Καμπότζη Λάος Ταϊλάνδη Η πρώτη φορά . Μπανγκόκ - Λάος - Σιεμ Ριπ

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπράβο Μιχάλη, υπέροχα, εγώ έχω βάλει στόχο και το Βιετνάμ, αλλά τώρα σκέφτομαι να το συνδυάσω με το Λάος!!!
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
μπραβο ρε μαγκα ταξιδια ζωης ξεχωριστα μαγικα !!Δωσε πληροφοριες και φωτο με ενδιαφερει ο προορισμος ιδιαιτερως
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Σας ευχαριστώ όλους παρα πολυ! Η συνέχεια όσο το δυνατόν πιο σύντομα τώρα που τα έχω και φρέσκα!!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Το πρωινό ξύπνημα πλέον είχε γίνει ρουτίνα και με βρήκε να τρώω το πρωινό μου με συνοδεία τους ήχους της βροχής. Βέβαια σήμερα δεν με ένοιαζε που έβρεχε αφού είχα ταξίδι να κάνω . Περίμενα υπομονετικά το minibus που θα με έπερνε απο το χόστελ για να ξεκινήσουμε για Luang Prabang( L.B.) . Είχα κλείσει το εισιτήριο απο τον σταθμό των λεωφορείον την πρώτη μέρα που έφτασα στην Vang Vieng προς 12.5 δολάρια . Το βανάκι δεν ήταν και πολύ άνετο αλλά το προτίμησα απο το λεωφορείο αφού θα μας έπερνε μόνο 4 ώρες για να φτάσουμε L.P. Είχα μιλήσει με πολλούς ταξιδιώτες που έκαναν την αντίθετη διαδρομή απο εμένα και με είχαν ενημερώσει ότι το λεωφορείο κάνει κανονικά 6 ώρες αλλά στις πλείστες περιπτώσεις γίνονται 8-9 ώρες λόγω του δρόμου που είναι γεμάτος λακούβες και τον συχνών κατολισθήσεων. Ετσι προτίμησα το βανάκι αφού δεν είχα ώρες για χάσιμο στους δρόμους.
_DSC0451.JPG

15293252_1336395456405238_930307053_o.jpg
15303770_1336395506405233_1737127142_o.jpg

Μια μικρή στάση στη μέση του πουθενά!
15293348_1336395466405237_817123882_o.jpg


Και selfie με την οδηγαρα!!
15303913_1336395439738573_1244114931_o.jpg

Ο οδηγός κόρναρε συνέχεια σε ότι υπήρχε στο δρόμο ή διπλα απο αυτον! Κότες, σκύλους, αγελάδες, μηχανάκια, ποδήλατα και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.
_DSC0454.JPG

Όπως καταλαβαινετε το ταξίδι δεν ήταν και πολύ άνετο. Είχα σκοπό με το που φτάσω να φύγω κατευθείαν για Nong Khiaw , αλλά όταν έφτασα στο σταθμό με ενημέρωσαν ότι έχει λεωφορείο ή βανάκι μόνο το πρωί . Έτσι αναγκάστηκα να κάτσω ένα βράδυ και να φύγω το επόμενο πρωί .Πήρα τουκ-τουκ για το κέντρο, κλασικά παζάρι απο 20.000 κίπ στις 10. Πήγα κατευθείαν στο Utopia Bar για να αράξω λίγο και να φάω , ελπίζοντας ότι θα σταματήσουν οι βροχές έτσι ώστε να ψάξω με την ησυχία μου για το που θα μείνω.
15302548_1336395443071906_242359538_o.jpg

Οι τιμές του ήταν λίγο ακριβές εκ πρώτης όψεως, όμως στη συνέχεια διαπίστωσα οτι γενικά η L.B. είναι πιο ακριβή απο τα υπόλοιπα μέρη που επισκέφθηκα στο Λάος. Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που είχα φτάσει σε κάποιον προορισμό και δεν είχα ιδέα για το που θα μείνω ούτε είχα κάνει κάποια κράτηση σε κάποιο κατάλυμα. Ευτυχώς βρήκα ενα πολύ καλό guest house όπου για ιδιωτικό δωμάτιο με μπάνιο , α/c και ίντερνετ πλήρωσα 10 δολάρια. Το κρεβάτι βέβαια ήτανε σκληρό και η τιμή του δωματίου χωρίς πρωινό , μόνο καφέ και μπανάνες. Μετα απο ένα αναζωογονητικό μπανάκι και αφού φάνηκε να σταματάει λίγο η βροχή βγήκα βόλτα για να κλείσω αρχικά εισιτήριο για το επομενο πρωί για Nong Khiaw.
_DSC0464.JPG
_DSC0463.JPG


Στη συνέχεια ανέβηκα στο λόφο Phousi. Είσοδος 20.000 κίπ

_DSC0473.JPG
_DSC0481.JPG
_DSC0483.JPG


Απίστευτη θέα στην πόλη απο την μια πλευρά και στον Μενγκόκ απο την άλλη!!

_DSC0489.JPG
_DSC0495.JPG

_DSC0504.JPG

_DSC0507.JPG

_DSC0509.JPG

_DSC0532.JPG
15231504_1336395739738543_1944511124_o.jpg
_DSC0511.JPG


Εκατσα μέχρι που σκοτείνιασε έτσι είδα και την πόλη φωτισμένη.


_DSC0525.JPG
_DSC0535.JPG

Foto from Galaxy S7
15216129_1336395779738539_718999935_o.jpg
15271487_1336395783071872_1975112633_o.jpg

Στη συνέχεια τα κουνούπια έκαναν αισθητή την παρουσία τους και αποχώρησα με γοργούς ρυθμούς , με κατεύθυνση την βραδινή αγορά της πόλης για μια μικρή βόλτα . Εφαγα βραδινό σε ενα πολύ ωραίο εστιατόριο μακριά απο την τουριστική περιοχή της πόλης για αυτό και πλήρωσα μόνο 18.000 κίπ. Τα εστιατόρια που βρίσκονταν στο κέντρο ήταν πολύ ακριβά και σε κάποιες περιπτώσεις εξωφρενικά! 10 ευρώ για μακαρονάδα στο Λάος!! Απορώ πραγματικά ποιος τρώει εκεί! Επέστρεψα στο δωμάτιο για ξεκούραση και ναι καλά μαντέψατε αύριο είχε πρωινό ξύπνημα !!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μπράβο @misha19. Φαίνεται ωραιότατο ταξίδι και το πραγματοποιείς απλά και χαλαρά. Οι φωτογραφίες υπέροχες!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Μπράβο @misha19. Φαίνεται ωραιότατο ταξίδι και το πραγματοποιείς απλά και χαλαρά. Οι φωτογραφίες υπέροχες!
Σε ευχαριστώ πολύ! Προσπάθησα να να μην πιέσω το πρόγραμμα αν και μερικες μέρες αυτό ήταν αναπόφευκτο λόγω των λίγων ημερών που είχα στη διαθεσή μου και των τεράστιων αποστάσεων που έπρεπε να διανύσω , αλλά και του πολύ κακού οδικού δικτύου στο Λαος.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Ξύπνησα στις 7 και ετοιμάστηκα σιγά σιγά για να φύγω. Στις 8 και 20 ήμουνα έξω απο το γραφείο απο το οποίο είχα κλείσει το εισιτήριο για Nong Khiaw και περίμενα το τουκ τουκ που θα με έπαιρνε στα κτελ. Το εισητήριο μετά απο παζάρια κλείστηκε έναντι 67000 κίπ δηλαδή περίπου 8μιση ευρώ. Η τιμή του απο τα κτέλ είναι 45000 όμως για να πάω και να γυρίσω θα μου έβγαινε πολύ περισσότερα απο 67000 . Να πήγαινα το ίδιο πρωί και να ζητούσα εισητήριο θα ήταν ρίσκο αφού πιθανόν να μην υπήρχαν διαθέσιμα. Το τουκ τουκ τελικά με παρέλαβε στις 9 και 15 ενώ κανονικά το βανάκι έφευγε στις 9. Το ξανα είπαμε στο Λάος όλα γίνονται χαλαρά και χωρίς βιασύνη. Τελικά φύγαμε στις 9 και 40, με εμένα να έχω πάρει θέση δίπλα στον οδηγό χωρίς κανέναν άλλο διπλα μου! Κυριλε! Φτάσαμε τελικά στο Nong Khiaw στις 2 και 15 (κάναμε και στάση 45 λεπτά για φαγητό σε μια παράγκα εγώ δεν έφαγα) . Η τελευταία βάρκα για Muang Noi κανονικά έφευγε στις 2 . Αλλά είπαμε στο Λάος η ώρα είναι κάτι υποκειμενικό. Εφτασα στην αποβάθρα στις 2μιση και η βάρκα δεν είχε φύγει , ίσως επειδή δεν υπήρχε κανένας που να ήθελε να πάει στο χωριό. Πήρα εισιτήριο έναντι 25000 κίπ δηλαδή κάτι λιγότερο απο 3 ευρώ.
_DSC0547.JPG
_DSC0540.JPG
_DSC0559.JPG
_DSC0544.JPG

Αρχικά επιβιβαστήκαμε στη βάρκα εγώ και μια Χαβανή. Μόλις ξεκινήσαμε εμφανίστηκαν άλλα 2 άτομα έτσι τους φορτώσαμε και αυτούς στα γρήγορα και τελικά στις 3 παρα 10 ξεκινήσαμε! Η διαδρομή αν και γινόταν υπο έντονη βροχόπτωση ήτανε μαγική. Νόμιζα ότι ήμουνα στον Αμαζόνιο! Δεν έχω πάει ποτέ μου είναι η αλήθεια αλλά τουλάχιστον στα δικά μου όνειρα κάπως έτσι έμοιαζε ο ποταμός του αμαζονίου , ίσως με περισσότερα ζώα .
_DSC0570.JPG
_DSC0579.JPG
_DSC0576.JPG

_DSC0613.JPG
_DSC0616.JPG
_DSC0625.JPG
_DSC0585.JPG
_DSC0591.JPG

Μετα απο περίπου 1 ώρα και ενώ δεν ήθελα να τελειώσει αυτή η διαδρομή φτάσαμε τελικά στο χωριό . Η βροχή εννοείται δεν σταμάτησε ούτε λεπτό. Πήγα κατευθείαν για φαγητό στο πρώτο εστιατόριο που βρήκα μπροστά μου αφού είχα πεθάνει της πείνας! Η βροχή δεν έλεγε να σταματήσει και εγώ άρχισα να κρυώνω αφού είχα γίνει μούσκεμα απο πριν , έτσι ξεκίνησα προς αναζήτηση κάποιου δωματίου μέσα στη βροχή και την λάσπη. Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι τα παπούτσια μου είχαν ήδη βραχεί στη L.B. με αποτέλεσμα να κυκλοφορώ με τις παντόφλες. Μετά απο διάφορα άκυρα που έφαγα(είμαστε πλήρης!) και ενώ είχα γίνει κυριολεκτικά λούτσα παπάκι όπως θελετε πεστε το , άρχισα να παζαρέυω για ένα δωμάτιο που ούτε είχα δει πως είναι ουτε κάν ήξερα που βρισκότανε αφού η συζήτηση γινότανε στο εστιατόριο αλλά ο τύπος είχε και δωμάτια. Μετα απο σκληρά παζάρια ( βρεγμένος μέχρι εκεί που δεν πάει με τις παντόφλες και ενα backpack 14kg στη πλάτη ήθελα και παζάρια τρομάρα μου!) κατάφερα να ρίξω την τιμή στα 100.000 κίπ για 2 βράδια (περίπου 11μιση ευρώ). Αφού έκανα πρώτα τον σταυρό μου ξεκινήσαμε με ενα μηχανάκι να με πάει προς το κατάλυμα γιατί έβρεχε πολύ ( εδω και παρα πολλές ώρες βασικα..) Δεν κάναμε πάνω απο 150 μέτρα και φτάσαμε. «Τι θα αντικρίσω , θεέ μου λυπήσου με!» . Το δωμάτιο ήτανε μπροστά απο το ποτάμι καλό αυτό λέω. Μόλις αντίκρισα το δυπλό κρεβάτι και την κουνουπιέρα και στο καπάκι να μου ξεστoμίζει «έχουμε και ζεστο νερό εννοείται» έννοιωσα ότι κάπου εδώ τελείωσε η κολασή μου και τώρα πλέον μπορούσα να πω με βεβαιότητα ότι βρήκα τον παράδεισο! Εκανα ενα ζεστό μπανάκι (μπορεί να έκατσα στο μπάνιο και μια ώρα) και φόρεσα ζεστά ρούχα αφού είχα παγώσει απο την πολύ ώρα που ήμουνα βρεγμένος και περπατούσα στις λάσπες με τις παντόφλες. Ξάπλωσα στο κρεβατι και ενώ πεινούσα παρα πολύ δεν είχα καμία διάθεση να βγω ξανα έξω στα νερά και τις λάσπες. Εφαγα κάτι καρύδια που είχα μαζί μου για τις δύσκολες στιγμές (καλη ώρα) και μία μπαρα πρωτείνης και κοιμήθηκα για να ξεχάσω την πείνα μου.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπραβο σου ! Ωραια ταξιδάρα , ομορφες φωτογραφίες !!
Μου αρεσει που ησουνα χαλαρός και τα παζαρια που έκανες !!
Πάντα τέτοια ....
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Μπραβο που τολμησες να πας ολομοναχος σε ενα τοσο μακρινο μερος! Περιμενουμε τη συνεχεια.
(Οι φωτογραφιες αψογες!)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Το πρωινό ξύπνημα πλέον είχε γίνει ρουτίνα και με βρήκε να τρώω το πρωινό μου με συνοδεία τους ήχους της βροχής. Βέβαια σήμερα δεν με ένοιαζε που έβρεχε αφού είχα ταξίδι να κάνω . Περίμενα υπομονετικά το minibus που θα με έπερνε απο το χόστελ για να ξεκινήσουμε για Luang Prabang( L.B.) . Είχα κλείσει το εισιτήριο απο τον σταθμό των λεωφορείον την πρώτη μέρα που έφτασα στην Vang Vieng προς 12.5 δολάρια . Το βανάκι δεν ήταν και πολύ άνετο αλλά το προτίμησα απο το λεωφορείο αφού θα μας έπερνε μόνο 4 ώρες για να φτάσουμε L.P. Είχα μιλήσει με πολλούς ταξιδιώτες που έκαναν την αντίθετη διαδρομή απο εμένα και με είχαν ενημερώσει ότι το λεωφορείο κάνει κανονικά 6 ώρες αλλά στις πλείστες περιπτώσεις γίνονται 8-9 ώρες λόγω του δρόμου που είναι γεμάτος λακούβες και τον συχνών κατολισθήσεων. Ετσι προτίμησα το βανάκι αφού δεν είχα ώρες για χάσιμο στους δρόμους.
View attachment 162270
View attachment 162272 View attachment 162274
Μια μικρή στάση στη μέση του πουθενά!
View attachment 162273

Και selfie με την οδηγαρα!!
View attachment 162275
Ο οδηγός κόρναρε συνέχεια σε ότι υπήρχε στο δρόμο ή διπλα απο αυτον! Κότες, σκύλους, αγελάδες, μηχανάκια, ποδήλατα και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.
View attachment 162271
Όπως καταλαβαινετε το ταξίδι δεν ήταν και πολύ άνετο. Είχα σκοπό με το που φτάσω να φύγω κατευθείαν για Nong Khiaw , αλλά όταν έφτασα στο σταθμό με ενημέρωσαν ότι έχει λεωφορείο ή βανάκι μόνο το πρωί . Έτσι αναγκάστηκα να κάτσω ένα βράδυ και να φύγω το επόμενο πρωί .Πήρα τουκ-τουκ για το κέντρο, κλασικά παζάρι απο 20.000 κίπ στις 10. Πήγα κατευθείαν στο Utopia Bar για να αράξω λίγο και να φάω , ελπίζοντας ότι θα σταματήσουν οι βροχές έτσι ώστε να ψάξω με την ησυχία μου για το που θα μείνω.
View attachment 162276
Οι τιμές του ήταν λίγο ακριβές εκ πρώτης όψεως, όμως στη συνέχεια διαπίστωσα οτι γενικά η L.B. είναι πιο ακριβή απο τα υπόλοιπα μέρη που επισκέφθηκα στο Λάος. Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που είχα φτάσει σε κάποιον προορισμό και δεν είχα ιδέα για το που θα μείνω ούτε είχα κάνει κάποια κράτηση σε κάποιο κατάλυμα. Ευτυχώς βρήκα ενα πολύ καλό guest house όπου για ιδιωτικό δωμάτιο με μπάνιο , α/c και ίντερνετ πλήρωσα 10 δολάρια. Το κρεβάτι βέβαια ήτανε σκληρό και η τιμή του δωματίου χωρίς πρωινό , μόνο καφέ και μπανάνες. Μετα απο ένα αναζωογονητικό μπανάκι και αφού φάνηκε να σταματάει λίγο η βροχή βγήκα βόλτα για να κλείσω αρχικά εισιτήριο για το επομενο πρωί για Nong Khiaw.
View attachment 162278 View attachment 162277

Στη συνέχεια ανέβηκα στο λόφο Phousi. Είσοδος 20.000 κίπ

View attachment 162279 View attachment 162280 View attachment 162281

Απίστευτη θέα στην πόλη απο την μια πλευρά και στον Μενγκόκ απο την άλλη!!

View attachment 162282 View attachment 162283
View attachment 162284
View attachment 162285
View attachment 162286
View attachment 162289 View attachment 162291 View attachment 162287

Εκατσα μέχρι που σκοτείνιασε έτσι είδα και την πόλη φωτισμένη.


View attachment 162288 View attachment 162293
Foto from Galaxy S7
View attachment 162290 View attachment 162292
Στη συνέχεια τα κουνούπια έκαναν αισθητή την παρουσία τους και αποχώρησα με γοργούς ρυθμούς , με κατεύθυνση την βραδινή αγορά της πόλης για μια μικρή βόλτα . Εφαγα βραδινό σε ενα πολύ ωραίο εστιατόριο μακριά απο την τουριστική περιοχή της πόλης για αυτό και πλήρωσα μόνο 18.000 κίπ. Τα εστιατόρια που βρίσκονταν στο κέντρο ήταν πολύ ακριβά και σε κάποιες περιπτώσεις εξωφρενικά! 10 ευρώ για μακαρονάδα στο Λάος!! Απορώ πραγματικά ποιος τρώει εκεί! Επέστρεψα στο δωμάτιο για ξεκούραση και ναι καλά μαντέψατε αύριο είχε πρωινό ξύπνημα !!
πολύ ωραία περιγραφή. Ευχαριστούμε.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Εγω σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!! Η συνέχεια αύριο με μία απο τις πιο υπέροχες και συνάμα ξεχωριστές μέρες της ζωής μου !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom