Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
χιόνια??? τυχεροί!!!!:xmas_cheesygrin:
:xmas_lol:οχι χιονια..Γύρισα από Κολωνία το απόγευμα που είχε -14 και χιόνιζε ασταμάτητα και ετοιμάζομαι για αεροδρόμιο του Άμστερνταμ οπού ελπίζω να μην αναβληθεί και η δικιά μου πτήση...!:xmas_cheesygrin:Καλά τα χιόνια, αλλά δεν ευδοκιμούμε σε τέτοια κλίματα εμείς οι μεσογειακοί:xmas_mrgreen:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλωσήρθες στην Ελλάδα!(από ό,τι κατάλαβα μας έρχεσαι, σωστά;)
Όποτε έχεις χρόνο, θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε κάτι;
και η ερώτηση απευθύνεται σε κάθε μέλος του φόρουμ που ζει στην Ολλανδία.
Για ποιό λόγο θα αφήνατε την Ολλανδία για να έρθετε πίσω στην Ελλάδα;
Εξαιρούνται λόγοι: για οικογενειακούς λόγους, για σοβαρή σχέση/γάμο/παιδιά/εγγόνια κλπ, για θέματα υγείας και ίσως (αν κπ το έχει αυτό) γιατί είναι πολύ δεμένος με την οικογένειά του και δεν μπορεί να ζήσει μακριά τους.
Θέλω να δω δλδ ποιές είναι οι αντικειμενικές δυσκολίες εκεί.

πχ εγώ άφησα τη Γερμανία γιατί αντιμετώπισα σεξισμό (όχι ότι δεν παλευόταν, αλλά συνδεόταν και με προσωπικούς λόγους) και λίγο ρατσισμό(που είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να πεις σε Γερμανό, αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή). Δλδ αν έβρισκα άλλο εργασιακό αγγλόφωνο περιβάλλον, θα καθόμουν, ακόμα και με τα ίδια λεφτά.
Για ποιό λόγο θα άφηνε όμως κάποιος την Ολλανδία;
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
εμένα η ολλανδία σαν παράδεισος μου φαίνεται :xmas_mrgreen:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μωρέ και εμένα όπως μου τα λένε...αλλά θέλω να πάω προετοιμασμένη και για τις δυσκολίες.
btw, το βιβλίο "the Undutchables" το έχει κάποιος;
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
μωρέ και εμένα όπως μου τα λένε...αλλά θέλω να πάω προετοιμασμένη και για τις δυσκολίες.
btw, το βιβλίο "the Undutchables" το έχει κάποιος;
Εγώ πάντως δεν το έχω σκοπό...7 χρόνια Ολλανδία κ ούτε ο καιρός, ούτε το φαγητό τους κλπ μου έχουν αλλάξει γνώμη :xmas_razz: - κ ας απορούν οι Ολλανδοί γιατί δε θέλω να γυρίσω στην ωραία, ηλιόλουστη Ελλάδα...!

Δεν το έχω το βιβλίο - αλλά το είχα διαβάσει όταν ήρθα....ωραίο είναι! Μπορείς να το βρεις εδώ κ νομίζω σε πιο καινούργιες εκδόσεις ( ίσως έχουν προστεθεί καινούργια πράγματα...)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αυτό που λες με χαροποιεί ιδιαίτερα! Σήμερα μιλούσα με έναν καθηγητή που έζησε εκεί και μου λεει "αποκλειεται να βαρεθεις. και να βαρεθεις, από εκεί πας παντού πολύ εύκολα!". Και μου λεει για τον καιρό μετα, που ειναι πιο μουντος από ότι είναι πιο γκρι από ό,τι σήμερα εδώ και του λεω "τοτε πώς αντεχατε". Αλλά όλοι λενε τα καλυτερα. Αχ..αν δεν το δω, μαλλον δεν θα το καταλαβω. Πχ και αλλες πολεις της βόρειας Ευρώπης μου αρεσουν, και ας εχουν μουντο καιρό. Αλλα δεν εζησα και χρονια εκεί για να κρινω...

για το βιβλιο: το ψαχνω στην Ελλαδα και τιποτα. μου λενε το εχει στο αεροδρομιο του Αμστερνταμ, οπότε μάλλον θα περιμένω άλλον ένα μήνα. Η συμβουλή σου ποιά είναι; να το διαβάσω αφού βιώσω κπ πραγματα εκεί ή μολις πάω; γιατι εχω και ενα προβλημα εγώ με τα βιβλια, τα ρουφαω με τη μια, δεν αντέχω να περιμένω. αν θέλω κάτι, το θέλω ΤΩΡΑ να το διαβασω.:xmas_mrgreen:
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
αυτό που λες με χαροποιεί ιδιαίτερα! Σήμερα μιλούσα με έναν καθηγητή που έζησε εκεί και μου λεει "αποκλειεται να βαρεθεις. και να βαρεθεις, από εκεί πας παντού πολύ εύκολα!". Και μου λεει για τον καιρό μετα, που ειναι πιο μουντος από ότι είναι πιο γκρι από ό,τι σήμερα εδώ και του λεω "τοτε πώς αντεχατε". Αλλά όλοι λενε τα καλυτερα. Αχ..αν δεν το δω, μαλλον δεν θα το καταλαβω. Πχ και αλλες πολεις της βόρειας Ευρώπης μου αρεσουν, και ας εχουν μουντο καιρό. Αλλα δεν εζησα και χρονια εκεί για να κρινω...

για το βιβλιο: το ψαχνω στην Ελλαδα και τιποτα. μου λενε το εχει στο αεροδρομιο του Αμστερνταμ, οπότε μάλλον θα περιμένω άλλον ένα μήνα. Η συμβουλή σου ποιά είναι; να το διαβάσω αφού βιώσω κπ πραγματα εκεί ή μολις πάω; γιατι εχω και ενα προβλημα εγώ με τα βιβλια, τα ρουφαω με τη μια, δεν αντέχω να περιμένω. αν θέλω κάτι, το θέλω ΤΩΡΑ να το διαβασω.:xmas_mrgreen:
Κοίτα είναι κ στον άνθρωπο...εμένα προσωπικά μου αρέσει η μουνταμάρα, η καταχνιά, τα χιόνια κλπ (χαχαχα..όχι αλήθεια! Ελληνίδα είμαι! ) ...λίγο το καλοκαίρι μου ψιλοκακοφαίνεται που θέλεις λίγο κ τον ήλιο λόγω εποχής, να μην ξεχνιέσαι, να μπορείς να βάλεις κανένα ντιπ-καλοκαιρινό ρούχο, αλλά ΟΚ...ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας :xmas_smile:
Έλα και βλέπεις πως θα σου φανεί....

Όσο για το βιβλίο, το έχω πετύχει σε όποιο βιβλιοπωλείο έχω πάει! Εγώ το διιάβαζα στις αρχές που έιχα έρ8ει κ έτσι συνδύαζα καλύτερα κάποια πράγματα που τα έβλεπα στη καθημερινότητα...Και γώ έτσι είμαι με τα βιβλία..Άσε που αυτό είναι διασκεδαστικό, οπότε κ να μην θες , θα το ρουφήξεις με την μια θες δε θες:xmas_wink:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Kαι εμένα μου αρέσει ο μουντός καιρός και έχω εκνευριστεί που εδώ στην Ελλάδα έχει ήλιο και τον Νοέμβριο είχε ζέστη! έλεος δηλαδή!
θυμάμαι πετούσα από την χαρά μου όταν το είχε στρώσει στην αθήνα το 2008!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Καλωσήρθες στην Ελλάδα!(από ό,τι κατάλαβα μας έρχεσαι, σωστά;)
Όποτε έχεις χρόνο, θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε κάτι;
και η ερώτηση απευθύνεται σε κάθε μέλος του φόρουμ που ζει στην Ολλανδία.
Για ποιό λόγο θα αφήνατε την Ολλανδία για να έρθετε πίσω στην Ελλάδα;

Καλησπέρα!!Ευχαριστώ πολύ...έφτασα αισίως Ελλάδα:xmas_cheesygrin: Νομίζω ότι ο μοναδικός λόγος που θα μπορούσε κάποιος να αφήσει την Ολλανδία και να επιστρεψει είναι να μην ταιράξει με την νοοτροπία. Για μένα η Ολλανδία θεωρητικά είναι από τις καλύτερες χώρες να ζήσει κάποιος. Καλό οικονομικό επίπεδο, καλή ποιότητα ζωής, όλοι μα όλοι εδώ ζουν σε απόλυτη ηρεμία, άγχος μηδέν. Επίσης δεν υπ΄ρχουν θέματα σεξισμού κτλ., τουλάχιστον στον δικό μου τομέα, αλλά δεν ξέρω αν είναι αντικειμενικό αυτό γιατί στον κλάδο της ψυχολογίας ούτως ή άλλως επικρατούν οι γυναίκες. Υπάρχει όμως αξιοκρατία. σίγουρα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τον καιρό που σαφώς είναι πολύ πιο μουντός και με το απόλυτο πρόγραμμα στο οποίο μπαίνεις, διότι όλα είναι προγραμματισμένα εδώ, νομίζω δύσκολα παίρνεις την απόφαση να φύγεις.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορώ να μείνω σε μια χώρα όπως η Ολλαδία. Ελπίζω είτε να γυρίσω Χανιά ή Πορτογαλία..Βέβαια όταν θα ψάχνω δουλειά και δεν θα βρίσκω είμαι σίγουρη πως θα έχω δεύτερες σκέψεις για την Ολλανδία. Για άτομο πάντως που δεν πολυσμπαθεί την καθημερινότητα της Ολλανδίας, την συνιστώ ανεπιφύλακτα συγκριτικά με την Ελλάδα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλώς μας ήλθες Αμάντα από τα κρύα.
θα τα πούμε σε λίγες μέρες
 

sireag

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
γνωριζεις κανενα πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακο πανω σε communication ή καμια ιστοσελιδα που να εχει info για πανεπιστήμια γενικά να ψάξω παντα για ολλανδία μιλαμε? ευχαριστώ
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Συγκέντρωσα τις γνώσεις μου και στις στέλνω σε μάιλ;)
ελπίζω να φανούν χρήσιμες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.218
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom