Βόρεια Κορέα Θα ξαναγίνει της Κορέας!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η ερώτησή μου είναι πώς θα μάθουν οι βορειοκορεάτικες αρχές τι ανεβάζεις?
Ξέρεις πόσους ρουφιάνους του Ηγέτη έχει αυτό το φόρουμ;

Ουουπς! Νά'τα, νάτα! Δεν πρόλαβα να το γράψω και ο πρώτος (ο αποπάνω) εκδηλώθηκε! :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taver Oκ μπορεί να ξαναπάς στην Βόρεια Κορέα για αυτό και δεν θες να ανεβάσεις κάποια πράγματα.
Η ερώτησή μου είναι πώς θα μάθουν οι βορειοκορεάτικες αρχές τι ανεβάζεις? Γιατί τους δικούς μας δεν νομίζω να τους νοιάζει.
Το internet είναι δημόσιο και indexed. Ήδη οι φοτωγραφίες της ιστορίας , στο flickr.com από το οποίο φορτώνουν, έχουν ~1.000 hits τη μέρα από αναζητήσεις που γίνονται στο internet για "north korea", "dprk", "pyongyang" κλπ. Οποιοσδήποτε ψάξει λίγο παραπάνω, νομοτελειακά θα πέσει και πάνω τους.

Υπάρχει λοιπόν φήμη ότι οι αρχές της ΒΚ ψάχνουν αναλυτικά το internet. Για οτιδήποτε βρούν, ξέροντας αναλυτικά ποιός ήταν σε ποιό μέρος και πότε, τους είναι εύκολο να φτάσουν στο συγκεκριμένο ταξιδιώτη, στο συνοδό του, στους συνταξιδιώτες του, κλπ. Και δεν είναι απαραίτητο ότι θα την πληρώσει ο ίδιος, κι όχι ο συνοδός που του επέτρεψε, ο πράκτορας που έκλεισε το ταξίδι ή ο επόμενος από το γκρούπ που θα ξαναπάει στη χώρα.

Προφανώς και δεν υπάρχει οποιοδήποτε θέμα σε σχέση με κρατικές αρχές χωρών του δυτικού κόσμου, όπως (ακόμα) η Ελλάδα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ακριβώς...την σήμερον δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις στοιχεία για τον οποιονδήποτε μέσω Internet, ιδίως έτσι όπως έχουμε βγάλει την προσωπική μας ζωή στο κλαρί (fb κτλ κτλ).
Η ΒΚ λοιπόν μας παρακολουθεί, σε αντίθεση με τις Δυτικές χώρες και τις υπηρεσίες τους που ΔΕΝ παρακολουθούν τους πολίτες τους ή πολίτες άλλων χωρών o_O
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι φωτογραφίες του taver της Β. Κορέας του σήμερα δείχνουν ένα πιο μοντέρνο πρόσωπο της χώρας (ειδικά της πρωτεύουσας) σε σχέση με αυτές της ιστορίας του traveller πριν μερικά χρόνια. Οπότε ίσως κάτι να συμβαίνει σε αυτή τη χώρα και σε ανάπτυξη και σε γενικότερες αλλαγές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι φωτογραφίες του taver της Β. Κορέας του σήμερα δείχνουν ένα πιο μοντέρνο πρόσωπο της χώρας (ειδικά της πρωτεύουσας) σε σχέση με αυτές της ιστορίας του traveller πριν μερικά χρόνια. Οπότε ίσως κάτι να συμβαίνει σε αυτή τη χώρα και σε ανάπτυξη και σε γενικότερες αλλαγές.
Μα η ιστορία του traveller δεν έχει φωτογραφίες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακριβώς...την σήμερον δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις στοιχεία για τον οποιονδήποτε μέσω Internet, ιδίως έτσι όπως έχουμε βγάλει την προσωπική μας ζωή στο κλαρί (fb κτλ κτλ).
Τι σχέση έχει η προσωπική μας ζωή και το fb; Η ΒΚ ξέρει ακριβώς που ήμουνα πότε, για τον απλό λόγο ότι αυτοί με πήγαν εκεί, και ήμουν συνεχώς με δική τους συνοδεία.

Η ΒΚ λοιπόν μας παρακολουθεί, σε αντίθεση με τις Δυτικές χώρες και τις υπηρεσίες τους που ΔΕΝ παρακολουθούν τους πολίτες τους ή πολίτες άλλων χωρών o_O
Το πας αλλού. Για να μη γίνει ... η ιστορία, το αφήνω εδώ. Τυχόν συνέχεια, σε άλλο θέμα παρακαλώ (στο off-topic?).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι φωτογραφίες του taver της Β. Κορέας του σήμερα δείχνουν ένα πιο μοντέρνο πρόσωπο της χώρας (ειδικά της πρωτεύουσας) σε σχέση με αυτές της ιστορίας του traveller πριν μερικά χρόνια. Οπότε ίσως κάτι να συμβαίνει σε αυτή τη χώρα και σε ανάπτυξη και σε γενικότερες αλλαγές.
Εγώ την είδα καρα-ολόιδια με αυτό που είδα πριν από 7-8 χρόνια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ την είδα καρα-ολόιδια με αυτό που είδα πριν από 7-8 χρόνια.
Δηλ ειχε κ τοτε TU 204? Δε νομιζω..κι αν εννοεις την ιστορια περαν των φωτο, βεβαια κ υπαρχουν διαφορες. Περα απο αυτες που ειπες (σουβενιραδικα απο το 2007 τουλαχιστον- τωρα γεμισε ο τοπος, κοσμος στο μετρο) ειπε και για καρτες sim, για πολλες στασεις μετρο που πας και για υποτυπωδη ιδιωτικη οικονομικη δραστηριοτητα (πλανοδιοι πωλητες, κιοσκια) ,παρουσα απο το 2009 τουλαχιστον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλ ειχε κ τοτε TU 204?
Αγνοώ τι είναι αυτό.
κι αν εννοεις την ιστορια περαν των φωτο
Απάντηση στο φίλο που είπε ότι είδε καινούρια κτίρια ήταν.
για πολλες στασεις μετρο που πας
εμεις είχαμε πάει σε 4 ή 5. (σε όλες εξαφανιζόταν ο κόσμος σε δευτερόλεπτα, γκρεμοτσακίζονταν στις σκάλες)
υποτυπωδη ιδιωτικη οικονομικη δραστηριοτητα (πλανοδιοι πωλητες, κιοσκια)
Υπήρχαν και τότε, είχαμε κάνει αγορές από αρκετούς από αυτούς , βασικά αγοράζαμε ό,τι πουλούσαν για την...εμπειρία της επικοινωνίας. Τότε μας το είχαν παρουσιάσει ως καινοτομία και άνοιγμα στην ιδιωτική αγορά, μας είχαν πάει και στα "πρώτα" ιδιωτικά μαγαζιά. Φαντάζομαι τώρα θα είναι κάπως περισσότεροι αλλά και ιδιωτικά κιόσκια είχε και από πλανώδιους ψωνίζαμε μπουρδίτσες.
Κρατικά σουβενιράδικα υπήρχαν, απλά οι τιμές ήταν γελοίες και τα περισσότερα ευτελή μας τα χάριζαν. Για sim δε θυμάμαι διότι δεν ήμουν κάτοχος κινητού, αλλά νομίζω πως κινητά και λάπτοπ μας τα πήραν στην είσοδο στη χώρα και μας τα επέστρεψαν στην έξοδο. Μάλιστα μια ανησυχία την είχαμε, διότι η είσοδος και η έξοδος έγιναν από διαφορετικά σημεία (αεροπορικά και χερσαία αντίστοιχα), αλλα τελικώς όλα ΟΚ.

Το τι διαφορές διαπίστωσα το ανέφερα, αλλά γενικά μου φαίνονται ασήμαντες αν σκεφτεί κανείς πόσος χρόνος έχει περάσει. Απλά -σε ό,τι αφορά τον τουρισμό-προφανώς αποφάσισαν να ανεβάσουν τις τιμές και να βγάζουν από τη μύγα ξύγκι. Τα προγράμματα των τουρ απ' ό,τι βλέπω στο ίντερνετ πάνω-κάτω τα ίδια είναι.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξέρεις πόσους ρουφιάνους του Ηγέτη έχει αυτό το φόρουμ;

Ουουπς! Νά'τα, νάτα! Δεν πρόλαβα να το γράψω και ο πρώτος (ο αποπάνω) εκδηλώθηκε! :haha:
Γιάφκα βορειοκορεατών το φόρουμ.
Οπότε το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να σου απαγορευτεί η είσοδος στην χώρα την επόμενη φορά?
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Το να αργείς να μπεις στο φόρουμ έχει και μερικά καλά. Όπως το να διαβάζεις μία κι έξω μια ιστορία και να τη φχαριστιέσαι από την πρώτη μέχρι την τευταία λέξη. Ταβεράκο ολόθερμες ευχαριστίες και βεβαίως συγχαρίκια για τον προορισμό. Μετά την επιτυχή γνωριμία με το σκληροπυρηνικό οριτζιναλ τύφλα να'χει η τουρκμένικη ιμιτασιόν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom