Η πιο όμορφη στιγμή

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πρώτη φορά snorkeling στην Ερυθρά Θάλασσα. Επάθα την πλάκα μου με την ποσότητα και την ποικιλία των ψαριών που κυκλοφορούσαν σχεδόν δίπλα μου, κάτω μου, παντού!!!
 

Noelette

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
(Νιώθω σαν το ξαδερφάκι από το χωριό, καθώς ότι εμπειρίες έχω είναι από εγχώρια ταξίδια:) )

Και κάπως έτσι, η πιο όμορφη στιγμή που είχα ποτέ σε κάποιο ταξίδι μου, που ακόμη αναπολώ και επαναφέρω το απίστευτο εκείνο συναίσθημα ηρεμίας και ευτυχίας που ένοιωσα, είναι ένα βράδυ στην Θεσσαλονίκη, όπου έφτασα στην Πλατεία Αριστοτέλους μια ώρα νωρίτερα από το ραντεβού μου με μια ντόπια φίλη μου, και έτσι αποφάσισα να περιπλανηθώ λίγο στα στενά μήπως βρω κάποιο ήσυχο καφέ να κρυφτώ, γιατί έκανε και κρύο.
Έτσι ξεκίνησα με περπάτημα, από την Πλατεία ως τον Λευκό Πύργο.
Και αυτή είναι η πιο υπέροχη στιγμή μου..

Περπατούσα δίπλα στην θάλασσα, ο κρύος αέρας πάγωνε το πρόσωπό μου αλλά το λάτρευα, ήμουν μόνη σε μια υπέροχα φωτισμένη πόλη, άκουγα μια μουσική που σε μαγεύει, και ένοιωθα τόσο υπέροχα ελεύθερη, ελαφριά, έτοιμη να πετάξω χαμογελώντας ευτυχισμένη.

Αυτή την στιγμή θα την θυμάμαι για πάντα, όπου και να πάω, ότι και να δω, ήταν η πρώτη υπέροχη στιγμή μου σε ταξίδι :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.977
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η πιο ομορφη στιγμη ειναι οταν βρισκομαι στις αναχωρησεις του Ελ.Βενιζελος.

Μετα οι ομορφες στιγμες τρεχουν και πολλαπλασιαζονται οπως η ταχυτητα του αεροπλανου. :airplane:
Απιστευτη περιγραφη και απολυτα σωστη :D
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.211
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
(Νιώθω σαν το ξαδερφάκι από το χωριό, καθώς ότι εμπειρίες έχω είναι από εγχώρια ταξίδια:) )

Και κάπως έτσι, η πιο όμορφη στιγμή που είχα ποτέ σε κάποιο ταξίδι μου, που ακόμη αναπολώ και επαναφέρω το απίστευτο εκείνο συναίσθημα ηρεμίας και ευτυχίας που ένοιωσα, είναι ένα βράδυ στην Θεσσαλονίκη, όπου έφτασα στην Πλατεία Αριστοτέλους μια ώρα νωρίτερα από το ραντεβού μου με μια ντόπια φίλη μου, και έτσι αποφάσισα να περιπλανηθώ λίγο στα στενά μήπως βρω κάποιο ήσυχο καφέ να κρυφτώ, γιατί έκανε και κρύο.
Έτσι ξεκίνησα με περπάτημα, από την Πλατεία ως τον Λευκό Πύργο.
Και αυτή είναι η πιο υπέροχη στιγμή μου..

Περπατούσα δίπλα στην θάλασσα, ο κρύος αέρας πάγωνε το πρόσωπό μου αλλά το λάτρευα, ήμουν μόνη σε μια υπέροχα φωτισμένη πόλη, άκουγα μια μουσική που σε μαγεύει, και ένοιωθα τόσο υπέροχα ελεύθερη, ελαφριά, έτοιμη να πετάξω χαμογελώντας ευτυχισμένη.

Αυτή την στιγμή θα την θυμάμαι για πάντα, όπου και να πάω, ότι και να δω, ήταν η πρώτη υπέροχη στιγμή μου σε ταξίδι :)

Kατ αρχάς συγχαρητήρια που ξετρύπωσες :clap:αυτό το πόστ...και δεύτερον δεν άντεξα να μη σχολιάσω το συναίσθημα που ένοιωσες περπατώντας στην παραλία ΜΑς,στην πόλη μου!της πιό όμορφης στιγμής!!που το νοιώθω κι εγώ όοοοοοοοσες μα όσες φορές περπατάω ,εκεί ήμουν μόλις πριν:haha:,ειδικά το ηλιοβασίλεμα,χαζεύω τον ήλιο να δύει βλέποντας τη θάλασσα και νοιώθω ευτυχία!
Λοιπόν Νoellete πρέπει να ξανάρθεις στην πόλη μου γιατί αφού σε γοήτευσε η παλιά παραλία που να δείς και τη Νέα ..την προέκταση..που είναι πολύ πιο φαρδύ το πλακόστρωτο,προσφέρεται καλύτερα για περπάτημα,γιατί εδώ που τα λέμε ....για να λέμε και τα στραβά το πλακόστρωτο στην παλιά έχει τα χάλια του μέσ τις λακκούβες και την ανωμαλία είναι...άσε δε τώρα με τον ποδηλατόδρομο που μικραίνει πάρα πολύ το κομμάτι για τους πεζούς...είναι και όλοι οι μαυρούληδες με απλωμένη την πραμάτια τους...και δεν μπορείς να ευχαριστηθείς περπάτημα.....δηλ μέχρι το Λευκό Πύργο είναιι πλέον μιά ταλαιπωρία...

Σίγουρα στη ζωή μας(για να απαντήσω κι εγώ)υπάρχουν πολλές όμορφες στιγμές...σίγουρα αυτή που αναφέραμε πριν είναι από τις πιό όμορφες,από τα ταξίδια μου ξεχωρίζω σαν εντυπωσιακή και μοναδική εμπειρία την πρώτη φορά που πήγα Παρίσι και αντίκρυσα τον πύργο του Αιφελ από το Τροκαντερό!!!και κατέβαινα τα σκαλοπάτια και πλησίαζα...φοβερό!
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.211
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίσης εξ ίσου έντονη και όμορφη στιγμή ατενίζοντας το ηλιοβασίλεμα σκαρφαλωμένη στο ξωκλήσι της Αγ.Παρασκευής στη Μύρινα,Λήμνος!!έχοντας πιάτο μπροστά μου τον Ρωμέικο Γυαλό...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.903
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
την πρωτη μου φορα που πηγα στις Αλπεις...οδηγουσα ενα ανοικιαζομενο Meriva, αγχωμενος (πρωτη φορα οδηγουσα εξωτερικο), χαρουμενος, ενθουσιασμενος, χωρις GPS παρα με ενα χαρτη και εκτυπωσεις του ViaMichelin, η γυναικα μου να παιδευεται με τον χαρτη και εγω με τα ματια στον δρομο και στις ταμπελες...καποια στιγμη, μια απο τις ηλεκτρονικες πινακιδες στον δρομο, αυτες που λενε αν εχει κινηση εργα κλπ εβγαλε μια προταση στα γερμανικα, και μετα στα αγγλικα που ελεγε: καλως ηρθατε στον μαγικο κοσμο των Αλπεων...ποτε μου δεν θα το ξεχασω...η γυναικα μου ακομα και σημερα δεν με πιστευει και λεει οτι εβλεπα οραματα απο την χαρα μου..αλλα ορκιζομαι οτι το εγραψε

οταν ξυπνησα πρωτη μερα στο El Portillo στον Αγ.Δομηνικο, πηγα στην παραλια, και εμεινα να χαζευω τα φοινικοδεντρα και την θαλασσα

οταν οδηγουσα το μηχανακι στο Cozumel στο Μεξικο

οταν αντικρυσα για πρωτη φορα την Bora Bora απο το παραθυρο του αεροπλανου...

οταν αντικρυσα για πρωτη φορα εναν καρχαρια σε καταδυση..ο φοβος και ο ενθουσιασμος ειναι ενας τρελος συνδυασμος...

καθε φορα που πεταω απο το Μακεδονια, και μετα το τσεκ ιν, παω μια βολτα και χαζευψ τα περιοδικα και τις εφημεριδες
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ομορφη στιγμη ηταν οταν εκανα την βραδυνη κρουαζιερα στο Μανχατταν.Η θεα του φωτισμενου,"διαμαντοστολιστου" skyline ηταν κατι το ασυλληπτο.
Επισης μου αρεσε πολυ η βραδινη βολτα μεσα στα καναλια της Βενετιας με τη γονδολα με μουσικη υποκρουση τις ωραιες μελωδιες ενος τροβαδουρου.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Σε καθε πολη που επιστρεφω και εχω παιδικες αναμνησεις

Στο Παρισι οταν περιμενα ξημερωματα εξω απο το Λουβρο να ανοιξει στους -5 και οταν βαρεθηκα να περιμενω και αρχισαμε με καποιους φιλους να παιζουμε κρυφτο.

Οταν πατησα πρωτη φορα το ποδι μου στο Κουσκο.

Στην Μαλεκον καθε φορα που περιμενω να ξημερωσει.

Και ολες τις φορες που κλεινω εισητηριο χωρις επιστροφη
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στη Βενετία, βόλτα με γόνδολα στα κανάλια, βρέθηκα σε άλλη εποχή! Ευτυχώς που δεν μύριζε :bleh:!
Τώρα απλά περιμένω την επόμενη στιγμή! Ελπίζω να μην αργήσει γιατί την περιμένω καιρό τώρα!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Η πιο ομορφη στιγμη ειναι οταν βρισκομαι στις αναχωρησεις του Ελ.Βενιζελος.

Μετα οι ομορφες στιγμες τρεχουν και πολλαπλασιαζονται οπως η ταχυτητα του αεροπλανου. :airplane:
Ποσο συμφωνω μαζι σου !!!!

Θα ελεγα το check in στο αεροδρομιο των Χανιων και ενιοτε στο αεροδρομιο του Ηρακλειου....τα αλλα αεροδρομια μου θυμιζουν επιστροφη και τελος διακοπων!!!
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Φίλοι
Όλοι έχετε δίκιο.
Οι στιγμές στο αεροδρόμιο περιμένοντας την πτήση που θα μας πάει στο ταξίδι των ονείρων μας, με την αδρεναλίνη να ξεχειλίζει και τον ενθουσιασμό για τις επόμενες μέρες που ο καθένας μας τις έχει φορτώσει με εντυπώσεις και επιθυμίες σίγουρα είναι σούπερ.
Ωστόσο ο καθέ ένας μας έχει και την προσωπική του λίστα προτιμήσεων.
Εγώ προσωπικά θυμάμαι προσωπάκια παιδιών με τεράστια χαμόγελα και φωτεινά μάτια(είναι εντυπωσιακό πόσο μεγαλύτερα είναι τα χαμόγελα όσο η χώρα είναι φτωχότερη).
Το βλέμμα μιάς λέαινας που μας έριξε μια τρομερή ματιά και μετά μας έγραψε, μας γύρισε την πλάτη της και έφυγε.
Ένα πρωτομαγιάτικο πρωϊνό που μια ομάδα καμμιά 80αριά Έλληνες ξεδιπλώσαμε μπροστά μια Ελληνική σημαία και πορευτήκαμε προς την πλατεία της επανάστασης στην Αβάνα όπου συναντήσαμε ένα τεράστιο πλήθος να παρελαύνει και να γιορτάζει την πρωτομαγιά.
Την πτήση με αερόστατο στο απόκοσμο τοπίο στην Καππαδοκία.
Την αίσθηση της ερήμου όταν ανεβαίνεις με το τζιπ τις θίνες της ή όταν ταξιδεύεις 4-5 ώρες σε ένα απόλυτα όμοιο τοπίο.
Τα δάση που συναντήσαμε ταξιδεύοντας προς τη λίμνη Πλαστήρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.769
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom