Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
1.5 ώρα είναι με το αυτοκίνητο το Giethoorn, πιστεύω ότι είναι ωραία εκδρομή και δεν χρειάζεται να χάσετε όλη την μέρα.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Για φαγητό δεν έφαγα κάτι ιδιαίτερο για να σου προτείνω εκτός από το exki στον σιδηροδρομικό σταθμό που έχει σαντουιτς, σαλάτες, τάρτες, βιολογικά..φυσιολογικές τιμές, γενικώς πολύ καλή εντυπωση
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Γεια και απο μενα.Εχω κλεισει ενα 3ημερο στο Αμστερνταμ και θελω την βοηθεια σας.Ενα μερος που μου ειπαν να επισκεφτω ειναι το Giethoorn .Αξιζει ?Οικονομικα συμφερει με αυτοκινητο?Θα σας ειμουν ευγνομων αν μου λεγατε τις προτασεις σας.Επισης απο φαγητο οικονομικο τι παιζει?Street food?Aν ναι ,που?Ευχαριστω

Το Giethoorn είναι ονειρεμένο. Εγώ βέβαια πήγα Μάιο, όλα ήταν ανθισμένα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γεια και απο μενα.Εχω κλεισει ενα 3ημερο στο Αμστερνταμ και θελω την βοηθεια σας.Ενα μερος που μου ειπαν να επισκεφτω ειναι το Giethoorn .Αξιζει ?Οικονομικα συμφερει με αυτοκινητο?Θα σας ειμουν ευγνομων αν μου λεγατε τις προτασεις σας.Επισης απο φαγητο οικονομικο τι παιζει?Street food?Aν ναι ,που?Ευχαριστω
Για ένα τριήμερο στο Αμστερνταμ σίγουρα δεν θα σου πρότεινα να πας στο Giethoorn. Είναι μακριά στα 115 χλμ και χρειάζεσαι περίπου 1,5 ώρα με το αμάξι και 2 ώρες με τρένα και μετά με λεωφορείο.
Εγώ πάντως με οκτώ μέρες στην χώρα δεν κατάφερα να πάω και ας το ήθελα πολύ!
Από τις φωτογραφίες που είδα κατέληξα ότι είναι ένα ακόμη χωριό με κανάλια και επέλεξα να δω άλλα μέρη.
Εάν βέβαια το έχεις απωθημένο να κάνεις βαρκάδα στο Giethoorn και θα ταξιδέψεις από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο ίσως να το σκεφτείς. Για χειμώνα δεν το συζητώ...
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Θα ήθελα τη γνώμη σας, γιατί όσο περισσότερα ψάχνω τόσο μπερδεύομαι...
Αξίζει να πάω Άμστερνταμ Πρωτοχρονιά; Και αν ναι αξίζει να βγω έξω να δω στο τρία μέρη ή να κοιτάξω απευθείας άλλο προορισμό;
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Φυσικά κ αξίζει. Είναι πολύ όμορφο στολισμένο. έχει πράγματα να δεις. Μπορείς να κάνεις κ εκδρομές. Αν διαβάζεις ιστορίες μελων θα δεις ότι είναι ένας πολύ ενδιαφέρον προορισμός.
Βέβαια δεν είναι από τους τοπ προορισμούς για Χριστούγεννα αλλά και τι να λέει;
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Αν δεν εχεις φαει stroopwafels, να δοκιμασεις. Εφαγα φρεσκοψημενες στο Albert Cuyp Market και μου αρεσαν πολυ. Επισης εκει εφαγα στο Benny's Chicken πολυ καλο σαντουιτς με κοτοπουλο (με ιδιαιτερη μαριναδα) αλλα δεν ξερω αν ειναι παραδοσιακο.
Στα ίδια φάγαμε. Συμφωνώ απόλυτα
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα!!!

επανέρχομαι γιατί θα ήθελα να μου πει κάποιος με ποιο τρόπο αξίζει να πάει κανείς Χάγη από Άμστερνταμ. Θα είναι αρχές Γενάρη και τα πεταχτούμε δύο βράδια. Είδα ότι δεν είναι μακριά! Να νοικιάσουμε αμάξι που θα το χρησιμοποιήσουμε και Ρότερνταμ;
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Την Τρίτη γυρίσαμε από Ολλανδία. Μείναμε μια εβδομάδα, τρείς ημέρες στο Άμστερνταμ και τις υπόλοιπες τρείς, από μια μονοήμερη στο κοντινό Χάαρλεμ, στη Χάγη και στην Ουτρέχτη. Για τη Χάγη από Άμστερνταμ, πήραμε το flixbus ως την οικονομικότερη λύση καθότι η Ολλανδία είναι πανάκριβη. Κοστίζει γύρω στα 10€το άτομο με επιστροφή. Μπες στο site των λεωφορείων της flixbus.com για να δεις τα δρομολόγια, πηγαίνει και Ρότερνταμ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα!!!

επανέρχομαι γιατί θα ήθελα να μου πει κάποιος με ποιο τρόπο αξίζει να πάει κανείς Χάγη από Άμστερνταμ. Θα είναι αρχές Γενάρη και τα πεταχτούμε δύο βράδια. Είδα ότι δεν είναι μακριά! Να νοικιάσουμε αμάξι που θα το χρησιμοποιήσουμε και Ρότερνταμ;
Εαν είστε 2 άτομα, σας συμφέρει να μετακινηθείτε με τρένο ή λεωφορείο για πιο φθηνά.
Το αμάξι σίγουρα δεν το χρειάζεσαι στο Ρότερνταμ. Υπάρχει τρένο, κάτι σαν προαστιακός που συνδέει τακτικά τη Χάγη με το Ρότερνταμ και το Delft. Είναι δίπλα αυτές οι τρεις πόλεις.
Δεν υπάρχει φύση και τουλιποχώραφα να εξερευνήσεις μέσα στο Γενάρη για να νοικιάσεις αμάξι.
Εγω νοίκιασα αμάξι γιατί ήμασταν 4 άτομα και μας συνέφερε.
Πάντως εαν επιλέξεις αυτοκίνητο να γνωρίζεις ότι η οδήγηση στους δρόμους της Ολλανδίας είναι πολύ άνετη και το πάρκινγκ πολύ ακριβό!
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Θα είμαστε 4 άτομα αλλά νομίζω πως καλύτερα είναι να πάρουμε λεωφορείο.
Κοίταξα τις τιμές και βγαίνει πήγαινε έλα 40€ και για τους 4. Άλλα δεν καταλαβαίνω αν πρέπει να πληρώσω την αποσκευή έξτρα ή όχι.

Επίσης επειδή θέλω να δω και το ενδεχόμενο τρένου, σε ποιο site μου πρότεινετε να κοιτάξω;
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom