Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Θα ειμαστε 2 οδηγοι με δικο μας αμαξι και θελουμε να πιστευοθμε πως θα αντεξουμε
7 ωρες στο αυτοκινητο δεν ειναι κατι δυσκολο. Απλα ειναι σαν να πηγαινεις ημερησια εκδρομη στην Αθηνα απο τη Λαρισα και πισω την ιδια μερα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
... Αν είναι μόνο 7 ώρες. Οι Ολλανδοί είναι παλαβοί, οι περισσότεροι μένουν σε μια πόλη και δουλεύουν σε μιά άλλη, στις ώρες του commute επικρατεί χάος στους αυτοκινητόδρομους.
Αλλά και πάλι, αν μια μέρα έχει ας πούμε 16 ώρες εκτός ύπνου, και πολλές λέω, αν φας τις 7 στους δρόμους, και έχεις και να παρκάρεις/ξεπαρκάρεις, να φας κλπ, τι θα προλάβεις να δεις από μια μεγάλη πόλη όπως το Amsterdam?
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Πω τωρα προβληματιστηκα χειροτερα!

Με βλεπω να πηγαινω Ουτρεχτη ή Αμστερνταμ γιατι μου εχει κατσει ειναι η αληθεια αλλα ο προτασεις σου ειναι ενδιαφερουσες και θα παιξω σιγουρα κατι απο αυτα την Κυριακη.

Εχω αρκετες ερωτησεις μιας και εδω φαινεστε ολοι σας ψαγμενοι!
1) Αμστερναμ ή Ουτρεχτη (παντα για μονοημερη Σαββατου) ( εχουμε κανενα τιπ για το παρκατισμα;;;)
2)Για κυριακατικη μονοημερη, Λουξεμβουργο ή καποια αλλη πολη/περιοχη σε φαση μαξ 3ωρο (πχ μια απο τις προαναφερθεισες ή Λιλυ ή Λουξεμβουργο ή ..(the stage is yours)
3) Εχω χαθειιιι:eek::p
2) Αγαπημένο το Λουξεμβούργο, δίπλα από το Βέλγιο, το βλέπεις σχεδόν σε μία μέρα γιατί ειναι μαζεμμένο, αλλά την κινησούλα θα την βρεις μέχρι να φτάσεις γιατί την Κυριακή γίνονται οι εξορμήσεις.

1)θα συμφωνήσω με τους συμφορουμήτες πως είναι μακρυά και είναι κρίμα να κάψεις το Αμστερνταμ με λίγες ώρες, θέλει να του αφιερώσεις παραπάνω από μία μέρα για να το απολαύσεις. Αλλά αφού σου έχει κάτσει εγώ θα σου έλεγα Ουτρέχτη. Είναι μικρότερη, μαζεμμένη σχετικά, σε μια μέρα τη βλέπεις. Συμβουλή μου να δεις τον καιρό πριν πας, γιατί οκ βροχερό το κλίμα της Ολλανδίας αλλά η Ουτρέχτη δείχνει τη γραφικότητά της με τον ήλιο.
Επίσης θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τα flix bus. Σε περίπτωση που έχει βολικά δρομολόγια θα σου έλεγα να το προτιμήσεις από το αμάξι σας, θα είναι πιο ξεκούραστη η επιστροφή, είναι μακρινή η απόσταση, είναι πολύ φθηνό (γιαυτό δεν προτείνω τρένο που είναι πανακριβο) και δεν θα χρειαστεί να ψάνχεις πάρκιγκ κτλ, σε αφήσει στο κέντρο της πόλης.

3)όλοι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Μεταξυ Ροτερνταμ και Μααστριχτ για 2ημερο που θα επιλεγατε? @taver τα φωτα σου που τα εχεις δει και ελεγες θετικα για το Ροτερνταμ. Εγω το Ροτερνταμ το θελω για πινακοθηκες, αλλα το Μααστριχτ ειναι ομορφουλι, οπως το βλεπω
Κλινω καπως προς το Μααστριχτ γιατι ειναι λιγο απομερο και δεν το βλεπω για επισκεψη πολυ ευκολα σε αλλο ταξιδι και μπαινει και λιγο Αααχεν.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μεταξυ Ροτερνταμ και Μααστριχτ για 2ημερο που θα επιλεγατε? @taver τα φωτα σου που τα εχεις δει και ελεγες θετικα για το Ροτερνταμ. Εγω το Ροτερνταμ το θελω για πινακοθηκες, αλλα το Μααστριχτ ειναι ομορφουλι, οπως το βλεπω
Κλινω καπως προς το Μααστριχτ γιατι ειναι λιγο απομερο και δεν το βλεπω για επισκεψη πολυ ευκολα σε αλλο ταξιδι και μπαινει και λιγο Αααχεν.
Το ειχα κανει ανάποδα. Άαχεν κι από εκεί Μάαστριχτ, πανεμορφεςπολεις κι οι δυο! Τότε που πηγα είχε και λεωφορείο, νομίζω αριθμός 50, που συνέδεε τις δυο πολεις σε πολυ καλυτερη τιμή από το τρένο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Το ειχα κανει ανάποδα. Άαχεν κι από εκεί Μάαστριχτ, πανεμορφεςπολεις κι οι δυο! Τότε που πηγα είχε και λεωφορείο, νομίζω αριθμός 50, που συνέδεε τις δυο πολεις σε πολυ καλυτερη τιμή από το τρένο.
Εχει και flixbus ολη μερα. Βρισκω πολυ καλες τιμες στη διαμονη στο Αααχεν και καπως νορμαλ για Ολλανδια στο Μααστριχτ. Λεει το βραδυ στο Μααστριχτ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μεταξυ Ροτερνταμ και Μααστριχτ για 2ημερο που θα επιλεγατε? @taver τα φωτα σου που τα εχεις δει και ελεγες θετικα για το Ροτερνταμ. Εγω το Ροτερνταμ το θελω για πινακοθηκες, αλλα το Μααστριχτ ειναι ομορφουλι, οπως το βλεπω
Κλινω καπως προς το Μααστριχτ γιατι ειναι λιγο απομερο και δεν το βλεπω για επισκεψη πολυ ευκολα σε αλλο ταξιδι και μπαινει και λιγο Αααχεν.
Ε, και στα δυο πρέπει να πας κάποτε :) . Rotterdam έχει πολλά μέρη τριγύρω να συνδιάσεις (νομίζω έχεις πάει ήδη στα περισσότερα, αν ενθυμούμαι καλώς), αλλά η πινακοθήκη δε με είχε ενθουσιάσει (αλλά ξέρω ότι έχουμε διαφορετικά γούστα).
Το Maastricht είναι όμορφο αλλά "λίγο" για ολόκληρο διήμερο. Πρέπει να βάλεις και τριγύρω μέρη (Aachen ή/και Liege)....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Ε, και στα δυο πρέπει να πας κάποτε :) . Rotterdam έχει πολλά μέρη τριγύρω να συνδιάσεις (νομίζω έχεις πάει ήδη στα περισσότερα, αν ενθυμούμαι καλώς), αλλά η πινακοθήκη δε με είχε ενθουσιάσει (αλλά ξέρω ότι έχουμε διαφορετικά γούστα).
Το Maastricht είναι όμορφο αλλά "λίγο" για ολόκληρο διήμερο. Πρέπει να βάλεις και τριγύρω μέρη (Aachen ή/και Liege)....
Εχω δει τα παντα γυρω απο το Ροτερνταμ εκτος απο το Ροτερνταμ.
Επειδη σκεφτομαι οτι θα ξεχαρμανιασω απο πινακοθηκες στις Βρυξελλες και δευτερη φορα Αμβερσα, χμμμ, ισως καλυτερα το απομερο.
Επισης εχουμε 10ωρο στοπ οβερ καθαρο στο Παρισι και θα γινει κι εκει μια καταδρομικη σε μουσειο (ακομη δεν εχω σκεφτει ποιο) , οποτε οκ, μην το φορτωσω τοσο.
Μααστριχτ και Ααχεν, λοιπον. Η απορια μου ειναι αν αξιζει για βραδυ το Μααστριχτ η ειναι ψοφιο και να μεινουμε 2 νυχτες Αααχεν που κοστιζει και παμφθηνα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω δει τα παντα γυρω απο το Ροτερνταμ εκτος απο το Ροτερνταμ.
Επειδη σκεφτομαι οτι θα ξεχαρμανιασω απο πινακοθηκες στις Βρυξελλες και δευτερη φορα Αμβερσα, χμμμ, ισως καλυτερα το απομερο.
Επισης εχουμε 10ωρο στοπ οβερ καθαρο στο Παρισι και θα γινει κι εκει μια καταδρομικη σε μουσειο (ακομη δεν εχω σκεφτει ποιο) , οποτε οκ, μην το φορτωσω τοσο.
Μααστριχτ και Ααχεν, λοιπον. Η απορια μου ειναι αν αξιζει για βραδυ το Μααστριχτ η ειναι ψοφιο και να μεινουμε 2 νυχτες Αααχεν που κοστιζει και παμφθηνα.
Μεταξύ Maastricht και Aachen θα προτιμούσα να μείνω στο πρώτο (πολύ πιο ζωντανό).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Απο 20 Ιουνη στο Αμστερνταμ πληρωνεις το εισιτηριο του τραμ με το κινητο μεσω NFC.
Αν θελω να χρεωσω 2 εισιτηρια για 2 ατομα μπαινοντας πως γινεται?
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
63
Likes
302
υπάρχει από το Δεκέμβριο αυτό σε όλα τα μέσα, δεν είναι από τώρα. Για 2 άτομα, 2 ξεχωριστές κάρτες ή κινητά. Απλά μην ξεχάσεις να κάνεις check out με την ίδια κάρτα/κινητό όταν βγεις.

Αν δεν έχεις 2 κάρτες, παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν δουλεύει, θαρρώ πώς αν έχεις την Χ κάρτα συνδεδεμένη στο Apple/google pay σου αλλά την έχεις και στα χέρια, μπορείς να χτυπήσεις μία το κινητό και μία την κάρτα (το ίδιο και στην έξοδο). Με επιφύλαξη βέβαια αυτό. Αλλίως απλά 2 ξεχωριστές κάρτες.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
868
Likes
1.929
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
υπάρχει από το Δεκέμβριο αυτό σε όλα τα μέσα, δεν είναι από τώρα. Για 2 άτομα, 2 ξεχωριστές κάρτες ή κινητά. Απλά μην ξεχάσεις να κάνεις check out με την ίδια κάρτα/κινητό όταν βγεις.

Αν δεν έχεις 2 κάρτες, παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν δουλεύει, θαρρώ πώς αν έχεις την Χ κάρτα συνδεδεμένη στο Apple/google pay σου αλλά την έχεις και στα χέρια, μπορείς να χτυπήσεις μία το κινητό και μία την κάρτα (το ίδιο και στην έξοδο). Με επιφύλαξη βέβαια αυτό. Αλλίως απλά 2 ξεχωριστές κάρτες.
Πριν 15 μέρες έχοντας λόγω κλοπής μόνο την Revolut χρησιμοποιήσαμε στο μετρό του Άμστερνταμ αυτή περνώντας την δύο φορές. Λειτούργησε αλλά ήθελε απόσταση μερικών δευτερολέπτων για το δεύτερο άτομο. Το ίδιο και στις Βρυξέλλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom