Κίνα Μαλαισία Ταϊλάνδη Η μαγεία της Ανατολής ΚΙΝΑ-ΜΑΛΑΙΣΙΑ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ-ΧΟΝΚ ΚΟΓΚ

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ ενδιαφερουσα περιγραφη! Περιμενουμε και τη συνεχεια πριν χαθεις στις ακτες της Αδριατικης.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία αφήγηση!,είχα διαβάσει σχετικά με την παράσταση στον ποταμό Λι ότι αξίζει!και το επιβεβαιώνεις κι εσύ..,πότε θα μπορέσεις να συνεχίσεις την ενδιαφέρουσα ιστορία σου;...
Ταξίδι στην Κίνα μόνο μέσα από ιστορίες το χαίρομαι:haha:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
6ο Την επόμενη μέρα μετά το πρωινό που πήραμε στο ξενοδοχείο με όλες τις φυλές του Ισραήλ πηραμε ταξί με κατεύθυνση τσ σύνορα με το Χονκ Κογκ και συγκεκριμένα στο LuoWu .
Το Χονκ Κογκ αν και έχει ενωθεί μς την Κίνα εντούτοις αποτελεί απαγορευμένο μήλο για τα εκκατομύρια των Κινέζων της Ηπειρωτικής Κίνας οι οποίοι χρειάζονται ειδική άδεια για να τοι επισκεφθούν.Εμείς αφού περάσαμε τα σύνορα επιβιβαστήκαμε στο τρένο το οποίο θα μας οδηγούσε στο Κοουλον όπου και το ξενοδοχείο μας.
Το Κοουλόν βρίσκεται απέναντι από το νησί του Χονκ Κογκ και αν΄ξκει στις λεγόμενες νέες περιοχές.Στην περιοχή του Κοουλόν βρίσκονται οι αποβάθρες των φερυ καθώς και μερικά αξιόλογα μουσεία.Το ξενοδοχείο μας 4αστερο το οποίο το βρήκα σε πολύ καλή τιμή (85 ευρό το τεράκλινο διαμέρισμα) βρίσκετε δίπλα στο ξενοδοχειο Peninsula και πέντε λεπτά με τα πόδια απο τις αποβάθρες στις οποίες πήγαμε αμέσως αφού αφήσαμε τα πράγματα μας και απο εκεί πέρνωντας το φέρυ που έκανε την κυκλική διαδρομή (απέναντι στο Χονκ Κογκ και επιστροφή)πήραμε μια πρώτη γεύση της πόλης.Γυρνώντας περπατήσαμε στην παραλία του Κοουλόν όπου υπάρχουν διάσπαρτα πλακάκια με τα αστέρια και τα ονόματα ηθοποιών του Χονκ Κογκ ,ανάμεσα τους τα ονόματα του Μπρους Λη και του Τσακι Τσαν (τα μόνα ονόματα που αναγνωρίσαμε και που τα παιδιά μου φωτογραφήθηκαν)καθώς και σε κάποιο σημείο της παραλίας υπάρχει το άγαλμα του Μπρους Λη.Στις οκτώ το βράδυ στηθήκαμε στην άκρη της παραλίας απο όπου θα βλέπαμε το Χονκ Κογκ by night .Το συγκεκριμένο θέαμα λαμβάνει χώρα κάθε βράδυ ,και περιλαμβάνει μουσική techno απο τα ηχεία της παραλίας και φωτορυθμικά που αναβοσβήνουν στο ρυθμό της μουσικής,τα φωτορυθμικά είναι ουσιαστικά τα κτίρια που βρίσκονται απέναντι στην προκυμαία του νησιού του Χονκ Κογκ τα οποία κτίρια είναι επενδυμένα με σειρά απο φώτα.Το όλο θέαμα διαρκεί περίπου 15 λεπτά και όποιος βρεθεί να μην το χάσει.Το βράδυ γυρίσαμε νωρίς στο ξενοδοχείο γιατί την επόμενη μέρα θα ξεκινούσαμε νωρί το πρωί για ένα διπλανό νησί :το Lantau.......(συνεχίζεται)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Περίεργη να ακούσω την συνέχεια για τα μέρη εκεί που δεν έχω πάει..
ασία ναναι και οτι νάναι!!:D
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Περίεργη να ακούσω την συνέχεια για τα μέρη εκεί που δεν έχω πάει..
ασία ναναι και οτι νάναι!!:D
Το χαριτωμένο σκυλάκι που πήγε?Είπα να τελειώσω την ιστορία μου (μετά το κράξιμο που έφαγα απο την Romantic Woman στην συνάντηση της Θεσσαλονίκης).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Το χαριτωμένο σκυλάκι που πήγε?Είπα να τελειώσω την ιστορία μου (μετά το κράξιμο που έφαγα απο την Romantic Woman στην συνάντηση της Θεσσαλονίκης).
Η φανούλα σήμερα έχει ρεπό!!
και εγώ έγραψα συνέχεια χτές,χωρίς κράξιμο!!:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ ωραία!ξαναπήρες μπρός:haha:,έστω και αυτό το λίγο κάτι είναι!Αχ χλωμό να πάω σύντομα πρός αυτά τα μέρη,οπότε γράφε εσύ κι΄εγώ ταξιδεύω λίγο λίγο:roll:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το συγκεκριμένο θέαμα λαμβάνει χώρα κάθε βράδυ ,και περιλαμβάνει μουσική techno απο τα ηχεία της παραλίας και φωτορυθμικά που αναβοσβήνουν στο ρυθμό της μουσικής,τα φωτορυθμικά είναι ουσιαστικά τα κτίρια που βρίσκονται απέναντι στην προκυμαία του νησιού του Χονκ Κογκ τα οποία κτίρια είναι επενδυμένα με σειρά απο φώτα.Το όλο θέαμα διαρκεί περίπου 15 λεπτά και όποιος βρεθεί να μην το χάσει.Το βράδυ γυρίσαμε νωρίς στο ξενοδοχείο γιατί την επόμενη μέρα θα ξεκινούσαμε νωρί το πρωί για ένα διπλανό νησί :το Lantau.......(συνεχίζεται)
Πότε? Εγώ εφέτος σκέφτομαι για Κίνα (οπότε θα σας πρήξω όλους με τις μη-τελειωμένες ιστορίες σας).
Περεπιπτόντως πάρα πολύ ωραία, βοηθάει πολύ ο απλός τρόπος γραφής. Πολύ καλές οδηγίες, όλα τέλεια!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
βλέπω και εγώ ιστορία από τον toubioti "ωραία λέω τώρα θα την άρχισε" , παίρνω καφέ, κατεβάζω τηλέφωνα, βάζω το κλιματιστικό στο 22, αλλάζω σταθμό στο ραδιόφωνο και αρχίζω. Σοκ πρώτο η ιστορία έχει αρχίσει από το 2009, σοκ δεύτερο η ιστορία έχει σταματήσει από το 2009. Και ερωτώ πόσο καιρό θα κάτσουμε ακόμα στο Κοουλόν, έχουμε καμιά ελπίδα όταν γυρίσεις από Ιταλία ή να πάρω το κουβαδάκι μου και να πάω σε άλλη παραλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom