Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Πολύ ωραία και περιεκτική η ιστορία σου. Τα είπες όλα και συμφωνώ σε όλα. Ήμουν Άμστερνταμ 2 βδομάδες πριν από εσάς. Ούτε εγώ τρελάθηκα λοιπόν και απόρησα με τον ενθουσιασμό πολλών που το έχουν επισκεφτεί. Πολύ υποδεέστερη σε σχέση με πολλές πρωτεύουσες της Ευρώπης. Πήρα εξαιρετικές φωτογραφίες με τη μηχανή μου αλλά μέχρι εκεί. Επίσης διαλύθηκαν τα πόδια μου. Εγώ ο Duracell, και επέστρεψα στην Ελλάδα σχεδόν ανάπηρος! Μπορώ να γράψω πολλά αρνητικά αλλά ίσως το κάνω όταν κατασταλάξει το ταξίδι μέσα μου.

Γι' αυτό και είναι η πρώτη φορά που δεν μου κάνει αίσθηση το να γράψω ιστορία.
Μην με απογοητεύεται παιδιά!!! Κανονίζω οικογενειακή εκδρομή στο Άμστερνταμ και γενικά στην Ολλανδία για το καλοκαίρι με τα παιδιά μου και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν ξετρελάθηκα και εγώ από τι φωτογραφίες που είδα... Θα έχω 6 διανυκτερεύσεις στην χώρα. Μήπως να τις μην τις βάλω όλες στο Άμστερνταμ και να τις μοιράσω και σε κάποια άλλη πόλη; Θα νοικιάσουμε αμάξι για μια εβδομάδα και σκέφτομαι να μείνω στην περιοχή του αεροδρομίου. Τι μου προτείνετε για διαμονή;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Το Άμστερνταμ δεν χρειάζεται αμάξι, γιατι θα νοικιάσετε για μια εβδομάδα;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μην με απογοητεύεται παιδιά!!! Κανονίζω οικογενειακή εκδρομή στο Άμστερνταμ και γενικά στην Ολλανδία για το καλοκαίρι με τα παιδιά μου και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν ξετρελάθηκα και εγώ από τι φωτογραφίες που είδα... Θα έχω 6 διανυκτερεύσεις στην χώρα. Μήπως να τις μην τις βάλω όλες στο Άμστερνταμ και να τις μοιράσω και σε κάποια άλλη πόλη; Θα νοικιάσουμε αμάξι για μια εβδομάδα και σκέφτομαι να μείνω στην περιοχή του αεροδρομίου. Τι μου προτείνετε για διαμονή;
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τουλάχιστον 2-3 διανυκτερεύσεις στο Άμστερνταμ. Τα χωριά Μάρκεν, Φολενταμ, Ενταμ, κτλ είναι υπερεκτιμημένα γι' αυτό καλύτερα να επιλέξετε για εκδρομή την Ουτρέχτη, το Muiden με το κάστρο του, να κινηθείτε προς την πόλη Almere και αν δεν βαριέστε οδήγηση να πάτε μέχρι το ξακουστό χωριό Giethoorn. Αυτό είναι 1:30 ώρα από Άμστερνταμ.

Πάντως με το αυτοκίνητο θα έχετε ευελιξία και θα μπορείτε να επισκεφτείτε όσα περισσότερα μέρη μπορείτε. Άλλωστε οι αποστάσεις δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες και η οδήγηση στην επίπεδη Ολλανδία πανεύκολη.

Ως εναλλακτική μπορείς να έχεις βάση το Χαάρλεμ που για μένα είναι ομορφότερο από το Άμστερνταμ. Από Haarlem συνεχίστε μέχρι το Lisse. Θα δείτε και τα τουλοποχώραφα αν και δεν ξέρω το καλοκαίρι τι ανθοφορία υπάρχει. Συνεχίστε για Leiden ωραία πόλη. Και καταλήξτε στη Χάγη. Στη διαδρομή από Χαάρλεμ μέχρι Χάγη μπορείτε να γνωρίσετε και τις παραλίες τις Ολλανδίας με την πιο γνωστή την Scheveningen Badplaats στη Χάγη. Κοντά στη Χάγη και η πόλη του Delft. Απλά να ξέρεις πως όλες οι πόλεις είναι σχεδόν ίδιες μεταξύ τους (με εξαίρεση το Ρότερνταμ) γι' αυτό δεν είναι απαραίτητο ντε και καλά να τρέχετε να τις δείτε όλες.

Αν θέλετε να επισκεφτείτε ανεμόμυλους θα πάτε ή στο Kinderdijk πολύ κοντά στο Ρότερνταμ που είναι και μνημείο Ουνέσκο, ή στο Zaanse Schans σχετικά κοντά από το Άμστερνταμ .

Το Zaanse Schans μπορείτε να το εντάξετε και σε μια εξόρμηση στα βόρεια της Ολλανδίας. Στις πόλεις Hoorn, Alkmaar μέχρι το φράγμα Afsluitdijk πάνω απ το οποίο περνάει ο αυτοκινητόδρομος Α7.

Όπως βλέπεις οι επιλογές πολλές. Σίγουρα το να μείνετε κοντά στο αεροδρόμιο είναι μια καλή λύση γιατί είστε στο κέντρο της Χώρας. Επειδή έχετε 6 μέρες κάνε ένα καλό πλάνο σε ποιες περιοχές θα κινηθείτε. Εννοείται πως στο Άμστερνταμ δεν θα πάτε με αυτοκίνητο! Οπότε προτιμότερο είναι να μείνετε πρώτα στο Άμστερνταμ, και να νοικιάσετε μετά το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο ή από το Χάαρλεμ.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα:D
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Το Άμστερνταμ δεν χρειάζεται αμάξι, γιατι θα νοικιάσετε για μια εβδομάδα;
Καλα στα γραψε ο 'giannnismits' η οδηγηση πανευκολη ΜΟΝΟ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ και να σεβεσαι τους ποδηλατες! ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ θα κινησε σε ενα δρομο 8μ φαρδος και θα σου βγει ο αλλος απο τον 2μετρο δρομο απο τα δεξια σου & θα τα παρεις στην 'κρανα' & θα του πατησεις την κορνα! Οι Ολλανδοι ειναι τσιγκουνηδες & πολλα στοπ δεν εχουν, εχουν βεβαια παιδεια! Το STOP τους σε δρομους που δεν εχουν προτεραιοτητα ειναι κατι ασπρα βελη (τριγωνα/pijljes) πανω στο δρομο! Νερο απο την βρυση του ξενοδοχειου(καβατζαρε ενα αδειο μπουκαλι) , το TOM-TOM (Ολ. δημιουργημα) σαν οδηγος πλοηγησης τοτες δουλευε αψογα γιατι σου'χε τις καμερες (ειναι φορητες) και τα ρανταρ σε ημερησια βαση ανανεωμενο. Οσο για κατι που σου'γραψε καποιος (ο paefstra) κατι παραπανω εχει/ουν απολυτο δικιο το παρκινγκ ειναι τεραστιο προβλημα! Αυτοκινητο στο Α'δαμ δεν χρειαζεσαι! Οσες φορες πηγαινα για τουριστικη βολτα παρκαρα το αμαξι στα περιχωρα & με βγαζε το τραινο στο CS, τον κεντρικο σταθμο του τραινου & ειχα ολη την πολη στα ποδια μου. Καλο σου ταξισι!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ανταπόκρισή σας και τις πολύτιμες πληροφορίες σας!!! Έχω προβληματιστεί όμως για την επιλογή της Ολλανδίας ως προορισμό... Το αμάξι θα το νοικιάσω από το αεροδρόμιο του Dusseldorf αναγκαστικά για να φτάσω στην Ολλανδία! Τα πιο οικονομικά εισιτήρια που βρίσκω για τετραμελή οικογένεια είναι με την AEGEAN για Dusseldorf (περίπου 800 €!) που είναι 2,5 ώρες από το Άμστερνταμ. Έχουμε ξανακάνει ταξίδια στην Ευρώπη με νοικιασμένο αυτοκίνητο και έχουμε μια σχετική άνεση με τους ευρωπαϊκούς δρόμους.
Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι το parking στο Άμστερνταμ που από ότι είδα είναι πανάκριβο!! Θα τσεκάρω μήπως με συμφέρει να αφήνω το αμάξι στο ξενοδοχείο και να μετακινηθούμε με τρένο μέχρι την πόλη τις 3 μέρες που υπολογίζω να της αφιερώσω. Δεν ξέρω...

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τουλάχιστον 2-3 διανυκτερεύσεις στο Άμστερνταμ. Τα χωριά Μάρκεν, Φολενταμ, Ενταμ, κτλ είναι υπερεκτιμημένα γι' αυτό καλύτερα να επιλέξετε για εκδρομή την Ουτρέχτη, το Muiden με το κάστρο του, να κινηθείτε προς την πόλη Almere και αν δεν βαριέστε οδήγηση να πάτε μέχρι το ξακουστό χωριό Giethoorn. Αυτό είναι 1:30 ώρα από Άμστερνταμ.

Πάντως με το αυτοκίνητο θα έχετε ευελιξία και θα μπορείτε να επισκεφτείτε όσα περισσότερα μέρη μπορείτε. Άλλωστε οι αποστάσεις δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες και η οδήγηση στην επίπεδη Ολλανδία πανεύκολη.

Ως εναλλακτική μπορείς να έχεις βάση το Χαάρλεμ που για μένα είναι ομορφότερο από το Άμστερνταμ. Από Haarlem συνεχίστε μέχρι το Lisse. Θα δείτε και τα τουλοποχώραφα αν και δεν ξέρω το καλοκαίρι τι ανθοφορία υπάρχει. Συνεχίστε για Leiden ωραία πόλη. Και καταλήξτε στη Χάγη. Στη διαδρομή από Χαάρλεμ μέχρι Χάγη μπορείτε να γνωρίσετε και τις παραλίες τις Ολλανδίας με την πιο γνωστή την Scheveningen Badplaats στη Χάγη. Κοντά στη Χάγη και η πόλη του Delft. Απλά να ξέρεις πως όλες οι πόλεις είναι σχεδόν ίδιες μεταξύ τους (με εξαίρεση το Ρότερνταμ) γι' αυτό δεν είναι απαραίτητο ντε και καλά να τρέχετε να τις δείτε όλες.

Αν θέλετε να επισκεφτείτε ανεμόμυλους θα πάτε ή στο Kinderdijk πολύ κοντά στο Ρότερνταμ που είναι και μνημείο Ουνέσκο, ή στο Zaanse Schans σχετικά κοντά από το Άμστερνταμ .

Το Zaanse Schans μπορείτε να το εντάξετε και σε μια εξόρμηση στα βόρεια της Ολλανδίας. Στις πόλεις Hoorn, Alkmaar μέχρι το φράγμα Afsluitdijk πάνω απ το οποίο περνάει ο αυτοκινητόδρομος Α7.

Όπως βλέπεις οι επιλογές πολλές. Σίγουρα το να μείνετε κοντά στο αεροδρόμιο είναι μια καλή λύση γιατί είστε στο κέντρο της Χώρας. Επειδή έχετε 6 μέρες κάνε ένα καλό πλάνο σε ποιες περιοχές θα κινηθείτε. Εννοείται πως στο Άμστερνταμ δεν θα πάτε με αυτοκίνητο! Οπότε προτιμότερο είναι να μείνετε πρώτα στο Άμστερνταμ, και να νοικιάσετε μετά το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο ή από το Χάαρλεμ.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα:D

Πολύτιμες οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ πολύ! Εάν μείνω 3 ή 4 βράδια στην περιοχή του αεροδρομίου τα υπόλοιπα 2 ή 3 που να τα βάλω; Την 7η διανυκτέρευση θα την βάλω σίγουρα στο Dusseldorf γιατί η πτήση της επιστροφής είναι 12.45 οπότε δε ρισκάρω να γυρίσω από Ολλανδία την ίδια μέρα.
Αξίζει να μοιράσω σε 2 ξενοδοχεία τις διανυκτερεύσεις μου στην Ολλανδία;
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Και παλι σας συμφέρει να πληρώνετε μέρες ολόκληρες ενοίκιο και πάρκινγκ για ενα αυτοκίνητο παροπλισμένο στο ξενοδοχείο; Γιατι δεν παίρνετε τρένο απο Ντύσσελντορφ για Άμστερνταμ;
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Να ξέρεις ότι η Ουτρέχτη και το Ντελφτ ειναι παρα πολύ ωραίες πόλεις. Αξίξει να τους αφιερώσεις κάποια μέρα.

Και εαν κανεις διανυκτέρευση στην Ουτρέχτη που πρέπει να κανεις δες αυτό το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ.woudschoten hotel conferentiecentrum
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Και παλι σας συμφέρει να πληρώνετε μέρες ολόκληρες ενοίκιο και πάρκινγκ για ενα αυτοκίνητο παροπλισμένο στο ξενοδοχείο; Γιατι δεν παίρνετε τρένο απο Ντύσσελντορφ για Άμστερνταμ;
Η εμπειρία από ανάλογα ταξίδια στη Γαλλία και στην Ιταλία έδειξε ότι μια τετραμελης οικογενεια με μεγάλα παιδιά συμφέρει να νοικιάζει αυτοκίνητο εφόσον σκοπεύει να μετακινηθεί εκτός της πρωτεύουσας. Εάν έκλεινα σήμερα, 3 μήνες πριν την αναχώρηση μας, τα εισιτήρια των τρένων και δεδομένων των μεγάλων εκπτωσεων που δινουν τώρα, το πιο φθηνό εισιτήριο που βρίσκω είναι 50 €/άτομο με επιστροφή, δηλαδή 200 € το σύνολο!! Το κόστος ενοικίασης ενός μεσαίου αυτοκινήτου για 7 μέρες είναι 150 -200 €. Και επειδή ξέρω να υπολογίζω με ακρίβεια τα κόστη μετακινήσεων μέσω viamichelin με βεβαιότητα λέω ότι είναι η πιο συμφέρουσα λύση!
Αρκετά ξενοδοχεία στην περιοχή του αεροδρομίου προσφέρουν δωρεάν parking.
Το θέμα είναι πως θα μετακινηθούμε από το ξενοδοχείο στο Άμστερνταμ τις 3 μέρες που σχεδιάζω να του αφιερώσω. Τις υπόλοιπες θα κάνουμε εκδρομές στις πόλεις και στα χωριά της Ολλανδικής επαρχίας...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μήπως αντί για το αεροδρόμιο να μείνετε σε κάποιο προάστιο? π.χ αν μείνετε στις περιοχές Westwijk, Middenhoven, Amstelveen περνάει η γραμμή 51 του μετρό που πάει στον κεντρικό σταθμό του Άμστερνταμ. Ή επίσης κοντά στο στάδιο Amsterdam Arena που υπάρχει γραμμή τρένου και η γραμμή 54 του μετρό που επίσης πάνε μέχρι τον κεντρικό σταθμό. Τι παίζει από κίνηση και ξενοδοχεία σ' αυτές τις περιοχές δεν ξέρω αλλά κάνε μια αναζήτηση. Αφού προβληματίζεσαι για το πάρκινγκ και το κόστος μεταφοράς ίσως είναι μια λύση. Τουλάχιστον τα εισιτήρια του μετρό δεν θα σας κοστίσουν τόσο. 2,90€ το εισιτήριο μιας ώρας.
 

ANNA141414

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βουδαπεστη σε 1 εβδομαδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλικη πολυνησια
Καλημέρα σε ολους!Σε ένα μηνα θα παω ολλανδια και θα ηθελα μερικες πληροφοριες αν και εβγαλα καποια συμπερασματα από αυτά που διαβασα!Επειδη εχω λιγες μερες και θελω να δω πολλα πειτε μου θα κανω χαζομαρα αν αφήσω το Άμστερνταμ απ εξω για να δω το laiden και το delft? Επισης φτανει μια μερα να δω τα χωριουδάκια volendam,edam ,marken,kai zaanse scans και giethoorn??? Η πολλα ζηταω???Μια ολοκληρη ημερα θα την αφιερωσω στην ουτρεχτη αξιζει?Και αν ναι τι να δω γενικα εκει?Δεν ενδιαφέρομαι να δω μουσεια κτλ θελουμε απλα να χαλαρώσουμε και να δουμε φυσικη ομορφια!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Να πας σε ένα απο τα δυο ,Leiden η στο delft.θα σου πρότεινα το delft.
Στην Ουτρέχτη να πας ειδικά μετά το απόγευμα προς βραδάκι.Στο Άμστερνταμ να πας οπωσδήποτε.Εαν Ειναι να αφήσεις κάποια έξω άφησε τα χωριουδάκια.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καταρχάς πόσες μέρες θα έχεις και που θα ειναι η βάση σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom