Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Έχεις απόλυτο δίκιο. Η ελληνική κουζίνα έχει πιάτα που μπορεί να μην είναι πολυπλοκα ως προς τα υλικά (π.χ. τα ντολμαδάκια δεν είναι γευστικά περίπλοκο φαγητό), είναι όμως άκρως "μπελαλίδικα" στον τρόπο παρασκευης τους. Πολύ καλό και χαρακτηριστικά παράδειγμα τα ντολμαδάκια που ανέφερες (είτε με λάχανο, είτε με αμπελοφυλλα), τα κολοκυθάκια γεμιστά με αυγολέμονο, αλλά και ο μουσακάς (ειδικά αν περνάς την μελιτζάνα και το κολοκυθάκι πρώτα από το τηγάνι)
Στους ντολμαδες το μεγεθος μετραει. Οι μεγαλες οικογενειες για οικονομια χρονου εφτιαχναν μεγαλους ντολμαδες

Τα τσιγαριστα χορτα με αυγα ειναι παραλλαγη των "αυγων Φλωρεντιν". Χαλια πιατο, τι του ζηλεψαν?
Η παραδοσιακη κουζινα δεν ειναι μια. Υπαρχει η αστικη παραδοσιακη του Τσελεμεντε με τοσα υλικα που σου φευγει η μαγκια -αλλα ποιος νοιαζεται, η παραδουλευτρα μαγειρευε- και η κουζινα του χωριου που ταιζε φθηνα και γρηγορα πολλα στοματα.
Ολες εχουν την αξια τους.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Τα μόνα γλυκά που μπορούμε να πούμε ότι έχουν ελληνικες ρίζες ειναι τα γλυκά του κουταλιού με "καταγωγή" από το Βυζάντιο.
Ελληνική ισως να μπορεί να θεωρηθεί και η μπουγάτσα με κρέμα, μια προσθήκη (της κρέμας) από Σερραίους ζαχαροπλάστες
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Νομίζω ότι αμιγώς ελληνικά γλυκά είναι τα γλυκά του κουταλιού και τα γλυκά με μέλι: λουκουμάδες, τηγανίτες, μελόπιτες, παστέλια. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Τα μελομακάρονα που τα έλεγαν στη Σμύρνη και φοινίκια, ξέρει κανένας αν είναι ελληνικό γλυκό?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τα μελομακάρονα που τα έλεγαν στη Σμύρνη και φοινίκια, ξέρει κανένας αν είναι ελληνικό γλυκό
Ακριβώς, τα μελομακάρονα είναι ουσιαστικά παραλλαγή των φοινικιων και ως φοινικια είναι γνωστά και σε Τουρκία και σε αραβικές χώρες, ενώ θυμάμαι ότι ακόμα κ Ισραηλινή φίλη μου που είχα κεράσει, μου είπε ότι της θύμιζαν ένα εβραϊκό γλυκό. Απεναντίας- μια και πιάσαμε τα χριστουγεννιάτικα γλυκά- δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο του κουραμπιέ η της δίπλας αλλού, οπότε νομίζω πως είναι καθαρά ελληνικά ή έστω του ελλαδικου χώρου. Να αναφέρω επίσης ότι κουραμπιέδες κ διπλες ειδικά στην Πελοπόννησο και στη Στερεά έκαναν παλιά όλο το χρόνο. Θυμάμαι να πηγαίνω στο χωριό του πατέρα μου καλοκαίρι και η γιαγιά μας κερνουσε κουραμπιέδες όταν φτάναμε. Στη Μάνη δε διπλες φτιάχνουν σίγουρα όλο το χρόνο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Νομίζω ότι αμιγώς ελληνικά γλυκά είναι τα γλυκά του κουταλιού και τα γλυκά με μέλι: λουκουμάδες, τηγανίτες, μελόπιτες, παστέλια. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Τα μελομακάρονα που τα έλεγαν στη Σμύρνη και φοινίκια, ξέρει κανένας αν είναι ελληνικό γλυκό?
Τα φοινικια εχουν τη γεμιση στο κεντρο. Εννοειται αλλο σχημα. Νομιζω οτι η Μεση Ανατολη και η Εγγυς Ανατολη εχει αυτοφυεις φοινικες, οποτε δυσκολο να βρεις ελληνικη ριζα.
@Sassenach77 διαβαζω για το μιλφειγ, αλλα που ειναι οι ταρτες, τα εκλερ, τα σου, οι παβλοβες- πιο αερινα γλυκα δεν εχει αλλος.
Τα σαλιγκαρια, οι κρεμυδοσουπες, οι κις λορεν, τα σουφλε τα βρωμερα τυρια τους, οι τεριν, τα πατε- απαπα πολλα κενα :)
Πρεπει να ξαναπας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Φοινικια (φνικια) λένε τα μελομακάρονα στη Λέσβο και από ο,τι κατάλαβα και σε όλα τα ανατολικά νησιά. Η επιρροή είναι φανερή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@Sassenach77 διαβαζω για το μιλφειγ, αλλα που ειναι οι ταρτες, τα εκλερ, τα σου, οι παβλοβες- πιο αερινα γλυκα δεν εχει αλλος.
Τα σαλιγκαρια, οι κρεμυδοσουπες, οι κις λορεν, τα σουφλε τα βρωμερα τυρια τους, οι τεριν, τα πατε- απαπα πολλα κενα :)
Πρεπει να ξαναπας.
Ναι, ακριβώς! Για όλα αυτά θα ξαναπάω στη Γαλλία εγώ, ειδικά για τα γλυκά :p
Σοβαρά τώρα, η Γαλλία θέλει αρκετά ταξίδια για να καλυφθεί...καλά να είμαστε να πηγαίνουμε!
Τώρα που το θυμήθηκα, πέτυχα πιάτο κυνήγι με σάλτσα μουστάρδας και ήταν θεϊκό!!! Τουλάχιστον έκανα μια πρώτη δοκιμή της μουστάρδας τους και μου άρεσε πολύ!!! Έπεται συνέχεια!

Καλά έχετε αραδιάσει ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια για τα "ελληνικά" γλυκά! Μαθαίνω καινούργια πραγματάκια :)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έχω φάει σε μαγαζί με ανατολιτικα αντίστοιχο γλυκό του κουραμπιε, δεν θυμάμαι πως το έλεγαν. Η κουζίνα στην οποία ανήκει χάνει αυτόματα πόντους. Δεν υπάρχει πιο απαράδεκτο γλυκό. Υπάρχουν κάπου τα ποσοστά των ανθρώπων που έχουν πνιγει με κουραμπιε;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αν βρεθείτε στην περιοχή Médoc πχ Bordeaux και θέλετε να απολαύσετε το κρασί σας με μια ποικιλία αλλαντικών, μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε grenier médocain. Τι καλύτερο από ένα χοιρινό στομάχι γεμιστό με κομμάτια από χοιρινά στομάχια και εντόσθια, ζαμπόν και λαχανικά; Τρώγεται κρύο.

Δυστυχώς έχω αλλεργία στα χοιρινά στομάχια και δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Καλή απόλαυση!

1666688906649.png
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν βρεθείτε στην περιοχή Médoc πχ Bordeaux και θέλετε να απολαύσετε το κρασί σας με μια ποικιλία αλλαντικών, μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε grenier médocain. Τι καλύτερο από ένα χοιρινό στομάχι γεμιστό με κομμάτια από χοιρινά στομάχια και εντόσθια, ζαμπόν και λαχανικά; Τρώγεται κρύο.

Δυστυχώς έχω αλλεργία στα χοιρινά στομάχια και δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Καλή απόλαυση!

View attachment 409082
Αν δεν το φέρουν στο ασορτί πιατάκι της φωτογραφίας, εγώ δεν το τρώω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δυστυχώς έχω αλλεργία στα χοιρινά στομάχια και δεν μπορώ να το δοκιμάσω.
Αν δεν το φέρουν στο ασορτί πιατάκι της φωτογραφίας, εγώ δεν το τρώω.
Δεν θα χάσετε τίποτα το σπουδαίο. Εντελώς άνοστο. Γεύση 0. Δεν το συνιστώ με τίποτα.
Σαν να τρώς άχυρο. Το έφαγα σχετικά πρόσφατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom