Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
καλησπέρα παιδια, είμαι κανούργια στο φόρουμ και διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα λέτε για τις σπουδές στην Ολλανδία. Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στα logistics στο πανεπιστήμιο του Ρότερνταμ. Υπάρχει κάποιος από εδώ από το φόρουμ που να σπουδάζει εκεί? Έχετε ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ή για το πως είναι η πόλη?
Κάθε άποψη και κάθε σας συμβουλή θα μου φανεί πολύ χρήσιμη! :D
Καλησπέρα καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας:p Λοιπόν, Ρότερνταμ! Υποθέτω θα εννοείς το Erasmus University. Προσωπική εμπειρία από το πανεπιστήμιο δεν έχω, αλλά έχω δύο φίλους που σπουδάζουν/σπούδασαν εκεί. Γενικώς φημίζεται το συγκεκριμένο για τις χρηματοοικονομικές σπουδές και απ' ότι μου ΄χουν πει τα παιδιά είναι πολύ ικανοποιημένοι. Όσα αναφέραμε στην συζήτησή μας ως τώρα περί φόρτου εργασίας και μελέτης, ολλανδικής νοοτροπίας κτλ ισχύουν και γι αυτό το πανεπιστήμιο, με βάση τα λεγόμενα των φίλων πάντα:D . Εννοείται ότι και σε αυτό το πανεπιστήμιο η ελληνική κοινότητα κάνει αισθητή την παρουσία της (μα πόσοι είμαστε τέλος πάντων!!). Όσον αφορά την πόλη, δεν έχει καμία σχέση με παραδοσιακή Ολλανδική πόλη..μοντέρνα κτίρια, βιομηχανικό στυλ και γενικά λίγη γραφικότητα. Φημίζεται όμως για την νυχτερινή της ζωή και γενικώς γίνονται συχνά διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις (όπως σε όλη την Ολλανδία) με την πιο ξακουστή το φεστιβάλ κινηματογράφου του Ροτερνταμ, το οποίο είναι όντως αξιόλογο! Κάποια περεταίρω και πιο συγκεκριμένη πληροφορία δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω. Αν όμως όντως αποφασίσεις να πας ενημέρωσε μας γιατί όλο και κάποιος γνωστός/ φίλος θα 'χει ξομείνει και στο Ροττερνταμ, και σίγουρα η συμβολή του θα 'ναι πολύτιμη:D
 

stefelp

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία - Μάλγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!
αν και λιγο παλιο θεμα ας ελπισω οτι θα μπορεις να με βοηθησεις!!
λοιπον φευγω μεσα αυγουστου για ολλανδια στην πολη Eindoven με το προγραμμα erasmus για ενα εξαμηνο. Ειμαι αρκετα αγχωμενη και οσο κοντευει ο καιρος αγχωνομαι πιο πολυ! Δεν ξερω αν φταιει το οτι θα παω μονη μου και δεν θα γνωριζω κανενα. Εχεις επισκευτει την συγκεκριμενη πολη? ξερεις εαν υπαρχουν καθολου Ελληνες φοιτητες? θελω να μου πεις οτι πληροφοριες ξερεις!!! θα σου ειμουν ευγνωμων!!
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Υπάρχει κάποιος από εδώ από το φόρουμ που να σπουδάζει εκεί?
Αν και λίγο καθυστερημένα..(τώρα αξιώθηκα να διαβάσω τα post) χαιρετώ από Ρόττερνταμ! Κι εγώ κάνω το μεταπτυχιακό μου στο RSM (accounting,όχι logistics), οπότε αν συνεχίζεις να ενδιαφέρεσαι και σου έχουν μείνει ακόμα απορίες, εδώ θα είμαι. Γενικά όπως αναφέρθηκε ήδη, τα μεταπτυχιακά εδώ είναι άκρως απαιτητικά και με πολύυυ ατομικό διάβασμα και ψάξιμο. Το Ρόττερνταμ είναι όμορφη ,αν και διαφορετική, πόλη, πιο business, έχει καλές συγκοινωνίες και φυσικά ποδηλατόδρομους! Πράγματι, οι Έλληνες (φοιτητές και μη) είναι πάρα πολλοί και αναμένονται ακόμα περισσότεροι..

@stefelp
Για Eindhoven δεν γνωρίζω και πολλά (μόνο το ότι από εκεί έχει οικονομικές πτήσεις η ryanair και θα ήταν καλό να εκμεταλλευτείς την ευκαιρεία για ταξιδάκια..:)). Γενικά θα έλεγα να μην αγχώνεσαι. το Erasmus είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες στη ζωή ενός φοιτητή (εγώ δεν πήγα κι ακόμα μετανοιώνω). Το ότι δεν ξέρεις κανέναν δεν είναι πρόβλημα, θα γνωρίσεις πανεύκολα κόσμο. Σκέψου ότι όλοι θα είναι στην ίδια φάση με εσένα, συν του ότι τα μαθήματα δεν είναι τόσο απαιτητικά όπως είναι για παράδειγμα στα master, και έτσι θα έχεις χρόνο για εξόδους, εκδρομές και τα συναφή που θα σε φέρουν πιο κοντά με τα υπόλοιπα άτομα. Plus, το πανεπιστήμιο είναι δίπλα στους ερασμίτες; διοργανώνει διάφορες εκδηλώσεις, εκδρομές, ομαδικά projects και για ό,τι χρειάστεις σίγουρα θα έχουν κάποιο άτομο στο οποίο θα μπορείς να απευθυνθείς (τουλάχιστον έτσι κάνουν εδώ στο Ρόττερνταμ, οπότε υποθέτω ίδια φιλοσοφία θα έχουν και στα υπόλοιπα πανεπιστημία τους) Μην σκέφτεσαι τίποτα αρνητικό. Πήγαινε και απόλαυσέ το όσο περισσότερο μπορείς!!!
 

stefelp

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία - Μάλγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!
από οσο ξερω ειναι κοντα.. επεισης με αγχωνει το γεγονος οτι δεν ειμαι και τοσο καλη στην αγγλικη γλωσσα! εχω ακουσει τα καλυτερα για το συγκεκριμενο πανεπιστημιο και αυτο με αγχωνει περισσοτερο οσον αφορα το επιπεδο διδασκαλιας. Ελπιζω να μην τα βρω σκουρα! Οσο για το αεροδρομιο θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα το εκμεταλλευτω!!
 

Panos T

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
καλησπερα και καλως σας βρηκα.ψαχνωντας στο ιντερνετ σχετικα με μεταπτυχιακα στην Ολλανδια επεσα πανω στο σχετικο θεμα .εχω κανει αιτηση για το μεταπτυχιακο της κλινικης ψυχολογιας στο Leiden αλλα επειδη νιωθω πολυ χαμενος και μπερδεμενος θα ηθελα μια μικρη βοηθεια σχετικα με την αιτηση-ποτε απαντανε-εστιες κτλ ,
 

katerinast

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
leiden-μεταπτυχιακό!!!

Γεια σας!!!Eίμαι φοιτήτρια Ψυχολογίας στο Πάντειο, τελειώνω φέτος και τώρα θα αρχίσω να κάνω τις αιτήσεις μου για τα μεταπτυχιακά. Με ενδιαφέρει το Μaster του Leiden ''ψυχολογία παιδιού και εφήβου'' και απότι διάβασα στις ιστορίες σου Amanta έχεις κάνει κι εσύ το ίδιο μεταπτυχιακό οπότε πιστεύω είσαι η πλέον κατάλληλη να μου δώσεις πληροφορίες!!!Θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις γενικά αν είσαι ευχαριστημένη, αν είναι ενδιαφέρον το μεταπτυχιακό και γενικά για τη ζωή στην Ολλανδία.Επειδή έχω στο μυαλό μου να μείνω εκεί για κάποια χρονια κάνω ηδη κάποια μαθήματα Ολλανδικών και έχω μάθει κάποια βασικά πράγματα...Βέβαια δεν ξέρω αν αρκεί αυτό για να βρεις δουλειά εκεί και κυρίως στον δικό μας τομέα που έχει και συγκεκριμένη ορολογία!Οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή βασισμένη στην εμπειρία σου θα μου ήταν πολύτιμη!!!
 

mperdemenos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και απο εμενα σε ολους.Σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στην Ολλανδια.Βασικα το θεμα ειναι οτι πλεον ειμαι 30 χρονων και ανεργος και πιστευω οτι δεν εχω πλεον μελλον σε αυτο το τοπο.Εχω τελειωσει Μηχανικος Γεωτεχνολογιας και Περιβαλλοντος (ΤΕ) και εχω μεταπτυχιακο στην Εφαρμοσμενη Πληροφορικη απο το ΠαΜΑΚ.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,επειδη αυτο σκεφτομαι, αν ενα μεταπτυχιακο θα βοηθουσε στην ευρεση εργασιας.Δηλαδη αν μεσω του πανεπιστημιου υπαρχει εντονη διασυνδεση με την αγορα εργασιας.Αυτο κυριως.
Ελπιζω να μη σας κουρασα και σας ευχαριστω πολυ
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπερα Αμαντα πολυ ωραια η ιστορια σου!
ψαχνω για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη αλλα δυστυχως στη Ολλανδια δεν βρηκα κατι... (αν μπορεις πες μου σε ποιο τομεα εκανες EVS γιατι κ εγω το ψαχνω αλλα δεν βρισκω τπτ)
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Καλησπερα Αμαντα πολυ ωραια η ιστορια σου!
ψαχνω για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη αλλα δυστυχως στη Ολλανδια δεν βρηκα κατι... (αν μπορεις πες μου σε ποιο τομεα εκανες EVS γιατι κ εγω το ψαχνω αλλα δεν βρισκω τπτ)

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά σε αυτό το site!! Εγώ από εκεί βρήκα το μεταπτυχιακό που κάνω τώρα! :)

Find Masters in Europe: all MBA, MSc., MA, LLM, MPhil and other postgraduate programmes - MastersPortal.eu - MastersPortal.eu
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
αν και λιγο παλιο θεμα ας ελπισω οτι θα μπορεις να με βοηθησεις!!
λοιπον φευγω μεσα αυγουστου για ολλανδια στην πολη Eindoven με το προγραμμα erasmus για ενα εξαμηνο. Ειμαι αρκετα αγχωμενη και οσο κοντευει ο καιρος αγχωνομαι πιο πολυ! Δεν ξερω αν φταιει το οτι θα παω μονη μου και δεν θα γνωριζω κανενα. Εχεις επισκευτει την συγκεκριμενη πολη? ξερεις εαν υπαρχουν καθολου Ελληνες φοιτητες? θελω να μου πεις οτι πληροφοριες ξερεις!!! θα σου ειμουν ευγνωμων!!
Καλησπέρα. Το Eindhoven είναι μια αρκετά όμορφη πόλη, με πολλά πράγματα να κάνεις. Εννοείται, πως είναι μια πόλη ανθρώπινη, με πεζοδρόμια για πεζούς, φυσιολογικούς δρόμους και άπειρα ποδήλατα. Το κέντρο είναι πανέμορφο και να πας όποτε έχει γιορτές και λοιπά. Επίσης να φας πατάτες τηγανητές, φαίνεται χαζό, αλλά είναι απίστευτα νόστιμες:p Για Έλληνες φοιτητές δεν ξέρω να σου πω. Είναι γεγονός όμως πως υπάρχουν πάρα πολλοί ξένοι, από κάθε χώρα, οπότε θα είναι πιο εύκολο να ενταχτείς εκεί, και με τους υπόλοιπους ερασμίτες. Εαν θες κάτι συγκεκριμένο στείλε πμ, επειδή είμαι νέο μέλος και δεν μπορώ να στείλω εγώ. Μην αγχώνεσαι πάντως.
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Γενικές πληροφορίες.

Δεν υπάρχει Ολλανδός που να μην μιλάει Αγγλικά, ακόμα και μικρά παιδάκια, 8 και 9 χρονών μιλάνε άπταιστα. Αυτό οφείλεται βέβαια και στην γεωγραφική θέση της χώρας, την σχέση της με την Μεγάλη Βρετανία κλπ. Πάντως, δεν θα έχετε πρόβλημα. Συνήθως, μιλούν και άλλες γλώσσες. Π.χ οι περισσότεροι που γνώρισα, και μεγάλοι σε ηλικία(50+) μιλούσαν και γερμανικά και γαλλικά.
Το πιο παράδοξο, όσον αφορά την Ολλανδία είναι το εξής: πώς καταφέρνουν με τόσο χάλια καιρό να είναι τόσο εύθυμοι ως άνθρωποι. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Από την μια όλη μέρα συννεφιά, από όταν ξυπνήσεις μέχρι το βράδυ, και από την άλλη, οι τύποι έχουν διαρκώς κέφια, διαρκώς κάνουν πλάκες και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στα άκρα. Είναι τρελάρες με την καλή έννοια, έξω καρδιά και καραγκιόζηδες:D
Η παιδεία τους είναι δεδομένη. Κάτι παράξενο, σε σχέση με τους Γερμανούς ή Ελβετούς πχ, είναι πως είναι πολύ ευθείς άνθρωποι. Δεν στο φέρνουν πλαγίως και δεν σε καλοπιάνουν, σου μιλάνε σαν να σε ξέρουν χρόνια. Φυσικά δεν πρέπει να παρεξηγηθείς, δέχονται αν κάνεις το ίδιο πίσω(π.χ Εγώ θυμάμαι, γνώρισα μια γυναίκα γύρω στα 50(είμαι 20) και με την μία μου κάνει : Μαθαίνουμε πως οι άνθρωποι εκεί παίρνουν σύνταξη στα 50, ισχύει;" με καταγγελτικό τόνο. Της εξήγησα, της είπα "μακάρι να ήταν έτσι αλλά οι γονείς μου δουλεύουν ακόμα", τέλειωσε εκεί, και το βράδυ που έτυχε στην παρέα έκανε όλο πλάκες και με καλόπιανε. Είναι πραγματικά ωραίοι άνθρωποι, ανοιχτοί.
Επίσης, είναι πολύ τσιγκούνηδες. Αυτό το βλέπεις όπου και αν πας, ακόμα και από τα κάμπινγκ εδώ στην Ελλάδα. Αν μπορούν να γλιτώσουν ένα ευρώ θα το κάνουν. Τι άλλο; Πολλά ποδήλατα, πολλές μπύρες, πολλές προσφορές στα σούπερ μάρκετ Alert Heijn, πολύ διάβασμα: διαβάζουν πάρα πολύ- ένα βιβλίο είναι φυσιολογικό εκεί να πουλήσει πάνω από 100.000.
Προσωπική μου άποψη πως είναι λίγο άσχημοι, γενικά και οι άνδρες και οι γυναίκες. όσον αφορά την καθημερινότητα, πρέπει να είσαι σίγουρη πως δεν θα συναντήσεις ιδιαίτερα προβλήματα. Αυτά:p:p
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
μεταπτυχιακο στο ροτερνταμ

καλησπέρα παιδια, είμαι κανούργια στο φόρουμ και διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα λέτε για τις σπουδές στην Ολλανδία. Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στα logistics στο πανεπιστήμιο του Ρότερνταμ. Υπάρχει κάποιος από εδώ από το φόρουμ που να σπουδάζει εκεί? Έχετε ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ή για το πως είναι η πόλη?
Κάθε άποψη και κάθε σας συμβουλή θα μου φανεί πολύ χρήσιμη! :D
Καλησπέρα παιδιά, για να μην δημιουργήσω καινούργιο ποστ, θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα μετά από πολύυυυ καιρό!!! για να κάνω και εγώ τις ερωτησούλες μου. Σκοπεύω να πάω για μεταπτυχιακό τον Σεπτέμβρη του 2016 στο RSM για marketing. Επειδή είδα maraki τις τότε προθέσεις σου, σκέφτηκα σε περίπτωση που τις πραγματοποίησες κιόλας, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με την εμπειρία σου, όσα έζησες και ότι άλλο μπορείς να μου πεις για να ξεθαρρέψω λίγο γιατί έχω αγχωθεί. Επίσης οποιοσδήποτε άλλος γνωρίζει, πάνω στο θέμα, από προσωπική εμπειρία/ φίλους ή γνωστούς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.281
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom