Μάλτα Η σειρά της Μάλτας

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να προσπαθήσω να κάνω σχόλιο για τους ντόπιους
Οι ντοπιοι οδηγοί λεωφορείων που είδα (μιλούσαν μαλτεζικα οπότε σχεδόν σίγουρα ήταν ντόπιοι) είχαν πλάκα και έκαναν αρκετά αστειακια θυμάμαι. Από την άλλη πολλές φιέστες και πανηγύρια τον Ιούλιο σχεδόν σε καθημερινή βάση. Και πολύ βεγγαλικο και μπαμ μπαμ. Γενικώς μου έβγαλαν λίγο οι ντόπιοι φάση "όπου γάμος και χαρά, η Βασιλω πρώτη"😁
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
ακόμα ένα όμορφο ταξίδι! κατά τη γνώμη μου πήγες την καλύτερη εποχή!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πάντα με υγεία και σε άλλα ταξίδια εύχομαι !
Σ' ευχαριστώ πολύ, επισης πολλά ταξίδια εύχομαι!:)

Εεε περιμένουμε ιστορία για Μαδρίτη, μην ξεχνιέσαι!
Έχει δρομολογηθεί ήδη το αίτημα σας, αν και η πίεση χρόνου είναι μεγάλη, κάτι θα γίνει! :haha:

Φανταστική ιστορία και υπέροχες φωτογραφίες!Η μόνη μου εικόνα για τη Μάλτα ήταν...
Σ' ευχαριστώ για την ανάγνωση και για όσα όμορφα γράφεις. Να δρομολογηθεί γιατί όχι, είναι ένα εύκολο και βολικό ταξιδάκι από Ελλάδα. Με το καλό! :)

Είπες 'Εγκλήματα' και θυμήθηκα
Κι εμένα εκεί πήγαινε το μυαλό μου πολύ συχνά όταν άκουγα κάτι για Μάλτα. Ασύλληπτη σειρά με τρομερό μαύρο χιούμορ, μία εκ των δύο αγαπημένων μου.;)

Πάντως, αν και πήγα καλοκαίρι, κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα με τα λεωφορεία και την εφαρμογή τη βρήκα πολύ εύχρηστη (και η τηλεματική τους μια χαρά δούλευε). Ίσως το καλοκαίρι να είναι πιο οργανωμένοι 🙂
Μπορεί όντως δεν αμφιβάλλω, πάντως τον χειμώνα παρόλο που είχε σχετικά συχνά λεωφορεία, τα δρομολόγια δεν ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα.

Όσο για τη διαμονή, είναι όντως αρκετά τσιμπημένη ειδικά στη Βαλέτα, αλλά αξίζει να επισημάνω (και σε αυτό συμφωνούν και φίλοι μου που πήγαν) ότι τα ξενοδοχεία τους προσφέρουν αναβαθμισμενες παροχές (Το 3αστερο τους είναι σαν 4αστερο)
Ήταν εξωφρενικά μεγάλη η διαφορά στην τιμή που δεν υπήρχε πραγματικά λόγος. Δε λέω ότι δεν αξίζει, ειδικά για όποιον μπορεί να τα διαθέσει, δεν κατάλαβα όμως επ' ουδενί τη μεγάλη αυτή άνοδο των τιμών στην Βαλέτα, που κατά τη γνώμη μου δε δικαιολογείται.

ακόμα ένα όμορφο ταξίδι! κατά τη γνώμη μου πήγες την καλύτερη εποχή!
Ακόμα ένα όντως, σ' ευχαριστώ. Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου, το αναφέρω και στα κείμενα, μου άρεσε ιδιαίτερα η εποχή που την είδα! :)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Συνεπέστατη γι’ ακόμα μια φορά και η Ryan όπως συνηθίζει τον τελευταίο καιρό, σε μια πολύ ήσυχη και γρήγορη πτήση επιστροφής, με τον επίλογο να μπαίνει λίγο πριν τις 12, σε μια εκδρομή που ξεκίνησα χωρίς υψηλές προσδοκίες αλλά ευτυχώς διαψεύστηκα πανηγυρικά.
Για τη Ryan σε θεωρώ τυχερό.
Σε ένα μέρος που πας για λίγες μέρες, σχεδόν πάντα θα ευχαριστηθείς βλέποντας τα ενδιαφέροντα που έχει. Έστω και λίγα. Αν έμενες δέκα μέρες ίσως βαριόσουν.
Επίσης το σπουδαιότερο: όταν αξιοποιείς το χρόνο σου, κάθε μέρος έχει πράγματα να σου δείξει. Εσύ απλά πρέπει να πας ως εκεί.
Εύχομαι σε όλα σου τα ταξίδια να επιστρέφεις ευχαριστημένος. Αυτό ζητάμε όλοι.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Μπράβο ψηλέ,πάρα πολύ ωραία η ιστορία σου και καταπληκτικες οι φωτογραφίες σου! Όλες οι φωτογραφίες αναδεικνύουν με το παραπάνω την αξία της διατήρησης των κτιρίων που έχουν μια ιστορία πίσω τους. Πιστεύω οτι ειδικά σε Βαλέτα και Μντινα, τα κτίρια δημιουργούν ένα αληθινό θεατρικό σκηνικό!!!
Ζήλεψα που επισκέφθηκες τις κατακόμβες του Άγιου Παύλου γιατί για εμάς ήταν το αξιοθέατο της λίστας που δεν καταφεραμε να πάμε. Πήγαμε νομιζω ημέρα Τρίτη, που είναι η μοναδική μέρα που είναι κλειστά! Και μου λέει η κόρη μου: καλά ρε μαμά,σήμερα βρήκαμε να ερθουμε :haha: ??Τουλάχιστον,επισκέφθηκαμε την υπέροχη Μντινα εκείνη τη μέρα.
Να είσαι γερός, να ταξιδεύεις,να φωτογραφίζεις και να μας τα εξιστορείς!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε ένα μέρος που πας για λίγες μέρες, σχεδόν πάντα θα ευχαριστηθείς βλέποντας τα ενδιαφέροντα που έχει. Έστω και λίγα. Αν έμενες δέκα μέρες ίσως βαριόσουν.
Επίσης το σπουδαιότερο: όταν αξιοποιείς το χρόνο σου, κάθε μέρος έχει πράγματα να σου δείξει. Εσύ απλά πρέπει να πας ως εκεί.
Πολύ μεγάλη αλήθεια αυτή που γράφεις, δε την είχα σκεφτεί ποτέ αυτή την προσέγγιση. Ίσως να είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δεν έχω έως τώρα παράπονο από ταξίδι. ;)
Σ' ευχαριστώ πολύ για όσα γράφεις, να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε!

Όλες οι φωτογραφίες αναδεικνύουν με το παραπάνω την αξία της διατήρησης των κτιρίων που έχουν μια ιστορία πίσω τους. Πιστεύω οτι ειδικά σε Βαλέτα και Μντινα, τα κτίρια δημιουργούν ένα αληθινό θεατρικό σκηνικό!!!
Όπως τα λες είναι, ένα θεατρικό σκηνικό που είμαστε τυχεροί και βλέπουμε. Όλες οι πόλεις της Μάλτας το δίνουν αυτό, περισσότερο σίγουρα αυτές οι δύο.
Όσο για τις κατακόμβες, ευτυχώς που είδα και κάτι κι έχω να λέω.:haha:
Στο τέλος όμως με κούρασαν, αλλά άξιζε τον κόπο.
Μπράβο ψηλέ,πάρα πολύ ωραία η ιστορία σου και καταπληκτικες οι φωτογραφίες σου!
Να είσαι γερός, να ταξιδεύεις,να φωτογραφίζεις και να μας τα εξιστορείς!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την ανάγνωση, ανταποδίδω με υγεία!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μπράβο @psilos3,πολύ καλή ιστορία και όπως πάντα με χρήσιμες πληροφορίες και ωραίες φωτογραφίες.Αν κατάλαβα καλά δεν μπήκες να δεις τον καθεδρικό ναό του St. John's......
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Μπράβο @psilos3,πολύ καλή ιστορία και όπως πάντα με χρήσιμες πληροφορίες και ωραίες φωτογραφίες.Αν κατάλαβα καλά δεν μπήκες να δεις τον καθεδρικό ναό του St. John's......
Κρατιομουν μην το πω πρωτη αλλα ειναι το high light του νησιου. Οπως και ο καθεδρικος της Mdina με το απιστευτο πατωμα.
Την επομενη φορα, αν και ολο και ακριβαινει, που θα φτασει δεν ξερω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπράβο @psilos3,πολύ καλή ιστορία και όπως πάντα με χρήσιμες πληροφορίες και ωραίες φωτογραφίες.Αν κατάλαβα καλά δεν μπήκες να δεις τον καθεδρικό ναό του St. John's......
Σ' ευχαριστώ πολύ! Το είχα στα υπόψιν μου αλλά δε μπήκα οχι. Απογοητεύτηκα πολύ πάντως με το απ' έξω.
Κρατιομουν μην το πω πρωτη αλλα ειναι το high light του νησιου. Οπως και ο καθεδρικος της Mdina με το απιστευτο πατωμα.
Ετσι, να μεινει και κάτι για την επόμενη, που ήδη μαζεύτηκαν αλλα τόσα που δεν έκανα. :haha:
Μου φαίνεται θα ναι πιο σύντομα η άλλη φορά.
ολο και ακριβαινει, που θα φτασει δεν ξερω
Ε καλά τώρα, τι πιο σύνηθες τον τελευταίο χρόνο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
@psilos3 επειδη τη δευτερη φορα που πηγα δεν μπηκαμε απο βαρεμαρα να ξυπνησουμε πρωι, αν πας σε ωρα λειτουργιας, ειναι δωρεαν οπως ολες οι εκκλησιες. Θα χασεις τον Καραβατζιο, αλλα αυτο που θα δεις ειναι πολυ σπουδαιο.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Απογοητεύτηκα πολύ πάντως με το απ' έξω.
Φάουλ και κίτρινη κάρτα @psilos3,πως το έκανες αυτό εσύ με τόση καλή προπόνηση :) Οπως είπε και η @paefstra είναι το high light του νησιού.Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τέτοιο πάτωμα σε καθεδρικό και έχω επισκεφθεί ουκ ολίγους.Αν επιτρέπεις 2 φωτογραφίες...................
st.JPG
st j.JPG
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τέτοιο πάτωμα σε καθεδρικό και έχω επισκεφθεί ουκ ολίγους
Εντυπωσιακό τουλάχιστον!o_O
Δικαιότατη η κίτρινη κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom