Η πρωτη μου επισκεψη

katerinateo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
καλησπερα!!!
ειμαι τοσο καινουρια στο forum που δεν ξερω καν αν κανω καλα που γραφω εδω αυτο που θα γραψω.
γιαυτο εννοειται οτι θα με διορθωσετε και θα με καθοδηγησετε στο σωστο'δρομο'.
περιπου πριν 2 βδομ,΄παρουσιαστηκα' στα νεα μελη, και απο τοτε προσπσθω να διαβασω τα παντα που αφορουν στη Βαρκελωνη,ετσι να μην σας κανω κουραστηκες ερωτησεις...
με λενε κατερινα,θα παμε με τον αντρα μου 10 μερες βαρκελωνη τον μαρτιο.
η αληθεια ειναι οτι με εχετε βοηθησει παααρα πολυ ,νομιζω οτι ξερω τα παντα,και εχω καταχαρει που διαβαζω αυτα που διαβαζω.
κλεισαμε το acta splendid,κοντα στην plaza cataluna και στο πανεπιστημιο.κλεισαμε τα αεροπορικα με iberia 305ε (πηγ/νε-ελα 2 ατομα) :clap:
-ειναι οντως φτηνα, δεν χαιρομαι τζαμπα ,ε?-

Εχω δυο ερωτησεις...
-κυκλοφορει κανεις αργα με ασφαλεια ή πρεπει να κανεις την προσευχη σου συχνα πυκνα?
(δεν περιμενω να μου εγγυηθητε τιποτα,απλα θελω να εχω μια εικονα) -μιλαμε για ΠΟΛΥ φοβητσιαρα...
y la pregunta numero dos es
-πού μπορουμε να παμε εκτος βαρκελωνης με τρενο πχ ημερησια εκδρομη,σε καποια αλλη πολη ειτε για καποιο αξιοθεατο της, ειτε για καφε ή φαγητο επειδη ειναι γραφικη?
(α! αληθευει οτι με λεωφορειο 2-3 ωρες δρομο μπορουμε να επισκευτουμε το μουσειο Dali?)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Στο acta splendid εμεινα πριν 6 μηνες, αρκετα καθαρο, το πρωσοπικο πολυ φιλικο, σε γενικες γραμμες πολυ καλο.
Η Βαρκελωνη ειναι αρκετα ασφαλης πολη αλλα εχει μια δυο περιοχες που θελουν λιγο προσοχη. Πολυ προσεκτικη πρεπει
να εισαι με την τσαντα και την φωτογραφικη σου μηχανη
Οσο για το μουσειο Dali νομιζω οτι ισχυει αυτο με το λεωφορειο αλλα επειδη δεν θυμαμαι πολυ καλα ας βοηθησει καποιος
αλλος.
Για οποιαδηποτε αλλη απορια μην διστασεις....
 

katerinateo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
σε ευχαριστω πολυ Lyda,
για την αμεση απαντηση και χαιρομαι που εμεινες ευχαριστημενη απο το ξενοδοχειο.
Θελαμε να ειναι πολυ κεντρικο , αξιοπρεπες και σχετικα οικονομικο.
κλεισαμε τα 9 βραδια 750ε. (δεν ειναι και τζαμπα,αλλα τα οικονομικοτερα ηταν πολυ πιο εκτος κεντρου ή φοβηθηκαμε να τα προτιμησουμε απο τα αρνητικα σχολια των πελατων στο booking.com)
οποιος θα μπορουσε να με ενημερωσει πανω στα αλλα ερωτηματα μου,θα τον ευχαριστουσα πολυ.;)
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Γεια σου Κατερινα!
Στο μουσειο του Νταλι στο Figueres μπορεις να πας με τρενο απο το σταθμο Sants σε περιπου δυο ωρες. Για ωραρια και πληροφοριες μπορεις να δεις εδω www.renfe.es οχι μονο στη κεντρικη σελιδα αλλα στο buscador για τρενα media distancia για catalunya.

Στη Βαρκελωνη χρειαζεται λιγη προσοχη (στο μετρο επισης) γιατι πολυς κοσμος την εχει πατησει με τσαντες κτλ αλλα αμα προσεχεις τα πραγματα σου δεν θα υπαρχει προβλημα!

Να περασεις τελεια σου ευχομαι!
 

katerinateo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
σε ευχαριστω πολυ,
θα παμε σιγουρα!!
βλεπω οτι θες να πας σεβιλλη, και εμεις για εκει ξεκινησαμε αλλα ειπαμε αφου τωρα εχουμε πολλες μερες ας παμε σε πιο μεγαλη πολη.
μας την εχει συστησει φιλος που εχει γυρισει την ευρωπη, κατα την γνωμη του ειναι η πιο ωραια ολων.
το καλοκαιρι που θελαμε να παμε τα εισητηρια για 2 ατομα μεσω μαδριτης εκαναν 1600ε!!!!
η τιμη αυτη ηταν 1 μηνα πριν,οσο περναγαν οι μερες τοσο ακριβαιναν...
ευχαριστω και παλι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γεια σου Κατερινα!
Στο μουσειο του Νταλι στο Figueres μπορεις να πας με τρενο απο το σταθμο Sants σε περιπου δυο ωρες. Για ωραρια και πληροφοριες μπορεις να δεις εδω www.renfe.es οχι μονο στη κεντρικη σελιδα αλλα στο buscador για τρενα media distancia για catalunya.

Στη Βαρκελωνη χρειαζεται λιγη προσοχη (στο μετρο επισης) γιατι πολυς κοσμος την εχει πατησει με τσαντες κτλ αλλα αμα προσεχεις τα πραγματα σου δεν θα υπαρχει προβλημα!

Να περασεις τελεια σου ευχομαι!
Απλώς προσοχή στο αγγλόφωνο version του site του renfe, γιατί δε μπορείς να επιλέξεις συγκεκριμένο σταθμό για την Barcelona, και κάποια από τα τρένα δε φεύγουν από το σταθμό Sants (όπως τα περισσότερα) αλλά από τον Estacio de Franca - εγώ έτσι την πάτησα με το Catalan Talgo των 08:45...)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
το τρένο για το figuares φεύγει απο τον σταθμό sants,πήγαμε το καλοκαίρι εμείς.
περίπου 2 ώρες διαρκεί το ταξίδι.
μπορείτε να πάτε και στο μονσεράτ μονοήμερη.έχει δημοσιεύσει αναλυτικές πληροφορίες στο γκρούπ ο thanosth.
νομίζω πως δεν χρειάζεται περισσότερη ανησυχία και προσοχή από ότι στις περισσότερες μεγάλες πόλεις .
ελπίζω να περάσετε καλά και να γυρίσετε πίσω ενθουσιασμένοι!!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
το μουσείο Dali αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη ....επειδή όμως πέραν αυτού το figueres δεν έχει τιποτα αξιόλογο για κοίτα μήπως μπορείς να συνδυάσεις και μια επίσκεψη στη Χιρόνα(είναι κοντά στο figueres) είτε την ίδια μερα είτε κάποια άλλη μια και 10 μέρες που έχετε στη διάθεσή σας είναι αρκετές.Η Χιρόνα είναι κούκλα,γραφική με αξιοθέατα αλλά και με δικό της ύφος.....για συγκοινωνίες δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί πήγα με αυτοκίνητο αλλά αν σε ενδιαφέρει,κάποιος θα μπορεί να σου δώσει πληροφορίες
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y.
Ναι όντως τα ταξιδιωτικά γραφεία την κάνουν αυτήν την εκδρομή...Χιρόνα και Φίγκερες.Πολύ καλή η Χιρόνα αλλά και για τους λάτρεις της τέχνης,ειλικρινά η επίσκεψη στο μουσείο Νταλί είναι επιβεβλημένη...ακόμα κι εγώ που δεν είμαι εξπέρ στα της τέχνης,στο μουσείο έμεινα άφωνη!
Ακόμα εάν υπάρχει χρόνος μπορείς να επισκεφτείς την Ανδόρρα,εγώ ήθελα να πάω ακόμα κι αν το ταξιδιωτικό δεν την διοργάνωνε.Ευτυχώς μας πήγαν μονοήμερη αλλά το κακό ήταν ότι δεν είχαμε αρκετό χρόνο και γιαυτό δεν μου έκανε τρομερή εντύπωση.Πιστεύω όμως ότι αν υπάρχει χρόνος αξίζει πολύ τον κόπο και δεν είναι και μακριά!

Η ξεναγός μας είχε πει ότι του χρόνου θα υπάρχει γραμμή τρένου για εξπρές Βαρκελώνη-Παρίσι!Νομίζω ότι αν ξαναπήγαινα Βαρκελώνη (ή και Παρίσι αντίστοιχα) θα την έκανα αυτή τη διαδρομή!Εάν κάποιος πάει του χρόνου και υπάρχει αυτή η γραμμή,να κάνει οπωσδ΄ποτε τη διαδρομή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η ξεναγός μας είχε πει ότι του χρόνου θα υπάρχει γραμμή τρένου για εξπρές Βαρκελώνη-Παρίσι!Νομίζω ότι αν ξαναπήγαινα Βαρκελώνη (ή και Παρίσι αντίστοιχα) θα την έκανα αυτή τη διαδρομή!Εάν κάποιος πάει του χρόνου και υπάρχει αυτή η γραμμή,να κάνει οπωσδ΄ποτε τη διαδρομή.
H γραμμή υπάρχει ήδη. Αν όμως την κάνεις express, η διαδρομή είναι απολύτως αδιάφορη.
 

katerinateo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
σας ευχαριστω ολους!!!
σιγουρα θα παμε στο μουσειο,εγω ασχετη απο τεχνη αλλα με εντυπωσιαζει οτι εχω δει δικο του, για τον αντρα μου που ειναι και πιο σχετικος ειναι τρελη προτεραιοτητα.
ευχαριστω και παλι!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
σας ευχαριστω ολους!!!
σιγουρα θα παμε στο μουσειο,εγω ασχετη απο τεχνη αλλα με εντυπωσιαζει οτι εχω δει δικο του, για τον αντρα μου που ειναι και πιο σχετικος ειναι τρελη προτεραιοτητα.
ευχαριστω και παλι!!
υπαρχει προαστιακος και για χιρονα και για φιγκερες απο σταθμο sants
για ανδορρα το λεωφορειο ειναι διπλα απο τον σταθμο sants:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom