Η ταινία Κυνόδοντας στη λίστα των 9 για τα Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω να ξαναπω οτι η ταινια μου αρεσε παρα πολυ..
να τονισω ομως οτι γενικα μου αρεσουν τετοιου ειδους ταινιες..
και αφου η συγκεκριμενη ηταν και ελληνικη, ενας λογος παραπανω..
το αν ειναι αντιγραφη ή οχι, δεν μπηκα καν στην διαδικασια να το ψαξω..
εγω την ειδα και μου αρεσε..τοσο απλα..και μαλιστα και εμενα μου θυμισε παρομοιες ιστοριες που χω κατα καιρους διαβασεις στις ειδησεις..

μακαρι να μπει στην 5αδα, το περιμενουμε πως και πως!:clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Σφραγίδα δεν θεωρώ πως θα αφήσει. Κακή δεν την λέω, σε κάποια σημεία ίσως βαρετή ναι. Επιμένω ωστόσο πως περισσότερο μου άφησε αυτό που πρωτοέγραψα εμπειρία ή σοκ, παρά το ότι θα την ξαναέβλεπα.
Και για να μην δημιουργώ λάθος εντυπώσεις αλλά και για να μην πω πως έχω μέτρο σύγκρισης αντιγραφής ή όχι, αυτές που αναφέρεις δεν τις έχω δει. Ίσως θα πρεπε, δεν ξέρω, αλλά είπα δεν είμαι φαν τέτοιου είδους ταινιών. Ο Κυνόδοντας τυχαίως έπεσε στο διάβα μου και την είδα.
 

marakes

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Το γεγονός ότι έχει συζητηθεί τόσο πολύ αυτή η ταινία το προσμετρώ στα θετικά της. Προσωπικά, όταν τέλειωσε 1) δεν είχα καταλάβει πώς πέρασε η ώρα και 2) ένιωσα λες και είχα φάει μπουνιά στο στομάχι.
Νομίζω ότι ο φορμαλισμός της ταίριαξε απόλυτα με το σοκαριστικό θέμα, το οποίο καθόλου δεν εξέλαβα ως σοκ για το σοκ. Άσε που μου θύμισε λίγο τον -αγαπημένο- Haneke.
Νομίζω ότι τελικά... μου άρεσε! :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Kαι τα Σαγόνια του Καρχαρία είχαν συζητηθεί πολύ και είχαν σοκάρει ακόμα περισσότερο αλλά ήταν ένας τεράστιος λαπάς...

Εγώ προσωπικά και βαρέθηκα και εκνευρίστηκα αλλά γούστα είναι αυτά... γνώμη μου είναι ότι τα ίδια μας τα έχουν πει άλλοι και καλύτερα και παλιότερα... όσον αφορά το σοκ πιστεύω π.χ ότι η σκηνή του αδελφού και της αδελφής είναι κλασσική σκηνή σοκ για το σοκ... την βρήκα εκτός τόπου και χρόνου κακόγουστη και αρρωστημένη...
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Και εγώ βαρέθηκα και εκνευρίστηκα και ο εντυπωσιασμός μέσω του σοκ (όταν είναι ολοφάνερο ότι γίνεται για το σοκ) με ενοχλεί πάρα πολύ.
Εγώ δεν βλέπω κανένα θετικό στο να γίνεται ντόρος για μια ταινία. Αντίθετα, συνήθως είναι αρνητικό και η ταινία αδύναμη να κάνει ο,τιδήποτε άλλο πέρα από ντόρο. Και επίσης δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ότι είναι καλή ταινία για τα ελληνικά δεδομένα. Υπάρχουν ελληνικές ταινίες κλάσεις ανώτερες και χωρίς ίχνος τεχνασμάτων.
Τέλος, να πω και εγώ ότι τα όσκαρ με ενοχλούν και με εκνευρίζουν και οι οσκαρικές ταινίες είναι συνήθως μάπες. Μη θυμηθώ τώρα το Hurt Locker που είχε κερδίσει πέρσυ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η ταινία είναι μια εντυπωσιακή δουλειά που διαχειρίζεται με ωμό τρόπο διαστροφικά και αρρωστημένα θέματα τα οποία βρίσκονται συνήθως κρυμμένα στο υποσυνείδητο των ανθρώπων (και πάλι καλά!)... η σκηνοθεσία, το setting, οι ηθοποιοί και η τελική εικόνα δε θυμίζουν σε καμιά περίπτωση ελληνική παραγωγή... εντάξει δεν είναι και Festen, αλλά σαν τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό για ελληνικό φιλμ...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Όντως όμορφη ταινία, δείχνει με έξυπνο τρόπο την αποχαύνωση της κοινωνίας κι οτι τίποτα πλέον δεν μας κάνει εντύπωση...τα :shock: όλα!
Όσο για τη σκηνοθεσία τύφλα να έχουν οι αδερφοί Κοέν και το "I'm not there" ;)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Στην πεντάδα μπήκε αλλά βλέπω το Biutiful να το παίρνει, ελέω και Μπαρδέμ που για άλλη μια φορά είναι υποψήφιος για το Όσκαρ ανδρικού ρόλου. (Δεν θυμάμαι αν είναι α' ή β').
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Στην πεντάδα μπήκε αλλά βλέπω το Biutiful να το παίρνει, ελέω και Μπαρδέμ που για άλλη μια φορά είναι υποψήφιος για το Όσκαρ ανδρικού ρόλου. (Δεν θυμάμαι αν είναι α' ή β').
γιατι το λες αυτο?ο inarritu ειναι ουτως ή αλλως μεγαλος σκηνοθετης..
δεν περιμενε τον χαβιε για να κανει επιτυχια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.987
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom