Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Μην αγχώνεσαι..και εδω αρκετά παιδιά που δεν τους βρήκε η σχολή βρήκαν από μόνα τους στις εστίες..δυστυχώς δεν έχω να σου προτίνω κάποιο τρόπο να βρεις στο Αμστερνταμ.Αν δυσκολεύεσαι όμως ενημέρωσέ με, πρώτον διότι μπορείς να μείνεις σε μένα (20 λεπτά από το Άμστερνταμ είμαι) και δεύτερον γιατι ίσως καταφέρουμε κάτι μέσω γνωστό γνωστού κτλ..Λογικά στη σελίδα του πανεπιστημίου θα προτείνει και διάφορες εστίες. Στείλε σε όσες σε ενδιαφέρουν ένα μαιλ προσωπικά, και κράτα τις διευθύνσεις τους για αν απευθυνθείς κατ' ιδίαν..τσέκαρε και αυτή τη σελίδα...αγκαλίά με το google translator, είναι στα ολλανδικά νομίζω kamer huren | kamer verhuren | Kamernet.nl
Όσο για τα βιβλία είναι πολύ ακριβά, και επιπλέον εμείς έπρεπε να γραφτούμε και σε ένα ειδικό παράρτημα της σχολής για να τα πάρουμε, πληρώνοντας μηνιαία συνδρομή!!!!Αν έχετε ανάλογο σύυστημα, αγνόησέ το...amazon και τα βρίσκεις και φθηνότερα!

 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
καλωσορισες και απο μενα!πηρα μια πολυ μικρη γευση απο αμστερνταμ οταν πηγα το 2008 ,,οπως καταλαβαινεις ανυπομονω να κουσω περισσοτερα !!!καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Γράψε μας όσο πιο πολλά μπορείς! Πώς περνάς? Πώς είναι η ζωή εκεί? Τα πάντα? Ισχύει ότι οι Ολλανδοί είναι πολύ φιλικοί και γνωρίζεσαι πολύ εύκολα όντας νεοφερμένος εκεί?
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Γράψε μας όσο πιο πολλά μπορείς! Πώς περνάς? Πώς είναι η ζωή εκεί? Τα πάντα? Ισχύει ότι οι Ολλανδοί είναι πολύ φιλικοί και γνωρίζεσαι πολύ εύκολα όντας νεοφερμένος εκεί?
Σιγά σιγά θα σας τα πω όλα χαρτί και καλαμάρι:xmas_smile:και για τη καθημερινότητα αλλά και για τις πόλεις/ μέρη που αξίζει να επισκεφθεί κανείς! Όσον αφορά τους Ολλανδούς, θα τους έλεγα ευγενικούς, όχι όμως φιλικούς. Ευχαρίστως να σε βοηθήσουν αν ρωτήσεις κάτι, αλλά μέχρι εκεί νομίζω. Δεν είναι τυχαίο, που όχι μόνο εμείς οι φοιτητές, αλλά και οικογένειες που έχω γνωρίσει και μένουν χρόνια στην Ολλανδία, δεν συναναστρέφονται με Ολλανδούς.:xmas_eek:
 

mafalda

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη (ολη)
ειχα παει ολλανδια περισυ και ηταν πολυ ωραια.εμεις ειχαμε μεινει ουτρεχτη αλλα ειχαμε παει και δυο μερες αμστερνταμ(αν θυμαμαι καλα ειναι μιση ωρα με το τρενο). οντως ειναι ακριβα ομως για τα δικα μας δεδομενα..οι μπυρες τους ομως καταπληκτικες.ειδικα αυτη με το κερασι ακομα τη θυμομαστε..περιμενουμε να μας πεις εξελιξεις :xmas_mrgreen:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Σιγά σιγά θα σας τα πω όλα χαρτί και καλαμάρι:xmas_smile:και για τη καθημερινότητα αλλά και για τις πόλεις/ μέρη που αξίζει να επισκεφθεί κανείς! Όσον αφορά τους Ολλανδούς, θα τους έλεγα ευγενικούς, όχι όμως φιλικούς. Ευχαρίστως να σε βοηθήσουν αν ρωτήσεις κάτι, αλλά μέχρι εκεί νομίζω. Δεν είναι τυχαίο, που όχι μόνο εμείς οι φοιτητές, αλλά και οικογένειες που έχω γνωρίσει και μένουν χρόνια στην Ολλανδία, δεν συναναστρέφονται με Ολλανδούς.:xmas_eek:
Αλήθεια? Εντύπωση μου κάνει γαιτί όσοι φίλοι έχουν βρεθεί Ολλανδία για μεταπτυχιακό έχουν κάνει παρέες σε χρόνο dt! Plus και εδώ στην Αθήνα κάποτε είχαμε γνωρίσει κάποια παρέα με Ολλανδούς-ες τουρίστες-ριες και έκτοτε ερχόντουσαν συχνά-πυκνά για να μας δούν , να βγούμε κ.λ.π. (όχι γκομενικά να σημειώσω :xmas_smile:)
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Σιγά σιγά θα σας τα πω όλα χαρτί και καλαμάρι:xmas_smile:και για τη καθημερινότητα αλλά και για τις πόλεις/ μέρη που αξίζει να επισκεφθεί κανείς! Όσον αφορά τους Ολλανδούς, θα τους έλεγα ευγενικούς, όχι όμως φιλικούς. Ευχαρίστως να σε βοηθήσουν αν ρωτήσεις κάτι, αλλά μέχρι εκεί νομίζω. Δεν είναι τυχαίο, που όχι μόνο εμείς οι φοιτητές, αλλά και οικογένειες που έχω γνωρίσει και μένουν χρόνια στην Ολλανδία, δεν συναναστρέφονται με Ολλανδούς.:xmas_eek:
Καλά αν γνώρισες κλασσικούς Έλληνες μετανάστες η εξήγηση είναι άλλη κι όχι το γεγονός της μη φιλικότητας των Ολλανδών-ήταν οι παππούδες μου για 27 χρόνια μετανάστες εκεί,έμεναν Ουτρέχτη.
Καλή αρχή και πολύ καλά να περνάς εκεί στα "ξένα"!!:xmas_razz:
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Πριν 2 μέρες γύρισα από το πρώτο μου ταξίδι στο Αμστερνταμ και οι εντυπώσεις είναι κάτι παραπάνω από καταπληκτικές, η πόλη, τα κανάλια, οι άνθρωποι όλοι πρόθυμοι να βοηθήσουν, οι συγκοινωνίες. Πολύ εντυπωσιακά όλα. Βέβαια γνωρίσαμε κάτι Ισπανούς οι οποίοι μας είπαν οτι η ζωή εκεί είναι πολύ δύσκολη εξαιτίας του μοναρχικού πολιτεύματος της Ολλανδίας. Όλα αυτά βέβαια είναι απλά απόψεις. Σε πρώτο επίπεδο θα επιδιώξω erasmus μιας και είμαι μικρός ακόμα. Έχεις υπόψιν σου κανένα καλό πανεπιστήμιο στο αντικείμενο της Νομικης?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βέβαια γνωρίσαμε κάτι Ισπανούς οι οποίοι μας είπαν οτι η ζωή εκεί είναι πολύ δύσκολη εξαιτίας του μοναρχικού πολιτεύματος της Ολλανδίας.
Κι αυτό το λένε Ισπανοί? Η δική τους μοναρχία δηλαδή είναι καλύτερη?
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Βέβαια γνωρίσαμε κάτι Ισπανούς οι οποίοι μας είπαν οτι η ζωή εκεί είναι πολύ δύσκολη εξαιτίας του μοναρχικού πολιτεύματος της Ολλανδίας. Όλα αυτά βέβαια είναι απλά απόψεις. Σε πρώτο επίπεδο θα επιδιώξω erasmus μιας και είμαι μικρός ακόμα. Έχεις υπόψιν σου κανένα καλό πανεπιστήμιο στο αντικείμενο της Νομικης?
Δεν νομίζω ότι έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με την μοναρχία..άλλωστε απ'ότι μας είπε ένας καθηγητής μας την βασίλισσα τους την λατρεύουν:xmas_eek:Δεν ξέρω πανεπιστήμια νομικής, ξέρω όμως ότι σε αυτό που κάνω εγώ το μεταπτυχιακό μου υπάρχουν και αρκετά μεταπτυχιακά προγράμματα νομικής και έχουν καλό όνομα,ίσως ισχύει το ίδιο και για το προπτυχιακό. Το πανεπιστήμιό μου έιναι το Leiden University. Επίσης ένας φίλος μου που σπούδαζε νομική είχε πάει Μάασρτιχτ για erasmus και μου είχε πει τα καλύτερα!

Καλά αν γνώρισες κλασσικούς Έλληνες μετανάστες η εξήγηση είναι άλλη κι όχι το γεγονός της μη φιλικότητας των Ολλανδών-ήταν οι παππούδες μου για 27 χρόνια μετανάστες εκεί,έμεναν Ουτρέχτη.
Καλή αρχή και πολύ καλά να περνάς εκεί στα "ξένα"!!:xmas_razz:
όχι δεν είναι κλασσικοί μετανάστες αλλά μου είπαν ότι δεν συναναστρέφονται με Ολλανδούς.!Πάντως και από τους διεθνής φοιτητές που γνωρίζω σχεδόν κανείς δεν κάνει παρέα με ντόπιους...τώρα δεν ξέρω. Σίγουρα είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί, αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι π.χ. όπως οι Γερμανοί που θα σου πιάσουν την κουβέντα και θα ανοιχτούν.όπως και να χει περναμε αρκετά καλά..αν εξαιρέσουμε ότι έχουμε αποκλειστεί από τον χιονιά τις τελευταίες μέρες:xmas_cheesygrin:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
χιόνια??? τυχεροί!!!!:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.202
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom