Ιορδανία ΙΟΡΔΑΝΙΑ - Γοητεία βγαλμένη από Πέτρα και Έρημο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003

Πώς είναι η αίσθηση να βρίσκεσαι καταμεσής της ερήμου?

Αναπόφευκτα αισθάνεσαι δέος γιατί είσαι απλώς μια κουκίδα μέσα στο σύμπαν.
Αν μοιάζουμε, μπορεί να πάθεις και έναν μικρό πανικό ελλείψει προσανατολισμού... ένιωθα σαν να βρίσκομαι στον ωκεανό ή στον ουρανό, χωρίς πυξίδα αφού όπου κι αν κοίταζα στα 4 σημεία του ορίζοντα δεν έβλεπα καμία «έξοδο διαφυγής», έπρεπε να αφεθώ στο έλεος του οδηγού του τζιπ αν ήθελα να βγω από εκεί μέσα.
Η παντελής έλλειψη ήχου δε, μου θύμισε το άκρως αντίθετο σκηνικό: ένα χιονισμένο τοπίο. Γιατί όπως ακριβώς το χιόνι, έτσι και η έρημος μοιάζει να «καταπίνει» οποιονδήποτε ήχο.

Υποτίθεται πώς είχα πατήσει έρημο σε προηγούμενα ταξίδια μου (π.χ. Αίγυπτο, Τυνησία) αλλά πάντα υπήρχε κάτι που διέκοπτε το ερημικό τοπίο...λουλουδάκια και πέτρες που ξεφύτρωναν εδώ κι εκεί, κολώνες ηλεκτροδότησης και δρόμοι, έστω και υποτυπώδεις, που μαρτυρούσαν την ανθρώπινη παρέμβαση.

Εδώ όμως, στην αχανή έρημο του Wadi Rum δεν υπήρχε κανένα ίχνος πολιτισμού, παρά μόνο αγνή, πουδρένια, στο χρώμα της τερακότας άμμος και κατά τόπους τεράστιοι βράχοι από ψαμμίτη, κάνοντας το τοπίο να μοιάζει σεληνιακό... Εξ’ ου' και το όνομα του Wadi Rum που στα αραβικά σημαίνει «Κοιλάδα της Σελήνης» και δεν θα μπορούσε να είναι πιο ταιριαστό.
Όχι τυχαία το Wadi Rum έχει επιλεγεί πολλές φορές για να γυριστούν ταινίες όπου το στόρυ τους διαδραματίζεται σε άλλους πλανήτες.

Βέβαια, η ταινία που έκανε παγκοσμίως γνωστή την περιοχή ήταν «Ο Λόρενς της Αραβίας» και γι’ αυτό υπάρχoυν και τα σχετικά αξιοθέατα μέσα στην έρημο, όπως η "Πηγή του Λόρενς" και το σπίτι του Λόρενς, ουσιαστικά μια τρύπα σε έναν βράχο που δεν καταλαβαίνεις καν ότι είναι σπίτι.
Περιπλανηθήκαμε πολλές ώρες με το τζιπ κάνοντας πολλές στάσεις, αλλού για να δούμε από ψηλά πανοραμική θέα της ερήμου, αλλού για θαυμάσουμε περίεργους σχηματισμούς των βράχων, αλλού για να κάνουμε βόλτα με καμήλες και αλλού απλά για να κουτρουβαλήσουμε στους αμμόλοφους.
Το να πίνεις τσάι στην σκιά ενός βράχου μέσα στην απεραντοσύνη της ερήμου ακούγοντας μόνο τον ήχο της ανάσας σου, είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία.

Ακόμα πιο ανεπανάληπτη εμπειρία είναι η διανυκτέρευση σε camp στο Wadi Rum.
Το ηλιοβασίλεμα που έβαφε όλη την έρημο πορτοκαλί, η υπαίθρια φωτιά που όσο αυτή μας ζέσταινε από το βραδινό κρύο της ερήμου εμείς ρεμβάζαμε τον έναστρο ουρανό και ανταλλάζαμε ιστορίες με ντόπιους και με ταξιδιώτες από όλα τα μέρη του κόσμου, ο ύπνος (ένας από τους καλύτερους στη ζωή μου) στην σκηνή στην μέση του πουθενά, και το φανταστικό θέαμα της ανατολής που έκανε όλο το τοπίο ροζ, είναι εικόνες που δεν θα ξεχάσω ποτέ στην ζωή μου.

Βέβαια, οι συνθήκες υγιεινής στα camps, με το περιορισμένο νερό που κατά πώς φαίνεται δεν φτάνει για ενδελεχές πλύσιμο πιάτων και ποτηριών, μας άφησαν και μια γερή γαστρεντερίτιδα που κάναμε αμάν και πως να ξεπεράσουμε.

Το μοναδικό αυτό ταξίδι ολοκληρώθηκε με ξεκούραση σε ένα από τα πολλά και υπέροχα ξενοδοχεία της Νεκράς Θάλασσας, όπου του δώσαμε να καταλάβει σε λασπόλουτρα και τις κλασσικές τουριστικές πόζες "και-καλά-επιπλέω-διαβάζοντας-βιβλίο-χωρίς-να-βυθίζομαι" παρά το γεγονός ότι είχαμε μείνει ταπί, χωρίς δυνατότητα ανάληψης χρημάτων και με ένα δημοψήφισμα να μας περιμένει επιστρέφοντας στην Ελλάδα όπου συνέβαιναν κοσμοϊστορικά γεγονότα.


IMG_2575.jpeg



IMG_2576.jpeg



IMG_2577.jpeg



IMG_2578.jpeg



IMG_2579.jpeg



IMG_2580.jpeg
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τέλεια! :)
Αναμένω με ενθουσιασμό! Tips και χρηστικές πληροφορίες υπερ-καλοδεχούμενα! :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πρώτον ΔΕΝ ζηλεύουμε καθόλου!
Δεύτερον αν και θα περιγράψεις ερήμους, η ιστορία σου θα είναι όαση και
Τρίτον αναμένουμε τη συνέχεια:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
vario, σοβαρά???χωρίς να θέλω να σε πιέσω/αγχώσω, πάρτο λίγο γρήγορα!έχεις χρόνο μέχρι την άλλη τετάρτη που πετάω για αμμάν για να ολοκληρώσεις την ιστορία!;) αναμένω την συνέχεια!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
vario, σοβαρά???χωρίς να θέλω να σε πιέσω/αγχώσω, πάρτο λίγο γρήγορα!έχεις χρόνο μέχρι την άλλη τετάρτη που πετάω για αμμάν για να ολοκληρώσεις την ιστορία!;) αναμένω την συνέχεια!!!
Αληθεια? Κοιτα συμπτωση... Ποια μερη θα επισκεφθεις? Δε νομιζω να προλαβω να τελειωσω την ιστορια μεχρι την Τεταρτη αλλα αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι, πες μου!
Σημαντικο tip που θα στενοχωρησω τον @Yorgos μιας και την βρηκε ακριβη (και οντως ηταν), η visa εχει καταργηθει αν εχεις invitation letter. Προσοχη, ειτε δεν το γνωριζουν ολοι οι υπαλληλοι ειτε κανουν οτι δεν το γνωριζουν παιζει να σου ζητησουν να πληρωσεις visa, ΜΗΝ μασησεις!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σημαντικο tip που θα στενοχωρησω τον @Yorgos μιας και την βρηκε ακριβη (και οντως ηταν), η visa εχει καταργηθει αν εχεις invitation letter. Προσοχη, ειτε δεν το γνωριζουν ολοι οι υπαλληλοι ειτε κανουν οτι δεν το γνωριζουν παιζει να σου ζητησουν να πληρωσεις visa, ΜΗΝ μασησεις!!
και μπορείς να πάρεις το invitation letter από το ξενοδοχείο ή να το κανονίσει κάποιο πρακτορείο από Ελλάδα?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
και μπορείς να πάρεις το invitation letter από το ξενοδοχείο ή να το κανονίσει κάποιο πρακτορείο από Ελλάδα?
Εμας μας το εδωσε ο οδηγος που ειχαμε κλεισει για τις μεταφορες μας. Απ'οσο ξερω και το εκει πρακτορειο σου δινει.
 
Last edited:

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αληθεια? Κοιτα συμπτωση... Ποια μερη θα επισκεφθεις? Δε νομιζω να προλαβω να τελειωσω την ιστορια μεχρι την Τεταρτη αλλα αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι, πες μου!
Σημαντικο tip που θα στενοχωρησω τον @Yorgos μιας και την βρηκε ακριβη (και οντως ηταν), η visa εχει καταργηθει αν εχεις invitation letter. Προσοχη, ειτε δεν το γνωριζουν ολοι οι υπαλληλοι ειτε κανουν οτι δεν το γνωριζουν παιζει να σου ζητησουν να πληρωσεις visa, ΜΗΝ μασησεις!!
έχω κάνει ένα "φιλόδοξο" πλάνο, 8 ημερών, με 9 διανυκτερεύσεις, που ελπίζω να μου βγει!αμμάν-γέρασα-μάνταμπα-νεκρά-πέτρα-wadi rum-άκαμπα και ξανά πάλι αμμάν για να μπούμε ισραήλ για λίγες μέρες.
Αυτό με τη βίζα που λες, δεν το χω ξαναδεί πουθενα!θα στείλω στο ξενοδοχείο για invitation και μήπως επικοινωνήσω με την πρεσβεία τους εδώ στην Ελλάδα?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
έχω κάνει ένα "φιλόδοξο" πλάνο, 8 ημερών, με 9 διανυκτερεύσεις, που ελπίζω να μου βγει!αμμάν-γέρασα-μάνταμπα-νεκρά-πέτρα-wadi rum-άκαμπα και ξανά πάλι αμμάν για να μπούμε ισραήλ για λίγες μέρες.
Αυτό με τη βίζα που λες, δεν το χω ξαναδεί πουθενα!θα στείλω στο ξενοδοχείο για invitation και μήπως επικοινωνήσω με την πρεσβεία τους εδώ στην Ελλάδα?
8 μαζι με Ισραηλ? Εμεις ειχαμε 7 μερες και ειδαμε ολα τα παραπανω πλην Ακαμπα. Το αρχικο πλανο ηταν και σε μας να περιληφθει και το Ισραηλ αλλα κατι ο περιορισμενος χρονος (ηθελα και Παλαιστινη), κατι που αντιμετωπισα πρακτικες δυσκολιες να τα συνδυασω, τελικα μειναμε μονο Ιορδανια.
Με τη βιζα και 'γω δεν το ηξερα, με ενημερωσε σχετικα ενα τοπικο πρακτορειο που ειχα επικοινωνησει, γλυτωσαμε 100 δολαριακια... ;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
8 μαζι με Ισραηλ? Εμεις ειχαμε 7 μερες και ειδαμε ολα τα παραπανω πλην Ακαμπα. Το αρχικο πλανο ηταν και σε μας να περιληφθει και το Ισραηλ αλλα κατι ο περιορισμενος χρονος (ηθελα και Παλαιστινη), κατι που αντιμετωπισα πρακτικες δυσκολιες να τα συνδυασω, τελικα μειναμε μονο Ιορδανια.
Με τη βιζα και 'γω δεν το ηξερα, με ενημερωσε σχετικα ενα τοπικο πρακτορειο που ειχα επικοινωνησει, γλυτωσαμε 100 δολαριακια... ;)
βασικά ειναι 8 ολοκληρες μερες μόνο ιορδανία και μετά έχω πέντε ολόκληρες για ισραήλ (και παλαιστίνη ό,τι προλάβω - σίγουρα χεβρώνα)!
αντιμετώπισες πρόβλημα στο αεροδρομιο?χρειάστηκε να επιμείνεις για να μην πληρώσεις?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
βασικά ειναι 8 ολοκληρες μερες μόνο ιορδανία και μετά έχω πέντε ολόκληρες για ισραήλ (και παλαιστίνη ό,τι προλάβω - σίγουρα χεβρώνα)!
αντιμετώπισες πρόβλημα στο αεροδρομιο?χρειάστηκε να επιμείνεις για να μην πληρώσεις?
A μια χαρα τοτε!!
Δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα γιατι ηρθε μεσα και ο οδηγος μας και εκανε τα διαδικαστικα για εμας.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
A μια χαρα τοτε!!
Δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα ......
Γκουχου Γκουχου... Θερμή Παράκληση: καλό θα ηταν οι ιστορίες να μην αρχίζουν με υπερβολές και εξωραισμούς. Για να το πω ξεκάθρα, μιλάμε για την Vario που την εχει επικυρήξει ο μισός μουσουλμανικικός κόσμος, και ταυτόχρονα ολοι οι φονταμενταλιστες του ντουνιά, κρέμονται απο τα χείλη της. Ως εκ τουτου, οι ανακρίβειες τύπου "δεν αντιμετωπισαμε κανένα πρόβλημα" θα μπορούσαν να παραλειφθουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.553
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom