Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Καλησπέρα σε όλους. Σκοπεύω να πάω Ολλανδία τον Μάρτιο για 8 ημέρες. Η βάση μου θα είναι το Rotterdam όπου και θα μένω σε σπίτι. Θέλω να συνδυάσω και να δω όσο το δυνατόν περισσότερα και έχω στο μυαλό μου το παρακάτω πλάνο. Πιστεύετε είναι εφικτό?? Τα φώτα σας..

1. ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ-ΧΑΓΗ-ΟΥΤΡΕΧΤΗ
2. ΛΕΙΝΤΕΝ-ΓΚΟΥΝΤΑ
3. ΟΥΤΡΕΧΤΗ
4. ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
5. ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
6. ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ (ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ)
7. ΧΑΡΛΕΜ-ΖΑΑΝΤΑΜ
8. ΚΗΠΟΙ KEUFENHOF (ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΘΗΝΑ).

PLEASE την βοήθειά σας!!
Η Χαγη θελει ολη μερα. Γιατι τη βαζεις με την Ουτρεχτη?
Θα εβγαζα τη Γκουντα και θα εβαζα το Ντελφτ. Εκτος κι αν τρελαινεσαι για τυρια, οποτε ακυρο.
 

TravelForEver

Member
Μηνύματα
22
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία ?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Η Χαγη θελει ολη μερα. Γιατι τη βαζεις με την Ουτρεχτη?
Θα εβγαζα τη Γκουντα και θα εβαζα το Ντελφτ. Εκτος κι αν τρελαινεσαι για τυρια, οποτε ακυρο.
Αχ ναι έχεις δικιο την έχω και μόνη της την Ουτρέχτη.. Delft ήθελα να γράψω. Η αγωνία να τα οργανώσω βλέπεις. Αλλά το χω στο μυαλο μου Ροτερναμ-Χαγη -ντελφτ.. δεν γινεται σε μια μερα ε?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ναι γινεται με τρενα αν μονο τριγυριζεις στις πολεις. Αν θες να μπεις σε αξιοθεατα που ειναι ανοιχτα ως τις 5 συνηθως, πρεπει να διαλεξεις σε ποια θα αφιερωσεις τη μερα και σε ποια το απογευμα χωρις αξιοθεατα.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Αχ ναι έχεις δικιο την έχω και μόνη της την Ουτρέχτη.. Delft ήθελα να γράψω. Η αγωνία να τα οργανώσω βλέπεις. Αλλά το χω στο μυαλο μου Ροτερναμ-Χαγη -ντελφτ.. δεν γινεται σε μια μερα ε?
Καλημέρα,

-Για το Ντελφτ ξόδεψα ένα απόγευμα και πάλι δε μου έφτασε. Είναι μικρό αλλά θαυματουργό. Βέβαια ένα ολόκληρο απόγευμα είναι αρκετό. Απλά είναι όμορφο και ήθελα παραπάνω.
-Για τη Χάγη θες ολόκληρη μέρα σίγουρα ολόκληρη για να κάνεις περατζάδα σε όλη την πόλη.
-Το Ρότερνταμ είναι μεγάλο. Πήγα ένα βράδυ χωρίς προγραμματισμό και πάλι ένα σκούπισμα έκανα. Απλά θαύμασα τους ουρανοξύστες.
-Για το Άμστερνταμ είναι καλές δυο μέρες αν δεν θες να μπεις σε πολλά μουσεία.
-Ουτρέχτη δεν πήγα αλλά καλά έκανες και την έβαλες μια μέρα μόνη. Να σου πω ότι στα προάστεια έχει ένα τέλειο κάστρο. Ψάξε το λίγο.
-Βρυξέλλες μονοήμερη δεν ξέρω αν φτάνει. Δεδομένου ότι εγώ έκανα μονοήμερη Μπριζ και σίγουρα ήθελε διανυκτέρευση, θα περπατήσεις στην πόλη και θα τη χαζέψεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι αρκετό. Άλλωστε αυτό είναι και το νόημα της μονοήμερης. Απλά σκέψου τη Μπριζ εναλλακτικά, χωρίς να έχω άποψη για τις Βρυξέλλες. Θα σε μαγέψει.
-Χάαρλεμ & Ζααντάμ δεν πρόλαβα να πάω αλλά από πληροφορίες που είχα συλλέξει βγαίνουν σε μονοήμερη.
-Κήποι πριν την επιστροφή νομίζω βγαίνουν άνετα
-Γκούντα και Λέιντεν δεν πρόλαβα να πάω δεν μπορώ να σου πω άποψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αν το οικονομικο κομματι για τα τρενα δεν ειναι προβλημα, παιρνει καποιος μια γευση απο Βρυξελλες η Μπρυζ, αλλα ειναι φαρμακερα τα εισιτηρια.
Προσωπικα θεωρω must την ημερησια απο Ροτερνταμ στους ανεμομυλους Kinderdijk και απο κει στη Ντορντρεχτη, μια ημερησια που γινεται εξ ολοκληρου με waterbus απο το λιμανι του Ροτερνταμ και ειναι πολυ διαφορετικο το στιλ απο τα αμετρητα τρενα που θα παρεις για τοσες εκδρομες.
 

TravelForEver

Member
Μηνύματα
22
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία ?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλημέρα,

-Για το Ντελφτ ξόδεψα ένα απόγευμα και πάλι δε μου έφτασε. Είναι μικρό αλλά θαυματουργό. Βέβαια ένα ολόκληρο απόγευμα είναι αρκετό. Απλά είναι όμορφο και ήθελα παραπάνω.
-Για τη Χάγη θες ολόκληρη μέρα σίγουρα ολόκληρη για να κάνεις περατζάδα σε όλη την πόλη.
-Το Ρότερνταμ είναι μεγάλο. Πήγα ένα βράδυ χωρίς προγραμματισμό και πάλι ένα σκούπισμα έκανα. Απλά θαύμασα τους ουρανοξύστες.
-Για το Άμστερνταμ είναι καλές δυο μέρες αν δεν θες να μπεις σε πολλά μουσεία.
-Ουτρέχτη δεν πήγα αλλά καλά έκανες και την έβαλες μια μέρα μόνη. Να σου πω ότι στα προάστεια έχει ένα τέλειο κάστρο. Ψάξε το λίγο.
-Βρυξέλλες μονοήμερη δεν ξέρω αν φτάνει. Δεδομένου ότι εγώ έκανα μονοήμερη Μπριζ και σίγουρα ήθελε διανυκτέρευση, θα περπατήσεις στην πόλη και θα τη χαζέψεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι αρκετό. Άλλωστε αυτό είναι και το νόημα της μονοήμερης. Απλά σκέψου τη Μπριζ εναλλακτικά, χωρίς να έχω άποψη για τις Βρυξέλλες. Θα σε μαγέψει.
-Χάαρλεμ & Ζααντάμ δεν πρόλαβα να πάω αλλά από πληροφορίες που είχα συλλέξει βγαίνουν σε μονοήμερη.
-Κήποι πριν την επιστροφή νομίζω βγαίνουν άνετα
-Γκούντα και Λέιντεν δεν πρόλαβα να πάω δεν μπορώ να σου πω άποψη.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!!!
 

TravelForEver

Member
Μηνύματα
22
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία ?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αν το οικονομικο κομματι για τα τρενα δεν ειναι προβλημα, παιρνει καποιος μια γευση απο Βρυξελλες η Μπρυζ, αλλα ειναι φαρμακερα τα εισιτηρια.
Προσωπικα θεωρω must την ημερησια απο Ροτερνταμ στους ανεμομυλους Kinderdijk και απο κει στη Ντορντρεχτη, μια ημερησια που γινεται εξ ολοκληρου με waterbus απο το λιμανι του Ροτερνταμ και ειναι πολυ διαφορετικο το στιλ απο τα αμετρητα τρενα που θα παρεις για τοσες εκδρομες.
Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν κ γω τους ανεμόμυλους κ ίσως οι Βρυξέλλες βγουν απ' το πρόγραμμα αν κ είδα ότι αν κλείσεις νωρίς έχει 36 ευρώ το τρένο πήγαινε έλα και 20 ευρώ το λεωφορείο..όσο αφορά τα τρένα ξέρω ότι είναι τσουχτερά αλλα έμαθα για ένα πακέτο που μπορείς να "φορτώσεις" την ov-chipkaart γύρω στα 100 ευρώ κ περιλαμβάνει απεριόριστα τρένα Ολλανδίας για ένα μήνα(μόνο τρένα όμως όχι μετρο)..κ είπα αφού δεν θα πληρώσω ξενοδοχείο μιας κ θα μείνω σε σπίτι να τα δώσω εκεί..και νομίζω περιλαμβάνει κ το τρένο πήγαινε έλα στο αεροδρόμιο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Για την ευρυτερη περιοχη του Ροτερνταμ υπαεχει ημερησιο εισιτηριο που φτανεις μεχρι Gouda, Leiden και Dordrecht και περιλαμβανει ολα τα μεσα και τα Waterbus αλλα οχι τρενα. Εγω το χρησιμοποιησα τη μερα που πηγα ανεμομυλους και Dordrecht και συνεφερε.
Μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για την εκδρομη Χαγη και Delft ολες συνδεονται με τραμ. Περιλαμβανει και τα τραμ εντος Χαγης που ειναι ακριβα 3,5 ευρω ανα διαδρομη.
Οποτε ετσι μειωνεις τα τρενα. Απο το αεροδρομιο του Αμστερνταμ υπαρχει flixbus ολη μερα παμφθηνο.Μη φορτωσεις 100 ευρω, κατα τη γνωμη μου τα πετας.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...αλλα έμαθα για ένα πακέτο που μπορείς να "φορτώσεις" την ov-chipkaart γύρω στα 100 ευρώ κ περιλαμβάνει απεριόριστα τρένα Ολλανδίας για ένα μήνα(μόνο τρένα όμως όχι μετρο)...
Χρειάζεσαι ολλανδικό τραπεζικό λογαριασμό για να φορτώσεις την ov-chipkaart μέσω iDEAL ή paypal αν είσαι κάτοικος Βελγίου, Γερμανίας ή Λουξεμβούργου.

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν κ γω τους ανεμόμυλους...
Υπάρχει και το πιο εύκολα προσβάσιμο Zaanse Schans κοντά στο Zaandam για να δεις ανεμόμυλους. Φυσικά το μέρος είναι πιο βιομηχανικό απ' το Kinderdijk αλλά η μυρωδιά απ' το εργοστάσιο σοκολάτας απ' τη στιγμή που θα φτάσεις στο σιδηροδρομικό σταθμό θα σε αποζημιώσει.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ισως εννοουσε την Chip card που ειναι για τους μη κατοικους και δεν εχει εκπτωση. Κατα τη γνωμη μου ειναι αχρηστη, αφου μπορεις απο την εφαρμογη να βγαζεις εισιτηριο 5 λεπτα πριν φυγει το τρενο και να επιβιβαζεσαι ετσι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι αλλά νομίζω ότι στις ανώνυμες ov-chipkaart δεν μπορείς να φορτώσεις πακέτα όπως το μηνιαίο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.770
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom