Ινδία ΙΝΔΙΑ - Η "Θεά" των Μικρών Πραγμάτων

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω παντως δεν αλλαζω με τιποτα την εμπειρια με τα τρενα!! Βλεπεις την μιση Ινδια,οπως μου ειχε πει μια φιλη ...και ειχε δικιο... Κι εγω με λιγο χρονο πηγα Χρυσο τριγωνο και Βαρανασι....διαβασε αν θες την ιστορια μου
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τίποτα δεν έκλεισα μέσω πρακτορείου. Οδηγούς βρίσκεις δεκάδες έξω από κάθε μεγάλο ξενοδοχείο (ειδικά στις μεγάλες πόλεις). Διαπραγματεύεσαι την τιμή μαζί του για όπου και όσο θες. Δεν ξέρω πόσο χρεώνουν τα πρακτορεία αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όταν κάνεις συμφωνία απ' ευθείας με τον οδηγό σου βγαίνει φθηνότερα. Και μη φοβάσαι, οι Ινδοί δεν είναι από τους ανθρώπους που θα σε κοροϊδέψουν - υπάρχουν κι εξαιρέσεις (υποθέτω) αλλά σε μένα ποτέ δεν έτυχαν. Και ... είναι κρίμα να μη βάλεις Βαρανάσι στο πρόγραμμα: εγώ θα ξαναπήγαινα Ινδία μόνο γι αυτό.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
εγώ θα ξαναπήγαινα Ινδία μόνο γι αυτό.
Συμφωνώ,όταν σκέφτομαι την Ινδία οι πρώτες εικόνες που μου έρχονται είναι από το Βαρανάσι!!
Ο συνταξιδιώτης μου σκεφτόταν να ακυρώσουμε το υπόλοιπο του ταξιδιού μας και να μείνουμε ΜΟΝΟ Βαρανάσι....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Συμφωνώ,όταν σκέφτομαι την Ινδία οι πρώτες εικόνες που μου έρχονται είναι από το Βαρανάσι!!
Ο συνταξιδιώτης μου σκεφτόταν να ακυρώσουμε το υπόλοιπο του ταξιδιού μας και να μείνουμε ΜΟΝΟ Βαρανάσι....
Ο συνταξιδιώτης σου βρε φίλε μου δεν μετράει. Είναι μουρλός για δέσιμο. Γνωστό σε όλους μας είναι ότι προσφέρθηκε να μας κάνει τον βαστάζο στο Πακιστάν για 200 ρουπίες!!!! Το ξέχασες?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Η αλήθεια είναι ότι και η δικιά μου πρώτη σκέψη ήταν να γυρίσω με τρένο αυτά τα μέρη και ίσως αν πάω Βαρανάσι να πάω αεροπλάνο από εκεί για Δελχί για να γλυτώσω χρόνο.. Θα ανασυνταχτώ λίγο να δω δρομολόγια κλπ και θα επανέλθω.. Μια τελευταία ερώτηση, πόσες είναι είναι Τζαιπούρ - Βαρανάσι και υπάρχει (φαντάζομαι) σύνδεση με τρένο;;;;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Η αλήθεια είναι ότι και η δικιά μου πρώτη σκέψη ήταν να γυρίσω με τρένο αυτά τα μέρη και ίσως αν πάω Βαρανάσι να πάω αεροπλάνο από εκεί για Δελχί για να γλυτώσω χρόνο.. Θα ανασυνταχτώ λίγο να δω δρομολόγια κλπ και θα επανέλθω.. Μια τελευταία ερώτηση, πόσες είναι είναι Τζαιπούρ - Βαρανάσι και υπάρχει (φαντάζομαι) σύνδεση με τρένο;;;;
17,5 ωρες

Cleartrip | Trains from Jaipur to Varanasi

μηπως να κανεις το βαρανασι δελχι με τρενο? εχει πιο πολλα και τα γρηγορα ειναι 12 ωρες

http://www.cleartrip.com/trains/res...=1&children=0&male_seniors=0&female_seniors=0
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
είναι τόσες πολλές;;;;;;;;; Νόμιζα πολύ λιγότερες... αυτό τώρα με χάλασε λίγο.. Σαν να ταξιδεύω πάλι Ελλάδα - Ινδία είναι!! τέλος πάντων.. θα δούμε. Thanks anyway πάντως!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
Διαβάζω συνεχώς για το πόσο φοβερή εμπειρία είναι τα τραίνα στην Ινδία... .... και ok, δεν διαφωνώ.... αν είχα περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου, κι εγώ θα το έκανα... Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξεπατωθείς στα 15ωρα και στα 17ωρα μέσα στο τραίνο για να αποκτήσεις την εμπειρία? Δεν μπορείς να την αποκτήσεις με 1-2 διαδρομές? :roll: Ειδικά όταν με εσωτερική πτήση είσαι σε 1 ώρα στον προορισμό σου και τις υπόλοιπες 14 ώρες (που θα έκανες με το τραίνο) θα τις αφιερώσεις στην πόλη που πας, να περπατήσεις, να γυρίσεις, να περιπλανηθείς... και μάλιστα όταν μία από τις πιο μακρυνές πτήσεις (τουλάχιστον για τα μέρη που αναφέρουμε παραπάνω) Δελχί-Βαρανάσι-Δελχί κοστίζει γύρω στο 90άρι ευρώ...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Το τραίνο είναι μονόδρομος,όταν πχ θέλεις να κάνεις το Varanasi-Jaipur,που δεν υπάρχει απ'ευθείας πτήση,παρά μόνο μέσω Δελχί.Κάνεις και ένα stop over Agra με το νυχτερινό,και είσαι κομπλέ.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Με προλαβες...αυτο ακριβως πηγα να πω...Αυτο εκανα κι εγω βραδινο απο τζαιπουρ...στοπ-οβερ στην Αγκρα που εφτασα πρωι,ειδα Ταζ Μαχαλ κ.λ. (η Αγκρα δεν αξιζει ωρα παραπανω) και παλι βραδινο για Βαρανασι...Μετα επιστροφη με αεροπλανο.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ο συνταξιδιώτης σου βρε φίλε μου δεν μετράει. Είναι μουρλός για δέσιμο. Γνωστό σε όλους μας είναι ότι προσφέρθηκε να μας κάνει τον βαστάζο στο Πακιστάν για 200 ρουπίες!!!! Το ξέχασες?
Έχεις δίκιο,mea culpa..:haha:




Baba,δεν κατάλαβα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom