Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Στα γύρω χωρια του Άμστερνταμ κ εκεί πληρώνεις πάρκινγκ;πουθενά free?α ρε Ελλαδιτσα!😁
Δεν ξέρω σε χωριά, αλλά στις πόλεις τύπου Delft, Leiden,. Hague κ.α. παντού πληρώνεις και μάλιστα στο καρακέντρο έχεις και περιορισμό χρόνου δηλ. δεν μπορείς να αφήσεις το αμάξι για πολλές ώρες στο ίδιο σημειο (μέχρι 2 ηταν παλιά). Αυτό γίνεται για να εξυπηρετούνται όλοι οι πολίτες, εναλλάξ.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
178
Likes
170
Για πάρκινγκ σε δρόμους πόλεων/χωριών Ολλανδίας υπάρχει και το Prettig Parkeren - Vind de beste parkeerplek in de binnenstad !
(τελευταία φορά που το είχα τσεκάρει μου φάνηκε ενημερωμένο).

Επίσης, τον τελευταίο καιρό η Ολλανδία μαστίζεται από απεργίες σε τρένα και αστικά. Και την επόμενη βδομάδα θα υπάρχει πρόβλημα. Θέλει να τσεκάρεις συνέχεια νέα/εφαρμογές για μετακινήσεις με ΜΜΜ.
 

Takaroun89

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας, θα πάμε οικογενειακώς Άμστερνταμ και θα ήθελα προτάσεις για το τι να κάνουμε. Φτάνουμε Τρίτη πρωί και φεύγουμε Σάββατο πρωί. Σκεφτόμαστε και μια μέρα να την διαθέσουμε σε μονοήμερη στην Ουτρέχτη. Τα παιδιά μας είναι 10 μηνών και 3.5 χρόνων. Αν και εγω και η γυναίκα μου έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια στο εξωτερικό είναι το πρώτο μετά την γέννηση των παιδιών και σκεφτόμαστε να μην φορτώσουμε όλη την μέρα αλλά να το πάμε χαλαρά λόγο παιδιών. Θα ήθελα τις γνώμες σας!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Καλησπέρα σας, θα πάμε οικογενειακώς Άμστερνταμ και θα ήθελα προτάσεις για το τι να κάνουμε. Τα παιδιά μας είναι 10 μηνών και 3.5 χρόνων.
Κατ' αρχας την προσευχη σας να μη βρεχει αφου θα ειστε με καροτσι.
 
Μηνύματα
172
Likes
807
Καλησπέρα σας, θα πάμε οικογενειακώς Άμστερνταμ και θα ήθελα προτάσεις για το τι να κάνουμε. Φτάνουμε Τρίτη πρωί και φεύγουμε Σάββατο πρωί. Σκεφτόμαστε και μια μέρα να την διαθέσουμε σε μονοήμερη στην Ουτρέχτη. Τα παιδιά μας είναι 10 μηνών και 3.5 χρόνων. Αν και εγω και η γυναίκα μου έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια στο εξωτερικό είναι το πρώτο μετά την γέννηση των παιδιών και σκεφτόμαστε να μην φορτώσουμε όλη την μέρα αλλά να το πάμε χαλαρά λόγο παιδιών. Θα ήθελα τις γνώμες σας!!!
Σίγουρα να κάνετε canal boat tour (για όση πιο πολλή ώρα έχει. Πήγε πρόσφατα μια φίλη μου με την κόρη της και κάναμε αυτό που είναι και καλά για παιδιά Kids Cruise in Amsterdam - Blue Boat Company . Είπε ότι οι δραστηριότητες που είχαν για τα παιδάκια (νομιζω κάποιο παραμύθι και κάποια πράγματα για να ζωγραφίσουν) δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά η κόρη της έκανε παρέα με τα άλλα παιδιά και πέρασε πολύ ωραία.

Νοίκιασαν και ένα από αυτά τα ποδήλατα Clog Cargo Bike Rental - Black Bikes και γενικά πέρασαν πολύ ώρα στα πάρκα.

Τσεκάρετε τι εκθέματα έχει το Νemo museum μήπως σας ενδιαφέρει. Η κόρη γνωστής μου το λάτρεψε αλλά είναι σχεδόν 6 αλλά νομίζω έχει κάποιον χώρο για πιο μικρά παιδάκια. Τους άρεσε και το Tale of the Whale στο Maritime Museum the tale of the whale

Επίσης το Goatfarm Ridammerhoeve είναι φάρμα με κατσικάκια αλλά είναι λίγο πιο έξω από το κέντρο. Και να τους πάρετε πολλές Ολλανδικές βάφλες.
 

Rafaelatz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Προγραμματίζουμε με το αγόρι μου (26 χρονων) ένα ταξίδι τέλος Φεβρουαρίου. Έχουμε σκεφτεί ως προορισμό την Ολλανδία. Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν αξίζει τέτοια εποχή να επισκεφτείς την Ολλανδία και με δεδομένο ότι έχουμε σκοπο να πάμε 5 ημέρες, σε ποιες πόλεις να πάμε ? Η αρχική μας σκέψη ήταν να μοιράσουμε τις μέρες σε Ρότερνταμ και Χάγη. Να σημειώσω ότι προτιμάμε μέρη με κόσμο γενικά ώστε να έχεις επιλογές να βγεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Πως θα μοιρασετε τις μερες σε 2 πολεις που απεχουν λιγα λεπτα με το τρενο? Αποσταση Αθηνα Πειραιας. Μπορειτε να διαλεξετε μια απο τις δυο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Επίσης να θεωρήσουμε ότι Άμστερνταμ και Ουτρέχτη έχετε πάει για να συζητάτε Ρότερνταμ και Χάγη...
Α εγω που πηγα και νοτια Ολλανδια ενα χωριστο ταξιδι εξισου ενδιαφερον. Το Αμστερνταμ ειναι ωραιο αλλα οι μικροτερες πολεις εχουν πολυ ζουμι.
Μουσεια, μνημεια Ουνεσκο, πανεμορφες πολεις, ζωη το βραδυ χωρις (πολυ) χορτο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Α εγω που πηγα και νοτια Ολλανδια ενα χωριστο ταξιδι εξισου ενδιαφερον. Το Αμστερνταμ ειναι ωραιο αλλα οι μικροτερες πολεις εχουν πολυ ζουμι.
Μουσεια, μνημεια Ουνεσκο, πανεμορφες πολεις, ζωη το βραδυ χωρις (πολυ) χορτο.
Δεν εχω παει νοτια οποτε δεν εχω αποψη. Απλα μου φαινεται πιο λογικο να ξεκινησει καποιος τη γνωριμια με τη χωρα απ' το Αμστερνταμ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν εχω παει νοτια οποτε δεν εχω αποψη. Απλα μου φαινεται πιο λογικο να ξεκινησει καποιος τη γνωριμια με τη χωρα απ' το Αμστερνταμ.
Πολλοι ξεκινανε την Ιταλια χωρις τη Ρωμη, τη Γαλλια χωρις το Παρισι (εγω 4 φορες), το Βελγιο χωρις τις Βρυξελλες (εγω 2 φορες) , την Τουρκια χωρις την Αγκυρα (εγω 3 φορες) την Σουηδια χωρις τη Στοκχολμη (εγω μια φορα), την Ελβετια χωρις τη Βερνη (εγω μια φορα), τη Βουλγαρια χωρις τη Σοφια (εγω μια φορα), την Ισπανια χωρις τη Μαδριτη (εγω 2 φορες), τη Β. Μακεδονια χωρις τα Σκοπια (εγω μια φορα) :p
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πολλοι ξεκινανε την Ιταλια χωρις τη Ρωμη, τη Γαλλια χωρις το Παρισι (εγω 4 φορες), το Βελγιο χωρις τις Βρυξελλες (εγω 2 φορες) , την Τουρκια χωρις την Αγκυρα (εγω 3 φορες) την Σουηδια χωρις τη Στοκχολμη (εγω μια φορα), την Ελβετια χωρις τη Βερνη (εγω μια φορα), τη Βουλγαρια χωρις τη Σοφια (εγω μια φορα), την Ισπανια χωρις τη Μαδριτη (εγω 2 φορες), τη Β. Μακεδονια χωρις τα Σκοπια (εγω μια φορα) :p
Πωπω ολα λαθος τα κανες... χαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom