ΙΚΑΡΙΑ – Η Τζαμάικα της Ελλάδας

mlantidou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρτική και Ιαπωνία
Παιδιά, σας χαιρετώ!
Ετοιμάζουμε αποσκευές για Ικαρία [πετάμε σε δυο μέρες] και όσο διάβασμα και να έκανα, η ιστοσελίδα αυτή αποτελεί τον καλύτερο ταξιδιωτικό οδηγό! Χίλια μπράβο για ότι όμορφο μοιράζεστε όλοι μαζί μας!
Λοιπόν παιδιά, κάποιες πρακτικές, κυρίως, ερωτησούλες.
1 - Θα μείνουμε Άγιο Κύρηκο και από ότι έχουμε αντιληφθει, καλύτερα θα ήταν να έχουμε αμάξι για να χαρούμε τις ομορφίες του νησιού. Πόσο εύκολος/προσβάσιμος/ επικίνδυνος είναι ο κεντρικός δρόμος που συνδέει τον Άγιο Κύρηκο με τον Εύδηλο και κατ'επέκταση Αρμενιστή, και τον Χριστό στις Ράχες;
2 - Υπάρχει καραβάκι να συνδέει τον Άγιο Κύρηκο με το λιμάνι του Εύδηλου;
3 - Εσωτερική σύνδεση: Ο Άγιος Κύρηκος με ποια σημεία του νησιού συνδέεται με καραβάκι;

Έχουμε ένα μικρό ενδοιασμό για το αμάξι, καθότι Κύπριοι, είμαστε συνηθισμένοι σε οδήγηση δεξιοτίμονου οχήματος και συνεπώς ο προβληματισμός μας έγκειται στην επικυνδινότητα των δρόμων.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ξεθαψα αυτη την ιστορια ..μεσα στο καταχειμωνο θα μου πειτε ..αλλα θελω κατι να ρωτησω κ ειδικοτερα τη βαριο που ξερει το νησι καλα.
Η Ικαρια εχει υπαρξει σαν σκεψη πολλες φορες στο μυαλο μου για καλοκαιρι ..αλλα με αυτα που διαβαζω κολλαω ..και που κολλαω:με τετοιους ρυθμους ζωης ..με τετοιο ωραριο ..με τετοια ξενυχτια ..ειναι να πας παιδι εκει?
Νομιζω θα μας κατσει περιεργα το νησι ...εσυ βαριο τι λες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.163
Ξεθαψα αυτη την ιστορια ..μεσα στο καταχειμωνο θα μου πειτε ..αλλα θελω κατι να ρωτησω κ ειδικοτερα τη βαριο που ξερει το νησι καλα.
Η Ικαρια εχει υπαρξει σαν σκεψη πολλες φορες στο μυαλο μου για καλοκαιρι ..αλλα με αυτα που διαβαζω κολλαω ..και που κολλαω:με τετοιους ρυθμους ζωης ..με τετοιο ωραριο ..με τετοια ξενυχτια ..ειναι να πας παιδι εκει?
Νομιζω θα μας κατσει περιεργα το νησι ...εσυ βαριο τι λες?
Εγώ την πήρα 2,5 χρονών και ήταν μια χαρά... Να φανταστείς τα καφενεία και τα μπαράκια εκεί τα έχουν για παιδότοπους... Φορτώνουν τα μωρά στα καρότσια και βγαίνουν βόλτα στις 23.00... Η δικιά μου μέχρι και σε μπαρ πήγε και φυσικά δεν έπληξε αφού ήταν και άλλα παιδιά εκεί! :lol:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ την πήρα 2,5 χρονών και ήταν μια χαρά... Να φανταστείς τα καφενεία και τα μπαράκια εκεί τα έχουν για παιδότοπους... Φορτώνουν τα μωρά στα καρότσια και βγαίνουν βόλτα στις 23.00... Η δικιά μου μέχρι και σε μπαρ πήγε και φυσικά δεν έπληξε αφού ήταν και άλλα παιδιά εκεί! :lol:
Ρε σεις, η δικιά μου γουστάρει ΜΟΝΟ μεταλλάδικα. Στα υπόλοιπα δε κάθεται φρόνημα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α ολα τα παιδοπουλα δηλ κυκλοφορουν αργα ..οκ then ...απλα δισταζω γιατι σκεφτομαι ..να θες να φας ..να γκρινιαζει ενα παιδι οτι πειναει ..αλλα να μη βρισκεις ταβερνα γιατι αλλος πηγε για μπανιο ..αλλος για ψαρεμα ..αλλος φιστικωνει τη γυναικα του ..ή να θες να παρεις ενα φαρμακο ..κατι απο ενα μαγαζι κ το μαγαζι να ανοιγει μετα τις 10 το βραδυ κλπ κλπ...τετοια πραγματα δηλ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.163
Α ολα τα παιδοπουλα δηλ κυκλοφορουν αργα ..οκ then ...απλα δισταζω γιατι σκεφτομαι ..να θες να φας ..να γκρινιαζει ενα παιδι οτι πειναει ..αλλα να μη βρισκεις ταβερνα γιατι αλλος πηγε για μπανιο ..αλλος για ψαρεμα ..αλλος φιστικωνει τη γυναικα του ..ή να θες να παρεις ενα φαρμακο ..κατι απο ενα μαγαζι κ το μαγαζι να ανοιγει μετα τις 10 το βραδυ κλπ κλπ...τετοια πραγματα δηλ
Όχι ρε, θα βρείς... υπάρχουν ταβέρνες που είναι ανοιχτές από το μεσημέρι όπως και μινι μαρκετ που είναι ανοιχτά από το πρωϊ... νηστικοί δεν θα μείνετε σε καμία περίπτωση!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
861
Συμφωνώ και επαυξάνω με τη vario.. Αυτά που ακούς για τα ωράρια του νησιού είναι ολίγον διογκωμένα! Ισχύουν μεν, αλλά εννοείται ότι θα βρεις π.χ. σούπερ μάρκετ ή καφετέριες ανοιχτές από το πρωί (και φυσικά μέχρι...αργά το βράδυ).

Εγώ από την άλλη, θεωρώ ότι στο κεφάλαιο "παιδί" θα δυσκολευτείτε με 2 πράγματα.
α) τη θάλασσα, με τα συχνά μποφόρ, που καθιστούν απαγορευτικό το κολύμπι για ένα παιδάκι (δεν ξέρω πόσο είναι το δικό σου).
β) τα σαπιοκάραβα που βάζουν στην γραμμή Πειραιάς-Σάμος και κάνουν το ταξίδι σε 800 ώρες (από αύριο συγκεκριμένα το πλοίο Ιεράπετρα-35 χρόνων παρακαλώ- αντικαθιστά το "Μύκονος".Ελπίζω αυτό να αλλάξει μέχρι το καλοκαίρι) και ίσως κουράσουν ένα παιδί..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
1.811
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
& εγω συμφωνω με την ikarialover. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσετε είναι με την θάλασσα. Εγω πήγα φέτος και έπεσα στην περόδο με τα πολλά μποφόρ και το μπάνιο ακόμα και για μένα που δεν έχω κανένα φόβο με την θάλασσα ήταν απαγορευτικό την μια μέρα και τις υπόλοιπες δύσκολο...πάντως παιδάκια δεν έβλεπες. Επίσης μια από τις πιο ωραιες παραλίες είναι οι Σευχέλλες που με παιδί κάτω από 5( δεν ξέρω πόσο είναι το δικό σου) νομίζω θα δυσκολευτείται.
Σχετικά με τα ωράρια δεν ξέρω πως ήταν παλιά, αλλά τώρα το πρωι έιναι κανονικά όπως σε κάθε νησι απλά έχει ιδιαιτερη κινητικότητα και το βράδυ.
Μόνο στον Χριστό δεν έχει ψυχη το πρωι στα υπόλοιπα μια χαρα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.163
Eμείς όταν πήγαμε με παιδί πήγαμε αεροπορικώς... βρήκαμε και καλές τιμές... Αλλά αν πας με πλοίο, χτύπα μια καμπίνα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνώ και επαυξάνω με τη vario.. Αυτά που ακούς για τα ωράρια του νησιού είναι ολίγον διογκωμένα! Ισχύουν μεν, αλλά εννοείται ότι θα βρεις π.χ. σούπερ μάρκετ ή καφετέριες ανοιχτές από το πρωί (και φυσικά μέχρι...αργά το βράδυ).

Εγώ από την άλλη, θεωρώ ότι στο κεφάλαιο "παιδί" θα δυσκολευτείτε με 2 πράγματα.
α) τη θάλασσα, με τα συχνά μποφόρ, που καθιστούν απαγορευτικό το κολύμπι για ένα παιδάκι (δεν ξέρω πόσο είναι το δικό σου).
β) τα σαπιοκάραβα που βάζουν στην γραμμή Πειραιάς-Σάμος και κάνουν το ταξίδι σε 800 ώρες (από αύριο συγκεκριμένα το πλοίο Ιεράπετρα-35 χρόνων παρακαλώ- αντικαθιστά το "Μύκονος".Ελπίζω αυτό να αλλάξει μέχρι το καλοκαίρι) και ίσως κουράσουν ένα παιδί..

Το α που αναφερεις ειναι αρκετα σημαντικο.Το παιδι δεν ειναι μικρο 9 χρονων ειναι ..αλλα φανταζομαι θα ηταν μεγαλο ξενερωμα (και περισσοτερο για μενα μη σου πω) να εχουμε μια θαλασσα φουρτουνιασμενη συνεχεια ,ανακατεμενη,θολη κ επικινδυνη εν τελει.:(
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
1.811
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το α που αναφερεις ειναι αρκετα σημαντικο.Το παιδι δεν ειναι μικρο 9 χρονων ειναι ..αλλα φανταζομαι θα ηταν μεγαλο ξενερωμα (και περισσοτερο για μενα μη σου πω) να εχουμε μια θαλασσα φουρτουνιασμενη συνεχεια ,ανακατεμενη,θολη κ επικινδυνη εν τελει.:(
Αν είναι 9 χρονών τότε νομίζω είναι μια χαρά!
Ανακατεμένη και θολή δεν την λες. Τα νερά στην Ικαρία είναι πολύ ωραία ακόμα και φουρτουνιασμένα, απλά εαν έχει γύρω στα 6 μποφορ είναι πολύ δύσκολο το μπες βγες...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
861
Το α που αναφερεις ειναι αρκετα σημαντικο.Το παιδι δεν ειναι μικρο 9 χρονων ειναι ..αλλα φανταζομαι θα ηταν μεγαλο ξενερωμα (και περισσοτερο για μενα μη σου πω) να εχουμε μια θαλασσα φουρτουνιασμενη συνεχεια ,ανακατεμενη,θολη κ επικινδυνη εν τελει.:(
Ιδανικό καιρό κάνει Ιούνιο και το πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου. Τον Αύγουστο δυστυχώς είναι 5 μέρες λάδι και οι υπόλοιπες φουρτούνα (συνήθως...). Οπότε, αν πηγαίνατε αρχές του καλοκαιριού δεν θα είχατε κανένα πρόβλημα..
Επίσης, στο νότιο μέρος του νησιού έχει πάντα καλή θάλασσα, γιατί το Ικάριο πέλαγος το χτυπάνε κυρίως βοριάδες. Ωστόσο, το βόρειο μέρος-όπως έχει τονιστεί πολλάκις στο φόρουμ- είναι πιο τουριστικό και κατά τη γνώμη μου ομορφότερο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.878
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom