Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Είχα πάει τέλη Αυγούστου κ έφαγα "το κρύο της αρκούδας"... Ακόμα το θυμάμαι. Πόσο μάλλον να πάω χειμώνα μπρρρ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Προγραμματίζουμε με το αγόρι μου (26 χρονων) ένα ταξίδι τέλος Φεβρουαρίου. Έχουμε σκεφτεί ως προορισμό την Ολλανδία. Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν αξίζει τέτοια εποχή να επισκεφτείς την Ολλανδία και με δεδομένο ότι έχουμε σκοπο να πάμε 5 ημέρες, σε ποιες πόλεις να πάμε ? Η αρχική μας σκέψη ήταν να μοιράσουμε τις μέρες σε Ρότερνταμ και Χάγη. Να σημειώσω ότι προτιμάμε μέρη με κόσμο γενικά ώστε να έχεις επιλογές να βγεις.
Μ' αρέσει η διπλωματία σου, πόσο άνετα δίνεις χύμα την ηλικία του άλλου αλλά αποφεύγεις να αναφέρεις τη δική σου :)

Λοιπόν, ναι, καλά στα είπανε, πρώτη φορά Ολλανδία σημαίνει απλά, καθαρά, χύμα, Αμστερνταμ και μόνο Άμστερνταμ - άντε το πολύ πολύ να κάνετα καμμιά ημερήσια εκδρομή σε τίποτα Volendam, Haarlem, Leiden ή Ουτρέχτη, αλλά χωρίς να είναι και top προτεραιότητες. Ειδικά στην ηλικία σας. Από κόσμο μην ανησυχείτε, χαμός θα γίνεται.
Το πρόβλημα με το Amsterdam είναι η διαμονή - το "πανάκριβα" είναι φτωχή λέξη για να περιγράψει την κατάσταση. Ετοιμαστείτε να ρίξετε χαμηλά τα standards σας. Αν επιλέξετε hostel, προσοχή γιατί παίζει ΚΑΙ πολύς ναρκοτουρισμός και άγρια μεθύσια - μάλλον πρέπει να αποφύγετε αυτά στο κέντρο.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Μ' αρέσει η διπλωματία σου, πόσο άνετα δίνεις χύμα την ηλικία του άλλου αλλά αποφεύγεις να αναφέρεις τη δική σου :)

Λοιπόν, ναι, καλά στα είπανε, πρώτη φορά Ολλανδία σημαίνει απλά, καθαρά, χύμα, Αμστερνταμ και μόνο Άμστερνταμ - άντε το πολύ πολύ να κάνετα καμμιά ημερήσια εκδρομή σε τίποτα Volendam, Haarlem, Leiden ή Ουτρέχτη, αλλά χωρίς να είναι και top προτεραιότητες. Ειδικά στην ηλικία σας. Από κόσμο μην ανησυχείτε, χαμός θα γίνεται.
Το πρόβλημα με το Amsterdam είναι η διαμονή - το "πανάκριβα" είναι φτωχή λέξη για να περιγράψει την κατάσταση. Ετοιμαστείτε να ρίξετε χαμηλά τα standards σας. Αν επιλέξετε hostel, προσοχή γιατί παίζει ΚΑΙ πολύς ναρκοτουρισμός και άγρια μεθύσια - μάλλον πρέπει να αποφύγετε αυτά στο κέντρο.
Και Ουτρέχτη που έψαχνα για αρχές Φλεβάρη πανάκριβα ήταν. Με το ζόρι βρήκαμε ένα μικρό διαμέρισμα για 2 άτομα με 105€ το βράδυ. Δεν ξέρω τι έχει γίνει στην Ολλανδία?!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και Ουτρέχτη που έψαχνα για αρχές Φλεβάρη πανάκριβα ήταν. Με το ζόρι βρήκαμε ένα μικρό διαμέρισμα για 2 άτομα με 105€ το βράδυ. Δεν ξέρω τι έχει γίνει στην Ολλανδία?!
Ουτρέχτη πλήρωσα το Δεκέμβρη €150 για ένα βράδυ σε hostel.. Νομίζω ρεκόρ.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Είχα πάει ακριβώς ίδια ημερομηνία σχεδόν,κάπου στα τέλη Φεβρουαρίου με τον Μανώλη όμως κολλητάρι συνταξιδιωτης(έκατσε ένα βράδυ κρατητήριο στο πουκετ😂) σε άλλο κεφάλαιο θα τα πούμε αυτά.ο μήνας που διαλέγεις είναι μη προβλέψιμος πέρα από το κρύο είχαμε κλείσει να μείνουμε σε ένα από τα πολλά καράβια-hotel τα οποία είναι παροπλισμένα αλλά η φάση ήταν από τη ωραία έμπειρια σας το προτείνω !!λοιπον εκεί που είχε έναν πολύ ωραίο ήλιο το πρωί με δόντια φυσικά και πίναμε το καφεδάκι μας επάνω συο κατάστρωμα στρωμένο με πλαστικό χλοοτάπητα γεμάτο με τουλίπες γύρω γύρω,σε περίπου μια ώρα ίσως και λιγότερο μάζεψε σύννεφα και άρχισε να ΧΙΟΝΙΖΕΙ !!!!!οπως το ακούς ήταν ότι πιο άκυρο έχω δει σε καιρό.γενικά είναι άνισοροπη χώρα σε θέμα καιρού αλλά μην μασάτε καθόλου στην ηλικία σας ένα backpack και φύγατε να εξερευνήσετε αυτήν την πολύ ιδιαίτερη και πανέμορφη (για μένα πάντα)χώρα !!!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Προγραμματίζουμε με το αγόρι μου (26 χρονων) ένα ταξίδι τέλος Φεβρουαρίου. Έχουμε σκεφτεί ως προορισμό την Ολλανδία. Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν αξίζει τέτοια εποχή να επισκεφτείς την Ολλανδία και με δεδομένο ότι έχουμε σκοπο να πάμε 5 ημέρες, σε ποιες πόλεις να πάμε ? Η αρχική μας σκέψη ήταν να μοιράσουμε τις μέρες σε Ρότερνταμ και Χάγη. Να σημειώσω ότι προτιμάμε μέρη με κόσμο γενικά ώστε να έχεις επιλογές να βγεις.
Από καιρό λογικά να περιμένετε κρύο και βροχή (το συνεχόμενο ψιλόβροχο δε θεωρείται βροχή). Μπορεί να σταθείτε τυχεροί με στενγό καιρό αλλά θεωρητικά δεν είναι "συνετή" επιλογή ο Φεβρουάριος. Καλύτερα από Απρίλιο και μετά.
Για πόλες, αν κινηθείτε Ροτερνταμ/Χάγη, βάλτε στο χάρτη Delft και Leiden να πάρετε μια γεύση γραφικότητας καναλιών.
Αλλιώς, και εγώ όπως αρκετοί θα πρότεινα Αμστερνταμ και γύρω ψαροχώρια.
Αλλά αν θες πες μας τι ψάχνετε/θέλετε να δείτε (μουσεία/εξοχή/γραφικά κανάλια/αρχιτεκτονική?).

Παρεπιμπτόντως, το σκ 18 Φεβρουαρίου και τις επόμενες μέρες γιορτάζεται το καρναβάλι στα νότια (Hertogenbosch, Eindhoven, Maastricht), που γενικά είναι μεγάλο event εκεί (πάνω από το "ποτάμι", η λεγόμενη Randstad περιοχή (Αμστερνταμ/Ροτερνταμ/Χάγη/Ουτρέχτη), δεν το γιορτάζουν). Απλά το αναφέρω αν τυχόν είστε και σε φάση να δείτε πως γιορτάζουν οι ντόπιοι (αν και μεταξύ μας δε μου αρέσει η φάση).

Τώρα για διαμονή, ναι είναι ακριβά γενικά, Amsterdam μάλλον πρέπει να βγεις αρκετά εκτός κέντρου για να βρεις κάτι πιο προσιτό. Αλλά θα το πληρώσεις σε συγκοινωνία (επίσης όχι προσιτή).
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Και Ουτρέχτη που έψαχνα για αρχές Φλεβάρη πανάκριβα ήταν. Με το ζόρι βρήκαμε ένα μικρό διαμέρισμα για 2 άτομα με 105€ το βράδυ. Δεν ξέρω τι έχει γίνει στην Ολλανδία?!
Την θεωρώ πολύ καλή τιμή για Ολλανδία. Στην Βυτίνα πλήρωσα σε ξενώνα 120 €/ μέρα ένα δωμάτιο με πρωινό για 2 βράδια σε Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου που δεν ήταν τριήμερο.
Επίσης, τέλη Ιουλίου που πήγα Ολλανδία το 2017 έβρισκα σούπερ ξενοδοχεία 3 αστέρων με πρωινό με 120€/ βράδυ σε πολύ βολική τοποθεσία, τόσο στο Άμστερνταμ, όσο και στο Ρότερνταμ.
Αν πας Απρίλη υποθέτω ότι οι τιμές εκτοξεύονται λόγω της ανθοφορίας.
 
Last edited:

little_traveller

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλησπερα,
Σκοπευω να κανω ενα ταξιδι στο Βελγιο και λεω να κανω μια μονοημερη με αμαξι απο Λουβεν προς Ολλανδια .
Ποια πολη προτείνετε;

Για την ωρα σκεφτόμουν Αμστερνταμ ή Ουτρεχτη .. ειμαι ανοιχτος σε προτασεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα,
Σκοπευω να κανω ενα ταξιδι στο Βελγιο και λεω να κανω μια μονοημερη με αμαξι απο Λουβεν προς Ολλανδια .
Ποια πολη προτείνετε;

Για την ωρα σκεφτόμουν Αμστερνταμ ή Ουτρεχτη .. ειμαι ανοιχτος σε προτασεις!
Άμστερνταμ (αλλά και Ουτρέχτη) είναι πολύ μακριά, και με την κίνηση που επικρατεί στους Ολλανδικούς αυτοκινητόδρομους, είναι ρίσκο. Έχει συνέχεια πτήσεις από Ελλάδα, θα έχεις άλλη ευκαιρία να πας κι εκεί. Θα πρότεινα (έχοντας κάνει δεκάδες ταξίδια στις δυο χώρες):

- Zeeland (περιοχή, όχι πόλη). Από τα πιο όμορφα μέρη στην Ολλανδία, και δύσκολο να το επισκεφτείς με άλλο τρόπο. Αν θες πόλη για να βάλεις στόχο, η πρωτεύουσα της περιοχής λέγεται Middelburg. Μιάμιση ώρα δρόμος από Leuven.

- Breda. Η κοντινότερη επιλογή. Δεν είναι τίποτα άχαστο, αλλά δεν είναι και χάλια. Συνδιάζεται και μια στάση στα Baarle (ψάξε να βρείς που είναι τα σύνορα ανάμεσα στο Baarle-Hertog και το Baarle-Nassau).

- 's-Hertogenbosch, για τους φίλους Den Bosch. Ιστορική πόλη, πρωτεύουσα του North Brabant (της μεγαλύτερης περιφέρειας των Κάτω Χωρών μετά την Ολλανδία), πολλά μέρη ενδιαφέροντος, ιδιαίτερα αν σ' ενδιαφέρει η τέχνη του Ιερώνυμου Bosch (που ήταν από κει).

- Maastricht. Πρωτεύουσα της Λιμβουργίας, όμορφη πόλη κι αυτή, και επειδή είναι σε άλλη κατεύθυνση τα περισσότερα χιλιόμετρα θα τα κάνεις στο Βέλγιο (χαλαρότερα από κίνηση). Σημείωσε να πας και στο βιβλιοπωλείο Dominicanen (δε θα το βρεις στους οδηγούς).

Δεν έχω δώσει λεπτομέρειες για καμμία από τις πόλεις, μπορείς να βρείς ένα σωρό με μια αναζήτηση στο internet ή σε ταξιδιωτικούς οδηγούς.

Υπόψη πως το παρκάρισμα στις Κάτω Χώρες είναι ακριβό σπόρ.
 

little_traveller

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Πω τωρα προβληματιστηκα χειροτερα!

Με βλεπω να πηγαινω Ουτρεχτη ή Αμστερνταμ γιατι μου εχει κατσει ειναι η αληθεια αλλα ο προτασεις σου ειναι ενδιαφερουσες και θα παιξω σιγουρα κατι απο αυτα την Κυριακη.

Εχω αρκετες ερωτησεις μιας και εδω φαινεστε ολοι σας ψαγμενοι!
1) Αμστερναμ ή Ουτρεχτη (παντα για μονοημερη Σαββατου) ( εχουμε κανενα τιπ για το παρκατισμα;;;)
2)Για κυριακατικη μονοημερη, Λουξεμβουργο ή καποια αλλη πολη/περιοχη σε φαση μαξ 3ωρο (πχ μια απο τις προαναφερθεισες ή Λιλυ ή Λουξεμβουργο ή ..(the stage is yours)
3) Εχω χαθειιιι:eek::p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Για να πας ημερησια Αμστερνταμ, μονο με τρενο και θα βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.

Αν δεις ποση ωρα υπολογιζει ενα λεωφορειο για τη διαδρομη, 3,5 ωρες πηγαινε και 3,5 ωρες ελα, δηλαδη 7 ωρες στον δρομο, ειναι δυσκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom