Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Ολα αρχισαν πριν ενα χρονο περιπου, οπου με το πολυποθητο πτυχιο ψυχολογιας ανα χειρας βγηκα στο σεργιανι για δουλεια..και ενω γνωριζα οτι ενα μεταπτυχιακο θα ηταν πολυ χρησιμο, ηλπιζα η αφελης οτι θα μπορουσα να το αναβαλω για ενα δυο χρονια. Τελικα η αναβολη δεν ηρθε, οποτε ξεκινησα την αναζητηση μεταπτυχιακου. Επειδή ειχα παει για πέντε μήνες στη Λιθουανία με το πρόγραμμα Erasmus και άλλους τέσσερις στην Πορτογαλία με το ευρωπαικό πρόγραμμα εθελοντών (EVS), η αναζήτηση προγράμματος στο εξωτερικό ήταν κάτι σαν "φυσικό επακόλουθο". Οι επιλογες ηταν η Αγγλία ή Ολλανδια, αφου εχει πολλά αγγλόφωνα προγράμματα. Εστίασα λοιπόν στην δεύτερη, αφού τα προγράμματα έχουν πολύ καλό όνομα, διαρκούν ένα μόνο χρόνο, είναι πολύ πιο οικονομικά και πως να το κάνουμε..η Ολλανδία φάνταζε πολύ πιο συναρπαστική!Έκανα αιτήσεις, με δέχτηκαν στο μεταπτυχιακό που ήθελα, οπότε ξεκίνησε ο πυρετός της προετοιμασίας! 27 Αυγούστου άφησα πίσω μου τις υπέροχες παραλίες των Χανίων, και με εφόδια τη κληρονομία της γιαγιάς μου (δηλαδή την φακιδωτή μούρη μου, που πίστευα ότι με κάνει να μοιάζω με ολλανδέζα) και τα γερμανικά που η μαμά μου επέμενε να μάθω (και κάποιος μου σφύριξε ότι μοιάζουν με τα ολλανδικά οπότε δεν θα δυσκολευτώ με τη γλώσσα) την έκανα για τη χώρα της τουλίπας...και όχι μόνο!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μικρή φακιδωτή ολλανδέζα να περνάς καλά εκεί που είσαι! Να υποθέσω ότι αυτή είναι η αρχή των ιστοριών σου από την ολλανδία; Αν ναι, τότε τις περιμένουμε με ανυπομονησία!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ααααχ πες και άλλα, πες και άλλα!!!!! μην μας το κόβεις έτσι! θέλω να μάθω τα ΠΑΝΤΑ!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Μικρή φακιδωτή ολλανδέζα να περνάς καλά εκεί που είσαι! Να υποθέσω ότι αυτή είναι η αρχή των ιστοριών σου από την ολλανδία; Αν ναι, τότε τις περιμένουμε με ανυπομονησία!
Ευχαριστω πολυ πολυ...ναι αυτη ειναι η αρχη της ιστοριας...συντομα θα σας πω για ολα τα μερη εντος και εκτος συνορων!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καλή αρχή μικρή ολλανδέζα ψυχολόγα! Σε πιο ακριβώς αντικείμενο είναι το μεταπτυχιακό σου?? Περιμένουμε κ αυτό, και άλλα πολλά από τη ζωή στην Ολλανδία..
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Καλή αρχή μικρή ολλανδέζα ψυχολόγα! Σε πιο ακριβώς αντικείμενο είναι το μεταπτυχιακό σου?? Περιμένουμε κ αυτό, και άλλα πολλά από τη ζωή στην Ολλανδία..
Ευχαριστώ πολύ! Το μετπτυχιακό αφορά στη ψυχολογία παιδιού και εφήβου:rolleyes:
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Τέλεια! Από την Ολλανδία το μόνο που έχω δει είναι το αεροδρόμιό της . . . :)
Καιρός να μάθω περισσότερα!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η Ολλανδία δεν μου κάθεται...κάθε φορά κάτι στραβώνει..., οπότε amantab, θα παρακολουθώ τις περιγραφές σου, με μεγάλο ενδιαφέρον :reading:

Καλή συνέχεια...:)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και με εφόδια τη κληρονομία της γιαγιάς μου (δηλαδή την φακιδωτή μούρη μου, που πίστευα ότι με κάνει να μοιάζω με ολλανδέζα) quote]

απο την μια γιαγια πηρες την φακιδωτη μουρη αλλα απο την αλλη πηρες το πεισμα!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
δεν ξερω πού είναι καλύτερα να ρωτήσω, οπότε παίρνω το θάρρος και βάζω εδώ την απορία μου:
για τα καθημερινά ψωνια από πού είναι καλύτερα να ψωνίζω; Επειδή τους πρώτους μήνες θα πρέπει να προσέχω πολύ τα οικονομικά μου(και η Ολλανδία όσο να 'ναι δεν είναι το πάμφθηνο Βερολίνο), έχεις κάποια συγκεκριμένη πρόταση για ποιοτικό και φθηνό σχετικά κατάστημα;
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Η αλήθεια είναι ότι η Ολλανδία είναι ψιλοακριβή για εμάς (αυτό οφείλεται σε πολλούς λόγους, όπως πχ. το ότι ο νόμος ορίζει οι διεθνής φοιτητές να πληρώνουν σχεδόν διπλασιο ενοίκιο απ'οτι οι Ολλανδοί!!!!!). Έχε κατα νου ότι για ότι σου προσφέρουν οποιαδήποτε υπηρεσία (π.χ. να σου φωτοτυπήσουν κάτι στο βιβλιοπωλείο) το χρυσοπληρώνεις. Τα σούπερ μάρκετ όμως είναι πολύ φτηνά. Για τα βασικά εβδομαδιαία ψώνια μπορείς να πηγαίνεις σε σούπερ μαρκετ όπως το Digros και το Albertheijn. Για είδη σπιτιού στα Blokker, Xenos, Hema. Εννοείται αν θες ολόκληρη προίκα πας στο Ιkea. Στην λαική δεν διαφέρουν πολύ οι τιμές αλλά μπορείς να βρεις τα πάντα, και αν έχει η δικιά σας, αγόραζε από εκεί σαμπουάν, αφρόλουτρα και απορρυπαντικά που τα βγάζουν σε προσφορές. Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να βρεις μία part time δουλειά. Εγώ επειδή ήθελα επιπλέον χρήματα για να κάνω ταξιδάκια από εδώ, επικοινώνησα με την ελληνική κοινότητα και μία οικογένεια ήθελε ελληνίδα baby sitter για να έχουν τα παιδιά επαφή με την γλώσσα. Πάω 2 τρίωρα μόνο την εβδομάδα! Έχε το σαν ιδέα στο μυαλό σου!:xmas_lol:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1000 ευχαριστω για ολες τις πληροφορίες!!!!
Αυτό με το part time είναι τέλειο!
τώρα βασικά έχω ψιλοαγχωθεί γιατί σήμερα μου στείλαν mail ότι δεν υπάρχει δωμάτιο και είμαι σε waiting list. Ευτυχώς την πρώτη βδομάδα μάλλον θα έχω κάπου να μείνω, αλλά αν δεν βρεθεί κάτι μετά, θα φάω πολύ τρέξιμο στο ψάξιμο... Λένε ότι πάντα βρίσκουν κάτι, γιατί κάποιος ακυρώνει κλπ, αλλά δεν ξέρω... αγχώθηκα! Ελπίζω αν δεν βρεθεί κάτι στις εστίες, να βρω με συγκατοίκηση. Ξέρω ότι είναι πανάκριβα τα νοίκια εκεί και προβληματίζομαι. Αν μου λες κι όλας ότι οι ξένοι φοιτητές πληρώνουν και παραπάνω...
Για τα βιβλία το σκέφτηκα κι εγώ ότι ίσως μου φύγουν αρκετά λεφτά, οπότε ό,τι μπορώ να βρω από εδώ, θα το κάνω και ας τα κουβαλάω μαζί μου. Ευτυχώς από όσο βλέπω λίγα μαθήματα έχουν βιβλία. Τα περισσότερα είναι με projects, εργαστήρια κλπ.
αχ και πάλι 1000 ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom