Ινδονησία Θάλασσα γυαλί στα μέρη του Μπαλί...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν οι εκδρομές δεν είναι πληρωμένες και πρέπει να τις πληρώσεις extra μην τις πάρεις... θα βρεις καλύτερα την άκρη με δικό σου ξεναγό... το shopping στο Ubud και οι ελέφαντες μου βρωμάνε tourist trap...

Aν επικοινωνίσεις με τον Polo να είσαι σίγουρη ότι εκείνος γνωρίζει άριστα που πρέπει να σε πάει... εξήγησέ του τι θέλεις και θα σου φτιάξει εκείνος ένα άψογο πρόγραμμα... μια καλή ιδέα είναι να πας μακριά από τους τουρίστες στο Βόρειο μέρος του νησιού... δεν ξέρω όμως κατά πόσο σε παίρνει από πλευράς χρόνου...

Για το τρίτο που ρωτάς θα σου έλεγα να μην χάσεις με κανένα τρόπο το ηλιοβασίλεμα στο KUDETA... το μέρος είναι απλά υπέροχο...
Welcome to KU DE TA BALI

Για τον καιρό υπάρχουν δεκάδες site στο net... δεν είμαι η Πετρούλα...
 

kyriakos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σευχελλες
Ταξίδι-Όνειρο
σευχελλες
Γεια σας, πήγα να κλεισω για σευχέλλες αλλά στο πρακτορειο μου ειπαν οτι με συμφερει λογω χρημάτων καλύτερα το μπαλί. Μου είπε για 8 νύχτες 1.210 ευρώ μόνο με πρωινό. Αλλά έχω μπερδευτει αρκετά. Το νησι είναι μεγάλο και από οτι καταλαβα δεν ειναι για μπάνιο. Μπορεί κάποιος να με ενημερωσει πόσο κοστιζουν οι εκδρομές? και γενικά το φαγητο έξω? Γιατι το φτηνα ειναι σχετικο κάπως. Σας ευχαριστω
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γεια σας, πήγα να κλεισω για σευχέλλες αλλά στο πρακτορειο μου ειπαν οτι με συμφερει λογω χρημάτων καλύτερα το μπαλί. Μου είπε για 8 νύχτες 1.210 ευρώ μόνο με πρωινό. Αλλά έχω μπερδευτει αρκετά. Το νησι είναι μεγάλο και από οτι καταλαβα δεν ειναι για μπάνιο. Μπορεί κάποιος να με ενημερωσει πόσο κοστιζουν οι εκδρομές? και γενικά το φαγητο έξω? Γιατι το φτηνα ειναι σχετικο κάπως. Σας ευχαριστω
Δες εδώ: My Bali Guide Information for traveling to Bali Indonesia

Θα βρεις τις απαντήσεις σε όλες σου τις απορίες.
 

artemis_9

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη ή τυνήσια
Ταξίδι-Όνειρο
μαλδίβες
Γειά σου, βασικά μου άρεσε πολύ η περιγραφή του ταξιδιού σου. Σκέφτομαι και εγώ να πάω Μπαλί. Δεν ήταν μέσα στους προορισμόυς των σχεδίων μου αλλά όταν μου ειπαν να το ψάξω ενθουσιάστηκα και με την φυσική ομορφιά του και με τις τιμές του. Θέλω να σε ρωτήσω(και όποιος άλλος γνωρίζει βεβαια) να μου πεις αν αξίζει να κλείσω πακέτο ή να κλείσω ξνοδοχείο από εδω και να πάω μόνη μου. Ένα ξενοδοχείο που μου προτείνει το πρακτορείο είναι 555ευρώ τις 5νύχτες άρα σχεδόν 100 την βραδυα. Και εγώ το βρήκα ανεξάρτητα από το πρακτορείο 20ευρώ το ίδιο!!! Επομένως το πρακτορείο κερδίζει 80 ευρώ από μένα. Από την άλλη δεν έχω ξανακλείσει μέσω ιντερνετ δωμάτιο. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Βρήκα ξενοδοχεία 3,4,5 αστέρων από 20-80ευρώ τα πιο φτηνά. Παίζει κάτι πίσω από όλα αυτά? Και πες οτι κλείνω μεσω ιντερνετ μετά οι τιμές των εισητηρίων και των φόρων εκτός πρακτορείου θα είναι οι ίδιες? Πολύτιμες θα μου είναι οι πληροφορίες σας γιατι δεν ξέρω τι να κάνω? Το μόνο που θέλω είναι να καταφέρω να μείνω όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται. Ευχαριστώ!;)
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Στα ίχνη του Polo...

Kαλησπέρα!
Εκλεισα σε 15 ημέρες ταξίδι στο Μπαλί για μια εβδομάδα και συγκεκριμένα θα μεινω στο Bagus Jati στο Ubud. Μήπως γνωρίζει κάποιος ή ο κος Traveller που θα μπορούσα να βρω τον Polo μιας και μας ειπατε ότι είναι πολύ καλός ;
Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Kαλησπέρα!
Εκλεισα σε 15 ημέρες ταξίδι στο Μπαλί για μια εβδομάδα και συγκεκριμένα θα μεινω στο Jagus Bati στο Ubud. Μήπως γνωρίζει κάποιος ή ο κος Traveller που θα μπορούσα να βρω τον Polo μιας και μας ειπατε ότι είναι πολύ καλός ;
Ευχαριστώ!
το τιπ καταρχήν έχει χασει την αξία του μια και ο Polos έχει πλέον πρακτορείο και ο ίδιος κάνει λιγότερα και επιλεγμένα τουρ. στέλνει καποιον απ' αυτούς που δουλεύουν γι αυτόν.
μόλις γύρισα από 4ημερο τουρ με αυτούς. το πρακτορείο βέβαια διακρίνεται από σοβαρότητα και όλοι οι οδηγοί από ευγένεια, προθυμία και απόλυτη ακρίβεια στα ραντεβού. και flexibility για ότι επιθυμείτε. το συστήνω το πρακτορείο. σχεδίασε μόνο τη διαδρομή ή τι ακριβώς θέλεις πριν ζητήσεις προσφορά.
Bali Day Trip Contact Us
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.370
Kαλησπέρα!
Εκλεισα σε 15 ημέρες ταξίδι στο Μπαλί για μια εβδομάδα και συγκεκριμένα θα μεινω στο Jagus Bati στο Ubud. Μήπως γνωρίζει κάποιος ή ο κος Traveller που θα μπορούσα να βρω τον Polo μιας και μας ειπατε ότι είναι πολύ καλός ;
Ευχαριστώ!
Εγώ θα ξανασκεφτόμουν το Bagus Jati (και όχι Jagus Bati). Πρώτον και βασικότερο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ Ubud, είσαι απομονωμένος και μακριά από το χωριό (και δηλ. από τις ωραίες βόλτες τριγύρω, τα εστιατόρια, τις παραστάσεις κτλ). Δεύτερον, με τα χρήματα που δίνεις εκεί, βρίσκεις πολύ καλύτερο κατάλυμα δίπλα στο χωριό. Δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις τόσο μακριά και να δώσεις τόσα χρήματα, αλλά φυσικά εσύ αποφασίζεις.
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Ωχ! Τώρα με άγχωσες γιατί μόλις το έκλεισα. Το είδα πολύ ωραίο από το διαδίκτυο και σκέφτηκα ότι θα είναι υπέροχο έτσι απομονωμένο. Το φαντάζομαι ότι θα είμαι μακρυά από το χωριό αλλά ελπίζω ότι θα μπορώ να βρω κάποιον αν το χρειάζομαι να με κατεβάζει. Τι νομίζεις κι εσύ;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.370
Ωχ! Τώρα με άγχωσες γιατί μόλις το έκλεισα. Το είδα πολύ ωραίο από το διαδίκτυο και σκέφτηκα ότι θα είναι υπέροχο έτσι απομονωμένο. Το φαντάζομαι ότι θα είμαι μακρυά από το χωριό αλλά ελπίζω ότι θα μπορώ να βρω κάποιον αν το χρειάζομαι να με κατεβάζει. Τι νομίζεις κι εσύ;
Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ μακριά και θα πληρώνεις συνέχεια ταξί, χώρια του ότι δε θα έχεις την όρεξη να "πεταχτείς" στο δωμάτιο για π.χ. ένα ντουζάκι. Υπάρχουν πολύ ήσυχα καταλύματα στο Ubud, δίπλα στην όλη φάση του χωριού.
 

etsakali

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Γάνδη-Μπριζ-Αμβ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Οι πληροφορίες όλων σας είναι πολύ χρήσιμες. Η περιγραφη σου GTS άψογη !
Εγώ φεύγω τη Δευτέρα για Μπαλί και Μπανγκόκ. Σίγουρα θα ψάξω να βρω το πρακτορειο του Polos. Η επικοινωνία γίνεται από τα τηλέφωνα που έχει στο site του ή υπάρχει και κάποιο γραφείο εκεί?

Επίσης έχω κάποιες απορίες που ελπίζω να με βοηθήσετε να τις λύσω.

1) Τρώγατε μόνο στα ξενοδοχεία και στα καλά εστιατορια? Μια γνωστή μου είπε ότι ήταν 5 μέρες άρρωστη στο Μπαλί από φαγητό. Επίσης σάφως και θα προσέχω και θα πίνω μόνο εμφιαλωμένο νερό αλλά με τα παγάκια τι γίνεται? το ποτά και οι καφέδες δεν έχουν παγάκια από το νερό τους?

2) Επίσης επειδή είμαι λάτρης της φωτογραφίας τόσο των τοπίων, όσο και των ανθρώπων και γενικά ότι όμορφο μου κάνει εντύπωση, ήθελα να ρωτήσω αν έχουν πρόβλημα να φωτογραφίζεις ναούς, τον κόσμο στο δρόμο, διάφορες τελετές, παραδοσιακούς χορούς. Γενικα αν υπάρχει τέτοιο θέμα.

3) Τα taxi το βράδυ είναι εύκολο για μεταφορά? π.χ. Αν θέλεις να πας για ποτό απο Ubud στη Kutha?

Μπορεί για κάποιους που έχουν πάει στα μέρη εκεί να είναι χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά για μένα είναι η πρώτη μου φορά όχι μόνο στο Μπαλί αλλά στην Ασία γενικότερα. Οπότε κάθε πληροφορία για αρχάριους δεκτή !!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Για το ταξί σου λέω στάνταρ οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.παρε οτι ώρα θέλεις ..οι μπαλινέζοι σέβονται τους ξένους και ειδικά τις γυναίκες..
φαγητό φάε αφοβα μαγειρεμένο και πλυμένα φρούτα..δεν επαθα ποτέ τίποτα.οι φίλοι σου μάλον ατύχησαν απο καποια κακή συγκυρία..
Φωτογραφίες καταλαβαίνεις που να παίρνεις ..αφού ταξιδεύεις τηρείς τους κώδικες που ισχύουν στην δική σου προσωπική αντίληψη.
Γενικά οι Μπαλινέζοι ειναι ζεστοί και χαρούμενοι άνθρωποι πολύ τίμιοι και γνήσιοι!
Μεμονωμένες "κακές" περιπτώσεις μπορεί να συναντήσεις παντού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.828
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom