Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

makisg

Member
Μηνύματα
4.717
Likes
14.805
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πολύ ωραίος το είδαμε αλλά είναι εκτός Budget μας, εμείς κάναμε μια αλλαγή και μάλλον ανάσταση θα κάνουμε Ναύπλιο να είμαστε και σχετικά κοντά στην Αθήνα για την αναχώρηση..
Έκλεισα όμως την μια διαμονή μας στον 'Ξενώνα Ρίτσος' Μεγάλη Τετάρτη!!
Ψάχνω για τις υπόλοιπες τώρα..

Πάρα πολύ ωραία, γειτονιά θα είμαστε. Ναύπλιο είναι υπέροχα, έχω κάνει 3-4 φορές Ανάσταση. Είναι μια από τις αγαπημένες πόλεις.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Θα προτείνω Ανάσταση στο Ναύπλιο,εκκλησία του Αγίου Γεωργίου,κατά προτίμηση έξω.Αξιζει μια επίσκεψη και μέσα,με αντίγραφο του μυστικού δείπνου του Λεονάρντο ντα Βίντσι
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν λέω ότι δεν έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες, αλλά προτίμησα αυτή την επιλογή για να μην έχω βραδινά πήγενε - έλα οδηγώντας.
Και εμένα δεν μου άρεσε να οδηγάω βράδυ στον δρόμο Αρεόπολη - Γύθειο, αλλά δεν είναι και ό,τι χειρότερο έχω συναντήσει και δεν είναι μεγάλη διαδρομή. Και άντε να το κάνεις μια φορά βράδυ.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα προτείνω Ανάσταση στο Ναύπλιο,εκκλησία του Αγίου Γεωργίου,κατά προτίμηση έξω.Αξιζει μια επίσκεψη και μέσα,με αντίγραφο του μυστικού δείπνου του Λεονάρντο ντα Βίντσι
Σε λίγο θα αρχίσω να ζητάω προτάσεις και για εστιατόρια!! :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα προτείνω Ανάσταση στο Ναύπλιο,εκκλησία του Αγίου Γεωργίου,κατά προτίμηση έξω.Αξιζει μια επίσκεψη και μέσα,με αντίγραφο του μυστικού δείπνου του Λεονάρντο ντα Βίντσι
Σε λίγο θα αρχίσω να ζητάω προτάσεις και για εστιατόρια!! :p
Επειδή το Ναύπλιο δεν είναι στα νότια της Πελοποννήσου: Ναύπλιο πληροφορίες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Πόσο πολύ έχω τρομάξει την ανάσταση στη πλατεία εκει δε περιγράφεται, λες και γινόταν πόλεμος.
Έφυγα τρέχοντας... :haha:
Με κίνδυνο να μας μπαναρουν,στη συγκεκριμένη ανάσταση που αναφέρω,ήταν η πιο ήσυχη της ζωής μου.Ανασταση 2018
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.717
Likes
14.805
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Να είσαι καλά Μάκη! Δεν ξέρω τι είδες από τη δυτική Μεσσηνία, αλλά όταν κλείσεις τις διαμονές σου πες μας να εξειδικεύοσυμε τα highlights της περιοχής! ;)
Από ξενοδοχεία δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί στη Μεσσηνία έμεινα λίγα χλμ εκτός Καλαμάτας σε ένα κατάλυμμα πολύ ακριβό για αυτά που πρόσφερε τελικά και στη Λακωνία έμεινα εκτός Γυθείου για 7 βράδια σε κατάλυμα παραθαλάσσιο γιατί πήγα καλοκαίρι.
Επίσης, θέλω να πω ότι η Καλαμάτα είναι μια χαρά πόλη και αξίζει να της αφιερώσεις ώρες περιήγησης.
Όταν θα έχετε χρόνο οι γνώστες, βοηθήστε λίγο με τα highlighits των περιοχών γύρω από τις οποίες θα κάνω τις διανυκτερεύσεις μας
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.105
Likes
3.731
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όταν θα έχετε χρόνο οι γνώστες, βοηθήστε λίγο με τα highlighits των περιοχών γύρω από τις οποίες θα κάνω τις διανυκτερεύσεις μας
Μάκη, δυτικά της Καλαμάτας θα κινηθείς ή τα είδες όλα στο προηγουμενο ταξίδι σου;
Ρωτώ γιατί είδα ότι έβαλες μόνο την τελευταία διανυκτέρευση στην Καλαμάτα που σημαίνει ότι με αφετηρία την Αρεόπολη δεν μπορείς να δεις και πολλά μετά την Καλαμάτα γιατί η διαδρομή Καραδαμύλη - Καλαμάτα δεν είναι και η πιο εύκολη και έχει πολλές στροφές...
Αρα να υποθέσω ότι θέλεις να κινηθείς μόνο στη Λακωνική Μάνη και στην Μεσσηνιακή;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.717
Likes
14.805
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πολύ καλά κατάλαβες @Elena2508. Το ενδιαφέρον μας θα εστιάσει στον άξονα Μονεμβασιά- Καλαμάτα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Όταν θα έχετε χρόνο οι γνώστες, βοηθήστε λίγο με τα highlighits των περιοχών γύρω από τις οποίες θα κάνω τις διανυκτερεύσεις μας
Όσο θα είσαι Μονεμβασιά επισκέψου τον Ιέρακα, ένα χωριό χτισμένο καταμήκος ενός φιορδ που είναι ανέγγιχτο από τη βιομηχανία του τουρισμού.
Αν έχεις σκοπό να κάνεις το γύρο της Λακωνικής Μάνης επισκέψου στο χωριό Έρημος το σπηλαιβάραθρο Κάτω Μερδιπός. Επίσης τη παραλία Αλύπα και τη Διπλή Παραλία ή Σκοπά κοντά στο χωριό Κότρωνας.
Θα σου πρότεινα και μια είσκεψη στο μοναστήρι της Παναγίας της Γιάτρισσας που από εκεί μπορείς να δεις και τον Μεσσηνιακό αλλά και το Λακωνικό κόλπο ταυτόχρονα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.452
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom