Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ναι αλλά νομίζω ότι στις ανώνυμες ov-chipkaart δεν μπορείς να φορτώσεις πακέτα όπως το μηνιαίο.
Οι ανωνυμες δεν εχουν καμια διευκολυνση. Το πολυ το ημερησιο πασο 40+ ευρω. Χιλιες φορες καλυτερη η εφαρμογη να μη δεσμευονται λεφτα σε chip card (και τα flixbus για Αμστερνταμ).
 

TravelForEver

Member
Μηνύματα
22
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία ?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ναι αλλά νομίζω ότι στις ανώνυμες ov-chipkaart δεν μπορείς να φορτώσεις πακέτα όπως το μηνιαίο.
Δεν θα είναι ανώνυμη..μένει η αδερφή μ Ολλανδία και θα με βοηθήσει μ αυτό..οπότε ουσιαστικά θα βγάλω δική μ κ θα Μ την φορτώσει εκείνη με τον λογαριασμό της..και επειδή θέλω κ δύο φορές να πάω Άμστερνταμ θεωρουσα ότι θα τα βγάλει τα λεφτά της..αλλά με βάζετε σε σκέψεις..ρωτάω εδώ για το τι βολεύει να κάνω γιατί η αδερφή έχει πάει προσφάτως οπότε ταξιδιωτικά δεν μπορεί να με βοηθήσει γιατί δεν έχει πάει στα γύρω τριγύρω εκτός από λίγα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν έχεις άτομο Ολλανδία με chipkaart και συνδρομή (πχ ετήσια συνδρομή για -40% στις ώρες off-peak), μπορεί να σου βγάλει ανώνυμη και να ταξιδεύεις κι εσύ μαζί του με 40% έκπτωση σαν travel companion στις ώρες off-peak.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Σημειωσε αν δεν ειναι η αδερφη σου μαζι σου:
Απο και για αεροδρομιο: flixbus, το βρισκεις ακριβως απ εξω.
Για Χαγη και Delft: Τραμ με Tourist day ticket, καλυπτει και τα τραμ σε Ροτερνταμ και Χαγη.
Για ανεμομυλους και Dordrecht: Waterbus με Tourist day ticket, θα εχεις και δωρεαν τραμ ολη μερα στο Ροτερνταμ.
Αμστερνταμ: flixbus ειναι φτηνοτερο απο τρενο.
Leiden και κηπους : το τρενο ειναι πολυ πιο γρηγορο.
Gouda: τσεκαρε αν συμφερει τρενο η Day Tourist ticket για να εχεις και δωρεαν τραμ εκεινη τη μερα στο Ροτερνταμ.
Εγω θα χρησιμοποιουσα μονο 1-2 μερες τρενο, παντως και θα κοστιζε πολυ κατω απο 100 ευρω ολο αυτο.
 

TravelForEver

Member
Μηνύματα
22
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία ?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σημειωσε αν δεν ειναι η αδερφη σου μαζι σου:
Απο και για αεροδρομιο: flixbus, το βρισκεις ακριβως απ εξω.
Για Χαγη και Delft: Τραμ με Tourist day ticket, καλυπτει και τα τραμ σε Ροτερνταμ και Χαγη.
Για ανεμομυλους και Dordrecht: Waterbus με Tourist day ticket, θα εχεις και δωρεαν τραμ ολη μερα στο Ροτερνταμ.
Αμστερνταμ: flixbus ειναι φτηνοτερο απο τρενο.
Leiden και κηπους : το τρενο ειναι πολυ πιο γρηγορο.
Gouda: τσεκαρε αν συμφερει τρενο η Day Tourist ticket για να εχεις και δωρεαν τραμ εκεινη τη μερα στο Ροτερνταμ.
Εγω θα χρησιμοποιουσα μονο 1-2 μερες τρενο, παντως και θα κοστιζε πολυ κατω απο 100 ευρω ολο αυτο.
Δηλαδη θεωρείς ότι θα είναι πεταμένα λεφτά? το day tourist ticket πόσο στοιχίζει? δηλ ολες οι εκδρομες που ανεφερα και το πηγαινε ελα αεροδρομιο θα ειναι λιγοτερα λεφτα? κατα πάσα πιθανότητα θα είναι σε όλα αυτά και η αδερφή μαζί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το dsy ticket κοστιζει 15 ευρω. Σκεψου οτι για 2 διαδρομες με τραμ στη Χαγη θες 7 ευρω κσι βαλε ποσο το τραμ να πας στον σιδ. Σταθμο του Ροτερνταμ και πισω. Υπαρχουν κοστη που ειναι κρυφα αλλα οχι μικρα. Καποιες μερες το τρενο θα σου ειναι αχρηστο, πχ αν πας ανεμομυλους και Ντορντρεχτη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν σου βγάλει προσωπική ov-chipkaart και αν μπορέσεις να προγραμματίσεις τα μακρινά και ακριβότερα ταξίδια με τρένο Σαββατοκύριακο, κοίτα και το πακέτο NS Flex Weekend Vrij με 31 ευρώ/μήνα για δωρεάν τρένα σ' όλη την Ολλανδία απ' τις 18:30 όλες τις Παρασκευές του μήνα έως 04:00 όλες τις Δευτέρες του μήνα ή 34 ευρώ/μήνα με έξτρα παροχή το -40% στις off-peak ώρες των εργάσιμων ημερών (09:00-16:00, 18:30-06:30) Δυστυχώς αφού θα είσαι εκεί 8 μέρες θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις μόνο το ένα Σ-Κ. Το πακέτο μπορεί να ακυρωθεί στο τέλος του μήνα.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Οπως εχω αναφερει παραπανω θα βρεθω Ολλανδια για 3 ημερες και θα μεινω 2 βραδυα στο Αμστερνταμ και ενα βραδυ στην Ουτρεχτη.Η ερωτηση μου ειναι -μιας και δεν εχω κλεισει ακομα ξενοδοχείο -αν θα προτείνατε κάποια άλλη πόλη για μια βραδια εκτος της Ουτρεχτης.
Ευχαριστώ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Αμστερνταμ: flixbus ειναι φτηνοτερο απο τρενο.

Απο Άμστερνταμ για ποιές εκδρομές είναι καλύτερο flixbus απο τρένο; Μπερδεύτηκα λίγο με τις πολλές πληροφορίες.
Ντελφτ θέλω σίγουρα αλλά θα δω και για άλλες εκδρομές....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
@alma Η πιο ευκολη ειναι στη Χαγη και αξιζει παρα πολυ, πολυ ωραια το βραδυ, εστιατορια με καλο φαι σε νορμαλ τιμες, ζωντανη αλλα χωρις την τρελα του Αμστερνταμ, Βερμεερ στο μουσειο Mauritshouse. Απο κει τραμ για Ντελφτ σε μιση ωριτσα. Αξιζει να χαρειτε τη Χαγη και βραδακι και να επιστρεψετε με το τελευταιο
Το Ροτερνταμ δεν το γυρισα καθολου, νομιζω αξιζει επισης, αλλο υφος ομως, ουρανοξυστες, λιμανι κλπ.
Μια προταση: αν βαλετε πολλες εκδρομες επαρχια, ισως σας συμφερει καναδυο βραδια διαμονη στη Χαγη λογω φτηνοτερων ξενοδοχειων και μικροτερων σποστασεων. Εγω ετσι οργανωσα το 2ο ταξιδι στην Ολλανδια και το καταεχαριστηθηκα. Το Αμστερνταμ το ειχα καλυψει σε 3 μερες στο 1ο ταξιδι και δεν ειχα λογο να πεσω παλι στα πανακριβα ξενοδοχεια του για να δω επαρχια.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
@alma Η πιο ευκολη ειναι στη Χαγη και αξιζει παρα πολυ, πολυ ωραια το βραδυ, εστιατορια με καλο φαι σε νορμαλ τιμες, ζωντανη αλλα χωρις την τρελα του Αμστερνταμ, Βερμεερ στο μουσειο Mauritshouse. Απο κει τραμ για Ντελφτ σε μιση ωριτσα. Αξιζει να χαρειτε τη Χαγη και βραδακι και να επιστρεψετε με το τελευταιο
Το Ροτερνταμ δεν το γυρισα καθολου, νομιζω αξιζει επισης, αλλο υφος ομως, ουρανοξυστες, λιμανι κλπ.

Σε ευχαριστώ. Κι εγώ σκεφτόμουν και για Χάγη εκτός από Ντελφτ. Ρότερνταμ ο συνταξιδιώτης μου έχει πάει και δεν του άρεσε καθόλου αλλά κι εγώ επειδή πάω πρώτη φορά Ολλανδία και έχοντας διαβάσει ως τώρα 3 οδηγούς, το Ρότερνταμ δεν με έψησε όσο άλλες πόλεις, λέω να το αφήσω για άλλη φορά.

Χάγη πήγες με flixbus;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το δευτερο ταξιδι ειχε ολες τις διαμονες στη Χαγη. Το flixbus ηταν χρησιμο απο αεροδρομιο λογω τιμης..
Καμια σχεση με το τουριστικοτατο Αμστερνταμ, εχει ζωντανια το βραδυ, το κατευχαριστηθηκα. Για αυτο θα προτεινα δυο βραδια κι εκει.
Εγω βασικα μετα τη 2η επισκεψη στη χωρα δεν θα ξαναμενα Αμστερνταμ, αλλα ειναι το δικο μου γουστο αυτο, δεν τρελαινομαι με την κουλτουρα των coffee shops, δεν μου αρεσε ο τοσος τουρισμος, οι βρωμικοι δρομοι, θα προτιμουσα να πηγαινοερχομαι κανα δυο μερες απο μια νορμαλ πολη με νορμαλ κατοικους σε 40λ, πχ Ουτρεχτη η Χαγη, αλλα ειναι προσωπικο γουστο
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom