Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε Πάσχα στην νότια Πελοπόννησο.
Βρίσκω εισιτήρια με μίλια από Θεσ/νίκη για Καλαμάτα Μεγ.Τρίτη με Δεύτερη μέρα του Πάσχα.
Σκεφτόμαστε να συμπεριλάβουμε και την Μονεμβασιά στο ταξίδι μας. Πως προτείνετε οι γνώστες της περιοχής να μοιράσουμε τις 5 διανυκτερεύσεις (γιατί μάλλον η 6η διανυκτέρευση θα γίνει στην Καλαμάτα επειδή η πτήση είναι πολύ πρωινή και θα πρέπει να παραδοθεί και το αυτοκίνητο) και που είναι ομορφότερα να κάνουμε Ανάσταση.
Έχω κάνει Πάσχα 3 φορές στη Πελοπόννησο (μακάρι και 4η φέτος), είναι εκπληκτική εμπειρία.
Έχετε χρόνο ευτυχώς για όλα, ωστόσο να περιμένεις να γράψεις αρκετά χιλιόμετρα στο αυτοκίνητο.
Στη Μονεμβασιά 1-2 μέρες νομίζω είναι ικανοποιητικός αριθμός, έχω περάσει εκεί μεγάλο Σάββατο σχετικά πρόσφατα. Επίσης η Μεγάλη Παρασκευή στη Μεσσηνιακή Μάνη ήταν εμπειρία.
Προσωπικά αν είχα τόσες μέρες θα ξεκινούσα από Μονεμβασιά (1 διανυκτέρευση), θα πήγαινα Λακωνία (3 διανυκτερεύσεις) και θα κατέληγα Μεσσηνία (2 διανυκτερεύσεις) ώστε να είμαι κοντά στη Καλαμάτα και το αεροδρόμιο για την επιστροφή.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@psilos3 Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Μέσα στο κάστρο της Μονεμβασιάς δεν βρίσκω κατάλυμα για σ/κ της Ανάστασης. Μάλλον θα πάω εκεί Μ.Τρίτη για 1 ή 2 διανυκτερεύσεις. Που προτείνεις να κάνω τις υπόλοιπες και που λες να κάνω Ανάσταση??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μέσα στο κάστρο της Μονεμβασιάς δεν βρίσκω κατάλυμα
Είναι λίγα κι αν δε κλειστούν εγκαίρως ακριβά. Μπορείς να μείνεις λίγο εκτός αν θέλεις στο χωριό Γέφυρα 2 χιλιόμετρα έξω από το κάστρο, τουλάχιστον έτσι κάναμε εμείς, ή να ξεκινήσεις από εκεί όπως πρότεινα αν βρεις να μείνεις μες το κάστρο που είναι εμπειρία. Θύμισε μου να σε στείλω σε μεζεδοπωλείο συστημένο όταν φτάσει ο καιρός.
Που προτείνεις να κάνω τις υπόλοιπες
Κάπου με βάση τη Μάνη, πχ Αρεόπολη ή Γύθειο, με προτιμότερο το πρώτο. Κι εγώ αυτό επιδιώκω τα τελευταία χρόνια.
Μετά στη Μεσσηνία μπορείς να κοιτάξεις πάλι για Μάνη (Στούπα - Καρδαμύλη) ή αν έχεις χρόνο και όρεξη για χιλιόμετρα Πύλο, Κορώνη κτλ.
που λες να κάνω Ανάσταση?
Προτιμότερα σε χωριό, όπως και μεγάλη Παρασκευή, όπου τα πράγματα είναι σαφώς πιο αυθεντικά και όμορφα. Σίγουρα εκτός Καλαμάτας.
 

Lacedaemonian

Member
Μηνύματα
17
Likes
91
Που είστε @tkaramp, @ludovica, @Lacedaemonian, @Klair και όλοι εσείς οι ιδικοί της Πελοποννήσου?? οεο....

Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε Πάσχα στην νότια Πελοπόννησο.
Βρίσκω εισιτήρια με μίλια από Θεσ/νίκη για Καλαμάτα Μεγ.Τρίτη με Δεύτερη μέρα του Πάσχα.
Σκεφτόμαστε να συμπεριλάβουμε και την Μονεμβασιά στο ταξίδι μας. Πως προτείνετε οι γνώστες της περιοχής να μοιράσουμε τις 5 διανυκτερεύσεις (γιατί μάλλον η 6η διανυκτέρευση θα γίνει στην Καλαμάτα επειδή η πτήση είναι πολύ πρωινή και θα πρέπει να παραδοθεί και το αυτοκίνητο) και που είναι ομορφότερα να κάνουμε Ανάσταση.
Τι ωρα φτανετε την Μ.Τριτη Καλαματα κ τι ωρα φευγετε τη Δευτερα του Πασχα(παλι απο Καλαματα);;;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Είναι λίγα κι αν δε κλειστούν εγκαίρως ακριβά. Μπορείς να μείνεις λίγο εκτός αν θέλεις στο χωριό Γέφυρα 2 χιλιόμετρα έξω από το κάστρο, τουλάχιστον έτσι κάναμε εμείς, ή να ξεκινήσεις από εκεί όπως πρότεινα αν βρεις να μείνεις μες το κάστρο που είναι εμπειρία. Θύμισε μου να σε στείλω σε μεζεδοπωλείο συστημένο όταν φτάσει ο καιρός.

Κάπου με βάση τη Μάνη, πχ Αρεόπολη ή Γύθειο, με προτιμότερο το πρώτο. Κι εγώ αυτό επιδιώκω τα τελευταία χρόνια.
Μετά στη Μεσσηνία μπορείς να κοιτάξεις πάλι για Μάνη (Στούπα - Καρδαμύλη) ή αν έχεις χρόνο και όρεξη για χιλιόμετρα Πύλο, Κορώνη κτλ.

Προτιμότερα σε χωριό, όπως και μεγάλη Παρασκευή, όπου τα πράγματα είναι σαφώς πιο αυθεντικά και όμορφα. Σίγουρα εκτός Καλαμάτας.

Κάπως έτσι θα κάνω το πρόγραμμα. 1-2 βράδια μέσα στο κάστρο για την εμπειρία, 2 βράδια Αρεόπολη και μετά κάπου στη Μάνη. Δυτικότερα της Καλαμάτας έχω πάει σε προηγούμενο ταξίδι. ίσως το τελευταίο βράδι να μείνω Καλαμάτα για να παραδώσω το αυτοκίνητο γιατί την άλλη μέρα η πτήση είναι στις 7:50 πμ.
τώρα για το που να επιλέξω να κάνω Ανάσταση θα περιμένω και κάποιες ακόμη γνώμες φίλων που είναι από εκείνα τα μέρη και έχουν να προτείνουν κάτι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τι ωρα φτανετε την Μ.Τριτη Καλαματα κ τι ωρα φευγετε τη Δευτερα του Πασχα(παλι απο Καλαματα);;;

Φτάνουμε 07:20 πμ. την Μ.Τριτη και φεύγουμε 07:50 πμ. την Δευτέρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κάπως έτσι θα κάνω το πρόγραμμα. 1-2 βράδια μέσα στο κάστρο για την εμπειρία, 2 βράδια Αρεόπολη και μετά κάπου στη Μάνη. Δυτικότερα της Καλαμάτας έχω πάει σε προηγούμενο ταξίδι. ίσως το τελευταίο βράδι να μείνω Καλαμάτα για να παραδώσω το αυτοκίνητο γιατί την άλλη μέρα η πτήση είναι στις 7:50 πμ.
τώρα για το που να επιλέξω να κάνω Ανάσταση θα περιμένω και κάποιες ακόμη γνώμες φίλων που είναι από εκείνα τα μέρη και έχουν να προτείνουν κάτι.
Πάρα πολύ ωραία τότε, ευκαιρία να επικεντρωθέις στη Μάνη πέρα από τη Μονεμβασιά και να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα! ;)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
2 βράδια Αρεόπολη και μετά κάπου στη Μάνη.
Η Αρεόπολη είναι Μάνη. Εννοείς Μεσσηνιακή? Νομίζω δεν χρειάζεται να το σπάσεις. Μείνε περισσότερες Αρεόπολη ή Καλαμάτα και τα ενδιάμεσα χωριά τα βλέπετε στο πήγαινε για Καλαμάτα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αν είναι να φτάσεις Λεωνίδιο για ανάσταση, Μ Παρασκευή επισκέψου το μοναστήρι των Αγίων Αναργύρων και διανυκτέρευση στο Πολύδροσο και το Μ. Σάββατο μέσα από το Πάρνωνα πας Λεωνίδιο
Ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου @Viaggi.
 

Lacedaemonian

Member
Μηνύματα
17
Likes
91
Φτάνουμε 07:20 πμ. την Μ.Τριτη και φεύγουμε 07:50 πμ. την Δευτέρα.
Αν θελετε να κανετε Ανασταση στο Λεωνιδιο ισως πρεπει να κανετε το εξης.Απο Καλαματα πατε Αρεοπολη(στη διαδρομη βλεπετε Καρδαμυλη/Στουπα)κ μενετε Μ.Τριτη κ Μ.Τεταρτη βλεποντας τη Μανη.Μ.Πεμπτη φευγετε για Μονεμβασια οπου μενετε μεχρι κ τη Μ.Παρασκευη(μπορειτε να πατε κ Ελαφονησο τωρα με τον καινουριο δρομο).Μ Σαββατο πατε Λεωνιδιο μσω Γερακιου-Κοσμα για Ανασταση κ ανημερα το Πασχα γυριζετε Καλαματα μεσα απ τον Ταυγετο(ο Μυστρας ομως θα ειναι κλειστος)
Αν δε θελετε Ανασταση στο Λεωνιδιο κανετε το αντιθετο.Κατευθειαν απο Καλαματα μεσω Ταυγετου(αφου θα ειναι πρωι) στο Μυστρα κ μετα Μονεμβασια(Μ.Τριτη/Τεταρτη)κ μετα Αρεοπολη(Μ Πεμπτη/Παρασκευη/Ανασταση)με επιστροφη Καλαματα ανημερα το Πασχα μεσω Καρδαμυλης

Τεσπα καπως ετσι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@Lacedaemonian Ο δρόμος από Αθήνα προς την Αρεόπολη σε τι φάση είναι;
Πόσες ώρες περίπου χρειάζεται κάποιος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom