Θερμά Λουτρά, σπα, ιαματικές πηγές, χαμάμ και άλλοι παράδεισοι !

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με αφορμή το τελευταίο μας ταξίδι στην Ιταλία, όπου μείναμε σε ένα κομμάτι των Άλπεων και επισκεφτήκαμε το spa of wonders του San Pellegrino, είπα να φτιάξω αυτό το νήμα για να γράφουμε την εμπειρία μας .
Το σπα αυτό αξίζει 100% τα χρήματα του. Είναι υπερπολυτελές, στην τιμή περιελάμβανε aperitivo με το ανάλογο τσιμπολόγημα. Είναι γεμάτο αίθουσες υψηλής αισθητικής, από αίθουσα χαλάρωσης με αλάτι μέχρι αίθουσα ψύξης. Είναι σε τρεις ορόφους όπου μπορείς να περνάς από χαμάμ σε σάουνα και πισίνα ενώ στον εξωτερικό χώρο έχει διάφορες πισίνες με μοναδική θέα τα χιονισμένα βουνά. Το κτήριο θυμίζει όπερα, είναι πανέμορφο και προσεγμενο και σίγουρα θα φύγετε από εκεί έχοντας ζήσει την απόλυτη εμπειρία χαλάρωσης.
Το επισκεφτήκαμε καθημερινή, μετά τις γιορτές έτσι δεν είχε πολύ κόσμο. Παρέχεται η δυνατότητα γευμάτων και μασάζ.
Αν βρεθείτε εκεί αυθόρμητα, χωρίς μαγιώ , κανένα πρόβλημα ! Μπορείτε να αγοράσετε επι τόπου. Το σπα βρίσκεται μόλις 35 λεπτά από το Μπεργκαμο και από ό,τι είδα συνδέεται με τακτικά δρομολόγια λεωφορείου.
Αυτο είναι το σάιτ του :
Ingressi | QC Terme Shop

462A9D90-BA4E-4C41-9C1F-CF265B3C78A2.jpeg
4C297D5C-126C-4ADE-8117-B98BFDF8A3BA.jpeg
IMG_3742.jpeg
IMG_3739.jpeg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υπόθεση χαμάμ !!
Επτά φορές εις την Πόλιν και μια φορά δεν έτυχε να πάω για χαμάμ. Το βάλαμε στόχο με το έτερον ημισι. Δε μας έκατσε στην Τυνησία, στο δε Ουζμπεκιστάν είχε μόνο αρρένων και δεν ήθελε να έχει τέτοια εμπειρία που εγώ δε θα μπορούσα να μοιραστώ.
Οι δρόμοι μας έφεραν στη μικρή αλλά πανέμορφη Ανδριανούπολη που είναι ξακουστή για τα χαμάμ της.
Δε ξέραμε τι ακριβώς να περιμένουμε αλλά η εμπειρία ήταν συγκονιστική. Με μόλις 15€ το άτομο μουλιάσαμε στον ατμό και μετά ακολούθησε μασάζ, απολέπιση με το ειδικό σφουγγάρι, και … λούσιμο που μπορώ να πω ότι ήταν το πιο ανακουφιστικό και χαλαρωτικό κομμάτι της εμπειρίας! Κι όλα αυτά ξαπλωμένοι σε μαρμάρινο πάγκο.
Δε ξέρω πως είναι σε άλλα χαμάμ πιο τουριστικά ή σε θηλέων και αρρένων. Για εμάς ήταν μεικτά πάντως και σίγουρα είναι μια εμπειρία που θέλω να ξαναζήσω σύντομα !!
IMG_4251.jpeg
IMG_4256.jpeg

Feel free να μοιραστείτε τις εμπειριες σας.
Θα ακολουθήσει ~κάποια στιγμή~ μακροσκελές ποστ με τα Λουτρά της Β.Ελλάδας!
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.033
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πολύ ωραίο θέμα!Χαλαρωτικό και μόνο στην ανάγνωση:)
Δεν έχω εμπειρία από σπα στο εξωτερικό πάρα μόνο επί ελληνικού εδάφους:
1) Λουτρά Ποζαρ στην Αριδαία. Με επιλογές στις εξωτερικές πισίνες αλλά και σπα σε εσωτερικό χωρο(δοκιμάσα μόνο τις ανοιχτές πισινες).
2) Άγκιστρο Σερρών. Βυζαντινό λουτρό σε εσωτερικό χώρο με ατομική χρήση. Πολύ καλή εμπειρία. Θα πρότεινα να μείνει κανείς στο Hotel Hamam που συστεγαζεται με το λουτρό,ώστε να μην χρειάζεται να βγει έξω μετά το σπα,ειδικά τους χειμερινούς μήνες.
3) Λουτρα Αγίας Παρασκευής στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής. Μεγαλη εσωτερική και εξωτερική πισίνα. Επίσης,υπάρχουν εσωτερικά τζακούζι με ατομική χρήση. Παρά πολύ έντονη μυρωδιά από θειαφι, θα δυσκολευτώ να το ξαναεπισκεφθω. Με ενόχλησε πολυ η μυρωδιά, δεν έφευγε με τίποτα από τα μαγιό και μύρισαν και όλα τα ρούχα στη βαλίτσα.
4) Δεν ξέρω αν εμπίπτει στην κατηγορία, αλλά κάναμε σπα (δηλαδή μπανιο σε εσωτερικη πισινα και μασαζ) και στο Μετσοβο, στο ξενοδοχειο Grand Forest Metsovo.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.094
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Πολύ ωραίο θέμα!Χαλαρωτικό και μόνο στην ανάγνωση:)
Δεν έχω εμπειρία από σπα στο εξωτερικό πάρα μόνο επί ελληνικού εδάφους:
1) Λουτρά Ποζαρ στην Αριδαία. Με επιλογές στις εξωτερικές πισίνες αλλά και σπα σε εσωτερικό χωρο(δοκιμάσα μόνο τις ανοιχτές πισινες).
2) Άγκιστρο Σερρών. Βυζαντινό λουτρό σε εσωτερικό χώρο με ατομική χρήση. Πολύ καλή εμπειρία. Θα πρότεινα να μείνει κανείς στο Hotel Hamam που συστεγαζεται με το λουτρό,ώστε να μην χρειάζεται να βγει έξω μετά το σπα,ειδικά τους χειμερινούς μήνες.
3) Λουτρα Αγίας Παρασκευής στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής. Μεγαλη εσωτερική και εξωτερική πισίνα. Επίσης,υπάρχουν εσωτερικά τζακούζι με ατομική χρήση. Παρά πολύ έντονη μυρωδιά από θειαφι, θα δυσκολευτώ να το ξαναεπισκεφθω. Με ενόχλησε πολυ η μυρωδιά, δεν έφευγε με τίποτα από τα μαγιό και μύρισαν και όλα τα ρούχα στη βαλίτσα.
4) Δεν ξέρω αν εμπίπτει στην κατηγορία, αλλά κάναμε σπα (δηλαδή μπανιο σε εσωτερικη πισινα και μασαζ) και στο Μετσοβο, στο ξενοδοχειο Grand Forest Metsovo.
Είμαστε οικογενειακώς λάτρεις των δυο πρώτων στη λίστα σου,τα οποια επισκεπτόμαστε όταν ανεβαίνουμε Β.Ελλαδα (με διαμονή).Στα Πόζαρ έχει μπει ηλεκτρονική πλατφόρμα,που αν δεν έχει κάποιος προκράτηση,δύσκολα θα βρει σε high season.Για το συγκεκριμένο,προτείνω και τη χρήση της εξωτερικής πισίνας,δίπλα στον καταρράκτη,σαφώς οικονομικότερη(3 ευρω/άτομο ήταν πέρυσι),όπου μένεις περισσότερο στο νερό.Στις εσωτερικές το διάστημα είναι μισή ώρα.Επιπλέον,προτείνω και αυτά:https://loutra-smokovou.gr/,αν βρεθεί κάποιος στην περιοχή...
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.094
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Με αφορμή το τελευταίο μας ταξίδι στην Ιταλία, όπου μείναμε σε ένα κομμάτι των Άλπεων και επισκεφτήκαμε το spa of wonders του San Pellegrino, είπα να φτιάξω αυτό το νήμα για να γράφουμε την εμπειρία μας .
Το σπα αυτό αξίζει 100% τα χρήματα του. Είναι υπερπολυτελές, στην τιμή περιελάμβανε aperitivo με το ανάλογο τσιμπολόγημα. Είναι γεμάτο αίθουσες υψηλής αισθητικής, από αίθουσα χαλάρωσης με αλάτι μέχρι αίθουσα ψύξης. Είναι σε τρεις ορόφους όπου μπορείς να περνάς από χαμάμ σε σάουνα και πισίνα ενώ στον εξωτερικό χώρο έχει διάφορες πισίνες με μοναδική θέα τα χιονισμένα βουνά. Το κτήριο θυμίζει όπερα, είναι πανέμορφο και προσεγμενο και σίγουρα θα φύγετε από εκεί έχοντας ζήσει την απόλυτη εμπειρία χαλάρωσης.
Το επισκεφτήκαμε καθημερινή, μετά τις γιορτές έτσι δεν είχε πολύ κόσμο. Παρέχεται η δυνατότητα γευμάτων και μασάζ.
Αν βρεθείτε εκεί αυθόρμητα, χωρίς μαγιώ , κανένα πρόβλημα ! Μπορείτε να αγοράσετε επι τόπου. Το σπα βρίσκεται μόλις 35 λεπτά από το Μπεργκαμο και από ό,τι είδα συνδέεται με τακτικά δρομολόγια λεωφορείου.
Αυτο είναι το σάιτ του :
Ingressi | QC Terme Shop

View attachment 451737 View attachment 451738 View attachment 451739 View attachment 451740
@fenia42 θέλω να ρωτήσω με ποιό κομμάτι των Άλπεων το συνδύασες,δώσε μου τα φώτα σου, και πιθανούς συνδυασμούς,έχω ενθουσιαστεί με τις φωτο,απλά έχουμε κάνει Λουγκάνο και τις λίμνες (εκτος από Iseo).Επιπλέον εαν θα μπορούσαμε να το πάμε χωρίς αμάξι..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@fenia42 θέλω να ρωτήσω με ποιό κομμάτι των Άλπεων το συνδύασες,δώσε μου τα φώτα σου, και πιθανούς συνδυασμούς,έχω ενθουσιαστεί με τις φωτο,απλά έχουμε κάνει Λουγκάνο και τις λίμνες (εκτος από Iseo).Επιπλέον εαν θα μπορούσαμε να το πάμε χωρίς αμάξι..
Σου στέλνω πμ για να μη βγούμε οφ τοπικ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Suleymaniye Hamam | Historical Turkish Bath in Istanbul 1550-1557 (suleymaniyehamami.com.tr)

Iστορικο χαμαμ της Κωνσταντινουπολης απο το 1550, πολύ κοντα στο Καπαλι Καρσι.
Ειναι και λιγο cult ... αν εισαι αντρας σε αναλαμβανει αντρας μεγαλοσωμος μουστακαλης (τυπου express του μεσονυχτιου) και σε τριβει μεχρι να σε ξεφλουδισει, αν εισαι γυναικα σε αναλαμβανει γηραια κυρια που σε τριβει κι αυτη ανελεητα. Το σοκ ειναι που το προσωπικο ειναι κι αυτοι μονο με το εσωρουχο... λογικο αλλα ενα σοκ το τρως...
Οι αντρες ειναι πιο τυχεροι γιατι η δικη τους αιθουσα με την ζεστη μαρμαρινη πλακα ειναι η εμβληματικη απο την ταινια "Πολιτικη Κουζινα".

1705824871574.png


Εννοειται θελει κρατηση και μαλιστα αρκετα νωριτερα και δεχονται μονο μετρητα.
Μιλανε και ελληνικα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Υπάρχει το polis hamam, με εγκαταστάσεις και άριστες υπηρεσίες στην Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα και στον Πειραιά.
Το παραδοσιακό λουτρό, το καλύτερο τους,κατ εμέ. Αξίζει το κάθε ευρώ για, αυτή την υπηρεσία ευεξίας.
XAMAM – Polis Hammam
 

Attachments

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.923
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Νομίζω ότι πρέπει να έχει και στην Πάτρα, αλλά δεν το ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom