Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
@Lacedaemonian Ο δρόμος από Αθήνα προς την Αρεόπολη σε τι φάση είναι;
Πόσες ώρες περίπου χρειάζεται κάποιος;
Δύο ώρες και 15 λεπτά ως τη Σπάρτη από κλειστό αυτοκινητόδρομο και Σπάρτη - Αρεόπολη 45 λεπτά από επαρχιακό δρόμο σε καλή κατάσταση και αρκετά καινούργια κομμάτια που κάνουν ευκολότερη την οδήγηση.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου @Viaggi.
Πάντως είναι εντελώς άλλο αυτό που ζήτησες να σου πουμε την γνώμη μας με τη πρόταση για Λεωνίδιο. Με το ίδιο σκεπτικό ωραία είναι και στο Ναύπλιο κ.ο.κ. Έχεις τόσα ωραία μέρη να δεις από Καλαμάτα μέχρι Μάνη και Μονεμβασιά που αν πας και Λεωνίδιο θα χορτάσεις χιλιόμετρα και θα χάσεις την ουσία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δύο ώρες και 15 λεπτά ως τη Σπάρτη από κλειστό αυτοκινητόδρομο και Σπάρτη - Αρεόπολη 45 λεπτά από επαρχιακό δρόμο σε καλή κατάσταση και αρκετά καινούργια κομμάτια που κάνουν ευκολότερη την οδήγηση.
Ευχαριστώ πολύ, είναι αρκετά πιο παλέψιμο απ' ότι νόμιζα.
Ακούγεται σίγουρα καλύτερο σε σχέση με το Αθήνα-Μονεμβασιά που είχα κάνει.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ευχαριστώ πολύ, είναι αρκετά πιο παλέψιμο απ' ότι νόμιζα.
Ακούγεται σίγουρα καλύτερο σε σχέση με το Αθήνα-Μονεμβασιά που είχα κάνει.
Λίγο ο δρόμος από Βαθύ Γυθείου μέχρι Αρεόπολη (18χλμ) είναι λίγο κουραστικός μιας και δεν έχουν ολοκληρωθεί οι βελτιώσεις (Όχι πως θα γίνουν και ποτέ...)
 

Lacedaemonian

Member
Μηνύματα
17
Likes
91
@Lacedaemonian Ο δρόμος από Αθήνα προς την Αρεόπολη σε τι φάση είναι;
Πόσες ώρες περίπου χρειάζεται κάποιος;
Μεχρι Τριπολη ειναι ο αυτοκινητοδρομος προς Καλαματα.

Στην Τριπολη εχεις-πλεον- 2 επιλογες προς Λακωνια.Η παιρνεις τον παλιο επαρχιακο δρομο μεσω Τεγεας/Μανθυρεας κλπ (αυτον δηλ που χρησιμοποιουσαμε "ολοι εμεις οι κολασμενοι εδω κατω" μεχρι κ πριν 4 χρονια...................)η συνεχιζεις για Μεγαλοπολη με τον αυτοκινητοδρομο της Καλαματας κ εκει (στο Λευκτρο)στιβεις αριστερα/νοτια στο νεο δρομο-που ομως δεν εχει ΛΕΑ........- για κατω.Αν παρεις τον παλιο γλυτωνεις 22 χλμ κ 5,5ευρω διοδια(οχι ομως κ τον αντιστοιχο χρονο,ειδικα αν δεν τον ξερεις οπως εμεις που ξερουμε που στενευει,που μπορουμε να κανουμε προσπεραση,που μπαινει μεσα σε χωρια κ συνοικισμους κλπ)οποτε καλυτερα παρε τον καινουριο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αδελφε....
Οταν φτασεις Σπαρτη εξαρταται αν θα να μπεις στην πολη(η οποια εχει α-ψο-γη ρυμοτομια "αλα σκακιερα" κ κανενα φαναρι απλα ακολουθεις τον απλο ΚΟΚ κ υπαρχουν παντου σημανσεις-αλλα οχι σημανση για τον "Ταφο του Λεωνιδα":mad:).Αν δε θες να μπεις μεσα, ακριβως πριν την εισοδο της πολης(ειτε απ τον παλιο δρομο ειτε απ τον καινουριο)στον κομβο πριν στη γεφυρα του Ευρωτα(με πολυ καλες σημανσεις)υπαρχει η παρακαμψη της Σπαρτης που θα σε βγαλει μετα το ΚΕΕΜ κ στη μεση του δρομου προς Μανη-Μονεμβασια(θα εισαι ακριβως πανω/διπλα στον Ευρωτα,μια φανταστικη διαδρομη στην οποια ολοι,εκτος του οδηγου, θα "χαζευουν" την καταπρασινη κοιλαδα με τον Ταυγετο σε ολο το μεγαλειο του δεξια;))....
Μετα τη "διασταυρωση του ΚΕΕΜ" ο δρομος για το Γυθειο ειναι ενας απλος-με την εννοια του "λακωνικου"...-επαρχιακος δρομος που εχει καλο οδοστρωμα αλλα θα περασεις κ μεσα απο κανα 2 χωρια οποτε μην ξεσαλωσεις..Απολαυσε τη θεα στον Ταυγετο...
Φτανοντας λιγο πριν το Γυθειο(μετα ακριβως απ το χωριο Αιγες απ οπου θα περασεις απο μεσα,αλλος δρομος δεν υπαρχει...) στριβεις δεξια (υπαρχουν σημανσεις πολυ καλες στη διασταυρωση) προς Μεσα Μανη.Ο δρομος ξεκιναει σχετικα καλα μεχρι το καστρο του Πασσαβα(εχει γινει προσφατη μικρη παρακαμψη εκει μεχρι το Χωσιαριο/Βαθυ)αλλα μετα να εισαι πο-λυ προσεκτικος μεσα στα στενα του περασματος στη Μεσα Μανης.Στενος,φιδωτος δρομος τουλαχιστον μεχρι το Βαχο(λιγο πριν την Αρεοπολη αν κ γινονται-απελπιδες...-προσπαθειες να φτιαχτει νεα οδος απ την απεναντι μερια του ρεματος....)

Ποση ωρα θα χρειαστεις;;;Βαλε 4 ωρες στο ποοολυυυ χαλαρο.......
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Πάντως είναι εντελώς άλλο αυτό που ζήτησες να σου πουμε την γνώμη μας με τη πρόταση για Λεωνίδιο. Με το ίδιο σκεπτικό ωραία είναι και στο Ναύπλιο κ.ο.κ. Έχεις τόσα ωραία μέρη να δεις από Καλαμάτα μέχρι Μάνη και Μονεμβασιά που αν πας και Λεωνίδιο θα χορτάσεις χιλιόμετρα και θα χάσεις την ουσία.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Για να ξεκαθαρίσω το για που θέλω πληροφορίες είναι στον νοητό άξονα Καλαμάτας- Μονεμβασιάς. Για να μην μπλέκουμε χωρίς λόγο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μεχρι Τριπολη ειναι ο αυτοκινητοδρομος προς Καλαματα.
Στην Τριπολη εχεις-πλεον- 2 επιλογες προς Λακωνια.Η παιρνεις τον παλιο
Πολύ περιγραφικός, ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.
Νομίζω ότι αν γίνει τελικά η διαδρομή στο πήγαινε θα γίνει βράδυ, οπότε θα κινηθώ στα στανταρντ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@Lacedaemonian ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Μάλλον θα ξεκινήσω από Μονεμβασιά και θα έρχομαι προς Καλαμάτα.
 

Lacedaemonian

Member
Μηνύματα
17
Likes
91
Πάντως είναι εντελώς άλλο αυτό που ζήτησες να σου πουμε την γνώμη μας με τη πρόταση για Λεωνίδιο. Με το ίδιο σκεπτικό ωραία είναι και στο Ναύπλιο κ.ο.κ. Έχεις τόσα ωραία μέρη να δεις από Καλαμάτα μέχρι Μάνη και Μονεμβασιά που αν πας και Λεωνίδιο θα χορτάσεις χιλιόμετρα και θα χάσεις την ουσία.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 

Lacedaemonian

Member
Μηνύματα
17
Likes
91
@Lacedaemonian ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Μάλλον θα ξεκινήσω από Μονεμβασιά και θα έρχομαι προς Καλαμάτα.
Μεγαλη μου χαρα αν βοηθησα φιλε
Και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι.Ετσι κι αλλιως γι αυτο ειμαστε σ αυτο το site...
Επιφυλασσομαι φυσικα να γραψω κ μερικα μερη(ειτε ειναι για φαγητο ειτε για βουτιες ειτε για αραλικι/ξεκουραση)οταν θα εχω περισσοτερο χρονο γιατι τωρα ειμαι με το 1 ματι εδω να σας πω κ με το αλλο στη δουλεια....o_O
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε Πάσχα στην νότια Πελοπόννησο.
Βρίσκω εισιτήρια με μίλια από Θεσ/νίκη για Καλαμάτα Μεγ.Τρίτη με Δεύτερη μέρα του Πάσχα.
Σκεφτόμαστε να συμπεριλάβουμε και την Μονεμβασιά στο ταξίδι μας. Πως προτείνετε οι γνώστες της περιοχής να μοιράσουμε τις 5 διανυκτερεύσεις (γιατί μάλλον η 6η διανυκτέρευση θα γίνει στην Καλαμάτα επειδή η πτήση είναι πολύ πρωινή και θα πρέπει να παραδοθεί και το αυτοκίνητο) και που είναι ομορφότερα να κάνουμε Ανάσταση.
@makisg καλησπέρα. Αρχικά να πω ότι δεν έχω κάνει Πάσχα στη νότια Πελοπόννησο οπότε δεν έχω άποψη για το πού είναι καλύτερα για την Ανάσταση. Γνωρίζω και εγώ για το έθιμο με τα αερόστατα στο Λεωνίδιο που πρότεινε ο @Yorgos και πολύ θα ήθελα κάποια φορά να καταφέρω να το ζήσω από κοντά.

Αφού σκέφτεστε να εντάξετε τη Μονεμβασιά στο πρόγραμμα καλό θα ήταν να κάνετε 2 διανυκτερεύσεις εκεί. Τώρα αν αυτές οι 2 διανυκτερεύσεις θα γίνουν τις πρώτες μέρες ή το Μεγάλο Σάββατο (για την Ανάσταση) και την Κυριακή του Πάσχα εσείς θα το αποφασίσετε. Αν δεν βρίσκετε εκείνες τις μέρες κατάλυμα μέσα στο Κάστρο μπορείτε κάλλιστα να αναζητήσετε ξενοδοχείο στη Νέα Πόλη και με το αυτοκίνητο να φτάσετε όσο το δυνατόν κοντύτερα στην Πύλη. Ίσως εκείνες τις μέρες να υπάρχει αυξημένη δυσκολία με το παρκάρισμα αλλά με λίγη επιμονή πάντα κάποια θέση βρίσκεται. Το καλοκαίρι υπήρχε ένα μικρό βαν που ξεκινούσε από την αρχή της γέφυρας και μετέφερε τον κόσμο μέχρι την Πύλη. Δεν γνωρίζω όμως τί γίνεται το Πάσχα.

Η Νέα Πόλη δεν έχει κάτι το αξιόλογο προς εξερεύνηση οπότε θα επικεντρωθείτε κυρίως στο Κάστρο. Μπορείτε επιπλέον να αφιερώσετε λίγες ώρες φτάνοντας μέχρι το Λιμάνι του Γέρακα, το μικρό παραθαλάσσιο χωριό το οποίο είναι χτισμένο μέσα στην αγκαλιά ενός φιόρδ. Το λιμανάκι με τα λιγοστά σπίτια είναι ένα ήσυχο, γραφικό ψαροχώρι και ίσως λόγω των ημερών να υπάρχει κανένα ταβερνάκι ανοιχτό για να τσιμπήσετε ψαρομεζέδες. Μπορείτε ακόμη να επισκεφθείτε και τον αρχαιολογικό χώρο του Ζάρακα, ο οποίος βρίσκεται στην κορυφή του λόφου, πάνω από το χωριό. Από εκεί ψηλά θα μπορέσετε να δείτε πώς η θάλασσα εισχωρεί τόσο βαθιά στη στεριά, σχηματίζοντας ένα κανονικό φιόρδ.

2 διανυκτερεύσεις μπορείτε να κάνετε στην Αρεόπολη, και έχοντας σαν βάση αυτήν την πέτρινη πολιτεία, να κάνετε ημερήσιες εκδρομές. Μπορείτε να επισκεφθείτε τα Σπήλαια Διρού, το Λιμένι, το Οίτυλο, τον Γερολιμένα, τη Βάθεια (άχαστη), το Πόρτο Κάγιο (δεν ξέρω αν θα βρείτε τίποτα ανοιχτό, αλλά η διαδρομή και το τοπίο είναι πολύ όμορφα). Στη συνέχεια να φτάσετε μέχρι τα Κοκκινόγεια, στο Ακρωτήριο Ταίναρο, όπου υπήρχαν οι Πύλες του Άδη και το Ψυχοπομπείο, απ΄ όπου ο περαματάρης έπαιρνε με τη βάρκα του τις ψυχές και τις συνόδευε στη θαλασσινή σπηλιά, η οποία αποτελούσε την Πύλη του Άδη.

Βέβαια και ο Φάρος στην άκρη του ακρωτηρίου αξίζει μια επίσκεψη, αλλά μη γνωρίζοντας τη φυσική σας κατάσταση, και δεδομένης της αυξημένης δυσκολίας του μονοπατιού, αποφεύγω να προτείνω αυτήν τη δραστηριότητα.

Ακόμα 1 διανυκτέρευση μπορείτε να κάνετε στο πανέμορφο Γύθειο. Να επισκεφθείτε την Κρανάη, το νησάκι του πρώτου και αρχαιότερου παράνομου έρωτα της ιστορίας, αλλά και το Βαλτάκι για να δείτε το ναυάγιο Δημήτριος.

Η σειρά με την οποία θα επιλεγούν οι κωμοπόλεις των διανυκτερεύσεων θα εξαρτηθεί από το πού θα αποφασίσετε να κάνετε Ανάσταση. Ίσως η @KIKI να είναι ο άνθρωπος-κλειδί για αυτήν την πληροφορία. Θυμάμαι ότι μια παρόμοια συζήτηση είχαμε κάνει και με τον @psilos3 που σκεφτόταν και εκείνος να οργανώσει ένα παρόμοιο Πασχαλινό ταξίδι.

Προσωπικά θα άφηνα το Λεωνίδιο για άλλη φορά.

Ελπίζω να βοήθησα. Ό,τι άλλο χρειαστείτε είμαι πρόθυμη να βοηθήσω (αν και όπου μπορώ).

Θυμίζω ότι υπάρχει και η οδική, καλοκαιρινή μεν, κατατοπιστική δε, ιστορία μου για την περιοχή η οποία μπορεί να προσφέρει κάποιες επιπλέον πληροφορίες: Λακωνία:Καστροπολιτείες, πυργόσπιτα, βουβά καλντερίμια, λιμναία σπήλαια, βυθισμένες πόλεις, απολιθωμένα φοινικοδάση και οινοπνευματί κρυστάλλινα νερά!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μεγαλη μου χαρα αν βοηθησα φιλε
Και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι.Ετσι κι αλλιως γι αυτο ειμαστε σ αυτο το site...
Επιφυλασσομαι φυσικα να γραψω κ μερικα μερη(ειτε ειναι για φαγητο ειτε για βουτιες ειτε για αραλικι/ξεκουραση)οταν θα εχω περισσοτερο χρονο γιατι τωρα ειμαι με το 1 ματι εδω να σας πω κ με το αλλο στη δουλεια....o_O
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom