Βόρεια Κορέα Θα ξαναγίνει της Κορέας!

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
VPN μπορούσες να χρησιμοποιήσεις εκεί;
Δεν υπάρχει κανενός είδους σύνδεση με το internet διαθέσιμη για τουρίστες στη Βόρεια Κορέα (ούτε και για τη συντριπτική πλειοψηφία των ντόπιων). Άρα φυσικά όχι και VPN.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δεν υπάρχει κανενός είδους σύνδεση με το internet διαθέσιμη για τουρίστες στη Βόρεια Κορέα (ούτε και για τη συντριπτική πλειοψηφία των ντόπιων). Άρα φυσικά όχι και VPN.
Πάντως, εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι (διαβάζοντας τις αναφορές σου αλλά και άλλων ανθρώπων που έζησαν εκεί και παρακολουθούν τις εξελίξεις) είναι ότι ο σημερινός ηγέτης της Βόρειας Κορέας δεν είναι καθόλου το "χαζό-παιδί-χαρά-γεμάτο" που θέλουν να τον παρουσιάζουν τα δυτικά μέσα. Ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει και πώς να το κάνει.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Τα τουρ πλέον έχουν περικόψει τελείως τους λόγους περί του μεγαλείου του ηγέτη και των προκατόχων του, που πλέον λέγονται president και chairman. Οι συνοδοί μας μας μίλαγαν γι αυτούς μόνο αν ρωτούσαμε.
Mε στεναχώρησες, περίμενα πως και πως να πάω και να κάνω γονυκλισίες στο μεγαλείο των ηγετών...ούτε ανθοδέσμες ούτε τίποτα δλδ;;; τα ισοπεδώσαμε όλα. Χάρηκα για το Arirang που νομίζω είναι η βασική αιτία μαζικής προσέλευσης τουριστών (μαζί με τους εορτασμούς).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χάρηκα για το Arirang που νομίζω είναι η βασική αιτία μαζικής προσέλευσης τουριστών (μαζί με τους εορτασμούς).
Ε ναι, προφανώς γι αυτό πήγαμε όλοι (ή σχεδόν όλοι).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πάντως, εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι (διαβάζοντας τις αναφορές σου αλλά και άλλων ανθρώπων που έζησαν εκεί και παρακολουθούν τις εξελίξεις) είναι ότι ο σημερινός ηγέτης της Βόρειας Κορέας δεν είναι καθόλου το "χαζό-παιδί-χαρά-γεμάτο" που θέλουν να τον παρουσιάζουν τα δυτικά μέσα. Ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει και πώς να το κάνει.
Δεν ξέρω ποιούς άλλους ανθρώπους εννοείς και τι βαρύτητα μπορεί να έχουν τα λεγόμενά τους, αλλά ναι.
Την είχα αυτή τη συζήτηση σήμερα σε ένα πιο κλειστό κύκλο ασχολούμενων με τη χώρα. Κοινή διαπίστωση όλων είναι πως πλέον έχει γίνει πολύ εύκολο στον κόσμο να καταπιεί οτιδήποτε γράφεται για τη ΒΚ, όσο ψεκασμένο κι αν είναι. Πάνω από τα μισά απ' όσα διαβάζουμε, ακόμα και σε μέσα όπως το BBC, είναι απλώς ψεκασμένο sensationalism. Κάθε χωριό χρειάζεται τον τρελό του...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το μαυσωλείο των ηγετών είναι πλέον κλειστό
Διόρθωση: ανοικτό είναι, απλά δε συμπεριλαμβάνεται υποχρεωτικά πιά σε όλα τα προγράμματα. Το beer tour of North Korea π.χ. πήγαν όλοι τους...
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για όποιον θέλει να αξιοποιήσει δημιουργικά ένα δίωρο, εδώ έχουν ανεβάσει τη φετινή παράσταση του Arirang / Mass Games. Δεν είναι από τη μέρα που την παρακολούθησα εγώ - τότε, λόγω της παρουσίας του Kim Jong Un στο στάδιο, τα μέρα ασφαλείας ήταν υπερ-δρακόντεια. Είναι από κάποια επόμενη παράσταση.

 

Stavros1988

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Έλα ρε παιδιά τώρα έλεος που θα βγάλουμε και μια φασιστική χώρα οτι είναι μια χαρά και όλες οι ειδήσεις είναι fake
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έλα ρε παιδιά τώρα έλεος που θα βγάλουμε και μια φασιστική χώρα οτι είναι μια χαρά και όλες οι ειδήσεις είναι fake
Διάβασες πουθενά τέτοιο ισχυρισμό σ' αυτή την ιστορία; Προσπάθησα να παρουσιάσω όσο πιο ουδέτερα μπορούσα κάποια πράγματα, αυτό επ' ουδενί δε σημαίνει ότι η χώρα είναι μια χαρά. Νομίζω ότι η κεντρική ιδέα για το absurdity του καθεστώτος προκύπτει, αλλά δεν κάνω πολιτική ανάλυση εδώ, γράφω ταξιδιωτική ιστορία για ένα μέρος στο οποίο η επίσκεψη είναι αντικειμενικά δύσκολη.

Όντως όμως ΚΑΠΟΙΕΣ (όχι φυσικά όλες) από τις ειδήσεις που κυκλοφορούν για τη χώρα είναι εξόφθαλμα fake. Υπάρχουν συγκεκριμένα κέντρα στη Νότια Κορέα που κατά καιρούς τις διοχετεύουν στο δυτικό τύπο, ο οποίος λατρέυει να τις αναδημοσιεύει γιατί πουλάνε καλά. Αυτό δεν αλλάζει κάτι, το καθεστώς Kim παραμένει άθλια καταπιεστική δικτατορία, αλλά δεν πίνει και το αίμα των πολιτών του με το καλαμάκι όπως ενίοτε παρουσιάζεται. Πρακτικά είναι πολύ δύσκολο πλέον να διακρίνει κανείς τις πραγματικές ειδήσεις από τις fake. Εύπεπτες ειδήσεις όπως για κάτι εκτελέσεις με πιράνχας, αμφίβολης προέλευσης, κάνουν το γύρο του Internet, αλλά πραγματικά ερευνητικά άρθρα όπως αυτό, που έχει ΠΟΛΥ ψωμί, μένουν στα ψιλά: https://www.gq.com/story/otto-warmbier-north-korea-american-hostage-true-story .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom