Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πολλοι ξεκινανε την Ιταλια χωρις τη Ρωμη, τη Γαλλια χωρις το Παρισι (εγω 4 φορες), το Βελγιο χωρις τις Βρυξελλες (εγω 2 φορες) , την Τουρκια χωρις την Αγκυρα (εγω 3 φορες) την Σουηδια χωρις τη Στοκχολμη (εγω μια φορα), την Ελβετια χωρις τη Βερνη (εγω μια φορα), τη Βουλγαρια χωρις τη Σοφια (εγω μια φορα), την Ισπανια χωρις τη Μαδριτη (εγω 2 φορες), τη Β. Μακεδονια χωρις τα Σκοπια (εγω μια φορα) :p
Πέρα από την πλάκα δε μου φαίνεται παράλογο και επίσης και εγώ το κάνω. Η ομορφιά μιας πόλης δεν έχει να κάνει ούτε με το μέγεθος ούτε αν είναι πρωτεύουσα.
Απλά η συγκεκριμένη χώρα κατά τη γνώμη μου, που θεωρώ ότι δεν έχει να επιδείξει τρελά πράγματα, ούτε διαφοροποιείται ιδιαίτερα στο σύνολό της (δεν είναι ούτε Ιταλία, ούτε Γαλλία, ούτε Ισπανία κτλ...), μου φαίνεται ότι ως πρώτη επιλογή θα πρέπει να είναι το Άμστερνταμ, το οποίο έτσι και αλλιώς διαφοροποιείται από την υπόλοιπη Ευρώπη και έχεις να κερδίσεις νέες εικόνες και εμπειρίες.
Η προσωπική μου αίσθηση είναι εννοείται...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Πέρα από την πλάκα δε μου φαίνεται παράλογο και επίσης και εγώ το κάνω. Η ομορφιά μιας πόλης δεν έχει να κάνει ούτε με το μέγεθος ούτε αν είναι πρωτεύουσα.
Απλά η συγκεκριμένη χώρα κατά τη γνώμη μου, που θεωρώ ότι δεν έχει να επιδείξει τρελά πράγματα, ούτε διαφοροποιείται ιδιαίτερα στο σύνολό της (δεν είναι ούτε Ιταλία, ούτε Γαλλία, ούτε Ισπανία κτλ...), μου φαίνεται ότι ως πρώτη επιλογή θα πρέπει να είναι το Άμστερνταμ, το οποίο έτσι και αλλιώς διαφοροποιείται από την υπόλοιπη Ευρώπη και έχεις να κερδίσεις νέες εικόνες και εμπειρίες.
Η προσωπική μου αίσθηση είναι εννοείται...
Το βρηκα επαναμβανομενο και κυριως βρωμικο. Αν δεν ειχε τα δυο υπερμουσεια δεν θα ηταν ανωτερο απο μικροτερες πολεις. Θα ξαναπαω το καλοκαιρι υπο την πιεση του γιου μου, αλλα θα προτιμουσα να δω το Ροτερνταμ αν επελεγα εγω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το βρηκα επαναμβανομενο και κυριως βρωμικο. Αν δεν ειχε τα δυο υπερμουσεια δεν θα ηταν ανωτερο απο μικροτερες πολεις. Θα ξαναπαω το καλοκαιρι υπο την πιεση του γιου μου, αλλα θα προτιμουσα να δω το Ροτερνταμ αν επελεγα εγω.
Επαναλαμβανόμενο ναι, σε σχέση με τον εαυτό του όμως. Διαφορετικό σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Βρώμικο ειδικά αργά το βράδυ και νωρίς το πρωί. Όμως μου άρεσε η χαλαρότητα που βγάζει η πόλη με ότι καλό και κακό συνεπάγεται. Το Ρότερνταμ το βρήκα αδιάφορο. Ένα πολύ μικρό γραφικό λιμανάκι εχει και κάποια κτίρια με αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Προσωπικά, πήγα δεν πήγα, το ίδιο και το αυτό.
Υγ. Τελικά έχω πάει νότο, αλλά μόνο Ρότερνταμ. :D
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το βρηκα επαναμβανομενο και κυριως βρωμικο. Αν δεν ειχε τα δυο υπερμουσεια δεν θα ηταν ανωτερο απο μικροτερες πολεις. Θα ξαναπαω το καλοκαιρι υπο την πιεση του γιου μου, αλλα θα προτιμουσα να δω το Ροτερνταμ αν επελεγα εγω.
Θα μπορούσες να πας στο Ρότερνταμ και να αφήσεις το γιο στο Άμστερνταμ μόνο του. Νομίζω θα το προτιμούσε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θα μπορούσες να πας στο Ρότερνταμ και να αφήσεις το γιο στο Άμστερνταμ μόνο του. Νομίζω θα το προτιμούσε.
Χαχαχα! Εύστοχο αλλά νομίζω είναι μικρός ακόμα. Δεν νομίζω να τη ρωτήσει όταν έρθει η ώρα του....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Χαχαχα! Εύστοχο αλλά νομίζω είναι μικρός ακόμα. Δεν νομίζω να τη ρωτήσει όταν έρθει η ώρα του....
Θα μπορούσες να πας στο Ρότερνταμ και να αφήσεις το γιο στο Άμστερνταμ μόνο του. Νομίζω θα το προτιμούσε.
Ξεκιναει απο Λονδινο με την ενηλικιωση. Τα 'παμε, τα συμφωνησαμε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Ο μήνας είναι κατάλληλος θεωρείτε για Ολλανδία ;;
Αν ειχα επιλογη θα πηγαινα ανοιξη και συγκεκριμενα τον Απριλη για να επισκεφθω τα τουλιποχωραφα και τους κηπους. Εννοειται βεβαια οι τιμες τοτε ανεβαινουν...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Ο μήνας είναι κατάλληλος θεωρείτε για Ολλανδία ;;
Ο μήνας είναι απρόβλεπτος για Ολλανδία. Να έχετε προετοιμαστεί για τα χειρότερα (βροχές και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες) και θα είστε οκ, μιας και κανεις δεν μπορεί να προβλέψει τις συνθηκες από τώρα. Αν δείτε όντως ότι ο καιρός δεν είναι με το μέρος σας τότε η χώρα έχει μουσεία να επισκεφθείτε. Οι τιμές σε διαμονή είναι αρκετά προσιτές για τα δεδομένα της χώρας.

ΥΓ. Θεωρώ το Ροντερνταμ και τη Χάγη αρκετά ενδιαφέροντα και διαφορετικά από τις υπόλοιπες ολλανδικές πόλεις. Το Άμστερνταμ σίγουρα αξίζει επίσκεψη και μέρες. Είναι ένα καλό ταξίδι για μια πρώτη γνωριμία με τη χώρα. Σίγουρα δεν είναι βρώμικο παντού. Κοιτάξτε τιμές και τι σας βολεύει μιας και οι αποστάσεις γενικά ειναι μικρές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Ολλανδία έχει από τους πιο απρόβλεπτους καιρούς. Έχω τύχει σε Απρίλιο όπου το πρωί ήμουν έξω με κοντομανικο και αργά το μεσημέρι άρχισε να χιονίζει. Έχω πετύχει και χειμώνα με ήλιο αλλά εξαιτίας της υπερβολικής υγρασίας που έχει η χώρα το κρύο τρυπάει κόκκαλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom