Θεσσαλια-Τρικαλα

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Τρικαλα δεν εχει ρακομελο. Μονο τσιπουρο (με γλυκανισο) εχει παραδοσιακο. Τα Τρικαλα ειναι για τσιπουρο το μεσημερι και για ψητο (κεμπαπ-κοκορατσι-γουρουνοπουλο στα καρβουνα). Αν πας σε κανα χωριο εχει τρομερες πιτες. Μια περιοχη στο κεντρο των τρικαλων για φαγητο ειναι τα μαναβικα. Εχει ταβερνες αρκετες εκει για οτι θελετε.
Για κατι ποιο συγκεκριμενο ρωτηστε.:clap:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τρικαλα δεν εχει ρακομελο. Μονο τσιπουρο (με γλυκανισο) εχει παραδοσιακο. Τα Τρικαλα ειναι για τσιπουρο το μεσημερι και για ψητο (κεμπαπ-κοκορατσι-γουρουνοπουλο στα καρβουνα). Αν πας σε κανα χωριο εχει τρομερες πιτες. Μια περιοχη στο κεντρο των τρικαλων για φαγητο ειναι τα μαναβικα. Εχει ταβερνες αρκετες εκει για οτι θελετε.
Για κατι ποιο συγκεκριμενο ρωτηστε.:clap:
Έχω καταγωγή από Τρίκαλα οπότε τα παραδοσιακά εδέσματα τα έχω τιμήσει πολλάκις:).
Απλά κάποιοι φίλοι μου μου είπαν ότι τώρα τελευταία εκεί προς τον ΟΤΕ άνοιξαν ρακομελάδικα αλλά δεν θυμάμαι το όνομα για αυτό ρωτησα. Άσε αν και Θεσσαλή το τσίπουρο δεν το σηκώνω!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Επειδη βγαινω επιλεκτικα στα Τρικαλα δεν ξερω αν ανοιξαν ρακομελαδικα. Το μονο που ξερω ειναι ενα κρητικο μαγαζι που εχει σαλλιγκαρια και ρακομελο. "Το τσικαλι" λεγεται και ειναι στο δρομο για το κεφαλοβρυσο (απο το πυργο παραποταμιος πας). Ααα Τρικαλινη και λιγο τσιπουρακι λεει. Ενα ποτηρι να πιεις οχι παραπανω.Λεει και πρεπει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τότε μηπως μπορείς να μου κάνεις καμια πρόταση για μαγαζί για βράδυ με καλά κρεατικά κλπ? Και σε κανένα χωριο δεν με πειράζει αλλά όχι πολύ μακρύα από την πολη.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Τρικαλα μεσα εχει τα κλασικα στα μαναβικα. Πιο εξω υπαρχουν στο Βαλομανδρι )παππους κλπ. Στο μεγαλοχωρι "στεφανης" νομιζω ή Θρακα στα Μ.Καλυβια. Και Καλαμπακα προς καστρακι
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.258
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα πάω και εγώ Τρίκαλα σε λίγες εβδομάδες για weekend. Δεν έχει ξαναπάει κανείς από την παρέα! Έχετε κάποια πρόταση για must αξιοθέατα;

Επίσης, επειδή ξέρω ότι έχουν ποδηλατόδρομους και λοιπά, μπορείς κιόλας να νοικιάσεις ποδήλατο αν θέλεις;

Προτάσεις για φαγητό; Κατά προτίμηση με μαγειρευτά ή μεζεδοπωλείο, όχι με ψητά στα κάρβουνα.
Για ποτό; Κάποιο μαγαζί με ροκ ή έθνικ μουσική ή έστω όχι ποζέρικο ή σκυλάδικο;
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Ξεχνα ποδηλατοδρομους.
Για φαγητο στα μαναβικα (περιοχη στο κεντρο) και εκει παλι το βραδακι ποτο στην "κρυπτη". Μιλαω για Τρικαλα μονο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.258
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση!
Ξεχνα ποδηλατοδρομους.
Τι εννοείς;

Για φαγητο στα μαναβικα (περιοχη στο κεντρο) και εκει παλι το βραδακι ποτο στην "κρυπτη".
Στα μανάβικα δηλ. όπου πάω είναι καλά; Το είχα δει που αναφέρθηκε πιο πάνω αλλά το όνομα "μανάβικα" μου έκανε λίγο σε χασαποταβερνέ καταστάσεις που θα ήθελα να αποφύγω.:D

Η "Κρύπτη" είναι ροκάδικο υποθέτω;
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
υπαρχει μονο ενας ποδηλατοδρομος. ολα τα αλλα εχουν χαλασει. Οσο για φαγαδικα εχει κανα 2 τσιπουραδικα καλα. Στα μαναβικα εχει πολλες ταβερνες να διαλεξεις. Αλλα και μπαρακια για ποτο το βραδυ. Το μεσημερια απογευμα στον κεντρικο πεζοδρομο εχει ολες τις καφετεριες για καφε. αξιζεις να πατε και μεχρι την καλαμπακα μετεορα 15 λεπτα με αμαξι ειναι
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.258
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ολα τα αλλα εχουν χαλασει. Οσο για φαγαδικα εχει κανα 2 τσιπουραδικα καλα. Στα μαναβικα εχει πολλες ταβερνες να διαλεξεις.
Αν δώσεις 1-2 ονόματα από δοκιμασμένα, καλά τσιπουράδικα ή ταβέρνες θα είσαι και ο πρώτος!
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
πολυ ομορφο ειναι κ το χωριο καστρακι διπλα στη καλαμπακα το οποιο εχει καποια ωραια ξενοδοχεια που εχεις απιστευτη θεα στα μετεωρα!
να πας οπωσδηποτε ελατη κ περτουλι ειναι πανεμορφα μεσα στο χιονι τωρα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.406
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και καφεδάκι στην Ασκληπιού το πρωί , underwater.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.103
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom