Η ταινία Κυνόδοντας στη λίστα των 9 για τα Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
του inarritu είναι το biutiful??? Καλά! Σίγουρο χαρτί...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
του inarritu είναι το biutiful??? Καλά! Σίγουρο χαρτί...
το ειδα πριν λιγο και δεν τρελαθηκα..
ωραια η σκηνοθεσια, δεν λεω, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι η καλυτερη του ταινια..(μαλλον η χειροτερη)!!:roll:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Παιδιά τη χρυσή σφαίρα πάντως την πήρε το Haevnen (In a better world) της Δανίας, που όλοι λένε ότι είναι μια δυνατή υποψηφιότητα, επειδή είναι επαρκώς καλλιτεχνική, είναι σκανδιναβική (η ακαδημία έχει μια λατρεία για Σκανδιναβία και Γερμανόφωνες χώρες) και με πιο εμπορικό θέμα σε σχέση με τη δική μας σίγουρα.

Επίσης άκουσα πολύ καλά λόγια για την Καναδέζικη Incendies, παρ' όλο που όταν διάβασα το θέμα της απογοητεύτηκα λίγο, κλασική γαλλόφωνη ταινία σε σχέση με τις παλαιές γαλλικές αποικίες - δύο αδέλφια ανακαλύπτουν ότι έχουν οικογένεια στη μέση ανατολή και πάνε να εξερευνήσουν το παρελθόν τους.

Πάντως με μια μικρή έρευνα που έκανα για τον Κυνόδοντα, όλοι οι ξένοι κριτικοί λένε τα καλύτερα, δε το περίμενα καν... Μερικοί μάλιστα bloggers που έχουν blogs αποκλειστικά για τα Όσκαρ, έλεγαν ότι για αυτούς ο Κυνόδοντας ήταν τόσο καλός, που γι'αυτό και μόνο το λόγο δε θα προταθεί. Ενώ όταν προτάθηκε στις 9, είχαν μείνει άφωνοι (με τη θετική έννοια). Δεν περίμεναν μια τέτοια εξέλιξη και καταλόγισαν την υποψηφιότητα στην Ειδική Επιτροπή (είναι μια δευτερεύουσα επιτροπή που από τις 9 ταινίες διαλέγει τις 3 και συνήθως διαλέγει outsiders, π.χ. πέρυσι το Milk of Sorrow του Περού, που θεωρούταν ξανά "πολύ καλό για να μπει στα Όσκαρ" - και όμως μπήκε).
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
@latina:

Δεν λέω πως θα το πάρει εξαιτίας του Μπαρδέμ και φυσικά ο Ιναρίτου δεν "χρειάζεται" έναν ηθοποιό για να πει κάποιος αν είναι καλός ή όχι, απλά το γεγονός πως η ταινία έχει δύο υποψηφιότητες- και δη στον α' ανδρικό- σημαίνει πως έχει προωθηθεί και καταλλήλως αλλά και αρέσει ίσως περισσότερο. Και όπως και να το κάνουμε, ο Μπαρδέμ τα τελευταία χρόνια σαρώνει.

@dva scra:

Δεν το έχω δει το δανέζικο, επιφυλάσσομαι οπότε...
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε...... η πλειοψηφία των Οσκαρικών ταινιών είναι τεράστιες μπούρδες...Απλά να παραθέσω την άποψη μου όπως την έγραψα ένα χρόνο και κάτι πριν σε αυτό εδώ το φόρουμ... Ο ΚΥΝΟΔΟΝΤΑΣ...... κρίμα πολύ κρίμα...
συμφωνώ σε όλα σου τα σχόλια!!! έχω δει πολλές ταινίες και έχω κάνει συχνά και λάθος επιλογές αλλά τέτοια *@*@ΚΙ@ δεν ξαναείδα ποτέ!!!! αλήθεια πότε θα καταλάβουν οι Έλληνες σκηνοθέτες και ενίοτε και οι Έλληνες θατρικοί συγγραφείς ότι με το να αντιγράφουν ιδέες από το εξωτερικό, να σοκάρουν με σκηνές σεξ, βίας & ¨περίεργων" καταστάσεων που μάλιστα αποτελούν το μοναδικό που έχουν να δείξουν τα έργα τους και να περιλαμβάνουν ατελείωτο μπινελίκι σε αυτά, δεν τα κάνει άξια λόγου!!!! έλεος πια!!!!!


γιατι το λες αυτο?ο inarritu ειναι ουτως ή αλλως μεγαλος σκηνοθετης.. δεν περιμενε τον χαβιε για να κανει επιτυχια!
+1
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Όποιος δεν έχει δει τη ταινία, προτείνω να τη δεί.
Θα υποστεί βέβαια τεράστιο ψυχολογικό σοκ, αλλά είναι εμπειρία να δεί κανείς αυτή τη ταινία.
Και δέχομαι συγχαρητήρια, την είδα 2 φορές....:shock:
Έστω και με ακριβως 8 χρόνια καθυστερηση, είδα αυτό το αριστο για κάποιους η τερατο-ύργημα για άλλους.
Μεγάλο βασανιστήριο να καθησεις 1,30 ώρα και να αντέξεις αυτο το αλλόκοτο και ακαταλαβιστικο κινηματογραφικό αφήγημα.
Τα 40.000 χιλιάδες εισιτήρια που έκοψε δεν είναι καθόλου τυχαιο νούμερο.
Ήταν όντως μια εμπειρία η παρακολούθηση της ταινίας. Μιας πολύ αρνητικής εμπειρίας.
Ένιωσα ένα κινηματογραφικό ον ενός κατώτερου κινηματογραφικού Θεού.
 

Zoe the painter

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Κάποτε που συζητούσα επί του θέματος με εναν γνωστό μου είπε πως η ταινία..και κάθε είδους τέτοιες ταινίες έχουν σκοπό να σοκάρουν το θεατη..ωστε να κάνουν την τοποθέτηση τους πιο σαφής..
Εδώ προφανως χτυπιέται το "αγία οικογένεια".
Θα ήθελα να κανω έναν μικρο παραλληλισμό... όταν για παράδειγμα η αρχαια τραγωδία περνουσε τα δικά της μηνύματα..εκανε ποτε τον κόπο να γίνει χυδαία;..Ή μήπως με απόλυτη αξιοπρέπεια και σαφήνεια εδινε τελικα την καθαρση στον θεατή;!..
Είναι ατυχές να συγκρίνουμε καν τα δυο αυτά μεγεθη.. αλλά κουραστηκα να πρέπει να σοκάρομαι..
Αυτό δεν αποτελεί παρά μια εύκολη "κατασκευή" συναισθημάτων.. που σκοπό έχουν μια ακομη πιο ευκολη προσέγγιση φθηνού.. κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα.. εντυπωσιασμού.
Δεν χρειάζεται..παρα μια υγιής ευαισθησια και προσεγγιση στα προβλήματα της κοινωνιας και μια γενναια ματιά στο πως αυτά μπορούν να αναδεικτουν με σεβασμό στον θεατή.
Ο σεβασμός στην αισθητική του..στην ψυχή του.. είναι ο καταλύτης μιας όμορφης συνομιλίας... συγχωρέστε με..γιατι οτι γράφω το γράφω.. με τον απόλυτο σεβασμό και προς εκείνους που τους αρεσε η ταινία..
Οπως προειπα δεν είναι παρα η ταπεινη μου γνώμη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
όταν για παράδειγμα η αρχαια τραγωδία περνουσε τα δικά της μηνύματα..εκανε ποτε τον κόπο να γίνει χυδαία;..
To να βάζεις τον ήρωα να κάνει τέσσερα παιδιά με τη μάνα του και να το αποκαλύπτεις στο τέλος του έργου δεν το λες και το πιο συνηθισμένο τέλος. Λιγότερο σοκάρει ο Λάνθιμος απ' το Σοφοκλή.
 

Zoe the painter

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Χαχαχα σωστό και αυτό..μα ήθελα να τοποθετηθώ περισσοτερο στο τρόπο που δίδονται οι σκηνές..μια ωμή παρουσίαση...
Νομίζω πως σήμερα έχει χαθει η " αισθητική"..που είναι αρκετα σημαντικη ωστε.. όπως είπα.. σεβαστείς το θεατή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Νομίζω πρέπει να δεις και τις επόμενες ταινίες του Λάνθιμου, τις Άλπεις, το Ελάφι, τον Αστακό και θα αλλάξεις γνώμη... το στυλ του θυμίζει αυτό του απίστευτου Βίντερμπεργκ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Χαχαχα σωστό και αυτό..μα ήθελα να τοποθετηθώ περισσοτερο στο τρόπο που δίδονται οι σκηνές..μια ωμή παρουσίαση...
Νομίζω πως σήμερα έχει χαθει η " αισθητική"..που είναι αρκετα σημαντικη ωστε.. όπως είπα.. σεβαστείς το θεατή.
Οποιος δεν διαβασε η ειδε στο θεατρο και το σινεμα τον Τιτο Ανδρονικο σου Σεξπιρ να ταιζει την εχθρο του σε τραπεζι τα παιδια της μαγειρεμενα σε πιτα αφου τα εσφαξε, δεν φανταζεται ποση ωμοτητα υπηρχε παλια στη μυθοπλασια :haha:. Αυτη ηταν η αισθητικη παλια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom