Ινδία ΙΝΔΙΑ - Η "Θεά" των Μικρών Πραγμάτων

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
συγνωμη καταλαβα καλα???
αυτοι περα οτι δε κοβουν ποτε τα μαλλια τους, δεν αλλαζουν και ποτε εσωρουχο? το πλενουν τουλαχιστον? :roll:
:lol: Βασικά το εσώρουχο είναι ένα μακρύ σώβρακο μέχρι το γόνατο (μη βιαστείτε να αναρωτηθείτε πώς το ξέρω... το είδα σε φωτο) αλλά έχουν πολλά...όχι ένα πλύνε-βάλε!!! :haha:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Vario μου, μου επιτρέπεις να σου κάνω 2 ερωτήσεις; Επειδή σκέφτομαι σύντομα ένα ταξιδάκι στην Ινδία πες μου ποια περιοχή θεωρείς κεντρική στο Δελχί για να κλείσω ξενοδοχείο; Εννοώ ξέρεις όχι επικίνδυνη κεντρική που να έχει συγκοινωνία (μετρό κλπ). Επίσης για ποιο λόγο να μην κλείσει κάποιος μόνος του τις μετακινήσεις για το χρυσό τρίγωνο εφόσον υπάρχει τρένο και μάλιστα γρήγορο και τα ξενοδοχεία και όλα τα σχετικά και να προτιμήσει κάποιο πρακτορείο με οδηγό αυτοκινήτου κλπ που του βγαίνει τα τριπλάσια λεφτά;;; Γιατί βλέπω όλοι να προτιμούν πρακτορεία ενώ εγώ σκέφτομαι να ταξιδέψουμε μόνοι μας.. Ανυπομονώ για τις απαντήσεις!!!!:clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Vario μου, μου επιτρέπεις να σου κάνω 2 ερωτήσεις; Επειδή σκέφτομαι σύντομα ένα ταξιδάκι στην Ινδία πες μου ποια περιοχή θεωρείς κεντρική στο Δελχί για να κλείσω ξενοδοχείο; Εννοώ ξέρεις όχι επικίνδυνη κεντρική που να έχει συγκοινωνία (μετρό κλπ). Επίσης για ποιο λόγο να μην κλείσει κάποιος μόνος του τις μετακινήσεις για το χρυσό τρίγωνο εφόσον υπάρχει τρένο και μάλιστα γρήγορο και τα ξενοδοχεία και όλα τα σχετικά και να προτιμήσει κάποιο πρακτορείο με οδηγό αυτοκινήτου κλπ που του βγαίνει τα τριπλάσια λεφτά;;; Γιατί βλέπω όλοι να προτιμούν πρακτορεία ενώ εγώ σκέφτομαι να ταξιδέψουμε μόνοι μας.. Ανυπομονώ για τις απαντήσεις!!!!:clap:
Από την αναζήτηση που είχα κάνει, η περιοχή Paharganj είναι κεντρική, οικονομική για διαμονή (την προτιμούν κυρίως backpackers), και με καλές συγκοινωνίες που τη συνδέουν με όλο το υπόλοιπο Δελχί.

Όσο για τις μετακινήσεις... ενοικίαση αυτοκινήτου ξέχνα τη... οπότε μένει τραίνο και αεροπλάνο... εμείς είχαμε λίγες μέρες στη διάθεσή μας συνολικά, να φανταστείς κάθε 2 μέρες αλλάζαμε πόλη, έτσι δεν θέλαμε βασιστούμε στα ινδικά τραίνα που παίζουν συχνά μεγάλες καθυστερήσεις γιατί έτσι θα μειωνόταν ο χρόνος που θα είχαμε σε κάθε πόλη... αν είχα π.χ. 3 εβδομάδες, ενδεχομένως να χρησιμοποιούσα και τραίνα...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Επίσης, όσον αφορά στο οικονομικό, κάποιες εσωτερικές πτήσεις που κάναμε (πάλι ελλείψει χρόνου) ήταν πολύ οικονομικές...
Ό,τι άλλο θες, shoot!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Από την αναζήτηση που είχα κάνει, η περιοχή Paharganj είναι κεντρική, οικονομική για διαμονή (την προτιμούν κυρίως backpackers), και με καλές συγκοινωνίες που τη συνδέουν με όλο το υπόλοιπο Δελχί.
Στην Connaught δεν είναι καλά?

Όσο για τις μετακινήσεις... ενοικίαση αυτοκινήτου ξέχνα τη... οπότε μένει τραίνο και αεροπλάνο...
Την περίπτωση ναύλωσης ΙΧ με οδηγό την αποκλείεις?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Την περίπτωση ναύλωσης ΙΧ με οδηγό την αποκλείεις?
αυτό κάναμε... μμμ μάλλον δεν το έγραψα καλά...
giannoula ξαναγράφω λοιπόν: ναυλώσαμε ΙΧ με οδηγό γιατί δεν μας έπαιρνε να χάσουμε χρόνο από πιθανές καθυστερήσεις τραίνων και σε κάποιες πιο μεγάλες αποστάσεις π.χ. Udaipur-Varanasi και Varanasi-Delhi πήραμε αεροπλάνο.
Υ.Γ. Στην Connaught μια χαρά είναι, αλλά πιο ακριβά και πιο "ευρωπαϊκά"...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τον οδηγό τον κλείνεις μέσω πρακτορείου και με ποιο τρόπο; Και τα πακέτα απ'ότι βλέπω βγαίνουν αρκετά ακριβά κατ'άτομο. Καλά για περίπτωση ενοικίασης αυτοκινήτου δεν το συζητώ, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουμε κάτι τέτοιο, μόνο τρένο ή αεροπλάνο. Απλά και μεις δεν έχουμε πολλές μέρες στη διάθεση μας αλλά από την άλλη θέλω να έχω ελευθερία κινήσεων και όχι να τρέχω με πρόγραμμα. Εξάλλου θέλω να πάω σε 3 πόλεις μόνο ίσως και στο Βαρανάσι (γι'αυτό δεν είμαι ακόμη σίγουρη). Οπότε αν πάω Βαρανάσι και γυρίσω Δελχί με αεροπλάνο τον οδηγό τι τον κάνω;;;;;; (!!!!!) τον αφήνουμε εκεί και μεις γυρνάμε αεροπορικώς;;;;;
Baba ευχαριστώ για την παρέμβαση στο Δελχί για να αρχίσω να ψάχνω...
Λέτε να πεθάνω από την ζέστη εκεί καλοκαιριάτικα;;;;;;;;;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τον οδηγό τον κλείνεις μέσω πρακτορείου και με ποιο τρόπο; Και τα πακέτα απ'ότι βλέπω βγαίνουν αρκετά ακριβά κατ'άτομο. Καλά για περίπτωση ενοικίασης αυτοκινήτου δεν το συζητώ, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουμε κάτι τέτοιο, μόνο τρένο ή αεροπλάνο. Απλά και μεις δεν έχουμε πολλές μέρες στη διάθεση μας αλλά από την άλλη θέλω να έχω ελευθερία κινήσεων και όχι να τρέχω με πρόγραμμα. Εξάλλου θέλω να πάω σε 3 πόλεις μόνο ίσως και στο Βαρανάσι (γι'αυτό δεν είμαι ακόμη σίγουρη). Οπότε αν πάω Βαρανάσι και γυρίσω Δελχί με αεροπλάνο τον οδηγό τι τον κάνω;;;;;; (!!!!!) τον αφήνουμε εκεί και μεις γυρνάμε αεροπορικώς;;;;;
Baba ευχαριστώ για την παρέμβαση στο Δελχί για να αρχίσω να ψάχνω...
Λέτε να πεθάνω από την ζέστη εκεί καλοκαιριάτικα;;;;;;;;;
Ζητάς από το πρακτορείο να μην σου κλείσει ξενοδοχεία ΜΟΝΟ να σου διαθέσει αυτοκίνητο με οδηγό στην τάδε πόλη ή για την τάδε διαδρομή κ.λ.π....Αν είστε 4 άτομα στο αυτοκίνητο σας έρχεται φθηνότερα από το να είσαστε ζευγάρι... Ελευθερία έχεις εννοείται, γιατί εσύ λες στον οδηγό που θες να πας, πόση ώρα θες να καθίσεις σε ένα μέρος, πότε θέλεις να κάνεις στάση, αν δεν θέλεις να κάνεις στάση δεν σταματάς (σε αντίθεση με τουριστικά πούλμαν που σε σταματάνε αναγκαστικά σε διάφορα τουριστικά ταβερνεία πάνω στις εθνικές οδούς) και ούτω καθεξής.
Αν επίσης, έχεις ΙΧ στο Ρατζαστάν και μετά "πετάξεις" για Βαρανάσι, ο οδηγός θα σε πάει μέχρι το αεροδρόμιο και μετά στο αεροδρόμιο του Βαρανάσι σε περιμένει άλλο ΙΧ με άλλον οδηγό.
Τώρα για τη ζέστη, είναι ένα θέμα... αλλά πιο σημαντικό από τη ζέστη είναι οι μουσώνες...:roll:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ξέρεις περίπου σε τι τιμή κυμαίνεται;; και από που θα μπορούσα να κλείσω κάτι αξιόπιστο;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο αν ήταν μόνο για 3 πόλεις (κοντινές μεταξύ τους φυσικά).
Πάντως ρίξε μια ματιά στο παρακάτω site για τιμές.
car rental delhi, rajasthan, india - rent a car with driver for delhi, rajasthan, india


και σε αυτό Delhi Car Rental, Delhi Car Tours, Delhi Car Rental Services, Delhi Car Rental Agency#
που μπορείς να το οργανώσεις μόνη σου, να τυπώσεις χάρτη, αλλά και να επιλέξεις όποιο ΜΜΜ θέλεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Ξέρεις περίπου σε τι τιμή κυμαίνεται;; και από που θα μπορούσα να κλείσω κάτι αξιόπιστο;
Εγώ έκλεισα από το Castle & King: Castle And King,North India Tour,Golden Triangle Tour India,India Wildlife Tour,Rajasthan Tour,Wildlife in Kerala,Tour Packages
Μείναμε 100% ευχαριστημένοι... 2 μήνες μετά από μας τους χρησιμοποίησε και η Έρση κι έμεινε επίσης πολύ ευχαριστημένη. Για τιμή δεν ξέρω ακριβώς γιατί μου είχαν κλείσει κι άλλα πράγματα μέσα εκτός από το αυτοκίνητο-οδηγό (κάτι εκδρομές, εσωτερικές πτήσεις γιατί μου τις έδιναν πιο φθηνά από το να τις έκλεινα μόνη μου κ.ά.), Στείλε τους mail και πες ότι σε σύστησα εγώ αν θες... αν είναι πες μου να σου στείλω πμ...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα τα ελέγξω όλα και ότι χρειαστώ θα σας στείλω π.μ. Παρεπιπτόντως οι πόλεις που θα πάω είναι το Χρυσό Τρίγωνο (Δελχί Άγκρα Τζαιπούρ) και ίσως Βαρανάσι. Δυστυχώς δεν υπάρχει απεριόριστος χρόνος..... για παραπάνω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom