάχη όμως!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Εμένα θα μου πείτε που να φάω στη Τουλούζη, μπας και καταφέρω ψηφίσω και εγώ σε μία μάχη; Κυριολεκτικά μάχη όμως!
Κρατιεμαι τοσες μερες μην πω :διπλα ειναι η Τουλουζη, κριμα να μην πατε.
Ενα βαρος μου 'φυγε.
Ετσι!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα θα μου πείτε που να φάω στη Τουλούζη, μπας και καταφέρω ψηφίσω και εγώ σε μία μάχη; Κυριολεκτικά μάχη όμως!
Ε στο chez emile, που αλλού; (Παραγγέλνεις αυστηρά Cassoulet)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
50 Ευρώ πρωτοκλασάτο στην Γαλλία θέλει τύχη κα πολύ ψάξιμο.΄Εστω και στην επαρχία.Και οι διαφορές της επαρχίας(τουλάχιστον για τις μεγάλες πόλεις) με το Παρίσι σε αυτήν την κατηγορία δεν είναι τόσο μεγάλες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.485
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κρατιεμαι τοσες μερες μην πω :διπλα ειναι η Τουλουζη, κριμα να μην πατε.
Ενα βαρος μου 'φυγε.
Ετσι!!
Εκεί είναι το σημείο άφιξης και αναχώρησης μας. Δύο μέρες γεμάτες θα τις αφιερώσουμε στη πόλη σίγουρα! :)
Ε στο chez emile, που αλλού; (Παραγγέλνεις αυστηρά Cassoulet)
Ευχαριστώ!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.681
Να πω εδώ πως, κακώς δε το διευκρίνισα, ότι οι εμπειριες που μεταφέρω είναι από το 2014 & 2016. Ίσως οι τιμές να έχουν αλλάξει προς πάνω έκτοτε, εμένα μου φαίνεται ότι πήγα πρόσφατα. Σε όποιον όμως θέλει ευχαρίστως, αν πάει προς Προβηγκία ή Ντορντον να ψάξω στα κιτάπια μου και θα βρω τα εστιατόρια, αν θέλει βέβαια να τα δοκιμάσει.
Αυτά και τέλος από εμένα. 🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.238
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom