Η μεγαλύτερη πισίνα του κόσμου

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Η μεγαλύτερη πισίνα του κόσμου...

Σήμερα έλαβα ένα e-mail με ΑΥΤΟ...

Η συγκεκριμένη πισίνα βρίσκετε στο San Alfonso del Mar της Χιλής.
Εκεί τα νερά του Ειρηνικού ωκεανού είναι κρύα και όχι τόσο φιλόξενα.
Τι πιο φυσιολογικό λοιπόν να κατασκευάσουν οι ιδιοκτήτες του υπερ-πολυτελέστατου ξενοδοχείου δυο πισίνες και έναν ωκεανό.
Η πισίνα στις φωτογραφίες είναι αληθινή και έχει καταγραφεί στο Guinness ως η μεγαλύτερη πισίνα του κόσμου. Πριν από αυτή το ρεκόρ καταλάμβανε πισίνα διαστάσεων 150 x 100 μέτρα στην Καζανμπλάνκα. Όμως η πισίνα που αναφερόμαστε είναι λίιιγο μεγαλύτερη....το πιο πλατύ κομμάτι είναι 200 μέτρα!!

....όμως το μήκος της είναι.......ακριβώς.......ένα............χιλιόμετρο!!
Χίλια μέτρα πισίνα !!!!

35 μέτρα βάθος !! 250 χιλιάδες κυβικά νερό !!!!!
:shock:
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εντυπωσιακό και ανώμαλο, αφού ο ωκεανός είναι ακριβώς δίπλα... Ποιος θα έκανε μπάνιο σε πισίνα αφού υπάρχει δίπλα η ανοιχτή θάλασσα; Κουφό.

ΥΓ. Διόρθωσα τα attachments για να ανοίγουν σωστά.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μ'αρεσει Georgia μ'αρεσει πολυυυυυυυυυυ!!!!!!!!:clap:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Και εγώ παρόλο που δεν είμαι πολύ της πισίνας, αυτή φαίνεται super
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
θα συμφωνησω με το δακη. αλλωστε ποσο πιο κρυος μπορει να ειναι ο ειρηνικος απο το ιονιο ή το λυβικο τα οποια ειναι μπουζι ακομα και τον αυγουστο
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Δεν έχω κάνει ποτέ μπάνιο σε ωκεανό φαντάζομαι όμως ότι δεν είναι μόνο η θερμοκρασία το πρόβλημα, αλλά ίσως και το ζωικό βασίλειο (από τσούχτρες μέχρι καρχαρίες)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ που έχω κάνει σας πληροφορώ ότι δεν έχει σημασία το αν είναι ωκεανός ή όχι, παρά μόνο το γεωγραφικό πλάτος στο οποίο βρίσκεται, και τα ρεύματα στα οποία εκτίθεται.

Πχ στο Miami που είναι πολύ νότια, έκανα μπάνιο στον ατλαντικό αρχές Απρίλη και ήταν η πιο ζεστή θάλασσα που έχω κάνει ποτέ μπάνιο.
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Εντυπωσιακό και ανώμαλο, αφού ο ωκεανός είναι ακριβώς δίπλα... Ποιος θα έκανε μπάνιο σε πισίνα αφού υπάρχει δίπλα η ανοιχτή θάλασσα; Κουφό.

ΥΓ. Διόρθωσα τα attachments για να ανοίγουν σωστά.
Αν στον ωκεανό υπάρχει κίνδυνος σε 10 λεπτά να σε φάνει τα σκυλόψαρα ,να σε τραβήξουν τα ρευματα μέσα, να πέσεις σε υφάλους, τότε είναι καλή λύση.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί ποιος είπε ότι λόγω αυτών των "κινδύνων" την έφτιαξαν αυτήν την πισίνα; Εκεί δηλαδή έχει σκυλόψαρα, ρεύματα και υφάλους στην παραλία; γι'αυτό φτιάχτηκε η πισίνα;
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Γιατί ποιος είπε ότι λόγω αυτών των "κινδύνων" την έφτιαξαν αυτήν την πισίνα; Εκεί δηλαδή έχει σκυλόψαρα, ρεύματα και υφάλους στην παραλία; γι\'αυτό φτιάχτηκε η πισίνα;
Δεν ξέρω, υποθέσεις έκανα. Πάντως η θερμοκρασία της είναι 26 βαθμοί ενώ της θάλασσας 17. Αυτό και μόνο αρκεί πιστέυω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ ξέρω ότι το έζησα κατ'ιδίαν το θέμα "ωκεανός" όπως έγραψα ήδη τρία ποστ πιο πάνω:

Εγώ που έχω κάνει σας πληροφορώ ότι δεν έχει σημασία το αν είναι ωκεανός ή όχι, παρά μόνο το γεωγραφικό πλάτος στο οποίο βρίσκεται, και τα ρεύματα στα οποία εκτίθεται.

Πχ στο Miami που είναι πολύ νότια, έκανα μπάνιο στον ατλαντικό αρχές Απρίλη και ήταν η πιο ζεστή θάλασσα που έχω κάνει ποτέ μπάνιο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γιατί ποιος είπε ότι λόγω αυτών των "κινδύνων" την έφτιαξαν αυτήν την πισίνα; Εκεί δηλαδή έχει σκυλόψαρα, ρεύματα και υφάλους στην παραλία; γι\'αυτό φτιάχτηκε η πισίνα;
Θελειs να σου πω Δακη γιατι φιαχτηκε η πισινα?Γιατι κρατιεμαι απο χθεs ωστε να μη χαρακτηριστω επισημα η γκρινιαρα του φορουμ.

Φιαχτηκε για να μπουν στο βιβλιο Γκινεs ωs οι πιο ανεγκεφαλοι αυτοι που σπαταλανε τουs φυσικουs μαs πορουs ωστε μια χουφτα χαζοτουριστεs να κολυμπανε διπλα ακριβωs στον ωκεανο οπωs λεs κι εσυ.Ξερειs τι επιπτωση εχει στο περιβαλλον το ΤΕΡΑΣ με τα 5276 rooms? Μαλλον ξερειs...

Αν οπωs λεει ο David ειναι επικινδυνο , αs πανε στην καραιβικη να κολυμπησουν.Δε θα ζητησω πιστα σκι στην Κουβα!!Στο καθε μεροs πρεπει να εκτιμαμε αυτα που εχει!
250 χιλιαδεs κυβικα νερο??:shock:
Τοση σπαταλη πια!! Τελοs στα all inclusive!!No more!Πηξαμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom