Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γαλλική γιατί όπως λέει και ο Γιώργος είναι επιστήμονες !
Ελληνική και ιταλική μια χαρά, ισπανική μέτρια προς καλή και γερμανική το προσπερνω.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Δε θα έβαζα καμία από τις επιλογές στο τοπ-3 νομίζω (στα γρήγορα θα έβαζα Ιαπωνία-Περού-Ινδία).

Ψήφισα Ελλάδα.

Για την ιταλική κουζίνα θα της αναγνωρίσω τις εξαιρετικές πρώτες ύλες και την απλότητα, μου όμως καταλήγει βαρετή και εμπίπτει στην κατηγορία "φύκια για μεταξωτές κορδέλες). Σε καμία περίπτωση άνοστη ή κακή, απλά υπερεκτιμημένη και με έλλειψη φαντασίας για τοπ επίπεδο.

Γερμανική: Ε, καλύτερη της ιταλικής, αλλά μέχρι εκεί και με μικρή ποικιλία. Αν δω γερμανικό και ιταλικό εστιατόριο θα προτιμήσω το γερμανικό, αλλά τώρα με τόσο μικρή ποικιλία δε μπαίνει ούτε στο τοπ-20.

Ισπανική: Πολύ πράγμα, με σημαντικές διαφορές από τη μία επαρχία στην άλλη, τρομερά πράγματα στη νέα κουζίνα, το δουλεύουν πολύ. Πρωτοπόροι σε πολλά, καινοτόμοι, αλλά βασικά αυτό: νόστιμοι!

Ελληνική: Τοπ για μένα από τις 5, αν μου έλεγες να διαλέξω από αυτές τις 5 το τοπ-10 πιάτων τα μισά θα ήταν ελληνικά. Κι όχι η μαμά μου δεν ήξερε να μαγειρεύει, τηνανακάλυψα σχετικά αργά (την ελληνική κουζίνα, όχι τη μαμά μου). Οι αντιδράσεις φίλων που έρχονται στην Ελλάδα και πάμε να φάμε είναι "γιατί δεν υπάρχει ελληνικό εστιατόριο στην πόλη μας".

Γαλλική: Τους βγάζω το καπέλο γιατί το ψάχνουν, είναι επιστήμονες. Κι είναι έτσι και στο τελευταίο χωριό της επικράτειας, πραγματικά μοναδικό, γαστριμαργική κουλτούρα όσο πουθενά οι Γάλλοι. Το τελικό αποτέλεσμα κάτω της ελληνικής αλλά σίγουρα εξαιρετικός λόγος το φαγητό για να ταξιδεύει κανείς ανά τη Γαλλία, ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεις, αλλά σίγουρα θα είναι καλό, ακόμη και στα πιο απίθανα μέρη.
δεν θα έβγαινα μαζί σου για φαγητό ου τε θα εμπιστευόμουνα τη γνώμη σου για εστιατόρια.
😂😂😂
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν θα έβγαινα μαζί σου για φαγητό ου τε θα εμπιστευόμουνα τη γνώμη σου για εστιατόρια.
😂😂😂
Aν θεωρείς την ιταλική άξια λόγου αγαπητέ φεγγαροπηγαινοφέρτη, μάλλον σε καφέ θα βρεθούμε, για τέιον, δίπλα από τις κυρίες που θα συζητούν για τα μπάνια τους στην Αιδηψό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ανάμεσα στις συγκεκριμένες κουζίνες (παραδόξως, συμφωνώ με τον αποπάνω), νομίζω πρέπει να είσαι κανας @Samion για να μη διαλέξεις τη Γαλλική....
η γαλλικη ειναι σε αλλη κατηγορια. σε αυτη με τη βιετναμεζικη, ινδικη, γεωργιανη κ ενα σωρο αλλες που αναφερθηκαν.
δηλαδη θα πας (κι εγω θα παω) 1 φορα το μηνα, αντε κ 1 τη βδομαδα. οχι για καθε μερα, μην τρελλαθουμε. σε γιορτες κυριακες αγαπαμε γαλλικη κ τις αλλες κουζινες κ καθε μερα τρωμε ιταλικα φυσικα. και οι γαλλοι εξαλλου σε ιταλικα τρωνε τις καθημερινες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν θα έβγαινα μαζί σου για φαγητό ου τε θα εμπιστευόμουνα τη γνώμη σου για εστιατόρια.
😂😂😂
γιατι καλε? πηγαινε να σε ξεναγησει στους παγκους της Βομβαης (και στον αλλο κοσμο οσονουπω)..θα μεινω στους παγκους του Παλερμο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Πάντως εγώ τώρα που θα πάω Ελβετία, σε Ιταλικά θα τρώω.
Στη Γερμανία μόνο σε Ιταλικά φάγαμε.Αναμενόμενο που είναι η μοναδική με 0 ψήφους. Δε μπαίνει καν στην ίδια κατηγορία με τις άλλες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη Γερμανία μόνο σε Ιταλικά φάγαμε.Αναμενόμενο που είναι η μοναδική με 0 ψήφους. Δε μπαίνει καν στην ίδια κατηγορία με τις άλλες.
Γι αυτό παίρνει 0 ψήφους, οι περισσότεροι δεν την έχουν δοκιμάσει καν.

γιατι καλε? πηγαινε να σε ξεναγησει στους παγκους της Βομβαης (και στον αλλο κοσμο οσονουπω)..θα μεινω στους παγκους του Παλερμο.
Στο μεταξύ ο κάθε κακομοίρης εστιάτορας της Ιταλίας είναι έτη φωτός πίσω από την κάθε ινδογιαγιά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ψήφισα ελληνική. Για μένα σίγουρα στο top 5 των καλύτερων εθνικών κουζινών από όσες έχω δοκιμάσει, με ιδιαίτερη συμπάθεια στην κρητική και κυκλαδίτικη.

Αναμενόμενο το σουξέ της ιταλικής, στην Ελλάδα μια ιταλομανία σίγουρα υφίσταται. Θα συμφωνήσω με @Yorgos ότι είναι υπερτιμημένη, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι νόστιμη. Από εκεί και πέρα τεράστιες διαφορές από περιοχή σε περιοχή. Πχ στην Toσκάνη που όλοι παραληρούν δεν τη χάρηκα και τόσο (να διευκρινίσω ότι είμαι ψαρο-χορτοφάγος), αλλά μου άρεσε πολύ σε όσες νότιες περιοχές έχω πάει (Σικελία και Νάπολη).

Γαλλία μόνο στο νότο μου άρεσε, στο βορρά την παραβρήκα βαριά και σίγουρα μη χορτοφαγική. Γερμανία ουδέν σχόλιο, το μόνο θετικό είναι ότι βρίσκεις παντού χορτοφαγικές επιλογές επειδή το κίνημα είναι ισχυρό. Ισπανία έχω πάει μόνο μια φορά, ντροπή μου, δεν έχω σφαιρική γνώση, αλλά βάσει όσων έχω διαβάσει θεωρώ ότι θα είναι σίγουρα του γούστου μου.

Στο δικό μου top 5 πλην της ελληνικής βρίσκονται η λιβανέζικη, η τούρκικη, η γεωργιανή, η σριλανκέζικη.
Περιμένω πώς και πώς να πάω Ινδία, θεωρώ ότι θα εκτιμήσω πολύ την κουζίνα της, καθώς την τιμώ αρκετά συχνά, απλά δεν την έχω δοκιμάσει στη βάση της.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Κατ΄αρχάς πρέπει να διευκρινίσουμε ότι ζούμε στην Ελλάδα και εδώ έχουμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε κάθε λογής παραδοσιακές και τοπικές κουζίνες από τα μικράτα μας, κάτι που όταν πάμε ταξίδια σε άλλες χώρες δεν είναι δυνατόν να ισχύει.
Ψήφισα ελληνική γιατί σαν την ελληνική σε ποικιλία δεν υπάρχει! Εννοείται ότι υπάρχουν και φαγιά που δε μ΄αρέσουν, αλλά πέστε μου έχετε φάει μεγαλύτερη ποικιλία σε πίτες και λαχανικά?
Η ιταλική πάλι, τι να πω, πρέπει να ήμουν άτυχη όσες φορές έχω πάει. Μακαρόνια άβραστα να σπας τα δόντια σου, γλυκά άνοστα. Φυσικά υπέροχα παγωτά, τυριά και αλλαντικά και φυσικά πιτσα, αλλά φθάνουν μόνο αυτά?
Η γαλλική, άλλο πικρό κεφάλαιο, εν πρώτοις καταπληκτικά γλυκά, παρακάτω όμως τι γίνεται? Ούτε τα σάντουιτς με τη μπαγκέτα έχουν καμιά φαντασία. Σε γκουρμέ εστιατόριο δεν πήγα, ούτε στην Ελλάδα πηγαίνω.
Η ισπανική, τάπας τάπας τάπας, από φαγητό χμμμμ!
Η γερμανική σνίτσελ και λουκάνικα, κατά τα άλλα ούτε πατατοσαλάτα της προκοπής δε φτιάχνουν, ας μη μιλήσω για τα άνοστα γλυκά τους.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Γερμανικη??? Εννοούμε πρετσελ και βουρστ αραγε..

Αν και λατρης της ασιατικής κουζίνας αφου δεν υπαρχει σαν επιλογη κάποια χωρα θα ψηφίσω Ελλαδα...Μετα θα εβαζα Γαλλικη, τριτη Ιταλια και τέταρτη την Ισπανικη κουζίνα που δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσιαζει ιδιαιτερα...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εμένα πάντως η γαλλική κουζίνα μου φαίνεται απλή. Χρησιμοποιούν λίγα υλικά για τα πιάτα τους και οι γεύσεις είναι απλές. Χρησιμοποιούν υλικά που δεν έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα, όμως ο τρόπος που τα μαγειρεύουν είναι απλός. Δεν χρησιμοποιούν πολλά μπαχαρικά.

Στα γλυκά τους αλλάζει το πράγμα. Μιλάμε για τελειοτητες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom