Η πιο όμορφη στιγμή

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Έκανα rafting με τον καλό μου στον Άραχθο. Σε μια μικρή βάρκα εγώ, αυτός και ο καθηγητής μας. Λόγω της ορμής του ποταμού η βάρκα χτύπησε σε ένα βράχο με ορμή και αναποδογύρισε. Μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου ήμουν κάτω από την επιφάνεια του νερού. Προσπάθησα να βρω τον πάτο αλλά τίποτα. Το ποτάμι ήταν πολύ βαθύ στο σημείο εκείνο. Έπρεπε να βγω στην επιφάνεια για να πάρω αέρα. Και ξαφνικά κάτι εμπόδιζε την άνοδό μου. Ήταν η βάρκα που είχε αναποδογυρίσει. "Πνίγομαι τώρα;", αναρωτήθηκα. Και εκείνη τη στιγμή ακριβώς, κατάλαβα το χέρι του φίλου μου να με τραβά με δύναμη στην επιφάνεια. "Πίασου από εδώ", μου είπε και με ακούμπησε πάνω στην αναποδογυρισμένη βάρκα. Για ώρα δε μπορούσα να συνέλθω και δεν ανέπνεα καλά, λόγω του νερού που είχα πιει. Αλλά δεν είχε σημασία αυτό. Είχα σωθεί.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Έκανα rafting με τον καλό μου στον Άραχθο. Σε μια μικρή βάρκα εγώ, αυτός και ο καθηγητής μας. Λόγω της ορμής του ποταμού η βάρκα χτύπησε σε ένα βράχο με ορμή και αναποδογύρισε. Μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου ήμουν κάτω από την επιφάνεια του νερού. Προσπάθησα να βρω τον πάτο αλλά τίποτα. Το ποτάμι ήταν πολύ βαθύ στο σημείο εκείνο. Έπρεπε να βγω στην επιφάνεια για να πάρω αέρα. Και ξαφνικά κάτι εμπόδιζε την άνοδό μου. Ήταν η βάρκα που είχε αναποδογυρίσει. "Πνίγομαι τώρα;", αναρωτήθηκα. Και εκείνη τη στιγμή ακριβώς, κατάλαβα το χέρι του φίλου μου να με τραβά με δύναμη στην επιφάνεια. "Πίασου από εδώ", μου είπε και με ακούμπησε πάνω στην αναποδογυρισμένη βάρκα. Για ώρα δε μπορούσα να συνέλθω και δεν ανέπνεα καλά, λόγω του νερού που είχα πιει. Αλλά δεν είχε σημασία αυτό. Είχα σωθεί.

....:) δε μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να είναι η πιο άσχημη στιγμή σου ... ;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
....:) δε μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να είναι η πιο άσχημη στιγμή σου ... ;)
Σιγουρα δεν ηταν η πιο ομορφη στιγμη της,
αλλα μια στιγμη που θα μεινει για παντα ανεξιτηλη στο μυαλο της.
Το οτι σωθηκε ομως ειναι μακραν η καλυτερη στιγμη της ζωης της.

Τανια σου ευχομαι να μην ακροβατησης αλλη φορα μεταξυ ζωης και θανατου.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Ναι, αυτό ακριβώς που λέει ο xenos. Στην αρχή ήμουν κάπως έτσι :shock: αλλά μετά ήμουν κάπως έτσι :clap:.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Οι στιγμές είναι πολλές,γι αυτό άλλωστε ταξιδεύουμε για τις όμορφες στιγμές.
Ξεχώρησα όμως κάποιες.
Ένιωσα δέος όταν αντίκρισα τις Άνδεις από το αεροπλάνο,γρανιτένιοι όγκοι
που διαδέχονταν ο ένας τον άλλο .
Αξέχαστη θα μείνει η βόλτα με την καλαμένια βάρκα στην Τιτικάκα.
Η στιγμή που αντίκρισα το Μάτσου Πίτσου ήταν η κορυφαία.
Ηλιοβασίλεμα στο Βόσπορο πίσω από τους μιναρέδες.
Τα ομορφότερα μάτια παιδιού,στη νεκρόπολη στο Κάιρο.

Και φυσικά ο καφές στο Ελ.Βεν.πριν την αναχώρηση:clap:
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
για μενα η πιο ομορφη στιγμη δεν εχει ερθει ακομα.ειναι μπροστα μου και την περιμενω πως και πως
 

fosia

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
είναι υπό συζήτηση
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Η πιο όμορφη στιγμή είναι η κάθε φορά που έχεις κλείσει τα φερμουάρ της βαλίτσας και κλείνεις την πόρτα πίσω σου, έτοιμος για οτιδήποτε κι αν έρθει στον δρόμο σου.
Ο κατάλογος είναι μακρύς και ελπίζω να μην τελειώσει, σε κάθε ταξίδι, ακόμα και για σκ έχεις κάτι να θυμάσαι, αλλά δε θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μου ελεύθερο κάμπινγκ, πιτσιρίκα, στη Σαμοθράκη, το πρώτο πρωινό που άνοιξα τη σκηνή και είδα τον παράδεισο που μας φιλοξενούσε, περιστοιχισμένος από αμέτρητα δέντρα και στο βάθος η άδεια παραλία και η θάλασσα, όλη δική μας για ατελείωτες βουτιές.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Όχι η πιό όμορφη στιγμή (ήταν και τέτοια αφού ήμουν στο πρώτο ταξίδι με την σύντοφό μου - κοπέλα μου τότε), αλλά η πιό συγκλονιστική εικόνα που θυμάμαι σε ταξίδι. 29 Δεκεμβρίου 1984 ώρα 2 τα μεσάνυχτα. Ξενοδοχείο "Ρωσσία", Κόκκινη Πλατεία, Μόσχα, Σοβιετική Ένωση. Από το παράθυρο του δωματίου στον 6ο όροφο κοιτώ την πλατεία. Στα δεξιά του οπτικού μου πεδίου ο ναός του Αγίου Βασιλείου με τους τρούλλους του σαν παλάτι. Στη μέση η χιονισμένη πλατεία με το μουντό κτίριο του μουσείου στο βάθος. Και στα αριστερά το τείχος του κρεμλίνου με τους πυργίσκους του και τα αστέρια. Τα φωτεινά κόκκινα αστέρια που σ'εμάς τότε αντιπροσώπευαν όλο το δέος της αντίπαλης πυρηνικής υπερδύναμης και εγώ βρισκόμουν στην καρδιά της !! Το σκηνικό της παντελώς έρημης και νεκρικά ήσυχης χιονισμένης πλατείας συμπλήρωναν μικροί πίδακες ατμού (από τους υπόγειους σωλήνες τηλεθέρμανσης) δημιουργώντας μιά αχλύ γύρω από τα φώτα, πραγματική ατμόσφαιρα παραμυθιού. Είχα μείνει να κοιτώ ακίνητος γιά τουλάχιστον μιά ώρα.
 

voyage

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΛΑΔΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Φεβρουάριος '08-πρωϊνό στην Πέτρα (Ιορδανία).Ο καυτός ήλιος έλουζε το Αλ Κάζνεφ(Θησαυροφυλάκειο) και εμείς στεκόμασταν αποσβολωμένοι μέσα στο βασίλειο των Ναβαταίων και το χαζεύαμε! Όνειρο !
 

smarty

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Χώρες Βαλτικής
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καμμια όμορφη στιγμή δεν πέρασε πραγματικά, αν άφησε όμορφες αναμνήσεις...
Θα μπορούσα να αναφέρω εκατοντάδες -γιατί τα ταξίδια είναι μία επένδυση σε αναμνήσεις- αλλά σίγουρα δεν θα ξεχάσω ποτέ το Κούσκο τη νύχτα - με τα φωτάκια πίσω του σαν λαμπιόνια χριστουγεννιάτικου δέντρου, τους καταρράκτες του Ιγκουασού, μια πανδαισία όλων των αισθήσεων και το ατέλειωτο πράσινο της Ινδοκίνας (Βιρμανία, Ταυλάνδη, Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη) που δεν το χορταίνουν τα μάτια...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι οι αξεχαστες στιγμες ειναι παρα πολλες αλλα αν επρεπε να επιλεξω μια θα ηταν η στιγμη που βουτηξα στον υφαλο του Μπελιζ..απεριγραπτο αυτο που ειδα.. ζωη,κινηση,χρωμα στην απολυτη ησυχια :snorkel:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom