Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
καλησπερα σας. παω οργανομενη εκδρομη με 3 δινυκτερευσεις αμστερνταμ. η μια μερα ειναι στα ψαροχωρια. αξιζει ή να μεινουμε κεντρο για εξερευνηση; ευχαριστω
Αν δεν αυξάνεται πολύ το κόστος της εκδρομής να μείνετε όσο πιο κέντρο μπορείτε γιατί είναι λίγες οι μέρες και είναι κρίμα να χάνετε χρόνο στις μετακινήσεις. Προτείνω κι έναν ωραίο καφέ στο Haarlem που πάτε εύκολα με τρένο και είναι αξιαγάπητο, έτσι για 2-3 ωρίτσες
 

ioanna_drg

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα, θα ταξιδεψω Ολλανδια σε λίγες μέρες και η βάση μου θα είναι το almere που ζει ο αδερφός μου, θα είμαστε 4μελή οικογένεια(τα παιδιά κατω των 12), ήθελα να ρωτήσω για τα μεταφορικά, λίγο που έψαξα επαθα σοκ(μπορεί να είδα λάθος), μπορείτε να μου προτείνετε οικονομικές λύσεις? δεδομέμου ότι θέλω να παμε artis zoo και madurodam το ημερίσιο κόστος εκτοξεύεται.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλημέρα, θα ταξιδεψω Ολλανδια σε λίγες μέρες και η βάση μου θα είναι το almere που ζει ο αδερφός μου, θα είμαστε 4μελή οικογένεια(τα παιδιά κατω των 12), ήθελα να ρωτήσω για τα μεταφορικά, λίγο που έψαξα επαθα σοκ(μπορεί να είδα λάθος), μπορείτε να μου προτείνετε οικονομικές λύσεις? δεδομέμου ότι θέλω να παμε artis zoo και madurodam το ημερίσιο κόστος εκτοξεύεται.
Γιατί δεν νοικιάζετε αυτοκίνητο; Οι δρόμοι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και με άριστη σήμανση και οι αποστάσεις μικρές. Parking θα βρείτε εύκολα παντού (πληρωτέο σε πολλές περιπτώσεις αλλά σε λογικές τιμές).
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα, θα ταξιδεψω Ολλανδια σε λίγες μέρες και η βάση μου θα είναι το almere που ζει ο αδερφός μου, θα είμαστε 4μελή οικογένεια(τα παιδιά κατω των 12), ήθελα να ρωτήσω για τα μεταφορικά, λίγο που έψαξα επαθα σοκ(μπορεί να είδα λάθος), μπορείτε να μου προτείνετε οικονομικές λύσεις? δεδομέμου ότι θέλω να παμε artis zoo και madurodam το ημερίσιο κόστος εκτοξεύεται.
Δεν ξέρω να σου πω για τιμές. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει η @paefstra.
Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει οδηγός, σου προτείνω κ εγώ να νοικιάσεις. Πιο οικονομικά θα σου βγει για τόσα άτομα συν ότι θα έχεις και ευελιξία.
Όπως κ να χει τσεκαρε όμως και αυτό το μουσείο. Πιστεύω θα ξετρελαθούν τα παιδιά. Καπου το είχα διαβάσει και μου φαίνεται εξαιρετικό και εκπαιδευτικό. Μπορείς να περιηγηθείς μέσα στο ανθρώπινο σώμα. Reis door de mens | CORPUS
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Όπως κ να χει τσεκαρε όμως και αυτό το μουσείο. Πιστεύω θα ξετρελαθούν τα παιδιά. Καπου το είχα διαβάσει και μου φαίνεται εξαιρετικό και εκπαιδευτικό. Μπορείς να περιηγηθείς μέσα στο ανθρώπινο σώμα. Reis door de mens | CORPUS
Αυτό το μουσείο πρόσφατα κάπου το ανακάλυψα! φανταστικό! ένας λόγος να ξαναμπεί η Ολλανδία κάποια στιγμή στο πλάνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Επισης μην υπιτιματε τα flixbus για μεγαλυτερες αποστασεις, αφου τα τρενα χρεωνουν ανα χιλιομετρο χωρις να παιζουν προσφορες, ειδικα αν μιλαμε για τοσα εισιτηρια, ενω τα flixbus πιο φθηνα πιο νωρις.
Ο συνδυασμος pass- λεωφορεια- τρενα μπορει να κατεβασει παρα πολυ το κοστος της μετακινησης, απλα θελει μελετη.

@panlek30 το ειχα δει το CORPUS και επελεξα την Eυρωπαικη Εταιρεια Διαστηματος στο Leiden τελικα, που και παλι ειχε φανταστικο εκπαιδευτικο προγραμμα. Γενικα, αυτο το Madurodam μου εχει καθησει στον λαιμο ως "παιδικη δραστηριοτητα", ουτε απ' εξω δεν θα πηγαινα, οταν εχει αλλες υψηλου επιπεδου. Τι να λεμε, ακομη και στο Αμστερνταμ εχει πραγμα επιπεδου στο NEMO.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα, θα ταξιδεψω Ολλανδια σε λίγες μέρες και η βάση μου θα είναι το almere που ζει ο αδερφός μου, θα είμαστε 4μελή οικογένεια(τα παιδιά κατω των 12), ήθελα να ρωτήσω για τα μεταφορικά, λίγο που έψαξα επαθα σοκ(μπορεί να είδα λάθος), μπορείτε να μου προτείνετε οικονομικές λύσεις? δεδομέμου ότι θέλω να παμε artis zoo και madurodam το ημερίσιο κόστος εκτοξεύεται.
Για μετακίνηση τετραμελούς οικογένειας στην Ολλανδία με πολλές ημερήσιες εκδρομές εκτός πόλης σε συμφέρει σίγουρα η ενοικίαση αυτοκίνήτου από το αερόδρομιο και παράδοση σε αυτό.
Εάν όμως πρόκειται να μείνεις λίγες μέρες και θα σε εξυπηρετήσει και ο αδερφός σου στις μετακινήσεις με δικό του ΙΧ και για τη μεταφορά σας από και προς το αερόδρομιο, τότε μάλλον δεν αξίζει να νοικιάσεις αυτοκίνητο γιατί και οι τιμές ενοικίασης έχουν εκτοξευθεί πλέον στα ύψη.
Το ημερήσιο κόστος της μετακίνησης π.χ μέσα στο Αμστερνταμ δεν είναι υπερβολικό γιατί βγάζεις ημερήσιο εισιτήριο για όλους. Μπορεί να υπάρχει και οικογενειακό εισιτήριο για ταυτόχρονη μετακίνηση 4 ατόμων που είναι ακόμη πιο οικονομικό. Ο αδερφός σου που ζει εκεί θα μπορεί να σε βοηθήσει στην έκδοση του.
 

ioanna_drg

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για μετακίνηση τετραμελούς οικογένειας στην Ολλανδία με πολλές ημερήσιες εκδρομές εκτός πόλης σε συμφέρει σίγουρα η ενοικίαση αυτοκίνήτου από το αερόδρομιο και παράδοση σε αυτό.
Εάν όμως πρόκειται να μείνεις λίγες μέρες και θα σε εξυπηρετήσει και ο αδερφός σου στις μετακινήσεις με δικό του ΙΧ και για τη μεταφορά σας από και προς το αερόδρομιο, τότε μάλλον δεν αξίζει να νοικιάσεις αυτοκίνητο γιατί και οι τιμές ενοικίασης έχουν εκτοξευθεί πλέον στα ύψη.
Το ημερήσιο κόστος της μετακίνησης π.χ μέσα στο Αμστερνταμ δεν είναι υπερβολικό γιατί βγάζεις ημερήσιο εισιτήριο για όλους. Μπορεί να υπάρχει και οικογενειακό εισιτήριο για ταυτόχρονη μετακίνηση 4 ατόμων που είναι ακόμη πιο οικονομικό. Ο αδερφός σου που ζει εκεί θα μπορεί να σε βοηθήσει στην έκδοση του.
ο αδερφός μου ζει Αλμερε έχει αυτοκίνητο και θα μας αφηνει αυτός στο Αμστερνταμ. σκεφτομαι περα απο το αμστερνταμ που θα μετακινηθώ με ποδια, στα πολυ κεντρικα σημεια για πιο έξω ψαροχώρια, νησί μαρκεν και τα περιξ εκει όπως οι μυλοι Zaanse Schans να πάρω αμάξι ή να βγάλω ημερήσια κάρτα? ακόμα και στα χωριά παρκάρεις μόνο σε πάρκινγκ? συμφέρει? βρηκα ημερίσια κάρτα για 4 άτομα 25ευρώ
Amsterdam: GVB Public Transport Ticket
δεν ξέρω αν πιάνει και αυτά τα χωριά το εισιτήριο που έτσι με συμφέρει.
για ποιο μακριά χαγη, ροτερνταμ εννοείτε αυτοκινήτο του αδερφού.

Επισης μην υπιτιματε τα flixbus για μεγαλυτερες αποστασεις, αφου τα τρενα χρεωνουν ανα χιλιομετρο χωρις να παιζουν προσφορες, ειδικα αν μιλαμε για τοσα εισιτηρια, ενω τα flixbus πιο φθηνα πιο νωρις.
Ο συνδυασμος pass- λεωφορεια- τρενα μπορει να κατεβασει παρα πολυ το κοστος της μετακινησης, απλα θελει μελετη.

@panlek30 το ειχα δει το CORPUS και επελεξα την Eυρωπαικη Εταιρεια Διαστηματος στο Leiden τελικα, που και παλι ειχε φανταστικο εκπαιδευτικο προγραμμα. Γενικα, αυτο το Madurodam μου εχει καθησει στον λαιμο ως "παιδικη δραστηριοτητα", ουτε απ' εξω δεν θα πηγαινα, οταν εχει αλλες υψηλου επιπεδου. Τι να λεμε, ακομη και στο Αμστερνταμ εχει πραγμα επιπεδου στο NEMO.
Δεν αξίζει το madurodam?με έβαλες σε σκέψεις, προτείνε μου κάτι για Χαγη φιλικό προς τα παιδιά 7 και 10 ετών.
Ευχαριστώ

Επισης μην υπιτιματε τα flixbus για μεγαλυτερες αποστασεις, αφου τα τρενα χρεωνουν ανα χιλιομετρο χωρις να παιζουν προσφορες, ειδικα αν μιλαμε για τοσα εισιτηρια, ενω τα flixbus πιο φθηνα πιο νωρις.
Ο συνδυασμος pass- λεωφορεια- τρενα μπορει να κατεβασει παρα πολυ το κοστος της μετακινησης, απλα θελει μελετη.

@panlek30 το ειχα δει το CORPUS και επελεξα την Eυρωπαικη Εταιρεια Διαστηματος στο Leiden τελικα, που και παλι ειχε φανταστικο εκπαιδευτικο προγραμμα. Γενικα, αυτο το Madurodam μου εχει καθησει στον λαιμο ως "παιδικη δραστηριοτητα", ουτε απ' εξω δεν θα πηγαινα, οταν εχει αλλες υψηλου επιπεδου. Τι να λεμε, ακομη και στο Αμστερνταμ εχει πραγμα επιπεδου στο NEMO.
TO FLIXBUS ΈΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΉ?
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δεν αξίζει το madurodam?με έβαλες σε σκέψεις, προτείνε μου κάτι για Χαγη φιλικό προς τα παιδιά 7 και 10 ετών.
Ευχαριστώ
Μπαα, δεν αξίζει (ιδίως για παιδιά)

Πιο πολύ θα χαρούν αν τα πάτε να δούνε το νοσοκομείο για φώκιες Binnenkijken in het Zeehondenziekenhuis | Zeehondencentrum Pieterburen
και θα μάθουν και κάτι.

Δεν είναι όμως προς Χάγη. Ειναι βόρεια, προς Groningen
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν αξίζει το madurodam?με έβαλες σε σκέψεις, προτείνε μου κάτι για Χαγη φιλικό προς τα παιδιά 7 και 10 ετών.
Ευχαριστώ
Ο,τι προτειναμε πιο πανω ειναι στο Leiden, πολυ κοντα. Δεν μπορω να προτεινω κατι φιλικο προς τα παιδια που ομως βαριουνται οι μεγαλοι, γιατι δεν ταξιδευουμε ετσι. Πρεπει να ειναι φιλικο για ολους.
Φιλικος για ολους λοιπον ο Βοτανικος Κηπος του πανμιου του Leiden, θελει ωρες να τον δεις, ιδιωτικη ξεναγηση στο Αστεροσκοπειο σε κανονικο τηλεσκοπιο συν τα παραπανω. Ολα αυτα πολυ φθηνοτερα απο το Madurodam.
 

ioanna_drg

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γιατί δεν νοικιάζετε αυτοκίνητο; Οι δρόμοι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και με άριστη σήμανση και οι αποστάσεις μικρές. Parking θα βρείτε εύκολα παντού (πληρωτέο σε πολλές περιπτώσεις αλλά σε λογικές τιμές).
Στα γύρω χωρια του Άμστερνταμ κ εκεί πληρώνεις πάρκινγκ;πουθενά free?α ρε Ελλαδιτσα!😁
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom