Θερμά Λουτρά, σπα, ιαματικές πηγές, χαμάμ και άλλοι παράδεισοι !

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Έχοντας δει τυχαία πριν 4 χρόνια μια διαφήμιση πρωτοπήγαμε στο ξενοδοχείο.
Hotel Balneari Termes Orion - Santa Coloma de Farners, Girona
IMG_20190806_102927.jpg
IMG_20190807_113620.jpg

IMG_20190807_113625.jpg

Το οποίο το συνδιάσαμε με το magma
MAGMA - Centre Lúdic Termal - Magma Centre Lúdic Termal
Νερό από θερμές πηγές με θερμοκρασία έως 42 βαθμούς. Ήταν μια εβδομάδα ξεκούρασης-ρηλάξ.
Στην ευρύτερη περιοχή της Χιρόνα.
Από το Magma δεν έχω φωτό γιατί αφήσαμε τα κινητά προς φύλαξη μαζί με τα ρούχα.
Δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες.
Έχουμε ξαναπάει 2 πσκ ακόμα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θεσσαλονίκη, για απόδραση μες την πόλη. Το αγαπημένο μου : Atmosphere Spa – Luxurious Side of Life
Χαμάμ σάουνα και μασάζ όλα μαζί σε έναν υπέροχο χώρο στην Τσιμισκη και παράρτημα στη Β.Όλγας για τα ανατολικά προάστια. Εξαιρετικά χέρια στο μασάζ, με επαγγελματισμό.

Το δεύτερο αγαπημένο μου, Harara Hamam , σα να βγήκε από το Μαρόκο. Χαμάμ, περιποίηση σώματος και μασάζ από άψογους επαγγελματίες που κάνουν τη δουλειά τους με μεράκι. Στο τέλος, αραβικό τσαι κερασμένο για να επεκτείνουμε τη χαλάρωση.
Harara Hammam Coffee, Drinks and more - Menu

Έχω επισκεφτεί επίσης το spa στο ξενοδοχείο Εγνατία αλλά δεν ενθουσιάστηκα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
"Με μόλις 15€ το άτομο μουλιάσαμε στον ατμό και μετά ακολούθησε μασάζ, απολέπιση με το ειδικό σφουγγάρι, και … λούσιμο που μπορώ να πω ότι ήταν το πιο ανακουφιστικό και χαλαρωτικό κομμάτι της εμπειρίας! Κι όλα αυτά ξαπλωμένοι σε μαρμάρινο πάγκο."

Έτσι ακριβώς είναι και η εμπειρία στο polis hammam, είτε στο χώρο τους στην Καλαμαριά, είτε στο ξενοδοχείο Capsis.
Η τιμή βέβαια αλλάζει συγκριτικά με την Αδριανούπολη και είναι 15Χ3.5
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Στην Κωνσταντινούπολη έχω κάνει χαμαμ στο
Çemberlitaş Hamamı, Historical Turkish Bath, Best Turkish Bath in Istanbul (cemberlitashamami.com)

Γενικά, θεωρείται κάπως τουριστικό, αλλά εμένα δεν με ενόχλησε. Στεγάζεται σε ένα φοβερό κτίριο και λειτουργεί ως χαμαμ από το 1584. Πολύ ωραία εμπειρία, χαλαρώνεις όση ώρα θέλεις στο χαμαμ και εν συνεχεια σου κάνουν το παραδοσιακο μπάνιο-scrub. Τρομερή ανανέωση μετά...ειδικά με τόσο ποδαρόδρομο που είχαμε ρίξει στην πόλη.

Όταν είxα πάει είχαν και κάποια έκπτωση για τους Έλληνες. Πριν καμια 10ετια είχα δώσει γύρω στα 25Ε θυμαμαι, τώρα βλέπω ότι η υπηρεσία έχει φτασει στα 50!
 
Last edited:

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Στην Κωνσταντινούπολη έχω κάνει χαμαμ στο
Çemberlitaş Hamamı, Historical Turkish Bath, Best Turkish Bath in Istanbul (cemberlitashamami.com)

Γενικά, θεωρείται κάπως τουριστικό, αλλά εμένα δεν με ενόχλησε. Στεγάζεται σε ένα φοβερό κτίριο και λειτουργεί ως χαμαμ από το 1584. Πολύ ωραία εμπειρία, χαλαρώνεις όση ώρα θέλεις στο χαμαμ και εν συνεχεια σου κάνουν το παραδοσιακο μπάνιο-scrub. Τρομερή ανανέωση μετά...ειδικά με τόσο ποδαρόδρομο που είχαμε ρίξει στην πόλη.

Όταν είxα πάει είχαν και κάποια έκπτωση για τους Έλληνες. Πριν καμια 10ετια είχα δώσει γύρω στα 25Ε θυμαμαι, τώρα βλέπω ότι η υπηρεσία έχει φτασει στα 50!
Το Cemberlitas όντως μπορεί να είναι τουριστικό, αλλά ίσως είναι το καλύτερο hamam της Πόλης, το πιο κυριλέ, με την καλύτερη εξυπηρέτηση και το πιο ακριβό βέβαια.

Προσωπικά πηγαίνω όποτε μπορώ στο Cinili Hamam στο Uskudar, παλιό ιστορικό χαμάμ, χαμένο σε μία από τις ψηλές γειτονιές του Uskudar. Φτηνό σχετικά, αλλά κάπως παραμελημένο και σίγουρα δεν θα βρεις τα κυριλίκια του Cemberlitas.

Να αναφέρω επίσης και τα θερμά λουτρά (καυτά θα έλεγα) στα Πομακοχώρια που πήγαμε πέρσι τον Ιούνιο. Βρίσκονται στο χωριό Θέρμες, έχει και κλειστά δημοτικά λουτρά αλλά το highlight είναι οι ανοιχτές γούρνες με καυτό νερό στην πλαγιά του βουνού μέσα στο πράσινο. Δυστυχώς το πετύχαμε με πολλή ζέστη και έτσι το καυτό νέρο ήταν πιο πολύ ταλαιπωρία παρά απόλαυση. Όμως το χειμώνα με κρύο πρέπει να είναι πολύ ωραία.

IMG-771fad4938ef44778fe495d2d72c50f7-V.jpg
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Suleymaniye Hamam | Historical Turkish Bath in Istanbul 1550-1557 (suleymaniyehamami.com.tr)

Iστορικο χαμαμ της Κωνσταντινουπολης απο το 1550, πολύ κοντα στο Καπαλι Καρσι.
Ειναι και λιγο cult ... αν εισαι αντρας σε αναλαμβανει αντρας μεγαλοσωμος μουστακαλης (τυπου express του μεσονυχτιου) και σε τριβει μεχρι να σε ξεφλουδισει, αν εισαι γυναικα σε αναλαμβανει γηραια κυρια που σε τριβει κι αυτη ανελεητα. Το σοκ ειναι που το προσωπικο ειναι κι αυτοι μονο με το εσωρουχο... λογικο αλλα ενα σοκ το τρως...
Οι αντρες ειναι πιο τυχεροι γιατι η δικη τους αιθουσα με την ζεστη μαρμαρινη πλακα ειναι η εμβληματικη απο την ταινια "Πολιτικη Κουζινα".
Βίωσα υπέροχη εμπειρία στο συγκεκριμένο χαμάμ.
Είχαμε πάει ζευγάρι το μακρινό 2018.
Αρχικά κέρασμα τσάι και μετά όλη η εμπειρία του τουρκικού χαμάμ, το οποίο γίνεται ακόμα καλύτερο όταν το απολαμβάνεις με το σύντροφό σου.
Υπέροχοι χώροι και μυρωδιές, υπέροχο προσωπικό, απίστευτα χαλαρωτική η όλη φάση.

Το ακόμα πιο μακρινό 2013 είχα πάει μόνη (σε σόλο ταξίδι Πόλη για ένα συνέδριο) στο çemberlitaş που επίσης αναφέρθηκε. Δεν ήξερα καν ότι θεωρείται τόσο τουριστικό. 😀
Θυμάμαι μου είχε αρέσει πάρα πολύ η εμπειρία, η τεράστια αίθουσα, το γεγονός ότι απολαμβάναμε την εμπειρία τόσες γυναίκες μαζί όλων των ηλικιών. Είχα κάτσει ώρες και έφυγα μες στην αποχαυνωση. 😄

Οι τιμές και στα δύο αυτά χαμάμ ήταν αρκετά καλές τότε, τώρα φαντάζομαι θα είναι στο Θεό.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πάντως για να λέμε την αλήθεια τούρκικο χαμάμ με μαγιώ (αλλιώς δεν γίνεται αν πας με σύντροφο) είναι λίγο ξενέρα. Προτιμώ αυτά που είναι αποκλειστικά για άντρες ή γυναίκες που είσαι με το πετστεμάλι σου κλπ.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Βίωσα υπέροχη εμπειρία στο συγκεκριμένο χαμάμ.
Είχαμε πάει ζευγάρι το μακρινό 2018.
Αρχικά κέρασμα τσάι και μετά όλη η εμπειρία του τουρκικού χαμάμ, το οποίο γίνεται ακόμα καλύτερο όταν το απολαμβάνεις με το σύντροφό σου.
Υπέροχοι χώροι και μυρωδιές, υπέροχο προσωπικό, απίστευτα χαλαρωτική η όλη φάση.

Το ακόμα πιο μακρινό 2013 είχα πάει μόνη (σε σόλο ταξίδι Πόλη για ένα συνέδριο) στο çemberlitaş που επίσης αναφέρθηκε. Δεν ήξερα καν ότι θεωρείται τόσο τουριστικό. 😀
Θυμάμαι μου είχε αρέσει πάρα πολύ η εμπειρία, η τεράστια αίθουσα, το γεγονός ότι απολαμβάναμε την εμπειρία τόσες γυναίκες μαζί όλων των ηλικιών. Είχα κάτσει ώρες και έφυγα μες στην αποχαυνωση. 😄

Οι τιμές και στα δύο αυτά χαμάμ ήταν αρκετά καλές τότε, τώρα φαντάζομαι θα είναι στο Θεό.

30 ευρω μου ζητησαν για το φουλ προγραμμα απολεπισης μασαζ πλυσημο και λουτρα την Πρωτοχρονια στο Δημοσιο Χαμαμ της Ανδριανουπολης.
Το επισκεφτηκα προ 10 ετιας και ειχα δωσει 15 ευρωπουλα +2 ευρω τιπ!
υποψιαζομαι απο τις τιμες που βλεπω να χρεωνουν σε αλλοδαπους οι Τουρκοι οτι μπορει να εχει φτασει και 50 ευρω το Camberlitas.
Εχω παει ομως σε μια γειτονια χαμηλα Kardiga κοντα στην Μικρη Αγια Σοφια και πληρωσα 12 ευρω το 2018!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως για να λέμε την αλήθεια τούρκικο χαμάμ με μαγιώ (αλλιώς δεν γίνεται αν πας με σύντροφο) είναι λίγο ξενέρα. Προτιμώ αυτά που είναι αποκλειστικά για άντρες ή γυναίκες που είσαι με το πετστεμάλι σου κλπ.
Εμείς στην Ανδριανούπολη κάναμε μαζί κ χωρίς μαγιώ
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Εμείς στην Ανδριανούπολη κάναμε μαζί κ χωρίς μαγιώ
Εννοεις στο Δημοσιο Χαμαμ της πολης ?
Νομιζω απαγορευεται βασει Κορανιου η απο κοινου πλυση σε δημοσιους χωρους! Εκτος αν εννοεις σε ιδιωτικο χωρο!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Εμείς στην Ανδριανούπολη κάναμε μαζί κ χωρίς μαγιώ
Προφανώς αυτό όμως γίνεται μόνο σε ιδιωτικό μικρό χαμάμ, η εμπειρία του τούρκικου χαμάμ έγκειται στη μεγάλη αίθουσα με τα μάρμαρα, όπου έχει και άλλο κόσμο, στο μασάζ που σου κάνει ο τύπος ή η τύπισσσα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom