Θεσσαλια-Τρικαλα

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πολυ ομορφο ειναι κ το χωριο καστρακι διπλα στη καλαμπακα το οποιο εχει καποια ωραια ξενοδοχεια που εχεις απιστευτη θεα στα μετεωρα!
να πας οπωσδηποτε ελατη κ περτουλι ειναι πανεμορφα μεσα στο χιονι τωρα!
Ευχαριστώ, αλλά αφενός θα πάμε με τραίνο και όχι με ΙΧ, αφετέρου θα είναι μόνο για ένα weekend, οπότε λέμε να κινηθούμε αποκλειστικά στην πόλη!

Και καφεδάκι στην Ασκληπιού το πρωί , underwater.
Θα το έχω υπόψην! Σ' ευχαριστώ! :)
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εγω με τον παναγιωτη τον σιζιγο μου και την παρεα μου πηγαμε εκδρομη στην καλαμπακα και καθε μερα πηγαιναμε εκδρομη μειναμε εκει περα 8 μερες οποτε ητανε σουπερ την προτη μερα πηγαμε στην καρδιτσα την ομορφη την δευτερη τρικαλα και φισικα στα ονειρεμενα μετεωρα που αν και εχει πολλα σκαλοπατια αξιζει τον κοπο και οσοι το τολμισουν δεν θα χασουν
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
τι εννοεις κουραστικο? η διαδρομη? εγω που πηγα απο καλαμπακα δε μου φανηκε κατι ιδιαιτερα κουραστικο..ουτε μια ωρα δεν εκανα να παω!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Αν δώσεις 1-2 ονόματα από δοκιμασμένα, καλά τσιπουράδικα ή ταβέρνες θα είσαι και ο πρώτος!
Στο κεντρο τσιππυραδικο το "μαντειο" ή απεναντι απο τιο ωδειο του "βασιλη" αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το λενε ετσι, απλα ο ιδιοκτητς ειναι ο βασιλης. Αν ειχατε οχημα σε 2 χιλιομετρα ειναι "τα πλατανια" τσιπουραδικο προς οδο πυλης ή στον ιδιο δρομο προς φηκη τα "Ιμια",τελειο.

Για ταβερνες ειπαμε στην περιοχη μαναβικα υπαρχουν πολλες ταβερνες. μεζεδομαμωματα,λαδοφαναρο, διπυλο, κλπ. επισης στις γραμμες του τρενου ειναι το "χανι" ταβερνακι πολυ καλο ειδικα το βραδυ.

Κατι που ξεχασα. ρωτηστε τους τρικαλινους εκεινη την ωρα να σας πουν που να πατε. θα σας πουν.:p
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Η Καρδίτσα κατά την γνώμη μου είναι πολύ ομορφότερη πόλη από κάποιες άλλες πόλεις της Ελλάδας και έχει και πολλά μέρη για διασκέδαση τόσο για καφέ όσο και για βράδυ.Δεν είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο αλλά αξίζει μια βόλτα στην πόλη και ο κόσμος που έχει είναι πολύ περιποιημένος και ευγενικός(καμία σχέση με τα γύρω χωριά και ας με συγχωρήσουν οι συγγενείς μου για αυτό που γράφω:)). Επίσης είναι η πόλη όπου έχει σε ποσοστό την μεγαλύτερη χρήση ποδηλάτων στην Ελλάδα νομίζω και έχει πολλούς ποδηλατοδρόμους και αυτό είναι ωραίο να το δει κάποιος έστω και για μια φορά.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Κι εγώ με πατέρα Καρδιτσιώτη, να πω ότι η Καρδίτσα όντως δεν έχει να επιδείξει κάτι εντυπωσιακό σαν πόλη, πάντως δεν είναι και τραγική, έχει κάποια καλά σημεία, κυρίως μου αρέσει που είναι για τα ελληνικά δεδομένα αρκετά περιποιημένη.

Στην Έδεσσα μόνο οι καταράκτες αξίζουν,Βέροια-Νάουσα μέτρια,ίσως το πάρκο του Αγιόυ Νικολάου να αρέσει σε πολλούς.Και Ξάνθη είναι καλή επιλογή αλλά μακριούτσικα περίπου 3 ώρες και κάτι με αυτοκίνητο οπότε 4 με συγκοινωνία.Μία ώρα περίπου πριν την Ξάνθη είναι η Καβάλα,επίσης αγαπημένη πόλη μου,αμφιθεατρική,ήσυχα με ωραία στέκια να χαζέψεις θάλασσα και Ηλιοβασιλεμα!
Για την Έδεσσα διαφωνώ, δεν είναι μόνο οι καταρράκτες, έχει τη συνοικία Βαρώσι με αρκετά παλιά οθωμανικά σπίτια και μερικά όμορφα καφέ-μπαρ, ενώ το κέντρο της πόλης το θεωρώ από τα πιο όμορφα μικρής πόλης της Ελλάδας, όχι από αρχιτεκτονικής άποψης βέβαια - κλασική χάλια νεοελληνική, αλλά οι πεζόδρομοι με τα ποταμάκια γύρω γύρω και τα καφέ δίνουν στη Έδεσσα πολύ ωραία ατμόσφαιρα, ειδικά το καλοκαίρι με το πράσινο.

Επίσης και μια παρατήρηση η Ξάνθη από τη Θεσσαλονίκη μέσω της Εγνατίας Οδόυ με μέτρια ταχύτητα (120 km/hr) δεν είναι πάνω από δύο ώρες.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
τι εννοεις κουραστικο? η διαδρομη? εγω που πηγα απο καλαμπακα δε μου φανηκε κατι ιδιαιτερα κουραστικο..ουτε μια ωρα δεν εκανα να παω!
Ίσως γιατί στην Ελάτη σήμερα τα πράγματα είναι κάπως έτσι!!! Και αναμένεται να γίνουν και πιο δύσκολα από αύριο!

ai530.photobucket.com_albums_dd344_kostas2004thes_elati2.jpg

ai530.photobucket.com_albums_dd344_kostas2004thes_elati4.jpg


ai530.photobucket.com_albums_dd344_kostas2004thes_elati13.jpg
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ψαχνω στα παλιά θεματα ,και ενω υπαρχουν πολλες προτάσεις για διαμονη ,δε βρίσκω και πολλά πραγματα σε οτι αφορα το φαγητο...καλαμπακα,τρικαλα,ελάτη,λιμνη πλαστήρα ,για πεστε καμμια καλη ταβερνα ή εστιατοριο...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Στα Τρικαλα πολυ ωραιο φαγητο εχει το Χανι στην περιοχη κοντα στον Οσε αλλα θελει συνηθως κρατηση κ το Λαδοφαναρο & το Κατωγι (για αυτο κραταω μια επιφυλαξη εαν θυμαμαι σωστα το ονομα) στα Μαναβικα. Στην Καλαμπακα μου ειχαν φανει πιο τουριστικα αυτα που ειναι προς Μετεωρα οποτε δεν εχω να προτεινω κατι. Στην Ελατη απο οσο θυμαμαι δεν εχει πολλες επιλογες,το ενα στην πλατεια ειναι πολυ καλο
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Λοιπον για Τρικαλα, μεσα στην πολη εχει οπως σωστα ειπωθηκε το χανι που ειναι 10-15 λεπτα μετα ποδια απο το κεντρο προς τον ΟΣΕ, αλλα τα πιο πολλα ειναι στο κεντρο διπλα απο την κεντρικη πλατεια σε 2-3 τετραγωνα.Ειναι μια περιοχη που λεγετε μαναβικα και εχει ολο ταβερνες. Πραγμται μεζεδοκαμωωματα, λαδοφαναρο, παλια ιστορια ειναι πολυ καλα.
Για καλαμπακα ειναι πιο τουριστικα μεσα στη πολη αλλα και προς καστρακι εχει τα καλυτερα.
Για Ελατη εχει παρα πολλα. Στην πλατεια ειναι 2-3 που εχουν καταπληκτικο φαγητο (καλαμαρας,παπαναστασιου) και λιγο πιο πανω προς περτουλιοτικα λειβαδια εχει για φαγητο.
Για λιμνη πλαστηρα εχει σε οποιο χωριο σταματησεις κοντα στη λιμνη εχει ταβερνες.
Για οτι αλλο εδω ειμαστε. Τι ταξιδι θα κανετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom